Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalskiego

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalskiego

Postprzez rather » 17 Gru 2010, 01:18

W ubiegły wtorek jeden z mieszkańców naszego miasta był przesłuchany w charakterze świadka w miejscowej komendzie na okoliczność prowadzonego postępowania w sprawie znieważania Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalskiego. Z wiadomych powodów nie mogę podać nazwiska tej osoby ani jakim nickiem posługuje się na forum. Mogę za to opisać jak wyglądało przesłuchanie (na podstawie informacji uzyskanych z bardzo wiarygodnego źródła, którego z oczywistych względów nie mogę ujawnić :lol: ).

Otóż osoba przesłuchiwana (dla ułatwienia będę ją nazywał "Świadkiem") została wezwana na komendę w celu złożenia zeznań we wspomnianej sprawie. Świadek nie ma pojęcia dlaczego to akurat jego wezwano, a nie kogokolwiek innego z 25.000 mieszkańców miasta (chyba, że wzywają wszystkich jak leci?). Przesłuchanie zaczęło się od krótkiej scysji, która wywiązała się, kiedy Świadek został poproszony o wyłączenie telefonu. Pomimo zapewnień, że telefon jest wyłączony, policjant kilkukrotnie domagał się możliwości sprawdzenia, że tak jest rzeczywiście. Świadek grzecznie odmówił, co zirytowało przesłuchującego. Świadek odniósł dziwne wrażenie, że policjant chce mieć pewność, że rozmowa nie zostanie zarejestrowana. Do kolejnej scysji doszło, kiedy Świadek odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie czym się dokładnie zajmuje. Wyjaśnił, że jest prywatnym przedsiębiorcą, ale policjant domagał się informacji na czym polega prowadzona działalność. Na grzeczne pytanie jaki ma to związek ze sprawą, w której ma się odbyć przesłuchanie, przesłuchujący nie udzielił odpowiedzi. Na prośbę o rozmowę z przełożonym policjanta również nie było reakcji, został za to wezwany inny policjant, prawdopodobnie w charakterze tzw. "d***krytki", czyli osoby, która potwierdzi, że przesłuchanie przebiegało bez różnych dziwnych zachowań ze strony przesłuchującego.

Po ciekawym początku przesłuchanie straciło impet, chyba w wyniku nieokazania telefonu (było uzasadnione podejrzenie, że coś się może jednak nagrać :)) i ogólnego braku reakcji na zachowania w stylu "bój się mnie". W dalszej części Świadek usłyszał pytania dotyczące między innymi strony novidvor.pl (czy nią administruje, czy wykupił domenę, miejsce na serwerze itp.), ulotek odbitych na xero w formacie A4 i kolportowanych w mieście przed wyborami (chyba zresztą nie związanych z novidvor) oraz naklejek, które pojawiły się na plakatach wyborczych Jacka Kowalskiego (zresztą chyba nie były to plakaty wyborcze, bo nie miały odpowiednich oznaczeń; były to raczej zdjęcia Jacka Kowalskiego z napisami). Świadek zgodnie z prawdą zeznał, że nie administruje stroną, nie widział ulotki (a' propos może ktoś jest w posiadaniu i może wrzucić skan, bo policjant Świadkowi nie udostępnił :cry: ), widział za to naklejki na zdjęciach Jacka Kowalskiego - w Twierdzy na przykład. Było również pytanie czy Świadek posługuje się pseudonimem "rather" (nomen omen takim samym jak mój nick), na co padła odpowiedź, że czasami tak - temat nie był dalej drążony.

Na tym właściwie przesłuchanie się zakończyło. Świadek niestety nie dowiedział się z jakiego artykułu toczy się to całe śledztwo. Odniósł za to dziwne wrażenie, że jest ono odwetem za pewne działania, w których brał udział przed wyborami. Ciekawe też jakby wyglądało to przesłuchanie, gdyby jednak Świadek pokazał wyłączony telefon. Końcówka była już znacznie przyjemniejsza, policjant podziękował za kulturalną rozmowę i zabawiał Świadka lekką, niewymuszoną konwersacją odprowadzając go do wyjścia.

