Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zbyszek » 13 Kwi 2013, 08:56

zasadniczo pomysły muzeum / miejsca rozrywkowego nawiązującego do okresu drugiej połowy XX wieku w naszej ( szeroko pojętej ) okolicy jest bardzo fajny,
nawet nazwanie tego jako "Muzeum PRL" jest w sumie do przyjęcia , bo niby jak to nazwać ? w końcu właśnie tak nazywano oficjalnie ten obszar między Wisłą i Odrą w tamtych latach
natomiast próba gloryfikacji ówczesnego ustroju państwowego i dorabianie ideologii "krainy szczęśliwości" " beztroskiego dzieciństwa" itp jest wg mnie wysoce niestosowne

osobiście to , mimo całej sympatii do filmów Barei ( choć , jak się okazało później są to raczej bardzo uniwersalne obrazy nie dotyczące tylko jednej epoki :)) to z okresu PRL pamiętam - mimo ,że byłem w sumie jeszcze dzieckiem - strach stanu wojennego, kolejki po wszystko - o ile cokolwiek było, wieczne kombinowanie żeby zdobyć najprostsze rzeczy i ciągłe przeświadczenie ,że gdzieś tam na świecie jest trochę lepiej

można by dużo wymieniać ....

natomiast wracając do sedna - wielu ludziom myli sie sentyment do lat młodości z sentymentem do PRL
na tej zasadzie to pewnie można by i całkiem wesołe muzeum III Rzeszy zrobić...:) :) :)
Zbyszek
 

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez ukasz » 13 Kwi 2013, 13:03

admiralbar napisał(a):Jestem przerażony tym, co napisaliście...Mam nadzieję, że nie wszyscy mieszkańcy NDM-u mają takie poglądy.
Nie jestem przeciwnikiem powstanie knajpy/kawiarni/klubu w mieście, jestem przeciwny upamiętnianiu czasów PRL-u.
Zbyszek napisał(a):natomiast próba gloryfikacji ówczesnego ustroju państwowego i dorabianie ideologii "krainy szczęśliwości" " beztroskiego dzieciństwa" itp jest wg mnie wysoce niestosowne

Może zacznijmy od tego, że tu nie chodzi o politykę. Nie chodzi o kult PRL i chęć powrotu do tamtego ustroju - pustych półek, milicji na ulicach, pałowania itd. Czasy PRL to jakby nie patrzeć kawałek naszej historii i nijak nie da się tego ukryć i wyzbyć. Do tej pory korzystam w wielu rzeczy kupionych w latach 80-tych, w każdym mieście mamy osiedla z wielkiej płyty. Trzeba tą historię zaakceptować i tyle. Nikt tu nie mówi o próbie powrotu do poprzedniego ustroju.
Zbyszek napisał(a):natomiast wracając do sedna - wielu ludziom myli sie sentyment do lat młodości z sentymentem do PRL

Dla mnie lata dzieciństwa to końcówka PRL. Nie mam sentymentu do ustroju politycznego, ale do przedmiotów z czasów PRL, które kojarzą mi się z młodością. Do tej pory mam w domu Gierkowski fotel, biurko, przedmioty codziennego użytku. To jest kawałek mojego dzieciństwa, które jednak kojarzy mi się ze swobodą, luzem i zabawą. I nic na to nie poradzę. Oprócz przedmiotów zmieniła się mentalność ludzi - teraz każdy siedzi zamknięty w swoim domu, a kiedyś życie toczyło się na podwórkach. Ludzie pakowali się w 5 osób w malucha i jechali nad morze - teraz nie do pomyślenia. Dlatego ustrój polityczny w PRL jest dla mnie drugorzędną sprawą i akurat do tego nie chciałbym wracać.

