Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Inwestycje i inne przedsięwzięcia na terenie Nowego Dworu Maz.

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez KaloNDM » 20 Kwi 2012, 09:41

tk28 napisał(a):nie wiem czy wiesz ale budynek ze sklepem sportowym to też kamienica przedwojenna, nadbudowana po wojnie o jedno piętro i dobudowano jej te paskudne balkony z wejściami do mieszkań.


Ten budynek nie był kamienicą, tylko Szkołą Powszechną nr 2 - obecnie szkoła nr 1.
Oczywiście była to własność prywatna pani Zdanowicz.
Dyrektorem tej szkoły był pan Czesław Przedwiecki, który zaczął budowę
nowej szkoły - przy cmentarzu na ulicy Słowackiego.
Gdy pan Przedwiecki został Burmistrzem Nowego Dworu Mazowieckiego, funkcję
dyrektora szkoły przejął pan Sewery Glinicki, który dokończył budowę nowej szkoły - obecnie SP nr 1.
Jak dokopię się do zdjęć, to wrzucę :D


Tak dla ciekawości.
Szkoła powszechna nr 1, znajdowała się na obecnej ulicy Kościuszki, za apteką.
Obecnie kamienice i słynny - jeszcze kilka lat do tyłu - sklepik pani Czesi :D
Obecnie miejsca noclegowe.

Dyrektorem tej szkoły był ewangelik o nazwisku Raze.
Była to szkoła mieszana - ewangelicy i katolicy.
W latach wcześniejszych, była to szkoła dla ewangelików.
Zamieszczam fotkÄ™ z 1936 roku.
Image
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez tk28 » 20 Kwi 2012, 10:35

KaloNDM napisał(a):Ten budynek nie był kamienicą, tylko Szkołą Powszechną nr 2 - obecnie szkoła nr 1.

Oczywiście, że szkołą lecz sam budynek był kamienicą, szkoła przecież może mieścić się w kamienicy, czyż nie :?: Nie chodziło mi o instytucję jaka się tam mieściła lecz o charakter budynku.

KaloNDM napisał(a):Dyrektorem tej szkoły był pan Czesław Przedwiecki, który zaczął budowę nowej szkoły - przy cmentarzu na ulicy Słowackiego. Gdy pan Przedwiecki został Burmistrzem Nowego Dworu Mazowieckiego, funkcję dyrektora szkoły przejął pan Sewery Glinicki, który dokończył budowę nowej szkoły - obecnie SP nr 1. Jak dokopię się do zdjęć, to wrzucę :D

Nie wiedziałem, że "Jedynka" była zbudowana przed wojną. Czy wiesz, w którym roku ukończono budowę :?:

KaloNDM napisał(a):Szkoła powszechna nr 1, znajdowała się na obecnej ulicy Kościuszki, za apteką. Obecnie kamienice i słynny - jeszcze kilka lat do tyłu - sklepik pani Czesi :D Obecnie miejsca noclegowe.

Zdjęcie tej szkoły jest również na oficjalnej stronie miasta Link. Tak się zastanawiam co się stało z tym budynkiem, czy został zniszczony w czasie wojny, czy rozebrany po wojnie :?:

@KaloNDM a czy wiesz może, kiedy zbudowano budynek banku na rogu Słowackiego i Partyzantów :?:
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez KaloNDM » 20 Kwi 2012, 15:12

tk28 napisał(a):Oczywiście, że szkołą lecz sam budynek był kamienicą, szkoła przecież może mieścić się w kamienicy, czyż nie :?: Nie chodziło mi o instytucję jaka się tam mieściła lecz o charakter budynku.


Wiem że nie chodziło Tobie o instytucję :D
Fakt. Nie wiem co było w tym budynku przed szkołą.
Mam zdjęcia pomieszczeń od wewnątrz i napiszę szczerze..
Moim zdaniem ten budynek nigdy nie spełniał funkcji kamienicy.. hmm..

tk28 napisał(a):Nie wiedziałem, że "Jedynka" była zbudowana przed wojną. Czy wiesz, w którym roku ukończono budowę :?:


Nooooo.. kurka wodna.. :D
Do obejrzenia mojego filmu sÄ… potrzebne okulary 3D :D
Jak oglądałeś bez okularów, to nie dziwię się, że nie zauważyłeś budynku szkoły :D

Wiedz o tym, że nie jestem historykiem z wykształcenia.
Na kopanie w archiwach też nie mam zbytnio czasu.
Mam za to dużo nagrań z przedwojennymi mieszkańcami Nowego Dworu Mazowieckiego.
Według pani Alicji - rok urodzenia 1924 - budowę szkoły ukończono w 1936 lub w 1937 roku.