Tak czy inaczej pytania nasuwają się dwa: z jakiego artykuły wszczęto śledztwo w sprawie znieważenia urzędnika miejskiego? Z urzędu ściga się chyba tylko znieważenie głowy państwa? Ale może mam braki w znajomości prawa... No i drugie pytanie: dlaczego to właśnie Świadka wezwano na świadka? Hmm...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez nova » 17 Gru 2010, 19:47

Ubawiłam się setnie :lol:

A tak na marginesie - mam jakiś list polecony na poczcie, ale go jeszcze nie odebrałam. Powiedz Świadkowi :lol: , że jakby co, to będziemy siedzieć razem :lol: :lol: :lol:
nova
 

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez rather » 18 Gru 2010, 16:18

To lepiej nie odbieraj. Co prawda już nie pałują i nie walą po głowie książką telefoniczną, ale wywierają presję psychiczną i straszą :lol:
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez innova » 19 Gru 2010, 21:12

rather napisał(a):Po ciekawym początku przesłuchanie straciło impet, chyba w wyniku nieokazania telefonu (było uzasadnione podejrzenie, że coś się może jednak nagrać ) i ogólnego braku reakcji na zachowania w stylu "bój się mnie".


rather napisał(a):Co prawda już nie pałują i nie walą po głowie książką telefoniczną, ale wywierają presję psychiczną i straszą


nielicha historia :shock:
odnoszę wrażenie, że nie do końca jednak jesteś zadowolony z tego spotkania. Zapewne nie zapoznałeś się z drukowanym w sąsiedniej gminie "mini przewodnikiem" (http://razembezpieczniej.mswia.gov.pl/download.php?s=23&id=2233) w którym na stronie 34 trudno nie zwrócić uwagi na następujący tekst:

"Okaż zaufanie policjantom, którzy wykonują swą niełatwą pracę
(oni też działają pod dużą presją). Pomóż im, gdy tego potrzebują
– by oni mogli pomóc Tobie
"

nie to żebym chciał Ci cos zarzucić ale sam widzisz, iż byłeś chyba nie do końca przygotowany :D

wielu mieszkańców Nowego Dworu nie do końca ma chyba powody żeby lubić "ekipę", która jak widzę nie do końca przypadła Ci do gustu :D

zajrzyj do postępowania przetargowego ZP.341/39/2010, niezły ubaw gwarantowany... ponadto myślę że dostrzeżesz również, iż tylko w tym jednym postępowaniu ekipie udało się podziałać niezgodnie z zapisami następujących dekretów prawnych:
- Prawa Zamówień Publicznych
- Ustawy o odzpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych
- i o zgrozo również Kodeksu Karnego

patrząc na istnienie takich i podobnych faktów to jednak wzór wszelkich cnót powinien przeprosić wszystkich mieszkańców a nie ciągać ich po sądach... :evil:
Awatar użytkownika
innova
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 9
Rejestracja: 19 Gru 2010, 20:29

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez rather » 20 Gru 2010, 01:47

Faktycznie chyba wezwany (nazywajmy go dalej "Świadkiem", a co) nie był najlepiej przygotowany :oops: . Może to wina wczesnej pory, może złe nastawienie - sam nie wiem? Faktycznie byłoby chyba lepiej, gdyby Świadek zamiast utrudniać, od początku współpracował z policją. Świadek ma jednak cały czas dziwne wrażenie, że cała ta sprawa jest próbą zemsty za dwa postępowania, które toczą się w miejscowej prokuraturze i dotyczą niedopełnienia obowiązków służbowych przez Pana Kowalskiego i urzędników miejskich. I właśnie, jak słusznie zauważył innova, jedno z postępowań dotyczy dziwnych przetargów, które zresztą opisywałem kiedyś na forum miejskim i na stronie novidvor.pl.

Świadka w dalszym ciągu interesuje udział w tej sprawie prokuratury i policji. Bo jeżeli ktoś w naszym pięknym mieście znieważył Burmistrza Naszego Pięknego Miasta Pana Jacka Kowalskiego, to chyba naruszył Art. 216 k.k.? A w tym przypadku ściganie następuje z oskarżenia prywatnego. No chyba, że nasz Burmistrz Pan Jacek Kowalski Dobroczyńca Wszystkich Mieszkańców i Niegasnące Słońce Naszego Miasta jest jednocześnie prezydentem kraju lub przedstawicielem dyplomatycznym albo może narodem całym jest, to wtedy tak - przestępca powinien być ścigany z całą surowością z oskarżenia publicznego. Tak czy inaczej - na pohybel wszystkim, którzy śmią krytykować władzę, która tyle dobrego dla nas robi...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez innova » 20 Gru 2010, 18:50

rather napisał(a): wezwany (nazywajmy go dalej "Świadkiem"


faktycznie, dokonałem tutaj nadinterpretacji

rather napisał(a):Świadka w dalszym ciągu interesuje udział w tej sprawie prokuratury i policji. Bo jeżeli ktoś w naszym pięknym mieście znieważył Burmistrza Naszego Pięknego Miasta Pana Jacka Kowalskiego, to chyba naruszył Art. 216 k.k.?


