Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez ukasz » 14 Kwi 2013, 16:59

ukasz napisał(a):Pomijając wątek polityczny to czy naprawdę uważacie, że za PRL-u było aż tak źle?

Nie zamierzam nikogo przekonywać do swoich racji, bo z racją jest jak z d**, każdy ma swoją ;) Chciałbym tylko, żebyście nie łączyli wszystkiego z polityką. W życiu jest wiele rzeczy ważniejszych niż polityka i radzę się tego trzymać. Politycy się zmieniają, zmienia się ustrój, ale społeczeństwo zostaje to samo. Jeśli na każdego człowieka będziemy patrzyli wrogo (bo jest za inną partią polityczną, czy innym ustrojem), to do niczego dobrego nas nie zaprowadzi. Sytuacja z dnia na dzień się nie zmieni, a jedynie społeczeństwo będzie bardziej podzielone.
Muzeum PRL to powrót do historii tak samo jak Muzeum Średniowiecza. Nikt nie wiąże Muzeum Średniowiecza z polityką i proszę, żeby Muzeum PRL również nie łączyć. Polityka to tylko jeden z wielu aspektów tamtego okresu.
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez kocur » 14 Kwi 2013, 20:17

Co do idei muzeum PRL 'u i do stworzenia ekspozycji dotyczącej naszego Miasta wydaje mi się że dla pomysłodawcy i właściciela należy się naprawdę najwyższy szacunek. Przy braku wsparcia ze strony włodarzy to jest dodatkowa okoliczność, która utwierdza mnie w poczuciu szacunku dla Inwestora i ludzi wokół niego skupionych. Jedynie chciałbym zwrócić uwagę, że największy "pałer" miałoby nabycie starego magistratu na potrzeby M.N.D.M. Nawet przy kosztach remontu, nie znam się na tym ale może dałoby się uzyskać wsparcie z UE na ten cel. Mimo że Inwestor z całą pewnością dysponuje odpowiednimi środkami to myślę że stworzenie Muzeum w nawet nowocześnie i taniej wybudowanej Hali nie spełni swojej roli edukacyjno -komercyjnej. Stworzenie na miejscu kawiarni o nazwie " Jubilatka" - bo nie wyobrażam sobie innej nazwy ;-) uważam za super pomysł. Dodam jeszcze, że ona MUSI być w klimacie PRL. Żadnych pizzy, hamburgerów i innych tylko : golonka, flaki, nóżki w galarecie, śledź w oleju itp. Dodam jeszcze, że gdyby spotkanie dwóch panów przy 0.70 wódki i zakąsce zamknęło się w kwocie 150 zł to uważam że lokal ma szanse powodzenia. Sam byłbym częstym gościem . Za barem nie może stać laska 20 lat tylko prawdziwa, rasowa "bufetowa" albo pan Wiesio w koszulce na ramiączka ( z siatki ).
Apeluję do Inwestora o rozważenie możliwości nabycia Ratusza. To jedyna szansa na uratowanie tego miejsca i propagowanie historii naszego Miasta dla pokoleń.
Co do sentymentów opisywanych we wcześniejszych postach. Jeżeli mogę pokusić się o wyrażenie swojego zdania to uważam, że prawda leży co najmniej po środku. Nikt nie wie jak by potoczyła się historia PRL i Polski gdyby nie było "przewrotu" i "Magdalenki". Nie wiadomo jak by wyglądało zniewolenie sumień w dobie internetu. Nie wiadomo jak by wyglądała inwigilacja za pomocą współczesnej technologii w porównaniu do gościa, który przerywa rozmowę słowami : rozmowa kontrolowana" itp. Nikt tego nie wie. Może teraz jest łatwiej - pod pewnymi względami. Ja jednak uważam, że moi rodzice mieli łatwiejszy start w przyszłość niż ja miałem. Stańczyk ma rację pisząc o lepszych relacjach społecznych w tamtym czasie. Jednak to co to wtedy spinało to bieda i poczucie wspólnoty właśnie w biedzie. Teraz gdy to rozwarstwienie społeczne jest większe - rozmyło się to poczucie. Myślę, zgadzając się z tezami Rafała Ziemkiewicza, że PRL był złem, był do dupy ale jednocześnie od kilkunastu lat tracimy szansę aby w Polsce zbudować lepszy kraj.
Awatar użytkownika
kocur
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 126
Rejestracja: 17 Paź 2011, 22:38