EDIT: rozumiem, że czasy PRL mogą Wam się źle kojarzyć, bo jesteście zapewne osobami ode mnie starszymi i to Wy biegaliście za mięsem i mlekiem dla dziecka, uczestniczyliście w demonstracjach, czy staliście w kolejce za papierem toaletowym. Ja jednak byłem wtedy dzieckiem, więc postarajcie się zrozumieć mój punkt widzenia na tamte czasy.
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez PanJokerAKAStaÅ„czyk » 13 Kwi 2013, 13:16

Kompletnie nie zgadzam się z przedmówcami ;) To nie jest sentyment do młodości, ale obiektywne porównanie obu "epok". Czy naprawdę wmówiono Ci, że teraz Twój głos ma jakiekolwiek znaczenie? Czy nie jest tak, że to liderzy partii i media mówią kto wejdzie a kto nie do Sejmu i Senatu? Poprzedni ustrój różnił się w tej materii tylko tym, że nie było tam szopki w postaci "wyborów" i wydawania z pieniędzy podatników niebotycznych kwot na marketing polityczny. Jeśli się ze mną nie zgodzisz to idź do platformy i powiedz, że chcesz być posłem i wystartować z pierwszego miejsca na liście :) Ale odchodząc na chwilę od wyborów i polityki to, z góry przepraszam za dosadność, w dupie mam pomarańcze i banany kiedy w PRL-u ludzie dostawali mieszkania. Kilka lat temu kupowałem w Warszawie mieszkanie 50 m2 za blisko 600.000 zł. Przyjmując, że pomarańcze są średnio po 5 zł to mógłbym za to kupić 120 ton pomarańczy czy innych bananów. Uwierz, że chętnie bym się zamienił :) Oczywiście przykład jest celowo populistyczny, ale pokazuje jak wmówiono nam co jest niby ważne a co nie. W PRL-u mieliśmy dobrych sportowców, dobre drogi, które do dzisiaj służą bez generalnych remontów, mieliśmy całkiem wydajny przemysł, ale przede wszystkim przeciętni ludzie byli ludźmi. Byli ludźmi dla siebie, dla sąsiadów, dla swoich dzieci. Były jakieś relacje, bo nie trzeba było wypruwać sobie żył, żeby Twoje dziecko było stać na dzienne studia lub żeby nie mieszkało z Tobą do emerytury.
Nie wiem również czego się bałeś w stanie wojennym? Zwykli obywatele chodzili w czasie godziny policyjnej do pracy i z niej wracali. Nie mieli przy tym żadnych problemów, a jak ktoś chciał zadymy w imię takiej wolności jaką teraz mamy to na pewno spotykały go represje. Nie wiem tylko, czy było warto. Moim zdaniem nie. Zobacz jak wyglądały obchody 600-lecia NDM. Uważasz, że ci młodzi ludzie na stadionie przygotowywali pokaz, bo bezpieka stała im nad głowami z bronią? Nie. Ci ludzie robili to, bo byli związani z miastem, Polską i mieli z tego niezłą zabawę. Dzisiaj gnoje zakładają nauczycielom kosze na głowę i nic im nie można zrobić, bo mają swoją "demokratyczną godność". Przepraszam, ale wolę karę śmierci od dzieci w zamrażarce, ZOMO pałujące ówczesnych gitowców chlejących po parkach i wsparcie państwa w zapewnieniu podstawowych potrzeb życiowych obywatelom. Oczywiście była również cała masa patologii i nadużyć. Różnica polegała na tym, że kiedyś dygnitarz budował sobie na lewo daczę nad jakimś jeziorem, a dzisiaj wyprowadza się miliardy złotych przy każdej nadarzającej się okazji (budowy autostrad, stadionów, Orlików itd. itp.). Niektóre narody nie dorosły do demokracji i my do nich w 100% należymy.