a podali Świadkowi jakieś szczegóły odnośnie tego, w jakiej sprawie zawdzięcza wizytę ??? no bo jeśli 216KK to faktycznie władza sięga po wzorce obowiązujące na Białorusi i jest to ewidentne nadużycie...tylko żeby obserwatorów z Samoobrony nie przysyłali bo konferencje prasowe mogą zbyt wiele przysłonić :D

częściowo taki stan rzeczy można sobie wytłumaczyć studiując wydatki budżetowe NDM na przyszły rok, których plan zresztą przemknął mi przeglądając forum

ale oczywiście od demokracji nowodworskiej można i powinno się oczekiwać więcej (tu mi się przypominają sesje rady miasta - tej z poprzedniej kadencji oczywiście :D ) więc jeśli było jak było to podpowiedz Świadkowi żeby wrzucił temat na forum http://prawnikow.pl/forum/id/289,Prawo-karne.htm a następnie zestaw odpowiedzi można przesłać z pozdrowieniami do komendanta KPP NDM i w parę innych miejsc jakie uzna za stosowne :idea: ... być może przełożeni nie będąc zaproszonymi na przesłuchanie Świadka nie są w ogóle świadomi tego, co się wydarzyło

Znalazłem na forum jeden ciekawy mini felieton (tu wraca sprawa przetargów), w którym autor (chyba rather jak dobrze zapamiętałem) wspominał o tym, iż w części postępowań zaistniała sytuacja, w której została złożona jedna jedynie słuszna oferta. Jesteś w stanie wydobyć (bez stosowania książki telefonicznej oczywiście) od Świadka informacje czego dotyczyły te postępowania? To bardzo kuriozalne ( 8-) zdarzenie i jeśli miało tendencje nawracającą to chyba można mówić o potrzebie powołania "sztabu kryzysowego" :shock:
Awatar użytkownika
innova
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 9
Rejestracja: 19 Gru 2010, 20:29

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez rather » 21 Gru 2010, 00:36

Tamten wątek jeszcze jest w archiwum googla - możesz sobie poczytać w tym miejscu.

Co do nieświadomości przełożonych, to chyba nie w tym przypadku. W tym mieście raczej wszyscy trzymają wspólny front i jak trzeba pomóc człowiekowi w potrzebie to pomogą. Więc sprawa znieważania jest pewnie prowadzona zgodnie z zasadami, wpisana do różnych ksiąg i odpowiednio nadzorowana. Poczekamy zresztą na ciąg dalszy...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez Marian » 21 Gru 2010, 11:24

Może zainteresować tym gazety, wszak przecież burmistrz na łamach gazet nowodworskich zarzekał się, że nigdy nikogo do sądu nie poda, gdyż jest to wolne forum i każdy może pisać co chce.
Ciekaw jestem co na ten temat powiedziałby Wszechmocny.
Marian
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 454
Rejestracja: 10 Lis 2010, 11:50

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez rather » 21 Gru 2010, 18:52

Marian napisał(a):(...) burmistrz na łamach gazet nowodworskich zarzekał się, że nigdy nikogo do sądu nie poda, gdyż jest to wolne forum i każdy może pisać co chce. (...)

Pewnie może pisać co chce, pod warunkiem, że nie pisze na jego temat :lol: :lol: :lol:
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez innova » 21 Gru 2010, 20:23

rather napisał(a):Tamten wątek jeszcze jest w archiwum googla - możesz sobie poczytać w tym miejscu.


niezłe zestawienie, przeglądając tak na szybko można odnieść wrażenie, iż ekipa ma wiedzę o istnieniu Ustawy Prawa Zamówień Publicznych ale fakt, że wszyscy się znają i do tego "trzymają wspólny front" wyraźnie przeszkadza w jej stosowaniu :shock:

nie wiem czy to przypadek, ale od pewnego momentu (lato 2008) ogłoszenia o udzieleniu zamówienia dla 2M Malinowski przestał podpisywać Mikuszewski (patrząc na przytoczone postępowania)

UM z tego co wiem ostatnio poszukiwał (od dłuższego czasu zresztą) osoby na stanowisko Naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych... poprzednik zapewne nie był w stanie dłużej kontynuować przyjętej przez Burmistrza linii orzeczniczej w kwestiach stosowania UZP :lol:

sprawa z Anetką wygląda nie najlepiej ale więcej ciekawych rzeczy można by wyłowić po przejrzeniu Ogłoszenia o Zamówieniu (dotyczy wszystkich przypadków) jak i przebiegu postępowania, samo Ogłoszenie o Udzieleniu Zamówienia niewiele konkretnego mówi. Nie wiesz czy Świadek przejrzał pełną dokumentacje tych postępowań ? Prokuraturze trzeba konkretnie wskazać co i jak stoi w sprzeczności z jakim dekretem prawnym, bo w takim stanie rzeczy to jest to zbyt ogólne...nikomu nic nie ujmując oczywiście ;)
Awatar użytkownika
innova
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 9
Rejestracja: 19 Gru 2010, 20:29

