Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 15 Sie 2011, 19:46

Yogi napisał(a):Nie miałbym co robić,tylko wyrzucać śmieci na kirkut ?! Zagalopowałeś się, Kalo NDM i chyba nie przeczytałeś przypomnienia o zasadach na tym forum,jakie pod naszym adresem skierował rather@!


Może się trochę faktycznie zagalopowałem.
Twoje "przypinania łaty", bez przemyślenia zrobiło swoje.
Zanim następnym razem coś napiszesz, przemyśl to kilka razy.
Od "wrzucania" sobie i "dziwnych" pytań jest priv.
Czy nie mam racji?
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez rather » 15 Sie 2011, 20:41

KaloNDM napisał(a):Może się trochę faktycznie zagalopowałem.

To może tym optymistycznym akcentem zakończymy osobiste uwagi w tym wątku? Następnym razem za tego rodzaju dyskusje zostanie przyznane ostrzeżenie. Temat zaśmiecania cmentarzy i furtek uważam za zakończony.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 15 Sie 2011, 21:40

rather napisał(a):
KaloNDM napisał(a):Może się trochę faktycznie zagalopowałem.

To może tym optymistycznym akcentem zakończymy osobiste uwagi w tym wątku? Następnym razem za tego rodzaju dyskusje zostanie przyznane ostrzeżenie. Temat zaśmiecania cmentarzy i furtek uważam za zakończony.


Jestem za :)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez Yogi » 16 Sie 2011, 16:35

Ja również! :D
Yogi
 

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez Zebżydowski » 17 Sie 2011, 20:51

Tak kirkut wyglądał przed wojną:

Image


Image

Czy ktoś może ma jeszcze jakieś zdjęcia kirkutu <1940?
Może zdjęcia powojenne?
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez janusmen » 18 Sie 2011, 20:21

Chciałbym dodać nowy fakt dotyczący Kirkutu.
W 1940 roku odbyły się egzekucje Polaków m.in. został rozstrzelany Pan Miłobędzki lat 19.
Mieszkaniec Nowego Dworu, należał do Harcerstwa Polskiego.
Wiadomość tę usłyszałem od rodziny.
Czy ktoś wie coś więcej na temat egzekucji wykonywanych na kirkucie?
janusmen
 

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez Yogi » 19 Sie 2011, 10:32

Co pan,panie janusmen@ wjeżdża mi tutaj z tymi egzekucjami?Tak cię interesuje ta mokra robota?Bo mnie na ten przykład ani trochę.Ale mogę ci powiedzieć czym był kirkut zaraz po wojnie.Otóż był składowiskiem niewypałów pozostałym po działaniach wojennych.Pamiętam jeszcze,jak mi opowiadała moja mama,jak to któregoś dnia jeden z jej kolegów z klasy,przytargał z tamtąd do szkoły uzbrojony pocisk mozdzierzowy średniego kalibru.A paru innych chłopaków zginęło tam rozszarpanych wybuchami niewypałów,którymi się bawili.A dodam,że to były lata czterdzieste.
Yogi
 

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 01 Wrz 2011, 18:46

tk28 napisał(a):Nieprawda. Synagoga w Nowym Dworze znajdowała się przy nieistniejącej dziś ulicy Berka Joselewicza. Ulica ta przebiegała od ul. Szerokołęcznej (dzisiejszej ul. Mazowieckiej) do ul. Legionów. Synagoga została zbudowana na kilka lat przed wybuchem II wojny św. ze składek w większości Żydów warszawskich bo nowodworscy byli za biedni, poprzednią drewnianą strawił pożar więc postanowiono zbudować murowaną.
Przebieg ul. Berka Joselewicza
Mniej więcej w tym miejscu stała synagoga
Image


Co do lokalizacji, trafione w 100%
Faktycznie istnieją do dziś obramówki dookoła garaży.
Yogi też ma rację, ponieważ synagogi były dwie.
Jedna duża miejsce jak wyżej, druga mała właśnie w okolicach sportowego.
Moja 90-letnia sąsiadka, która pomimo sędziwego wieku jest bardzo sprawna, przebywa obecnie poza Nowym Dworem.
Jak wróci, dokładnie się jej podpytam i nagram wypowiedź kamerą.

tk28 napisał(a):A oto sama synagoga. (Źródło: "Ilustrowana Monografia Miasta Nowego Dworu Mazowieckiego z Historią twierdzy Modlin" - Ryszard Gołąb)
Image


Natomiast zdjęcie synagogi?
Z całym szacunkiem dla ś.p. Ryszarda Gołąba i jego książki ale nie jest to zdjęcie murowanej synagogi.
Nie wiem skąd miał takie informacje.
Synagoga była o wiele mniejsza, nie miała kolumn, a o budynkach przyległych do niej, nie ma w ogóle mowy.
Do tej pory żyją ludzie w Nowym Dworze, którzy pamiętają jak wyglądała Bożnica - bo tak nazywali przed wojną synagogę, Polacy wyznania katolickiego.

Zebżydowski napisał(a):Tak kirkut wyglądał przed wojną:

Image


Image

Czy ktoś może ma jeszcze jakieś zdjęcia kirkutu <1940?
Może zdjęcia powojenne?


