OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez ver8 » 20 Gru 2015, 20:57

Marcin.Skr napisał(a):Odnośnie działań w tej sprawie podstawy wg mnie to:
1. Pismo z lista pytań wysłane na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej
2. Skierowanie do prokuratury pisma o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na świadomym / nieświadomym (w zależności od odpowiedzi z magistratu) narażeniu 20 tysięcy mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego na utratę zdrowia lub życia (w przypadku małych dzieci, kąpanych w skażonej wodzie). Osobna kwestia to problematyczne dla wielu mieszkańców koszty związane z zakupem wody na święta. Nie każdy zarabia tyle co prezes ZWiK.


A czy czasem przestępstwo polegającego na zatajeniu takiej ważnej informacji dla mieszkańców nie jest ścigane z urzędu?
ver8
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Rejestracja: 29 Lut 2012, 14:33

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Marcin.Skr » 20 Gru 2015, 22:04

Pewnie jakiś $ się znajdzie. Właśnie dlatego wyślę w tygodniu oficjalne pismo w ramach ustawy o dostępie do informacji publicznych z wszystkimi pytaniami. Gros popleczników WND czyta forum, więc szczegółów nie będę zdradzał :). Trochę pracy ich będzie czekało, akurat w przerwie świąteczno-noworocznej. Jeśli odmówią - Sąd Administracyjny.
Marcin.Skr
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 403
Rejestracja: 16 Paź 2015, 15:31
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Anonymus » 20 Gru 2015, 22:09

A dzwoniłeś człowieku do ZWIK? Nie mają przecież obowiązku wchodzić na fb czy forum, udzielali info telefonicznie

A do info podali to co mieli, czekają na wyniki wiec nie wyczarują info z nikąd... trochę myślenia nie zaszkodzi
Ostatnio edytowany przez rather 20 Gru 2015, 22:17, edytowano w sumie 2 razy
Powód: połączone dwa posty
Anonymus
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 07 Gru 2015, 21:17
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez rather » 20 Gru 2015, 22:27

Tak na marginesie - jak słusznie zauważył kilka postów wcześniej @utd - rabat na wodę nie oznacza rabatu na odbiór ścieków. 30% mniej zapłacimy w grudniu jedynie za dostarczoną wodę.

Zastanawia mnie czy sanepid zareaguje na fakt używania skażonej wody do wyrobu pieczywa przez zakład produkcyjny z Okunina. Swoją drogą to niezła beztroska, że La Lorraine nie ma własnego ujęcia wody, szczególnie wiedząc jaki syf czasami płynie w nowodworskim wodociągu. Ciekawe na jaką sumę ZWiK ma polisę OC i czy któryś z odbiorców wystąpi z roszczeniem w tej sytuacji.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Michał Jakubowski » 20 Gru 2015, 22:34

GallAnonim napisał(a):W odpowiedzi na powyższą wypowiedź:
1. 17:46 podczas powrotu z pracy dostałem info z UM z ostrzeżeniem.
2. Kilka minut później zajeżdżam do Biedronki na Osiedlu na drzwiach wejściowych wisi ostrzeżenie.
3. Kolejne minuty zajeżdżam do Biedronki koło Starostwa wisi ostrzeżenie.
4. Następnie kieruję kroki do przychodni po odbiór recepty wisi ostrzeżenie.
5. Idę wykupić receptę do apteki wisi ostrzeżenie.
6. Jadę na pocztę odebrać paczkę upss... wisi ostrzeżenie.
7. Do Urzędu Miasta chyba już nie zdążę bo jak przypuszczam jest zamknięty ;)


Ja zdążyłem - na przeszklonej tablicy, która wisi obok urzędu (którą to sekretarz miasta wskazuje jako element niezbędny, aby poinformować zwyczajowo mieszkańców) informacji brak. Posiadam zdjęcia jeśli byłyby potrzebne. Tablica zamknięta, więc raczej nikt z organizatorów referendum nie zdarł tych ogłoszeń... zestawiając te dwie informacje (zwyczajowo przyjęty sposób informowania mieszkańców wskazany przez władze miasta) oraz brak informacji na tablicy można stwierdzić, że miasto nie dopełniło obowiązku poinformowania mieszkańców.
Michał Jakubowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 319
Rejestracja: 26 Wrz 2014, 07:49
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Marcin.Skr » 20 Gru 2015, 22:49