P.S. PRL to element naszego dziedzictwa historyczno-kulturowego i jako taki powinien być pielęgnowany. A ci co się z tym nie zgadzają powinni za karę oglądać przez 24h "Kac Wawa", a ja w tym czasie Misia, Rejs i Hansa Klosa. Może po takim seansie zrozumieliby, że PRL to nie tylko brak pomarańczy i kartki na mięso.
Awatar użytkownika
PanJokerAKAStańczyk
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 78
Rejestracja: 23 Kwi 2012, 07:33

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez ukasz » 13 Kwi 2013, 13:40

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym nikt nie wspomniał - edukacyjny. Dzisiejsze dzieciaki nie mają pojęcia czym był PRL. Nie potrafią sobie wyobrazić jak można stać w kolejce po mleko cały dzień, skoro 10 min w kolejce w markecie to dla nich za długo. Nie używają starych, zniszczonych rzeczy, bo wszczepiono im pogoń za nowością. Kiedyś pistolet zrobiłeś z patyka, narty z desek, dziś po wszystko idziesz do sklepu. Zabawka się zepsuje to idziesz kupić nową, zamiast naprawić starą. W PRL nie było niczego i wszystko przychodziło z trudem, ale jednak ludzie byli na pierwszym miejscu. I myślę, że to przydałoby się wszczepić małolatom.
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 13 Kwi 2013, 15:08

ukasz napisał(a):W PRL nie było niczego i wszystko przychodziło z trudem, ale jednak ludzie byli na pierwszym miejscu.

...i ludzie bardziej się ze wszystkiego cieszyli i wszystko szanowali, przede wszystkim młodzież, która była całkiem inaczej wychowywana niż dziś. Dziś inwestycja po miesiącu jest zniszczona przez bezstresową młodzież (przykład przejścia podziemnego) chowaną w latach 90-tych, za komuny było to nie do pomyślenia bo za głupie wyrwanie kwiatka z klombu dostawało się mandat a za chuligaństwo nieletnich odpowiadali rodzice.

ukasz napisał(a):I myślę, że to przydałoby się wszczepić małolatom.

Dziś niestety wszczepia się małolatom tylko nienawiść do drugiego człowieka i ideę drogi przez życie "po trupach".

Nie będę już powtarzał tego co zostało napisane, po prostu podpisuje się pod tym co napisał PanJokerAKAStańczyk. Już minęło wystarczająco lat "wolnej Polski" żeby mieć porównanie obu epok i coraz więcej ludzi uważa, że PRL był dla szarego człowieka bardziej ludzkim ustrojem niż dzisiejszy.

@admiralbar piszesz o długu Gierka :?: Bardziej bym się martwił o dług III RP bo dług Gierka jest już spłacony.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Chelsea » 13 Kwi 2013, 16:45

Czytam i własnym oczom nie wierzę ... W PRL-u człowiek był na pierwszym miejscu ???
Chyba tylko ten, który był członkiem PZPR.
Należę do pokolenia ludzi, którzy dorastali w komuniźmie. Dobrze pamiętam towary reglamentowane - nie tylko cukier i mąkę - ale obuwie, przybory szkolne etc.

A pamiętacie brak wolności słowa, a powszechną indoktrynację ?
Kto nie szedł jedyną słuszną drogą wyznaczoną przez partię był na marginesie. Nie awansował, nie dostawał przydziału na mieszkanie itd.
Można by dużo opowiadać ... Cieszę się że czasy PRL-u minęły.
Chelsea
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 821
Rejestracja: 18 Gru 2010, 09:08
Płeć: kobieta

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez PanJokerAKAStaÅ„czyk » 13 Kwi 2013, 17:20

Chelsea, nakarm dzisiaj dzieci wolnością słowa lub zapłać nią ratę dożywotniego kredytu za dom lub mieszkanie. Albo pójdź do korporacji to zobaczysz kto awansuje i dostaje podwyżki. Spróbuj tam stosować wolność słowa. Teraz też jest reglamentacja tylko nie polega na niedostępności towaru, ale na ograniczeniu siły nabywczej.
Awatar użytkownika
PanJokerAKAStańczyk
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 78
Rejestracja: 23 Kwi 2012, 07:33

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez ukasz » 13 Kwi 2013, 20:44

Chelsea napisał(a):Czytam i własnym oczom nie wierzę ... W PRL-u człowiek był na pierwszym miejscu ???