Fotografie kirkutu, opiszę następnym razem.
Z racji tego że mieszkam od urodzenia w tej okolicy, dokładnie wiem gdzie te zdjęcia były zrobione.
Dysponuję zdjęciami cmentarza ewangelickiego - przedwojenne - oraz zdjęciami z 1970 roku strony żydowskiej.
Dokładnie miejsca, gdzie obecnie stoi dom cygański i państwa Warsz.....ch.
Będzie też wątek dotyczący cmentarza ewangelickiego i ciekawe dokumenty z nim związane.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez rather » 01 Wrz 2011, 19:02

Trafiłem na stronę sztetl.org.pl - jest na niej bardzo dużo zdjęć Nowego Dworu, przedstawiających miejsca, o których historii nie miałem pojęcia. Totalnym idiotyzmem jest, że miasto nie wiesza na każdym z tych budynków tablicy informacyjnej...

Rozlewnia piwa Bermana
Dawna siedziba gminy żydowskiej

Jest też masa zdjęć miejsc, w których dokonywano egzekucji Żydów i zdjęcia budynków bez opisu co mieściły.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 01 Wrz 2011, 19:53

rather napisał(a):Trafiłem na stronę sztetl.org.pl - jest na niej bardzo dużo zdjęć Nowego Dworu, przedstawiających miejsca, o których historii nie miałem pojęcia. Totalnym idiotyzmem jest, że miasto nie wiesza na każdym z tych budynków tablicy informacyjnej...


Hmm.. Rather.. przepraszam za moją wścibskość 8-) ale mam do Ciebie pytanie..
Jak długo mieszkasz w Nowym Dworze? ;)
Wiesz, te miejsca które opisałeś, zna każdy rodowity mieszkaniec tego miasta.
Nawet nie masz pojęcia ile takich miejsc jest - jeszcze stojące budynki.
Ile miejsc jest takich, na którym stoją już nowe budynki - kamienice "nowodworskich biznesmenów"
i "tych co znają burmistrza" :twisted:
Ile miejsc jest nie zaznaczonych na mapach, a istnieją jeszcze ruiny.
A wszystko to, dotyczy samego Nowego Dworu Mazowieckiego.
Nie Modlina. Nie Twierdzy. Tylko Nowego Dworu.
Byłem ostatnio na zebraniu Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa.
To taka instytucja opiniodawcza powołana przez naszego wspaniałego burmistrza :twisted:
Byłem zażenowany.
Należą do niej lokalni patrioci, którzy żyją historią tego miasta.
Są tam ludzie w różnym wieku o różnym wykształceniu.
Wiesz co..
Z racji tego że powołał "ten twór" nasz miłościwie panujący, to tez "twór" nie ma prawa głosu.
Są bo są i tyle.
Nasz miłościwie panujący ma "ich" i "to" centralnie w czterech literach.
Wiesz że Ci ludzie za własne pieniądze w czasie wolnym od pracy jeżdżą po różnych archiwach i szukają.
Myślisz że ktokolwiek zwraca im za to pieniądze?
Myślisz że ktokolwiek im za to dziękuje?
Przecież to powinien robić dział promocji miasta i co roku w uchwalanym budżecie miasta, powinna być zadeklarowana dana kwota
na takie działania.
Powinna byc izba pamięci miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
Wiesz że wszystkie materiały które zbierał ś.p. Ryszard Gołąb - dokumenty, zdjęcia, mapy, pamiątki - zostały sprzedane przez jego syna na allegro?
Nasz miłościwie panujący wiedział o tym. Była podobno nawet specjalna oferta dla miasta, aby wykupić te pamiątki.
Myślisz że kogoś to zainteresowało?
Zaproponowałem, aby na następnym spotkaniu tej Rady, nagrać ich kamerą.
Przecież to woła o pomstę do Nieba, jak traktuje tych ludzi wielce nam panujący.
Brak słów..
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez tk28 » 01 Wrz 2011, 19:55

KaloNDM napisał(a):
tk28 napisał(a):A oto sama synagoga. (Źródło: "Ilustrowana Monografia Miasta Nowego Dworu Mazowieckiego z Historią twierdzy Modlin" - Ryszard Gołąb)
Image


Natomiast zdjęcie synagogi?
Z całym szacunkiem dla ś.p. Ryszarda Gołąba i jego książki ale nie jest to zdjęcie murowanej synagogi.
Nie wiem skąd miał takie informacje.
Synagoga była o wiele mniejsza, nie miała kolumn, a o budynkach przyległych do niej, nie ma w ogóle mowy.
Do tej pory żyją ludzie w Nowym Dworze, którzy pamiętają jak wyglądała Bożnica - bo tak nazywali przed wojną synagogę, Polacy wyznania katolickiego.