@Anonymous. Nie dzwoniłem. Skorzystam z mojego prawa zagwarantowanego Konstytucją, aby pewne informacje uzyskać. To nie jest zbrodnia. Na fejsie poza wspomnianą formułką nic innego nie odpisywali. Pytania dotyczyły PRZESZŁOŚCI, a nie przyszłości. Chyba dość proste są pytania:
- kto jako pierwszy zauważył występowania tych bakterii - ZWiK czy Sanepid?
- jakie działania podjął ZWiK od poniedziałku (czy chlorował wodę)

ZWiK specjalnie po całej akcji na wieczór założył swój profil na fejsie, ale ograniczył się do:
- odpowiadania na wszelkie pytania formułką j/w
- opublikowania kilku pism i zdjęcia (SIC!) okna z MS Outlook lub innego programu pocztowego - bo jakaś nieogarnięta osoba nie umie zrobić prostego print-screen'a.

Pomijam już nieumiejętność założenia profilu na fejsie, bo zamiast mieć nazwy profilu mają nazwę + pierwotny numer nadany przez fejsia (geniusze).

Wolę pytać magistrat bo interesuje mnie również udział w tej sprawie urzędu miasta / burmistrza. Zwłaszcza w sytuacji (jeśli) podejrzenia pojawiły się w poniedziałek: czy ZWiK poinformował o problemie. Jeśli tak - jaka była decyzja UM / burmistrza. Jeśli nie - czy powinien.

Nie uważam tego za nic zdrożnego. Niestety, w tym kraju każdy kto korzysta ze swoich praw uważany jest za jakiegoś oszołoma, ale akurat mi to nie przeszkadza. Wychodzę z założenia, że skoro UM prowadzi korespondencję na FB (a robił to do późnych godzin wieczornych), a nie odpowiada na konkretnie pytania, to ma w tym jakiś interes. Swoje domysły na razie zostawię, poczekam na oficjalną odpowiedź z UM. Pewnie po Nowym Roku dostanę, ale warto :).

@Michał. Uważam, że przesadzasz, bo:
- w pierwszej kolejności dowiedziałem się z fejsa gazet i miejskiego (nie jestem zapisany do SMS)
- dzwonił do mnie zarządca nieruchomości (Profesjonalne Zarządzanie Nieruchomościami), że pojawił się taki problem i przystępują do rozwieszenia ogłoszeń na klatkach schodowych
- jak tylko ogarnąłem córkę, bez zjedzenia kolacji, wraz z drugą osobą z Zarządu obeszliśmy wszystkie 120 mieszkań. Część osób już wiedziała: z neta, sąsiadów itp.

Trudno wymagać, aby sam burmistrz biegał po mieszkaniach. Wywieszenie tego na tablicy w piątek o 17 to też czepianie się pod względem formalnym. Nie każdy sprawdza tam co godzinę. Według mnie w temacie informowania poszło wcale nie najgorzej, ale tutaj zadziałała ludzka solidarność, w oderwaniu od tego czy innego włodarza.
Ostatnio edytowany przez Marcin.Skr, 20 Gru 2015, 22:53, edytowano w sumie 1 raz
Marcin.Skr
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 403
Rejestracja: 16 Paź 2015, 15:31
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez KaloNDM » 20 Gru 2015, 22:50

Gallanonim i Anonymus. Ciekawy jestem jak się tłumaczycie, gdy zatrzyma Was patrol Policji za przekroczenie prędkości lub Straż Miejska w B1.
- do Adminów: Mój wpis jest zamierzony i ma związek z tematem -

