OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez KGrid » 20 Gru 2015, 10:31

Umiesz liczyć, licz na siebie - mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i poinformowali o sytuacji swoich znajomych szybciej, niż miasto. Kilka faktów z Nowodworzanki, osiedla ludzi starszych, osiedla które na szczęście posiada jeszcze wiele domów z własnym dostępem do wody przez studnie i odpowiednie pompy.

- SMSa otrzymałem, moja mama również.
- FB krzyczał i poprzez profile mediów i profile znajomych, no i profil miasta, który również krzyczał o regulaminie (no bo regulamin ważniejszy od bezpieczeństwa mieszkańców).
- Odebrałem kilka telefonów w tej sprawie od znajomych - za co bardzo dziękuję!

Następnego dnia rano :
- w skrzynce pocztowej kartka z informacją o wodzie niezdatnej do picia,
- dość dużo kartek na słupach z ostrzeżeniem (niestety - bez okularów nie podchodź osobo z problemami ze wzrokiem),
- widok beczkowozu taki, jak pokazał KaloNDM, postanowiłem wodę zakupić w markecie (mimo informacji że wody w Kaufie nie ma - rzeczywistość okazała się o wiele lepsza i przyjemniejsza). Dobrze że posiadam samochód i mogłem zakupić od razu większą ilość...

No właśnie, osoba która nie posiada samochodu, nie posiada dostępu do nowych mediów, ma daleko do beczkowozu lub sklepu - czyli właśnie większość mieszkańców mojego osiedla - bo to jednak dzielnica osób starszych w większości - skazana jest tylko i wyłącznie na siebie, ewentualnie swoją rodzinę. O ile oczywiście o sytuacji dowiedziała się w piątek, a nie w sobotę rano (znam przypadki że osoby dowiedziały się dopiero... widząc mnie z wiadrem wody i pytając, na co mi one).

Trzeba przyznać że u nas jak zwykle zadziałała samopomoc sąsiedzka - zamiast biegać do pożal się boże beczkowozu - mogłem skorzystać z wody znajomych, którzy mają ją z własnej studni. Wiele osób kursowało do sąsiadów z wiadrami. Wcale się nie dziwię.

A wystarczyłoby zamiast postawić beczkowóz w jednym miejscu, zrobić kilka kółek po ulicach i zatrzymywać się co kilka domów, tak jak to było podobno kiedyś. Każdy napełnił i wiadra i butelki. To woda powinna dojechać do mieszkańców, a nie na odwrót. Oczywiście miejsce stacjonarne również powinno być ciągle (24 godziny na dobę) dostępne. No ale rozumiem, koszty paliwa spowodowały by brak premii dla Pana Prezesa.

Ale na spokojnie myśląc, od poniedziałku:
- kilkukrotnie wypłukałem sobie gardło wodą z "Colą" i solą, z racji bólu gardła,
- kilkukrotnie umyłem zęby w Coli,
- zjadłem owoce myte w Coli,
- o myciu rąk nie wspomnę,
- przeżyłem z Colą dwa dni na L4,
- i co najważniejsze, zwłaszcza dla oponentów grupy referendalnej, w piątkowy poranek zostałem poczęstowany gorącym napojem z Colą (@tomasz.szymanski - może dlatego właśnie było Ci trudno serwować napoje - bo ludzie już wiedzieli?? ).

Niestety, jestem zawiedziony, mój stan opisuje takie oto zdjęcie:

Image
Powyższy wpis jest poglądem prywatnym. Nie może być on przypisywany do żadnych organizacji czy inicjatyw, chyba że w tekście podano inaczej.
KGrid
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 169
Rejestracja: 15 Wrz 2012, 13:08

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Michał Jakubowski » 20 Gru 2015, 10:47

Anonymus napisał(a):I jeszcze mam pytanie skąd pan ma info że zwik zwrócił się z prośbą do sanepidu? Rozmawiałem z pracownikami i wiem że to nie prawda... a jeśli chodzi o ogłoszenie informacji proszę zapoznać się z ustawą a nie pisać bzdury! Nie ma obowiązku posiadania beczkowozów!


Z jakim pracownikiem Pan rozmawiał? Poprosimy o imię i nazwisko, bo dezinformację siać łatwo.