Innego zdania niż Twoje są osoby z Forum Żydów Polskich gdzie przedstawiono powyższe zdjęcie jako synagogę w NDM. LINK. Jeśli uda Ci się nawiązać kontakt tą kobietą to możesz także zapytać o to zdjęcie.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 01 Wrz 2011, 20:03

tk28 napisał(a):Innego zdania niż Twoje są osoby z Forum Żydów Polskich gdzie przedstawiono powyższe zdjęcie jako synagogę w NDM. LINK. Jeśli uda Ci się nawiązać kontakt tą kobietą to możesz także zapytać o to zdjęcie.


Wiesz.. mało mnie interesuje wpomniane przez Ciebie forum.
Mam z nią kontakt, ponieważ jak napisałem wcześniej, to moja sąsiadka.
Była sąsiadką mojego pradziadka, dziadka, ojca :)
Mam też nagrany materiał wideo z jej opowieściami o przedwojennym Nowym Dworze Mazowieckim.
Myślisz że nie pokazałem jej tego zdjęcia?
Umówiłem się z nią na nagranie ale tak jak napisałem, nie ma jej w tej chwili.

Nie tylko ona pamięta synagogę.
Pamięta ją również moja druga sąsiadka rocznik 1924
Sąsiad, rocznik 1927, drugi sąsiad rocznik 1930
i wielu innych sędziwych mieszkańców Nowodworzanki.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez tk28 » 01 Wrz 2011, 20:27

Wiesz, piszesz jakoś pokrętnie. Skoro pokazywałeś jej to zdjęcie to może napisz co Ci odpowiedziała. Piszesz tak połowicznie jakby Ci się nie chciało. Na forum, które Cię nie interesuje przetłumaczono fragment tekstu spod zdjęcia synagogi, który brzmi "wielka bożnica Nowego Dworu". Nie wiem teraz kto ma większą rację, żydowska księga czy Ty. Może najpierw zrób te filmy, zamieść je w sieci, przedstaw nam to będziemy mieli temat do dyskusji bo mnie takie zaprzeczania niepodparte dowodami nie przekonują. Skoro tak wszyscy pamiętają tę synagogę to może niech ją narysują, a może mają nawet zdjęcia :?: A co Ci zrobiło wspomniane przeze mnie forum :?:
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 01 Wrz 2011, 20:51

tk28 napisał(a):Wiesz, piszesz jakoś pokrętnie. Skoro pokazywałeś jej to zdjęcie to może napisz co Ci odpowiedziała.:?:


Napisałem kilka postów wcześniej :) trzeba tylko czytać.

tk28 napisał(a):Piszesz tak połowicznie jakby Ci się nie chciało. Na forum, które Cię nie interesuje przetłumaczono fragment tekstu spod zdjęcia synagogi, który brzmi "wielka bożnica Nowego Dworu".


Piszę połowicznie ponieważ brak mi czasu na dyskusje.. mam małe dzieci.
Poza tym, każdy tylko chciałby brać nie dając nic w zamian.
Dobrze wiem co było napisane, ponieważ to zdążyłem przeczytać.

tk28 napisał(a):Nie wiem teraz kto ma większą rację, żydowska księga czy Ty. Może najpierw zrób te filmy, zamieść je w sieci, przedstaw nam to będziemy mieli temat do dyskusji bo mnie takie zaprzeczania niepodparte dowodami nie przekonują. Skoro tak wszyscy pamiętają tę synagogę to może niech ją narysują, a może mają nawet zdjęcia :?: A co Ci zrobiło wspomniane przeze mnie forum :?:


Dla mnie - za całym szacunkiem do Ciebie - możesz sobie wierzyć i w Księgę Hare Kryszna ;)
Filmów Waść Ci u nas dostatek, a na umieszczenie w sieci, trzeba mieć zgodę.
Żaden z żyjących i sfilmowanych przeze mnie nie wyraził zgody.. nie dziwię się..
Rodowitych w Nowym Dworze coraz mniej, więcej było tych, którzy osiedlili się w Nowym Dworze po wojnie..
Oficerowie LWP, WSI, Partyjni itp.. ;)
Skoro tak Tobie zależy na rysunkach, to przejdź się ulicą Akacjową, Nadwiślańską, Długą - do tej pory na tej ulicy mieszkają potomkowie Hallerczyków - Miodową, Kilińskiego, Łęczną i poszukaj, pytaj, na pewno znajdziesz.
A forum nic mi nie zrobiło..
Po prostu, jak mnie coś interesuje, to się tam loguję.. tyle.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez rather » 01 Wrz 2011, 22:01

KaloNDM napisał(a):Hmm.. Rather.. przepraszam za moją wścibskość 8-) ale mam do Ciebie pytanie.. Jak długo mieszkasz w Nowym Dworze? ;) Wiesz, te miejsca które opisałeś, zna każdy rodowity mieszkaniec tego miasta.

Do Nowego Dworu moja rodzina sprowadziła się jeszcze przed wojną z Jaruzelskim :). Ale fakt, że dużo lepiej znam Twierdzę, w której się wychowywałem i mieszkałem kilkanaście lat... Znałbym te miejsca, gdyby były odpowiednio opisane - głupia tabliczka kosztuje kilkaset złotych. Ciekawe ile kosztowała ostatnia nadzwyczajna sesja RM? Pewnie można by za tę kasę otabliczkować pół miasta :(
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 64 gości