Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez rather » 02 Lut 2011, 19:11

Co sądzicie o sprawie gwałtu, który miał miejsce w Publicznym Gimnazjum nr 1 - pisała o nim tydzień temu Gazeta Nowodworska, a teraz tekst ukazał się również w wydaniu internetowym (link)? W najnowszej GN jest również artykuł o demonstracji, jaka miała miejsce przed sądem w sprawie uwolnienia zatrzymanych gimnazjalistów.

Zawsze w takiej sprawie zeznania obu stron różnią się diametralnie i nie dziwi mnie postawa rodziców gimnazjalistów, którzy biorą stronę swoich dzieci - to ich prawo. Z drugiej strony trudno mi uwierzyć, że sąd wydał nakaz ograniczenia wolności bez twardych dowodów w tej sprawie.

Mam przy okazji spore wątpliwości co do akcji "Bezpieczna Szkoła" - nauczyciele sami odwracają głowę w przypadkach kiedy jest naruszany regulamin szkoły (oczywiście w znacznie bardziej błahych sprawach, niż ta opisana przez GN). Wolą udać, że nie widzą pewnych patologii, niż użerać się z nastolatkami. A nadmierna tolerancja i pobłażliwość niestety jest demoralizująca...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez nowodworzanin18 » 02 Lut 2011, 19:48

Więcej szczegółów na ten temat na portalach Nowodworski24.pl oraz Ratownicy24.pl

- http://nowodworski.hpu.pl/readarticle.php?article_id=46
- http://www.112.dbv.pl/news.php?readmore=917

Oraz na stronie którą założyli rodzice rzekomych gwałcicieli:

- http://wrobionedzieci.pl/

Im bardziej wgłębiam się w tą sprawę, tym bardziej nie wiem komu wierzyć i jaka jest prawda. Dowodów podobno nadal nie ma, a dzisiejsze orzeczenie sądu przedłuża środek zapobiegawczy w postaci pobytu w schronisku dla nieletnich tych chłopaków.
nowodworzanin18
 

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez Zbyszek » 02 Lut 2011, 20:28

w 1oo% zgadzam sie z opinią na temat naszych pedagogów , ale również rodzice reaguja często podobnie
taka sprawa to jakiś koszmar - coby sie nie okazało
trochę niepokoi mnie fakt ,że wobec dosyć marnego materiału dowodowego ( tak to przynajmniej wygląda ) podjęto dosyć radykalne środki , i zastanawiam sie gdzie podziało sie tzw " domniemanie niewinności "
jeżeli okazałoby sie ,że jest to niekoniecznie tak jak wygląda to dosyć śmiesznie wydaja sie możliwe formy zadośćuczynienia
zakładając pomówienie - podejrzani tracą prawdopodobnie rok nauki ( bo trudno wyobrazić sobie ,że po kilkumiesięcznej nieobecności uzyskają promocję )
no i wątpliwej jakości doświadczenie z przebywania w pierdlu
niestety szkody wyrządzone przez takie załatwianie sprawy ciężko nawet oszacować a co dopiero zadośćuczynić

oczywiście wszystko wygląda zupełnie inaczej jeżeli pojawią sie twarde dowody i nie będzie żadnych wątpliwości co do czynu i co do sprawców

mimo ,że nie jest to zasada pozbawiona wad to jednak " domniemanie niewinności " i konieczność udowodnienia winy ( a nie udowodnienia niewinności przez podejrzanego ) wydaje sie najmniej szkodliwa - lepiej omyłkowo nie skazać kilku "winnych" niż skrzywdzić fałszywym oskarżeniem choćby jednego niewinnego
Zbyszek
 

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez rather » 03 Lut 2011, 00:42

Właśnie ze względu na radykalność zastosowanych środków ta sprawa jest tak zastanawiająca. Czy to możliwe, że sąd wydał nakaz zatrzymania tylko i wyłącznie na podstawie zeznań jednej osoby? Z tego co jest napisane w artykule w GN wynika, że jest jakiś dodatkowy materiał dowodowy - tak przynajmniej mówi Marcin Łochowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Ciekawe jakiego rodzaju są te dowody?

Pewnie byłoby lepiej gdyby w tak kontrowersyjnej sprawie sąd udzielił informacji na jakich przesłankach oparł się wydając swoją decyzję - czy są to tylko zeznania poszkodowanej dziewczyny czy jeszcze jakieś dodatkowe czynniki. Bo jeśli decyzja została podjęta wyłącznie w oparciu o zeznania jednej osoby, to rzeczywiście każdego człowieka można posadzić na parę miesięcy właściwie bez braku dowodów...