Nie uważam tak i nie zauważyłem, żeby ktoś tak napisał. Jeśli chodzi o stosunek państwa do zwykłego człowieka to mam wrażenie, że niewiele się zmieniło. Ja pisałem o tym, że ludzie byli dla siebie nawzajem ważni - sąsiedzi się szanowali na wzajem, dziecko szanowało dziadków, rodziców, obcych. Teraz nie szanują ludzi w pracy, ani na ulicy. To się na pewno zmieniło.

Pomijając wątek polityczny to czy naprawdę uważacie, że za PRL-u było aż tak źle?
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez MuzeumPRL » 13 Kwi 2013, 21:09

Prosty test Zadajcie pytanie swojemu dziecku tak jak ja to zrobiłem czy wie kiedy i kto wprowadził Stan Wojenny w Polsce ?
I podzielcie siÄ™ odpowiedziÄ… waszego dziecka na forum a zrozumiecie sens Muzeum PRL-u.
MuzeumPRL
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 30
Rejestracja: 17 Sty 2013, 22:23
Płeć: mężczyzna

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zbyszek » 13 Kwi 2013, 22:35

nie chcąc wchodzić w polemikę napiszę tylko , że nie mam nic naprzeciw Muzeum PRL , a nawet jak najbardziej odwiedzę i z chęcią powspominam
natomiast czytając niektóre wypowiedzi to robi się i trochę głupio i trochę smutno .....
Zbyszek
 

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Chelsea » 14 Kwi 2013, 06:26

PanJokerAKAStańczyk napisał(a):Chelsea, nakarm dzisiaj dzieci wolnością słowa lub zapłać nią ratę dożywotniego kredytu za dom lub mieszkanie.

Obok chleba, dla mnie przynajmniej, ważne jest życie w zgodzie z własnym sumieniem. Tak zostałam wychowana i to chcę przekazać swoim dzieciom. A komunizm -niestety- był systemem, który łamał ludzi i ich sumienia.
Biedy nigdy siÄ™ nie wyeliminuje ...
Dziś przeszkadza mi, gdy niektórzy młodzi ludzie biadolą, że nie ma dla nich pracy. Siedzą i czekają nie wiadomo na co?
Nie podnoszą swoich kwalifikacji, choć szkoła jest za darmo. Nie znają i nie uczą się języków obcych :(

ukasz napisał(a):... jednak ludzie byli na pierwszym miejscu

Ukasz, rzeczywiście pisząc te słowa co innego miałeś na myśli :) ja jednak odebrałam je wprost. W PRL-u ludzie nie byli na pierwszym miejscu ... Partia była na pierwszym miejscu.

Widać forum, tak jak całe nasze społeczeństwo, podzielone. Nikt nikogo nie przekona o wyższości jednego ustroju nad drugim.
Ja tam wolę dzisiejszy świat. Moje dzieci w szkole poznają prawdziwą historię, bo nauczyciele dziś głośno mogą mówic np o Katyniu. Na lekcji techniki nie muszą lepić popiersia Wodza Rewolucji Październikowej, nie muszą znac na pamięc życiorysu zbrodniarza generała Karola Świerczewskiego. A i ZOMO nie pałuje młodych ludzi, za to tylko, że odważyli się krzyknąć "Precz z komuną".

Ale podobnie jak Zbyszek również chętnie odwiedzę Muzeum PRL-u i powspominam jak to dawniej bywało...
Chelsea
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 821
Rejestracja: 18 Gru 2010, 09:08
Płeć: kobieta

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez pakopl » 14 Kwi 2013, 09:02

sądząc po waszych wypowiedziach myślicie tylko o sobie !!!!!!!!
ja nieznam prl-u , nie żyłem jeszcze w tych czasach, a mnie ciekawią i podejrzewam że wiele osób młodszych będzie zainteresowanych zwiedzaniem tego muzeum
a wasze posty i ubolewania że było żle smutno i szaro zostawcie dla siebie , dla mnie prl to niemalże fantasy ale z chęcią przeniósł bym się na jeden dzień w tamte czasy bo mimo wszystko były na swój sposób kolorowe .
a muzeum może pokazać jak sie żyło !!!!!!!!!!!!!!!!!!! bo ludzie poniżej 25lat niemają o tym pojęcia
pakopl
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 5
Rejestracja: 04 Gru 2012, 20:52
Płeć: mężczyzna