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez rather » 21 Gru 2010, 20:28

Niestety cała dokumentacja jest w prokuraturze, po tym jak ktoś złożył zawiadomienie :D , że w przetargach działy się dziwne rzeczy... Ale temat jest otwarty - są nowe przetargi, kupuje się i sprzedaje działki, więc jest w czym kopać. No i zawsze dobrzy ludzie coś podpowiedzą i wskażą co konkretnie śmierdzi - jednym słowem tematów nie zabraknie.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez innova » 21 Gru 2010, 21:25

innova napisał(a):Niestety cała dokumentacja jest w prokuraturze,


w normalnych warunkach (przypadkach) Prokuraturze przekazuje się jedynie kopie poświadczone za zgodność z oryginałem, widać w tym przypadku zastosowano jakąś specjalną procedurę... i nie czuję jeszcze w jakim celu :idea: ...sprawa wymagała aż takich środków ?

w każdym razie w uzasadnionych przypadkach można wnioskować o przeniesienie sprawy do innej prokuratury 8-)
Awatar użytkownika
innova
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 9
Rejestracja: 19 Gru 2010, 20:29

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez sierotka marysia » 23 Gru 2010, 16:39

Witam. Rather, zastanawiasz się na jakiej podstawie świadek został poproszony na policję. Nie trzeba się zastanawiać, tylko należy napisać do komendy wojewódzkiej opisując sprawę i podając datę przesłuchania, z zapytaniem, na jakiej podstawie prawnej świadek został przesłuchany. Świadek będzie miał wówczas czytelną informację, a jeżeli była to jedynie obrona przez atak, to policjanci dostaną po łapkach. Podobną sprawę opisywał, chyba, Tygodnik Nowodworski, kiedy pani poseł J. Zakrzewska podała do prokuratury przedstawicieli Stowarzyszenia Powiatowego Forum za to, że niby promowali producentów win gruzińskich. Tygodnik opisywał również sprawy podejrzanych zamówień publicznych: na samochód zakupiony przez starostę oraz ambulans ratunkowy. W pierwszym przypadku po wcześniejszym zbadaniu i wykazaniu winy przez Prezesa Zamówień Publicznych, sprawa leży w prokuraturze. W drugim przypadku sprawę, do kontroli przyjął Urząd Prezesa Zamówień Publicznych i jest badana. Jeżeli jest badana, należy domniemywać, że znaleziono nieprawidłowości.

EDIT:
Przepraszam. Przed chwilą napisałam tekst z wadą: "W pierwszym przypadku po wcześniejszym zbadaniu i wykazaniu winy przez Prezesa Zamówień Publicznych, sprawa leży w prokuraturze." Oczywiście winę wykazano nie Prezesowi Zamówień Publicznych, a Staroście. :oops:
Ostatnio edytowany przez mcba, 23 Gru 2010, 22:08, edytowano w sumie 1 raz
Powód: przycisk "Edytuj" znacznie ziększa czytelnośc forum, jeżeli posty nie są jeden pod drugim w odstępach kilkuminutowych ;) pozdrawiam //mcba
sierotka marysia
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 20
Rejestracja: 18 Gru 2010, 11:40

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez rather » 23 Gru 2010, 17:14

Policjanci raczej nie dostaną po łapach, bo prowadzą śledztwo zlecone przez prokuraturę, więc w razie czego są kryci. Pytanie brzmi: w jaki sposób z 25.000 mieszkańców naszego pięknego miasta wyłoniono właśnie tego kandydata na świadka? To mnie zastanawia...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Sprawa znieważenia Burmistrza Miasta Pana Jacka Kowalski

Postprzez nova » 23 Gru 2010, 18:23

Cała ta sprawa od początku bawi mnie do łez :lol: i niezmiennie kojarzy mi się z jednym: crimen laesae maiestatis, czyli zbrodnia obrazy majestatu.. Kiedys nieszczęśnika skracano o głowę i było po problemie, więc uważam, że Świadek i tak został grzecznie potraktowany :lol:

Czekam na dalsze rewelacje. Proponuję rozejrzeć się za dobrym prawnikiem, byłaby niezła zabawa..
nova
 

Następna

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 56 gości