Co do obowiązku - czy ja powiedziałem, że istnieje taki obowiązek? Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia mieszkania a jednak ludzie je ubezpieczają itd. Chodzi o odpowiedzialność za to co się robi i bierze za to niemałe pieniądze. Pana wypowiedź zaś sugeruje, że w zasadzie to jest zakaz posiadania takich beczkowozów. To, że są one potrzebne pokazały ostatnie dni.
Michał Jakubowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 319
Rejestracja: 26 Wrz 2014, 07:49
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Marcin.Skr » 20 Gru 2015, 10:57

To może jeszcze garść faktów i ich analizy:

Informacja ze strony: http://zwikndm.pl/index.php?id_menu=1
2015-12-18 20:15:26

Informujemy, iż wszelkie możliwe działania mające na celu wyeliminowanie bakterii E. Coli z sieci wodociągowej, zostały podjęte. Próby wody w piątek 18 grudnia przekazano do powtórnej analizy. O wynikach badań, które będą znane w poniedziałek zostaną Państwo natychmiast poinformowani.


Dodajmy do tego, że:
1. Poprzednie próbki wzięto w poniedziałek
2. Sanepid decyzję wydał w piątek
3. Kolejne próbki pobrano... w piątek?

Coś tutaj nie gra. Pytanie, czy przez 4H można taką bakterię usunąć (o 16 decyzja, komunikat z godziny 20). Teraz woda wali chlorem, więc zakładam, ze niekoniecznie - kto jest lepiej poinformowany niech dookreśli. Wniosek jest prosty. Już przed piątkiem (pytanie od kiedy) WIEDZIANO o możliwości skażenia. Dodatkowo podjęto DZIAŁANIA aby problem wyeliminować NIM SANEPID WYDA DECYZJĘ.

Jak dla mnie to jest choćby potwierdzeniem przypuszczeń, że decyzja sanepidu nie spadła na nich jak grom z jasnego nieba, na biednych nieświadomych fachowców, ale mieli oni przed piątkiem świadomość zaistnienia problemu.
Marcin.Skr
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 403
Rejestracja: 16 Paź 2015, 15:31
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez tomasz szymański » 20 Gru 2015, 12:23

No teraz rozumiem skąd ta porażka z poranną kawą, na szczęście poczęstowałem tylko 3 osoby i mam nadzieję, że czują się dobrze skoro Mariusz Dudek ją wypił i nic mu nie jest. Ja wczoraj przezornie wykonałem dezynfekcję organizmu inną wodą i dzisiaj się czuję rewelacyjnie.
Kalo, zaproponowałeś napisanie przez grupę REF. pozwu zbiorowego wobec ZWiK, oczywiście można to zrobić ale mieszkańcy już by tego nie wytrzymali i oskarżyli nas o żerowanie na sytuacji która zawsze może się zdarzyć. Poza tym nie słyszałem o przypadku hospitalizacji kogokolwiek. Inna sprawa to słaba organizacja ZWiK i bojaźń przed podejmowaniem decyzji. Należało natychmiast wynająć samochód z nagłośnieniem i powiadomić wszystkim głosowo o zaistniałej sytuacji. Zamówić kilkadziesiąt palet z wodą pitną i rozwozić po całym mieście. Do pomocy ściągnąć całą jednostkę straży miejskiej i to oni powinni pomagać wszystkim którzy tej pomocy potrzebują. Mamy również harcerzy i wielu fajnych młodych ludzi którzy na pewno chcieliby pomóc.
tomasz szymański
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 291
Rejestracja: 12 Lis 2010, 18:31

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez lukasz » 20 Gru 2015, 12:24

skoro nie ma obowiązku posiadania beczkowozu, to idąc tym tropem Warszawa i Legionowo jest jakieś "dziwne" skoro te beczkowozy posiadają !!!
Dla mnie jest jasne, skoro było jakieś podejrzenie w poniedziałek to już wtedy powinno być ostrzeżenie o bakterii i wskazania, aby nie używać tej wody do celów spożywczych. Nie byłoby wtedy durnych tłumaczeń osób anonimowych, które teraz tak chętnie prowadzą akcję umniejszającą ważność obecnej sytuacji. A sam osobiście z rodziną od kilku dni miałem problem z bakteryjnym zapaleniem spojówek (podobno bakterie E.Coli mogą to wywoływać).
lukasz
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 4
Rejestracja: 19 Gru 2015, 11:10
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez rather » 20 Gru 2015, 12:34

Pomimo, że sanepid stosuje tradycyjne metody określania zawartości e. coli, na rynku są dostępne także metody, które pozwalają na zbadanie obecności bakterii i wielkości skażenia w 24 godziny. Dziwne, że w sytuacji kiedy podejrzewano zanieczyszczenie nikt nie pokusił się o szybszą analizę wody. Odnoszę dziwne wrażenie, że wszyscy działają na zasadzie dupokrytek, a zdrowie i komfort mieszkańców mają na szarym końcu.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez GallAnonim » 20 Gru 2015, 13:01