Niestety brak informacji powoduje, że zainteresowani sięgają po takie środki jak pikietowanie sądów, a młodzież gimnazjalną uczy się braku zaufania do najważniejszych organów państwa.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez IronRun » 03 Lut 2011, 12:15

Moim zdanie należy powstrzymać się na tym etapie od gdybania czy to prawda czy nie. Jeśli chcemy żeby niezawisły sąd mógł działać to z naszej strony pozostaje tylko obserwować. Jeżeli okaże się, że chłopcy popełnili zarzucany im czyn to zostaną ukarani, jeżeli tego nie zrobili to Państwo i jego instytucje powinny dopilnować zadość uczynienia (jak znam życie to notatka na ostatniej stronie jakiejś gazety ze sprostowaniem). Niestety ani prokurator, ani sędzia który wydał decyzję "nie popartą dowodami" nie poniesie odpowiedzialności.
W naszym kochanym kraju łatwiej jest kogoś aresztować i zamknąć niż poprowadzić czynności śledcze, przygotować dowody dla sadu i dopiero aresztować kogoś kto wówczas na wyjaśnienie sprawy i proces nie musi czekać.
Z informacji jakie można uzyskać widać bardzo nie jasną sytuację a główną rolę odgrywają emocje a nie fakty i dowody. Życzę rodzicom i tym chłopcom jak najszybszego wyjaśnienia sprawy, niepewność jest na pewno nie do zniesienia. Pamiętajmy również, że tylko ci chłopcy i dziewczyn wiedzą jak było naprawdę.
NUTPro Tech - technologia w sporcie i dla sportu
IronRun
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 236
Rejestracja: 14 Lis 2010, 20:49

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez rather » 03 Lut 2011, 13:07

@IronRun - chodzi mi właśnie o to powstrzymanie się od gdybania, bo mam wrażenie, ze w całej sprawie tego brakuje. Nie wiedzę, żeby ktoś czekał aż niezawisły sąd podejmie decyzję, a w dodatku dochodzi do manifestacji w stylu Dzikiego Zachodu, w których dodatkową biorą udział uczniowie. Nie wiem czy uczenie młodzieży, że sprawiedliwość egzekwuje się stojąc wielkim tłumem przed sądem i krzycząc "Uwolnić chłopców!" jest dobrym sposobem na pokazywanie jak działa demokratyczne państwo.

Rozumiem, że ze strony rodziców są silne emocje, ale mam wrażenie, że dla wszystkich byłoby znacznie korzystniej, gdyby jednak nie angażowali w tą sprawę młodzieży, którą w taki sposób uczy się, że wyroki sądu można zmieniać wywierając presję...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez Zbyszek » 03 Lut 2011, 15:52

rather ja ci powiem tak nie gdybając - gdyby to spotkało mnie i miałbym przekonanie graniczące z pewnością, że ktoś z moich bliskich jest niesłusznie oskarżany i właściwie już karany ( bo jak nazwać te tak zwane środki zapobiegawcze ? ) to taka manifestacja pod sądem byłaby zaledwie małym wstępem do dalszych działań. Już pisałem - najpierw udowodnij potem oskarżaj - nie ma specjalnie innego wyjścia chcąc zachować jakąś powagę i autorytet organów wymiaru sprawiedliwości
sprawa jest niewątpliwie trudna, ale chyba nasza policja ma jakieś inne instrumenty śledcze niz prostackie aresztowania bądź wzywanie co niektórych na idiotyczne przesłuchania i robienie groźnych min ;)
wydaje się ,że zachodzi tutaj metoda "kruszenia " czyli zamkniemy , dostana za swoje w pierdlu i poczekamy jak skruszeją to sie przyznają bo nie ma dowodów, a jak nie maja się do czego przyznać to trudno trzeba będzie puścić i niech dochodzą swoich praw i tak gówno wywalczą
budowanie autorytetu to nie jest sprawa łatwa i zależy tylko od instytucji która chce taki autorytet posiadać
nie zgodzę sie z tym że nie wolno angażować młodzieży czy kogokolwiek innego bo to źle wpłynie na autorytet władz
wg mnie właśnie trzeba angażować jak najwięcej osób żeby stawały w obronie spraw dla nich ważnych jeżeli maja poczucie dziejącej sie niesprawiedliwości
jeżeli działania osób powołanych do pilnowania ładu społecznego byłyby właściwe i adekwatne to nie wywoływałyby sprzeciwów społecznych
Zbyszek
 

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez rather » 03 Lut 2011, 17:10

Cały czas jest mowa o marnych dowodach i materiale dowodowym. Też jestem zdania, że same zeznania uczennicy to trochę za mało. Może więc jednak sąd wydając decyzję o zatrzymaniu na 3 miesiące oparł się na innych dowodach niż zeznania jednej osoby? Była gdzieś mowa o zarejestrowaniu całego zajścia telefonem komórkowym, a policja chyba zabezpieczyła zarówno telefony jak i komputery. Ciekawe co na nich znaleziono?