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Yogi » 04 Maj 2013, 09:15

Chelsea@! Pomyśleć,że nasza ówczesna Szkoła Podstawowa numer dwa,do której oboje chodziliśmy,nosiła imię owego generała-zbrodniarza,jak się wyraziłaś o "Walterze".No cóż,ale w PRL to chyba inaczej być nie mogło,co?
Yogi
 

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez helga4 » 07 Maj 2013, 13:03

Dwójka jest przede wszystkim symbolem walki o edukację: jest (była) szkoła 1000-latką.
helga4
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 106
Rejestracja: 17 Lis 2010, 16:06
Miejscowość: NDM

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Yogi » 07 Maj 2013, 13:30

helga4 napisał(a):Dwójka jest przede wszystkim symbolem walki o edukację: jest (była) szkoła 1000-latką.

Wiem o tym,podobnie jak każdy,kto był uczniem tej szkoły.Do dziś nad zejściem do szatni wisi oryginalny napis z tamtych lat,głoszący co następuje: "SZKOŁA-POMNIK TYSIĄCLECIA PAŃSTWA POLSKIEGO 1961."! czyli,że w/w wymieniona jest pamiątką po ówczesnej "Władzy Ludowej" :lol:
Yogi
 

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez MuzeumPRL » 17 Maj 2013, 21:46

Szanowni Państwo.
W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z architektami, dotyczące wizualizacji Muzeum PRL i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
Jak Wam się podoba? Nadmieniam, że jest to projekt wstępny.
Zapraszam do dyskusji. Wasze opinie i uwagi są dla nas najważniejsze.
Załączniki
1-wizualizacja.jpg
1-wizualizacja.jpg (114.26 KiB) Obejrzany 8161 razy
2wizualizacja.jpg
2wizualizacja.jpg (73.67 KiB) Obejrzany 8161 razy
MuzeumPRL
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 30
Rejestracja: 17 Sty 2013, 22:23
Płeć: mężczyzna

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez rather » 17 Maj 2013, 22:04

Wizualizacja bardzo fajna. Chociaż pewnie byłoby przyjemniej gdyby ławki stały w jakimś cieniu. Ale nawet bez tego - pierwsze wrażenie super.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez agnes » 17 Maj 2013, 23:09

Super pomysł. W tamtych okolicach jest mnóstwo miejsca na stworzenie czegoś ciekawego a jak do tej pory jest to tylko wykorzystywane na chemiczne zakłady, których przypuszczam, że nikt nie chce u siebie a NDM jest super zarządzane i przyciąga ekstra inwestorów.
Pewnie Ci co u nas o tym decydują nie jeżdżą po Polsce. W wielu miejscowościach które były totalnymi dziurami lub niewielkimi zapyziałymi miasteczkami wszystko odmienia się w ciągu kilku lat na moich oczach. Czasami przyjeżdżam w to samo miejsce po dosłownie kilku latach i nie dowierzam, że tak można się zorganizować. Kto nie wierzy niech wejdzie na stronę lub odwiedzi Bałtów gdzie jest Park Jurajski z plastikowymi dinozaurami. Kilka lat temu to były same dinozaury i niewiele więcej. Dziś to super miejsce do wypoczynku i rozrywki dla całej rodziny. Możliwość wykupienia różnych karnetów w zależności co się chce robić i ile się ma czasu. I nie zdzieranie 10 zł za 5 minut jazdy samochodzikiem, ale karnet 40 zł to zaliczenie parku dinozaurów, małego oceanarium a później jakiś filmik 5d i dziecko korzysta z dmuchańców, karuzel, samochodzików, itd.,itd. aż do upadłego.
Marzę o tym że w końcu komuś uda się coś sensownego i zacznie się coś dziać. Trzymam mocno kciuki.
agnes
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 35
Rejestracja: 11 Lut 2011, 01:19

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zbyszek » 17 Maj 2013, 23:31

zasadniczo to wygląda to wszystko extra na wizualizacjach,

wg mnie istnieje jednak pewien dysonans między napisem "PRL" a nowoczesnymi sensownymi rozwiązaniami

i mimo , że doceniam i popieram inicjatywę jako taka to trudno mi pogodzić sie z gloryfikowaniem ( w pewnym sensie ) i poniekąd zakłamywaniem prl

może lepiej byłoby znaleźć jakąś mniej problemową formułę typu "bareizm stosowany" itp

chyba ,że zamysłem autorów jest zrobienie pełnoprawnego muzeum upamiętniającego okres drugiej połowy XX wieku w Polsce - ze wszystkimi aspektami tego czasu
Zbyszek
 

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez ukasz » 18 Maj 2013, 15:52

MuzeumPRL napisał(a):Jak Wam się podoba? Nadmieniam, że jest to projekt wstępny.
Zapraszam do dyskusji. Wasze opinie i uwagi są dla nas najważniejsze.

Bardzo podoba mi się ta duża witryna od frontu - czarne okno + cegła. Wygląda to trochę przemysłowo. Nie do końca jednak podoba mi się ta część ze schodami - trochę moim zdaniem jest zbyt nowoczesna w porównaniu do witryny i do tego, co będzie się tam mieściło. A ten pomarańczowy murek to drewno? Może warto byłoby zrobić też cegłę? I np. jakiś kuty napis nad murkiem "PRL", albo "Muzeum PRL"? Ta część ze schodami jest jakby za surowa.
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez disturbia » 18 Maj 2013, 18:01

Za nowoczesne?Chyba jest XXIw.to jakie ma być?Eksponaty mają być z PRLu,a nie muzeum ;)
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez mcba » 18 Maj 2013, 19:14

dorzucę i swoje 5 groszy

zamiast napisu PRL zrobiłbym napis na dachu/szyld z pełną nazwą: "MUZEUM PRL (nad jedną krzywizna witryny) I (na środku) HISTORII NDM (nad drugą krzywizną witryny)"

cała reszta mi się podoba ;)
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez ukasz » 18 Maj 2013, 19:26

disturbia napisał(a):Za nowoczesne?Chyba jest XXIw.to jakie ma być?Eksponaty mają być z PRLu,a nie muzeum ;)

Powiem tak: ta część z witryną bardziej mi się podoba, niż ta ze schodami. Część z witryną jest też nowoczesna, ale oryginalna, nieszablonowa. Ta ze schodami wygląda bardziej jak "tradycyjna nowoczesność", którą można spotkać na każdym rogu ;) Nie twierdzę, że jest brzydka... jedynie taka bardziej oklepana i nie zaskakująca (w porównaniu do witryny).

Pomysł @mcba myślę, że wart rozważenia ;)
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez rather » 18 Maj 2013, 20:28

Projektanta warto zapytać czy uwzględnił podjazd dla wózków bo na wizualizacji tego nie widać a chyba jest wymagany? A co do napisu - to może w ogóle litery "Muzeum NDM" postawić przed budynkiem? Takie przestrzenne rozwiązania dają zawsze ciekawy efekt.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zirhan » 19 Maj 2013, 01:35

Nie negujcie PRL , bo ze sprzedaży ich fabryk wciąż łatane są są dziury budżetowcze!
Gierek zadłużył Pastwo na 24 mld USD, obecne władze na 800 mld.
Czy siła produkcji wzrosła?
Gówno prawda!
Sięga raptem 70% tego co za Gierka!
Ten Ustruj prowadzi nas do wiecznego kryzysu.
Nigdy nie powstaniemy z kolan!
"Nie każdy ksiądz to pedofil - zdarzają się wyjątki"! - abp. Głódź po pijaku.
http://www.antykler.frix.pl
Awatar użytkownika
Zirhan
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 320
Rejestracja: 23 Gru 2010, 18:48
Miejscowość: Nowy Dwór Maz.

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 60 gości

cron