tk28 napisał(a):Zdjęcie tej szkoły jest również na oficjalnej stronie miasta....Tak się zastanawiam co się stało z tym budynkiem, czy został zniszczony w czasie wojny, czy rozebrany po wojnie :?:


Wiem że jest. Mam również to zdjęcie, tylko inne ujęcie - też Juresa :D - lecz na żadnycm z nich nie widać że jest to szkoła..
tzn. nie ma tablicy informacyjnej. Dlatego zamieściłem takie zdjęcie a nie inne.
No i znowu..
Na zdjęciu lotniczym z 1940 roku również bardzo dobrze widać budynek szkoły nr 1 :D
Został rozebrany pod koniec lat 60-tych lub na początku 70-tych.
W tej chwili nie mogę się dokopać do daty :(
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez tk28 » 20 Kwi 2012, 17:21

KaloNDM napisał(a):Nooooo.. kurka wodna.. :D
Do obejrzenia mojego filmu sÄ… potrzebne okulary 3D :D
Jak oglądałeś bez okularów, to nie dziwię się, że nie zauważyłeś budynku szkoły :D

Właśnie oglądałem z okularami jednak nie pasuje mi długość budynku "Jedynki", który na zdjęciu lotniczym przecina linię ulicy Partyzantów (powojennego przedłużenia). A może budynek został skrócony po wojnie :?:

KaloNDM napisał(a):Na zdjęciu lotniczym z 1940 roku również bardzo dobrze widać budynek szkoły nr 1 :D
Został rozebrany pod koniec lat 60-tych lub na początku 70-tych.
W tej chwili nie mogę się dokopać do daty :(

Zgadza się, dopytałem trochę mamy, która mieszka w NDM od lat 60-tych czy pamięta ten budynek i powiedziała, że pamięta, był to po wojnie budynek mieszkalny. Po rozbiórce długo był pusty plac, na którym rozstawiano karuzelę. Szkoda tego budynku, pasowałby do kompletu budynków przy Kościuszki.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez KaloNDM » 20 Kwi 2012, 21:13

tk28 napisał(a):jednak nie pasuje mi długość budynku "Jedynki", który na zdjęciu lotniczym przecina linię ulicy Partyzantów (powojennego przedłużenia). A może budynek został skrócony po wojnie.


:D :D :D Ja też byłe tego samego zdania co Ty :D
Bądź uparty.. nie poddawaj się.
Podpowiem.
Wieź zdjęcie przedwojennego Banku i podejdź pod "Żubrzyka".
Zauważysz wtedy, że to nie szkoła się skróciła :D :D :D :D

Aaaaa.. jeszcze jedno..
Szkoła była wtedy parterowa, a na końcu - od strony cmentarza - była sala gimnastyczna :D

tk28 napisał(a):Po rozbiórce długo był pusty plac, na którym rozstawiano karuzelę.


:D :D :D Jasna cholera.. w ogóle wypadło mi z głowy, że co roku cumowało tam wesołe miasteczko :D :D :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez tk28 » 21 Kwi 2012, 07:16

KaloNDM napisał(a)::D :D :D Ja też byłe tego samego zdania co Ty :D
Bądź uparty.. nie poddawaj się.
Podpowiem.
Wieź zdjęcie przedwojennego Banku i podejdź pod "Żubrzyka".
Zauważysz wtedy, że to nie szkoła się skróciła :D :D :D :D

Aaaaa.. jeszcze jedno..
Szkoła była wtedy parterowa, a na końcu - od strony cmentarza - była sala gimnastyczna :D

Jakbym nie patrzył to współczesna szkoła jest według mnie "przesunięta" w stronę cmentarza. Przyjrzałem się zdjęciu lotniczemu Luftwaffe, na którym budynek banku jest mniej więcej pośrodku szkoły jeśli poprowadzić linię poziomą, natomiast na współczesnym zdjęciu bank jest znacznie wysunięty względem szkoły na północ Link. Przedwojenna szkoła wyraźnie stoi na linii dzisiejszej ul. Partyzantów, przypatrzyłem się wszystkiemu dokładnie i nadal podtrzymuję, że coś mi nie pasuje.

Według tego co ja widzę na zdjęciu Luftwaffe to przedwojenna szkoła względem dzisiejszej stała tak:

Image

Może jestem w błędzie ale ja tego inaczej nie widzę, może trzeba mi coś więcej wytłumaczyć bo ja już zgłupiałem.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez KaloNDM » 23 Kwi 2012, 13:46

tk28 napisał(a):Może jestem w błędzie ale ja tego inaczej nie widzę, może trzeba mi coś więcej wytłumaczyć bo ja już zgłupiałem.


Po pierwsze:
Weź poprawkę na cień, który rzuca budynek szkoły.