Trochę mało wiemy w tej sprawie, a większość ludzi wydaje wyroki. Począwszy od rodziców, poprzez manifestujących pod sądem, a skończywszy na nas samych. Mi się po prostu nie podoba zero-jedynkowe patrzenie na całą sprawę. Tym bardziej, że na stronie, która została założona przez rodziców i na stronach, do których podał linki nowodworzanin18, padają bardzo mocne słowa pod adresem tej dziewczyny i jej rodziny. Od określenia "zdzira" począwszy, a skończywszy na bliżej nie sprecyzowanych pogróżkach.

Rozumiem, że w tym przypadku również mówimy o domniemaniu niewinności i zakładamy, że gimnazjalistka nie skłamała (dopóki sąd nie wyda wyroku, że jest inaczej) i w związku z tym nikt nie ma prawa do oczerniania jej osoby?

Bardzo jestem ciekawy dalszego rozwoju tej sprawy, bo oba możliwe scenariusze są ciekawe:
- Scenariusz 1 "Dziewczyna kłamie". Ciekawa będzie zatem wiedza na jakiej podstawie sąd wydał nakaz ograniczenia wolności wobec czterech chłopców. Ciekawe czy ktoś to wyjaśni opinii publicznej, bo sprawa będzie bardzo bulwersująca.
- Scenariusz 2 "Dziewczyna mówi prawdę". W tym przypadku też będzie sporo pytań wobec szkoły, rodziców, rówieśników itd. No i przede wszystkim kwestie oskarżeń i gróźb kierowanych pod adresem dziewczyny i jej rodziny.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez Zbyszek » 03 Lut 2011, 17:54

co racja to racja
mi chodzi jedynie o sposób działania takich instytucji jak sąd , itp
zasadniczo to najlepiej byłoby gdyby wszyscy zamknęli dziób a jaśnie oświecony by wyroki wydawał
po prostu środki zastosowane w tej ,musisz przyznać kontrowersyjnej, sprawie są chyba nieadekwatne i efekt mamy w postaci jakiegoś odzewu "oddolnego" który oczywiście nie służy wyjaśnieniu tej sprawy w takim samym stopniu jak aresztowanie tymczasowe gimnazjalistów


EDIT:
a tak ogólnie to przyszło mi do głowy ,że to pewnie może być jakaś kompletnie chora rozgrywka gówniarzy i tak naprawdę to nikt tu nie jest bez winy
Ostatnio edytowany przez mcba, 03 Lut 2011, 19:09, edytowano w sumie 1 raz
Powód: połączyłem następujące po sobie posty pozdrawiam /mcba
Zbyszek
 

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez rather » 03 Lut 2011, 18:34

Nie wiadomo czy środki są nieadekwatne, bo ta ocena zależy od scenariusza:
- Scenariusz 1 "Dziewczyna kłamie". W tym przypadku ograniczenie wolności na 3 miesiące w oparciu jedynie o zeznania jednej osoby jest przegięciem pały i świadczy o tym, że każdego można zamknąć do pierdla (i to na dłużej niż w PRL gdzie zamykali na 48h) praktycznie bez dowodów
- Scenariusz 2 "Dziewczyna mówi prawdę". Czyli są jej zeznania plus dodatkowo zdjęcia, którymi według jej zeznań była szantażowana plus może coś jeszcze. W tej sytuacji sąd wydaje nakaz w oparciu o zeznania dziewczyny i zdjęcia zabezpieczone w telefonach i na dyskach komputerów. W tej sytuacji zastosowane środki są adekwatne jak jasna cholera...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez ninel » 03 Lut 2011, 21:07

nowodworzanin18 napisał(a):Im bardziej wgłębiam się w tą sprawę, tym bardziej nie wiem komu wierzyć i jaka jest prawda.

To jest ewidentny przypadek fałszywego oskarżenia... Że zacytuję:

"Zdarzają się sytuacje, kiedy albo konkretna osoba jest oskarżana nieprawdziwie o zgwałcenie, albo też jakaś osoba zaczyna twierdzić, że została zgwałcona (bez wyszczególniania podejrzanego), kiedy takie zdarzenie nie miało miejsca w ogóle. Przyczyny to przede wszystkim: [...]
- chęć uniknięcia negatywnych konsekwencji swego postępowania […]
- chęć "ukarania" innej osoby np. za zerwanie znajomości"

I obie te sytuacje w tym przypadku miały miejsce. Szczegółów nie będę podawał, to nieładnie publicznie...

rather napisał(a):Właśnie ze względu na radykalność zastosowanych środków ta sprawa jest tak zastanawiająca.