I jeszcze kilka ciekawych zdjęć użytkowników Facebooka, którzy ujawniają jak wygląda czystość wody z podstawionych beczkowozów:
Załączniki
12374759_911726888912049_263882346714030216_o.jpg
Tak wygląda garnek po przegotowanej wodzie z cystern podstawionych przez miasto i ZWiK.
Screenshot_2015-12-20-12-14-21.png
Tak wygląda woda pobrana z beczkowozu.
Screenshot_2015-12-20-12-14-21.png (152.8 KiB) Obejrzany 10020 razy
Screenshot_2015-12-20-12-14-03.png
Jakość wody pobranej z cysterny - wersja druga.
Screenshot_2015-12-20-12-14-03.png (130.98 KiB) Obejrzany 10020 razy
Screenshot_2015-12-20-12-10-13.png
Komentaż użytkownika Żancia i Borys Błaszczak...
Screenshot_2015-12-20-12-10-13.png (162.76 KiB) Obejrzany 10020 razy
Ostatnio edytowany przez KaloNDM, 20 Gru 2015, 22:57, edytowano w sumie 1 raz
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Michał Jakubowski » 20 Gru 2015, 22:53

GallAnonim napisał(a):Mam na myśli to iż wielokrotnie widziałem Pana syna w ubiegłym roku jak sam jako 6-cio latek bez opieki dorosłego pomykał na hulajnodze do zerówki.


Widzę, że mam fana, który jest doskonale zorientowany w wieku moich dzieci. Pana baczne obserwacje napawają mnie co prawda lekkim niepokojem, ale muszę od razu przyznać - wykryliście spisek i skandal, dlatego przyznam się - oprócz tego, że mój syn ma hulajnogę, kupiłem również córce wrotki.
Michał Jakubowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 319
Rejestracja: 26 Wrz 2014, 07:49
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Anonymus » 20 Gru 2015, 23:04

Skąd info, że było podejrzenie w poniedziałek?próba pochodziła z poniedziałku a z tego co się orientuje sanepid podał decyzję w piątek(16.40 jeśli dobrze pamiętam), nie wiadome jest czemu sanepid czekał z tym tak długo skoro po ok. 48 godz. powinny być wyniki a natychmiast po nich decyzja... jeśli dobrze liczę w środę powinna być decyzja, która zwik otrzymał w piątek... więc nie wiem do kogo mieć pretensje...
Anonymus
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 07 Gru 2015, 21:17
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Michał Jakubowski » 20 Gru 2015, 23:10

Marcin.Skr napisał(a):Trudno wymagać, aby sam burmistrz biegał po mieszkaniach. Wywieszenie tego na tablicy w piątek o 17 to też czepianie się pod względem formalnym. Nie każdy sprawdza tam co godzinę. Według mnie w temacie informowania poszło wcale nie najgorzej, ale tutaj zadziałała ludzka solidarność, w oderwaniu od tego czy innego włodarza.


Absolutnie tego nie wymagam. Informacja dotarła do mieszkańców ale nie dzięki działaniom magistratu (a powinni to zrobić), tylko zaangażowaniu osób takich jak chociażby Ty, które chodziły i informowały znajomych, sąsiadów wszelakimi dostępnymi sposobami.
Michał Jakubowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 319
Rejestracja: 26 Wrz 2014, 07:49
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Marcin.Skr » 20 Gru 2015, 23:14

Nie odkręcaj kota ogonem lub czytaj dokładnie. Jako mieszkańcy nic nie wiemy, więc zarówno dla siebie jak i innych chcę ustalić stan faktyczny. Na razie NIKT - ani ZWiK ani Urząd Miasta - na moje konkretnie, krótkie pytania przez Internet nie chce odpowiedzieć. M.in. w kwestii zaistnienia podejrzenia, że woda może być skażona. Stąd chcę dopytać.

Nie interesuje mnie sanepid. Interesuje mnie ciąg zdarzeń od poniedziałku do piątku. Jest to czarna dziura, której UM i ZWiK nie chce uzupełnić faktami. Wrzucanie formułki, że zaraz po otrzymaniu decyzji przystąpili do procedur jest pustosłowiem, bo MUSIELI to zrobić. Mnie - jak i pewnie większość mieszkańców - interesuje CZY ktoś wiedział o potencjalnym skażeniu PRZED piątkiem (jeśli tak to od którego dnia). Na razie wiemy, że skażona woda była w poniedziałek. Pytanie o wtorek, środę, czwartek i piątek do końca dnia (wtedy ponoć pobrano próbki). Nie znam się na oczyszczaniu wody z bakterii, ale to też ciekawe, że skoro procedury wdrożono ok 16-17, to o 20 już sanepid mógł pobrać wodę do ponownego badania, jak rozumiem ZWiK w ciągu 3H był w stanie doprowadzić ją do porządku. Zasadne pytanie brzmi: czy nie jest to jednak zbyt krótki okres i całe "procedury" nie zostały wdrożone wcześniej (kiedy)? Stąd m.in. pytania do UM.

@Michał. Nadal się nie zgadzam. Poszły SMSy - ludzie potwierdzili ich otrzymanie. Część nie, ale to kwestia do wyjaśnień co zawiodło. Podobnie jak szybko informacje dostała lokalna prasa, a dalej już inni. Wg mnie UM stanął na wysokości zadania, bo możliwie szerokim torem puścił info, aby różnymi kanałami dotarła do jak największej liczby osób. Warto mimo wszystko zauważyć, że ktoś prowadzący FB miejskiego do późnych godzin odpisywał. Nie na wszystko, ale jednak był do dyspozycji w piątek po 16.
Marcin.Skr
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 403
Rejestracja: 16 Paź 2015, 15:31
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez mmokrzycki » 20 Gru 2015, 23:23

disturbia napisał(a):@mokrzycki co trzeba zrobić, żeby zwykły śmiertelnik został na tyle sposobów poinformowany ze strony miasta o zagrożeniu?

Wystarczy podać miastu swoje dane kontaktowe:
1. e-mail - na stronie https://www.nowydwormaz.pl/ po prawej stronie jest sekcja pozwalająca zapisać się na newsletter ("Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z wydarzeniami")
2. SMS i komunikaty na smartfona - http://www.sisms.pl/rejestracja/wybor/222
mmokrzycki
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 321
Rejestracja: 10 Gru 2010, 19:26

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez rather » 20 Gru 2015, 23:35

Mnie fascynuje te 36 minut, o których pisałem w tym poście viewtopic.php?p=31890#p31890. Pomiędzy 16.40 i 17.16 (w dalszym ciągu podkreślam - po godzinach pracy UM i ZWiK) wykonano czynności, które nie mogły być przeprowadzone bez wcześniejszej wiedzy jaki będzie wynik analizy wody. Jest po prostu fizycznie niemożliwe, żeby w 36 minut wykonać szereg czynności i podjąć decyzje wymagające zaangażowania co najmniej kilku osób. Nie ma takiej opcji - UM i ZWiK wykazują dobitnie, że fakt skażenia wody był im znany dużo wcześniej, a komunikat opublikowany p 17.16 był przygotowany dużo wcześniej.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Anonymus » 20 Gru 2015, 23:40

Rozumiem zmartwienie, też piję tą wodę, myję się w niej, rozumiem też niepokój rodziców o małe dzieci! Dla każdego ta sytuacja nie jest komfortowa, z tego co informowali telefonicznie to śladowe ilości i po rozmowie z panią z oddziału wewnętrznego szpitala w NDM jeśli nikt nie ma żadnych obiawów do teraz to już nie powinny wystąpić. Nie myślcie, że trzymam czyjąś stronę ale to się zdarza wszędzie i nie ma odpowiednich środków przeciwdziałania tym bakteriom.... można oczywiście bardziej chorować, ale zapach wody nie jest wtedy przyjemny...
Anonymus
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 07 Gru 2015, 21:17
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Anonymus » 20 Gru 2015, 23:43

@rather możliwe że mają strategię zarządzania kryzysowego
Anonymus
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 07 Gru 2015, 21:17
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

cron