Miasto nie zdało egzaminu jeśli chodzi o przygotowanie do sytuacji kryzysowej. Szwankowały przede wszystkim:
a) system informacji. Informacja o zagrożeniu trafiała do mieszkańców drogą pantoflową - wiele osób skarżyło się, iż pomimo korzystania z systemu informacji SMS nie otrzymało stosownego komunikatu. Informacja ze strony miasta nie znalazła się nawet na słupach ogłoszeniowych oraz przeszklonej tablicy przy urzędzie miasta, co sam urząd wskazuje jako zwyczajowy sposób informowania mieszkańców przyjęty w naszym mieście. Informację o tym, że woda skażona była 8 jednostkami przekazały gazety, informacji na ten temat próżno szukać na stronach miasta czy informacjach przekazywanych mieszkańcom. Nie przygotowano również szczegółowych wyjaśnień dla mieszkańców, a to, że były potrzebne potwierdza fakt, iż pojawiało się bardzo wiele pytań i wątpliwości (chociażby na tym forum),


W odpowiedzi na powyższą wypowiedź:
1. 17:46 podczas powrotu z pracy dostałem info z UM z ostrzeżeniem.
2. Kilka minut później zajeżdżam do Biedronki na Osiedlu na drzwiach wejściowych wisi ostrzeżenie.
3. Kolejne minuty zajeżdżam do Biedronki koło Starostwa wisi ostrzeżenie.
4. Następnie kieruję kroki do przychodni po odbiór recepty wisi ostrzeżenie.
5. Idę wykupić receptę do apteki wisi ostrzeżenie.
6. Jadę na pocztę odebrać paczkę upss... wisi ostrzeżenie.
7. Do Urzędu Miasta chyba już nie zdążę bo jak przypuszczam jest zamknięty ;)

Panie Michale jako prezes "prężnie działającej firmy" i człowiek niezmiernie oświecony zdaje Pan chyba sobie sprawę z tego że manipuluje Pan informacjami. Ja mam już dość manipulacji w mediach publicznych.
Może i miasto nie zdało egzaminu jednak brzydzę się ludźmi którzy wykorzystują społeczeństwo często nie tak oświecone jak Pan by za pomocą manipulacji osiągnąć swój cel.

Chociaż nie jestem zwolennikiem Pana Szymańskiego to muszę się z nim zgodzić. Konstruktywne myślenie.
Panie Tomaszu jednak proszę żeby Pan przestał dowcipkować bo to Panu nie wychodzi...
Ostatnio edytowany przez rather, 20 Gru 2015, 13:20, edytowano w sumie 1 raz
Powód: poprawiony tag cytowania; połączenie postów
GallAnonim
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 26
Rejestracja: 19 Gru 2015, 00:09
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Michał Jakubowski » 20 Gru 2015, 13:24

GallAnonim napisał(a):Może i miasto nie zdało egzaminu jednak brzydzę się ludźmi którzy wykorzystują społeczeństwo często nie tak oświecone jak Pan by za pomocą manipulacji osiągnąć swój cel.


Zwolennicy burmistrza i jego polityki nie tworzą wspólnoty ideowej, poza jednym wyjątkiem - wszyscy bez wyjątku traktują ludzi jak idiotów, którzy nie widzą i nie rozumieją co się wokół nich dzieje. Przykre.
Michał Jakubowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 319
Rejestracja: 26 Wrz 2014, 07:49
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez GallAnonim » 20 Gru 2015, 13:34

Nie jestem zwolennikiem kogokolwiek ale mam swój rozum i nie dam sobie wciskać ciemnoty!!!!! Niestety Nasze społeczeństwo jest na tyle leniwe że woli przyjąć to co im się poda na tacy a nie pokusi się o sprawdzenie pewnych rzeczy. Wy doskonale sobie zdajecie z tego sprawę i jetescie na tyle inteligentni by to wykorzystać. A dobro miasta i jego mieszkańców to tylko dodatek.
GallAnonim
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 26
Rejestracja: 19 Gru 2015, 00:09
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez rather » 20 Gru 2015, 13:40

Wszyscy marudzą a ja jestem pełen podziwu dla ZWiK-u i władz miasta. Dlaczego? Już tłumaczę...

Obie instytucje pracują w piątek do godziny 16.00. Zgodnie z print screenem monitora zamieszczonym przez ZWiK informacja z sanepidu trafiła do ZWiK-u o 16.40. A już o 17:16 na BIP miasta pojawił się komunikat http://bip.nowydwormaz.pl/public/popup. ... tem=152784. 36 minut zajęło zarządowi ZWiK zapoznanie się z pismem sanepidu, podjęcie decyzji o udzieleniu rabatu 30% rabatu (w tym ocena decyzji o wpływie na sytuację spółki), wybranie miejsc gdzie staną beczkowozy, napisanie komunikatu, przesłanie komunikatu do urzędu miasta, zapewne także ściągnięcie do pracy osoby która wrzuci to na BIP, itd.

Chylę czoła. Ja na samo zredagowanie pisma potrzebowałbym 15 minut.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Swiezy » 20 Gru 2015, 13:42

Mnie zastanawia jedno. Sanepid zakazal uzywania wody do celow spozywczych. Czemu wiec nowodworskie piekarnie nie wstrzymuja produkcji tylko uzywaja skazonej wody z wodociagow do wypieku pieczywa, mycia maszyn piekarniczych, a ich pracownicy myja w skazonej wodzie rece, ktorymi pozniej pakuja pieczywo?
Ciekaw jestem tez jakiej wody do przyrzadzania potraw, mycia naczyn i rak uzywaja nowodworskie lokale gastronomiczne?
Swiezy
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 2
Rejestracja: 19 Gru 2015, 17:33
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Marcin.Skr » 20 Gru 2015, 14:00

Byłem wczoraj w tajskiej knajpie. Tam wszystko na plastikach, w kuchni osobny baniak z wodą (widać z wewnątrz budynku). Natomiast w Pizzeria Hit dostałem normalne sztućce.

Pytanie skąd mają wodę.

@Rather. Naprawdę trzeba być mało bystrym lub mocno kochać burmistrza i całą to świtę aby nie dostrzec, że info z sanepidu nie było gromem z jasnego nieba, który zaskoczył ZWiK. Najpewniej wiedzieli o wszystkim z wyprzedzeniem - pytanie ile dni.
Marcin.Skr
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 403
Rejestracja: 16 Paź 2015, 15:31
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez GallAnonim » 20 Gru 2015, 14:00

Przykre to jest to że Pan tak szumnie mówi o odpowiedzialności za miasto i mieszkańców a sam nie potrafi odpowiedzialnie zadbać o to by jego dziecko bezpiecznie z dorosłym dotarło do szkoły. Mam na myśli to iż wielokrotnie widziałem Pana syna w ubiegłym roku jak sam jako 6-cio latek bez opieki dorosłego pomykał na hulajnodze do zerówki. Tak postępują odpowiedzialni rodzice i zapewne są wzorem do naśladowania.

Marcinie Skr. a może mają po prostu zmywarkę z wypażarką stąd sztućce a nie plastiki?
Ostatnio edytowany przez rather, 20 Gru 2015, 14:12, edytowano w sumie 1 raz
Powód: połączone dwa posty
GallAnonim
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 26
Rejestracja: 19 Gru 2015, 00:09
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez rather » 20 Gru 2015, 14:17

Swiezy napisał(a):Mnie zastanawia jedno. Sanepid zakazal uzywania wody do celow spozywczych. Czemu wiec nowodworskie piekarnie nie wstrzymuja produkcji tylko uzywaja skazonej wody z wodociagow do wypieku pieczywa, mycia maszyn piekarniczych, a ich pracownicy myja w skazonej wodzie rece, ktorymi pozniej pakuja pieczywo?
Ciekaw jestem tez jakiej wody do przyrzadzania potraw, mycia naczyn i rak uzywaja nowodworskie lokale gastronomiczne?

Duże zakłady produkcyjne bardzo często mają własne ujęcia wody i własne stacje uzdatniania.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: OSTRZEŻENIE! Bakteria E. Coli w wodzie w NDM!

Postprzez Marcin.Skr » 20 Gru 2015, 14:49

@GallAnonim wypomni pan również, że ktoś daje batona lub kupuję Colę? Przecież to jest żałosne... Kiedyś dzieci w tym wieku puszczano normalnie do szkoły i nikt afery nie robił, nieodpowiedzialnym nie nazywał. To teraz z dzieci robi się "sierotki", które trzeba najlepiej do samego gimnazjum za rączkę prowadzić. Bądźmy poważni i nie mieszajmy różnych rzeczy.

Było pytanie o zakłady na mieście, opisałem że wygląda to RÓŻNIE. Nie wiem czy Hit ma zmywarkę czy specjalne ujęcie wody, nie wnikałem. Istnieje od lat i zwyczajnie nie zakładam, aby ktoś był na tyle głupi, aby o myć w bieżącej skażonej wodzie.
Marcin.Skr
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 403
Rejestracja: 16 Paź 2015, 15:31
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 64 gości

cron