Tu nie ma nic zastanawiającego, wystarczy spojrzeć na płeć oskarżającej i oskarżonych...
Ať žije vláda! Ale za svoje.
ninel
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 130
Rejestracja: 12 Lis 2010, 13:51

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez ania » 03 Lut 2011, 21:44

ninel napisał(a):To jest ewidentny przypadek fałszywego oskarżenia...


Byłabym jednak ostrożna, przed wydawaniem wyroku przed wyrokiem sądu.

Osobiście nie zajmuję w tej sprawie żadnego stanowiska bo niby na jakiej podstawie, na podstawie reakcji tłumu?

Historia ta uczy, że w Internecie można wszystko napisać, wyzwiska skierowane przeciwko uczennicy gimnazjum są przerażające- kim są Ci ludzie, którzy to piszą?
Bez znaczenia jest to kto jest winny, a kto nie. Nie sądzę, żeby 15, 16-latkowie byli gotowi na zmierzenie się publicznie z tą sytuacją.
ania
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 143
Rejestracja: 16 Lis 2010, 20:12

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez PaffDadi » 03 Lut 2011, 22:46

Aż się łza w oku kręci na wspomnienie moich szkolnych czasów, gdy największymi szkolnymi "przestępstwami" było przeklinanie albo za szybkie bieganie po korytarzach.

Za m.in. w/w lub inne po wizycie w gabinecie pani dyrektor występował rażący kontrast w kolorystyce małżowin usznych, a sprawca 10 razy się zastanowił albo obejrzał, zanim popadł w recydywę. Dzisiaj pani dyrektor zarobiłaby koszem na śmieci w głowę zanim zdążyłaby się odezwać, a nowocześni inaczej rodzice wydzwoniliby TVN, TVP, CNN i CIA aby poskarżyć się na to barbarzyństwo.

Pamiętam też, kiedy w ramach swojej małej wojny z komuną zadzwoniłem z budki na milicję, żeby m.in. zapytać się czy to ZOO i inne takie równie śmieszne na ówczesne czasy. Dzięki czujności obywatelskiej zostałem schwytany zanim się rozkręciłem (swoją drogą - kiedyś dziecko ze słuchawką przy uchu wzbudzało zdziwienie i podejrzliwość, dzisiaj kto nie ma telefonu zapewne jest frajerem). Zawezwana przez stojącego na straży socjalizmu obywatela milicja odwiozła mnie do domu, gdzie na koniec usłyszałem, że sprawa zostanie zgłoszona do szkoły, a na najbliższym apelu zostanie ujawnione czego dokonałem. Do dziś wspominam ten nabliższy apel i dni go poprzedzające - na szczęście to był blef panów milicjantów.

Dzisiaj króluje bezstresowe wychowanie i wyścig w chamstwie i chuligaństwie, nie generalizując oczywiście.

I komu to co było, przeszkadzało, proszę Pana? :)
Awatar użytkownika
PaffDadi
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 225
Rejestracja: 25 Gru 2010, 18:46

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez rather » 03 Lut 2011, 23:09

Akurat to, to chyba nikomu proszę Pana nie przeszkadzało :D . Dla mnie też wizja pojawienia się na tzw. dywaniku była wystarczającym odstraszaczem i skutecznie powstrzymywała od większych "wyczynów".
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Bezpieczna szkoła na przykładzie wydarzeń z PG 1

Postprzez IronRun » 04 Lut 2011, 10:00

To się nazywa HUMANIZACJA ŻYCIA, czyli przegięcie pały w stronę "wolności". Naród się wyzwolił i "hulaj dusza piekła nie ma".
Przykład niestety idzie z góry - pijany poseł w sejmie mówi, że dziennikarze go napastują i przeszkadzają a nauczyciela wyprowadza policja i zwalnia się go dyscyplinarnie z pracy. Prawo ma być równe dla wszystkich, a nie są równi i równiejsi.
Kiedyś za palenie papierosów w szkole można było dostać "wilczy bilet", nikt kto takowy otrzymał nie skończył szkoły w moim mieście, jak potulne baranki szukali szkół poza rodzinnym miastem, a tam już byli grzeczni.
NUTPro Tech - technologia w sporcie i dla sportu
IronRun
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 236
Rejestracja: 14 Lis 2010, 20:49

Następna

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

cron