Po drugie:
Nie poszedłeś i nie obejrzałeś jak wygląda bank obecnie..
Jest dużo szerszy.. od srony ulicy Partyzantów.

Po trzecie:
Weź poprawkę na ulicę Partyzantów.
Obecnie biegnie na wprost.
KiedyÅ› pod lekkim skosem.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez tk28 » 23 Kwi 2012, 16:37

Cienia właśnie nie brałem pod uwagę a szerokość banku od strony Partyzantów nie ma wielkiego znaczenia w tym przypadku. Różnica pomiędzy widokiem dawnym a dzisiejszym jest tak znaczna, że nawet niewielkie przesunięcie ulicy nic nie zmienia. Tak jak już pisałem wcześniej dawniej bank był pośrodku szkoły w linii prostej a dziś jest znacznie wysunięty na północ i to mi się nie zgadza bo wskazuje na to, że budynek szkoły wtedy był dłuższy. Cóż, wszystko wytłumaczyłoby przedwojenne zdjęcie szkoły ale czy takie istnieje :?:
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez KaloNDM » 23 Kwi 2012, 16:54

tk28 napisał(a):Cóż, wszystko wytłumaczyłoby przedwojenne zdjęcie szkoły ale czy takie istnieje :?:


Prawdopodobnie tak :D
Będę wiedział więcej po majówce :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez tk28 » 26 Kwi 2012, 11:13

Na temat tej szkoły jest wspomniane w "Monografii..." R. Gołąba. Był to drewniany i otynkowany budynek typu barakowego z małą salą gimnastyczną zbudowany w 1935 roku. Szkoła ta spłonęła w 1951 roku a nową szkołę istniejącą do dziś oddano do użytku 12.02.1959 roku. Wychodzi na to, że jednak był to całkiem inny budynek i ten stary mógł stać bardziej na północ względem dzisiejszego, widać to zresztą wyraźnie na zdjęciu lotniczym.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez LOL21NDM » 06 Maj 2012, 20:16

Zdjęcie całego "kompleksu" było w formie pocztówkowej z rok temu na Allegro. Faktycznie, budynek trochę podobny był chyba do obecnej Jedynki, ale nie taki sam. Niestety, pocztówka poszła za dość wysoką sumę - nie pamiętam kto kupił.
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez tk28 » 11 Gru 2012, 12:56

Jak podaje Tygodnik Nowodworski w numerze z 5 grudnia teren u zbiegu ulic Paderewskiego/Bohaterów Modlina został sprzedany za 3 mln. Spekulacje na temat nabycia tej działki przez Pana Banaszka jednocześnie zostały rozwiane ponieważ kupił ją niejaki Pan Kamil Pawełas. Z tego co się zdążyłem zorientować takie samo nazwisko ma właściciel sklepu Mini-Max mieszczącego się w miejscu dawnego "Mazowsza", ciekawe czy to ta sama osoba czy tylko zbieżność nazwisk. Mniejsza o to kto to kupił, ważne co tam powstanie. Tygodnik Nowodworski pisze: "Drewniak przy Paderewskiego 28 już od dawna straszy swoim widokiem przechodniów" - a skąd Tygodnik ma pewność, że to co tam powstanie nie będzie równie straszne :?: Mam co do tego obawy bo to centrum miasta i nie powinien tam powstać blok typu Rezydencja Modlińska. Co do rozbiórki dwóch drewniaków to ma się tym zająć miasto a nowy właściciel nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez k.nowak32 » 11 Gru 2012, 13:04

Centrum Miasta to może miejsce na kilkupiętrowy biurowiec albo apartamentowiec:) Pan Pawełas to chyba drugi z największych developerów w mieście (hotel, kilka budynków jednorodzinnych, w tym chyba Rezydencja Modlińska i blok z Biedronką oraz segmenty przy Dębince).
http://www.inzbudblonie.pl/oferta.html
Szkoda, że nie wszedł żaden gracz spoza NDM :/
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez tk28 » 11 Gru 2012, 13:59

No to mnie zmartwiłeś, można się więc spodziewać wielkiego styropianowego molocha przytłaczającego zabytkowy kościół i cech. Chciałbym się mylić.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Nieruchomość Paderewskiego/Bohaterów Modlina

Postprzez ukasz » 11 Gru 2012, 22:37

k.nowak32 napisał(a):Pan Pawełas to chyba drugi z największych developerów w mieście (hotel, kilka budynków jednorodzinnych, w tym chyba Rezydencja Modlińska i blok z Biedronką oraz segmenty przy Dębince).
http://www.inzbudblonie.pl/oferta.html

tragedia... miejmy nadzieję, że nie pozwolą mu postawić żadnego koszmarka :roll:
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

PoprzedniaNastępna

Wróć do Inwestycje miejskie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości