Strona 1 z 1

Stowarzyszenie TRIGLAV mocno uderza w promocję miasta.

PostWysłany: 28 Wrz 2017, 21:01
przez KaloNDM
Od dłuższego czasu słychać w naszym mieście o działaniach nowego stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Historyczno - Badawcze TRIGLAV ( bo o nich tutaj mowa ) dość mocno zaangażowało się w rozwiązanie zagadek historycznych oraz w poszukiwanie różnych przedmiotów związanych z naszą lokalną historią.
Równolegle z ich działaniami, w parze idzie promocja naszego miasta i regionu.

Oto co możemy przeczytać na ich stronie:
"...Niedawno odwiedzili nas z kamerą dziennikarze z Polska Agencja Prasowa​.
Czy nieżyjący już Pan Edward Rak miał rację? Na pewno wspólnie z Gpr24.com.pl​ będziemy chcieli rozwiązać tą zagadkę.
Czy nam się uda? Czas pokaże... Trzymajcie kciuki! :) ..."


Niżej możemy obejrzeć dość ciekawy materiał filmowy:

http://dzieje.pl/wideo/pasjonaci-histor ... dzy-modlin

Cytat ze strony dzieje.pl :
"...Pasjonaci historii wyjaśniają tajemnice Twierdzy Modlin.
Członkowie Stowarzyszenia „Triglav” i firma GPR24 poszukują tajemniczych barek zatopionych przez obrońców Twierdzy Modlin.
Po niemal osiemdziesięciu latach wciąż nieznana jest ich zawartość oraz dokładne miejsce zatonięcia..."

Re: Stowarzyszenie TRIGLAV mocno uderza w promocję miasta.

PostWysłany: 28 Wrz 2017, 23:23
przez disturbia
Powoli robią się z was gwiazdy ;) No wyciągnijcie w końcu ten czołg :D

Re: Stowarzyszenie TRIGLAV mocno uderza w promocję miasta.

PostWysłany: 28 Wrz 2017, 23:48
przez KaloNDM
disturbia napisał(a):Powoli robią się z was gwiazdy ;) No wyciągnijcie w końcu ten czołg :D

Widzę, że już czytałaś Disturbio :)

W sumie to taki mini-czołg... ale faktycznie stowarzyszenie prowadzi takie poszukiwania, które raczej mają na celu potwierdzenie lub obalenie tej legendy. Faktycznie zapowiada się ciekawie ponieważ współpracują z dość poważną firmą, która na swoim koncie ma dość sporo ciekawych odkryć.

A oto, co możemy przeczytać na stronie TRIGLAV:
"...Zapraszamy do obejrzenia kolejnego krótkiego materiału filmowego oraz zapoznania się z artykułem Polska Agencja Prasowa​.
Nie jest tajemnicą, że wspólnie z firmą Gpr24.com.pl​ prowadzimy poszukiwania i pomiary georadarowe na rzece Narew pod Twierdzą Modlin.
Jak to działa i co możemy znaleźć? Opowie Wam o tym Jacek Adamiec​ z firmy Gpr24.com.pl. ..."


Link do filmu, w którym właściciel firmy Gpr24.co.pl, Jacek Adamiec dość merytorycznie tłumaczy działanie specjalistycznego sprzętu.
Ciekawa jest też wypowiedź członka stowarzyszenia, historyka i archeologa, Piotra Szlązaka:


http://dzieje.pl/wideo/poszukiwania-tan ... dzy-modlin

Cytat ze strony dzieje.pl :
"...Poszukiwania tankietki u stóp Twierdzy Modlin.
Stowarzyszenie "Triglav" i firma GPR24 prowadzą pomiary georadarowe na Narwi przy Twierdzy Modlin. Celem poszukiwań jest zatopiona w rzece prototypowa polska tankietka z początku lat 30. XX wieku i inne skryte w rzece zabytki polskiej wojskowości.

Latem 2015 r., gdy stan Narwi osiągnął b. niski poziom, w pobliżu zabytkowego spichlerza zbożowego naprzeciw Twierdzy Modlin tuż pod powierzchnią Narwi, na głębokości kilkudziesięciu centymetrów, ukazał się ozdobny fragment jego elewacji. Hełm z grzebieniem przypominającym smoka był częścią dekoracji do dziś imponującej budowli. Maszkaron, bo tak odkrywcy określili znalezisko, prawdopodobnie ukrywał również część systemu wentylacji spichlerza. Budowla wzniesiona na zlecenie Banku Polskiego jest jednym ze świadectw rozwoju gospodarczego Królestwa Polskiego w latach 30. XIX w. Spichlerz zagrał rolę Zamku Horeszków w ekranizacji poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Odkrycie stało się inspiracją do stworzenia Stowarzyszenie Historyczno-Badawczego "Triglav", którego jednym z zamierzeń jest odnalezienie jednego z przedwojennych symboli Twierdzy. W latach 1934-1939 w Twierdzy Modlin znajdowało się Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych. Przed jego gmachem na wysokim cokole ustawiono prototyp tankietki TK-1 - jak uważają członkowie Stowarzyszenia - lub TK-3. Tam przetrwała, aż do kapitulacji twierdzy 29 września 1939 r. Część pasjonatów historii sądzi, że tankietkę zdjęli Niemcy w 1944 r. i wykorzystali podczas działań wojennych lub zatopili w Narwi. Zdaniem innych usunięto ją już po wojnie. W połowie lat 90. tankietki poszukiwało Muzeum Broni Pancernej.

Narew w okolicy Twierdzy może skrywać też inne tajemnice. We wrześniu 1939 r. obrońcy Modlina mieli zatopić w niej barki z zaopatrzeniem dla atakowanej przez Niemców Warszawy. Okrążenie stolicy i Modlina przez wojska niemieckie sprawiło, że ich przedarcie się do miasta nie było możliwe. Podjęto decyzję o ich zatopieniu w porcie. Zawartość łodzi nie jest na razie znana. Do dzisiaj regionaliści i historycy spierają się, czy barki pod Twierdzą miały przewozić żywność czy broń.

Również w rzece w okolicach spichlerza może znajdować się część wraków carskiej Floty Pińskiej zatopionej tu w 1915 r.

Jednym z badaczy tych zagadek był Edward Rak (1928-2014) kombatant AK, autor książki „Ludzkie Losy – Nowy Dwór koło Modlina i okolice 1939-1945”. Zbierane przez niego relacje mieszkańców potwierdzają prawdziwość części z tych historii. Badania prowadzone przez „Triglav” i GPR24 mogą przyczynić się do ich potwierdzenia lub odrzucenia..."

Re: Stowarzyszenie TRIGLAV mocno uderza w promocję miasta.

PostWysłany: 29 Wrz 2017, 18:55
przez Triglav
Czy uda nam się zweryfikować (potwierdzić lub nie) wspomniane wyżej legendy i przekazy ustne oraz odnaleźć legendarną tankietkę?
Jesteśmy dobrej myśli tym bardziej, że będziemy współpracować z Jackiem Adamcem, właścicielem firmy GPR24.COM.PL oraz z właścicielmi Panzer Farm, Stanisławem Kęszyckim i Maciejem Kęszyckim.

A oto nasz krótki plan poszukiwań:
1. Dokładnie zobrazowanie i określenie kształtów obiektów, których identyfikacja była dotąd niemożliwa lub niepewna ze względu na częściowe zagłębienie w dnie rzeki.
2. Wykrycie i zidentyfikowanie obiektów nie odnalezionych dotychczas przy pomocy sonaru - zalegające w dnie, a także głęboko pod jego powierzchnią.
3. Zweryfikowanie przekazów dotyczących istnienia tunelu biegnącego z Twierdzy Modlin przez Spichlerz do Kazunia.
4. Zweryfikowanie przekazu ustnego dotyczącego zatopienia przez oddziały niemieckie po 1939 roku tankietki TK-3.
5. Odnalezienie fragmentu legendarnego Mostu Singelsa zwanego drucianym, wybudowanego w 1836 r., przez holenderskiego inżyniera robót hydraulicznych J. H. Singelsa, który 15 marca 1888 roku został zniszczony przez cofającą się krę z rzeki Wisły.

Pozwo1.jpg