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez DOMESTOS.WC » 14 Kwi 2013, 09:44

Chelsea napisał(a):ok chleba, dla mnie przynajmniej, ważne jest życie w zgodzie z własnym sumieniem. Tak zostałam wychowana i to chcę przekazać swoim dzieciom. A komunizm -niestety- był systemem, który łamał ludzi i ich sumienia.
Biedy nigdy siÄ™ nie wyeliminuje ...
Dziś przeszkadza mi, gdy młodzi ludzie biadolą, że nie ma dla nich pracy. Siedzą i czekają nie wiadomo na co?
Nie podnoszą swoich kwalifikacji, choć szkoła jest za darmo. Nie znają i nie uczą się języków obcych :(

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
W dzisiejszych czasach spróbuj wyrazić krytyczną opinię o miłościwie nam panujących to się przekonasz jak szybko stracisz pracę , Ty jak i twoi bliscy w w powiecie jak i ościennych miejscowościach będziecie mieli problemy z jej znalezieniem.
Bezpłatna nauka jest iluzją, czy wiesz ile kosztują szkolne podręczniki . W PRL-u nie było takich patologii jak mobbing i dyskryminacja czy też wyścig szczurów, kobieta uprawiająca najstarszy zawód świata skrzętnie ukrywała swoje zajęcie , nie tak jak dziś.Były kolejki w sklepach ale za to nie było kolejek do lekarzy czy do odbycia kary w z.k. jak to ma miejsce obecnie. Nie było tylu kalek i inwalidów w skutek łamania praw pracowniczych, nie było samobójstw z przyczyn ekonomicznych , nikt nie umierał z głodu i wyziębienia.
Ostatnio edytowany przez rather, 14 Kwi 2013, 13:06, edytowano w sumie 1 raz
Powód: poprawione tagi cytowania
DOMESTOS.WC
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 50
Rejestracja: 02 Kwi 2011, 19:54

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zbyszek » 14 Kwi 2013, 10:06

pakopl napisał(a):sądząc po waszych wypowiedziach myślicie tylko o sobie !!!!!!!!
ja nieznam prl-u , nie żyłem jeszcze w tych czasach, a mnie ciekawią i podejrzewam że wiele osób młodszych będzie zainteresowanych zwiedzaniem tego muzeum
a wasze posty i ubolewania że było żle smutno i szaro zostawcie dla siebie , dla mnie prl to niemalże fantasy ale z chęcią przeniósł bym się na jeden dzień w tamte czasy bo mimo wszystko były na swój sposób kolorowe .
a muzeum może pokazać jak sie żyło !!!!!!!!!!!!!!!!!!! bo ludzie poniżej 25lat niemają o tym pojęcia


PRL nie był kolorowy nawet na swój sposób....
ludzie poniżej 25 lat to by tygodnia w tamtej rzeczywistości nie wytrzymali...

ale to tylko moja opinia...

natomiast mam nadzieję ,że ambicją Muzeum jest pokazanie wszystkich aspektów ówczesnego życia , co jest ważne chyba szczególnie dla osób młodych

a dla szczególnie zainteresowanych - może wycieczki fakultatywne do Korei Północnej ?
chociaż nie wiem czy wpuszczą - ale przynajmniej próbować można
Zbyszek
 

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez KPP Brzask » 14 Kwi 2013, 10:58

Podwaliny obecnej tzw demokracji były tworzone przez II-gi zarząd sztabu generalnego z Fanfarą, Pożogą Baryłą oraz Kiszczakiem i Jaruzelskim.
Swoich przeciwników- ekstremę solidarności oraz nazywany przez nic beton partyjny internowali gdzie wielu z nich wykończyli o czy do dzisiaj się nie wspomina.Dlatego tez była GRUBA KRESKA Mazowieckiego.
I tego dzisiaj mamy skutki
KPP Brzask
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 91
Rejestracja: 03 Lut 2011, 19:49

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 62 gości

cron