Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez PaffDadi » 18 Wrz 2011, 19:43

Zebżydowski napisał(a):Gdyby skrzyknąc jakąś składkę, zainteresować miasto i wydębnić stamtąd trochę forsy na ten szczytny cel, zebrać pieniądze, przetłumaczyć i wydać?!

Możesz zadać odpowiednie pytanie naszemu Wszechwładnemu korzystając z odpowiedniego narzędzia na stronie urzędowej. Chociaż jeśli otrzymasz odpowiedź to może być to coś w stylu: "Oczywiście, naszym celem jest promocja i wspieranie rozwoju czytelnictwa i nieprawdą jest, że budżet biblioteki będzie zmniejszony. Dziękuję".

Dlatego myślę, że prędzej namówisz Kowalskiego, żeby poszedł w przebraniu psa Pluto na bal zoofilów, niż na zaangażowanie się w tak kiepsko promującą jego i jego świtę sprawę jak tłumaczenie jakiejś książki. I do wyborów też daleko...
W internecie osoba podająca się za mężczyznę jest mężczyzną, wirtualna kobieta również jest w rzeczywistości mężczyzną, a dziecko... dziecko to agent FBI.
Awatar użytkownika
PaffDadi
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 225
Rejestracja: 25 Gru 2010, 18:46

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez rather » 18 Wrz 2011, 20:27

Ale może dałoby się zainteresować tym tematem dawnych żydowskich mieszkańców miasta? Może byliby zainteresowani przedstawieniem przedwojennej historii naszego miasta?
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 19 Wrz 2011, 15:46

PaffDadi napisał(a):Dlatego myślę, że prędzej namówisz Kowalskiego, żeby poszedł w przebraniu psa Pluto na bal zoofilów, niż na zaangażowanie się w tak kiepsko promującą jego i jego świtę sprawę jak tłumaczenie jakiejś książki. I do wyborów też daleko...


Hahahahaha.. Leżę ze śmiechu. :lol: :lol: :lol: :lol:
Masz u mnie browara :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez Zebżydowski » 19 Wrz 2011, 17:54

PaffDadi napisał(a):Dlatego myślę, że prędzej namówisz Kowalskiego, żeby poszedł w przebraniu psa Pluto na bal zoofilów, niż na zaangażowanie się w tak kiepsko promującą jego i jego świtę sprawę jak tłumaczenie jakiejś książki. I do wyborów też daleko...

Szczerze mówiąc mam z burmistrzem Kowalskim kontakt zerowy - z małym wyjątkiem.
W 2002 gdy zajmowałem sie eksperymentalnym wytopem szkła i po prostu brakowało mi pieniędzy na wynajem jakiegoś lokum gdzie piec do wytopu - na który wydałem ostatnie osczędności - mógłby stanąć, burmistrz udostępnił mi bezpłatnie na 3 miesiące pomieszczenie niedaleko "Jedynki". Sukces po wielu nieudanych eksperymentach przyszedł w ostatnich 2 tygodniach tego bezpłatnego okresu wynajmu - otzrymałem klarowne szkło.
Pomógł mi zupełnie bezinteresownie jako nowodworzaninowi który nie miał za dużo pieniędzy za to miał jakiś pomysł i to Burmistrzowi pamiętam.
Ale słyszę tu tyle krytyki pod jego adresem, że pewnie jest ona zasadna.
Niemniej od ponad 3 lat mieszkam zupełnie gdzie indziej i do Nowego Dworu z roku na rok mój stosunek staje się iście sentymentalny gdzie nawet szambo zalatujące z drewniaków pod wałem pachnie mi stokrotką. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez Yogi » 19 Wrz 2011, 20:50

Jaki ma nasz "Służyć ludziom" stosunek do historii naszego miasta,wszyscy wiemy,a przykładem jest niszczenie jego zabytków jednego po drugim,bądz ich sprzedawanie,jak to miało miejsce ze spichlerzem.Dlatego wątpię czy chciałby się włączyć w inicjatywę o której mówicie.
Ostatnio edytowany przez Yogi, 09 Paź 2011, 13:09, edytowano w sumie 1 raz
Yogi
 

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez LOL21NDM » 19 Wrz 2011, 23:29

rather napisał(a):Ale może dałoby się zainteresować tym tematem dawnych żydowskich mieszkańców miasta? Może byliby zainteresowani przedstawieniem przedwojennej historii naszego miasta?


To chyba dobry pomysł. Można spróbować. Ma ktoś kontakt?
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 13 Kwi 2012, 21:53

rather napisał(a):Ale może dałoby się zainteresować tym tematem dawnych żydowskich mieszkańców miasta? Może byliby zainteresowani przedstawieniem przedwojennej historii naszego miasta?


Rozmawiałem w tej kwestii z jednym z nich.
Więcej będę wiedział prawdopodobnie w maju tego roku.

Obiecałem kiedyś, że wrócę do zdjęć z przedwojennego kirkutu.
Mianowicie chodzi mi o te dwa zdjęcia:

Zdjęcie 1
Image

Zdjęcie 2
Image

Pisałem, że wiem w którym miejscu zostały zrobione.
Z racji tego, że moja rodzina od ponad wieku mieszka przy tych cmentarzach, a dokładnie
na ich granicy i bywałem na nich tysiące razy, postanowiłem w wolnym dniu zrobić zdjęcia.
Oto one.

Zdjęcie 3
Image

Zdjęcie 4
Image

Skąd wiedziałem, że akurat w tym miejscu?
Proszę obejrzeć zdjęcie i przeczytać opis.
Image

Na zdjęciu 1 dokładnie widać granicę cmentarza żydowskiego (1)
oraz metalowe, solidne ogrodzenie (2)
Image

Następnie za parkanem widoczna jest droga między cmentarzami (3) tzw.
„Ziemia niczyja” – o niej wspominał Bruno Pretzlaff w książce „Wrogiem urodzony”
Image

Następnie dalej w tle, widać zarys cmentarza ewangelickiego (4) oraz drewniany
płot, który okalał teren dookoła (5)

Proszę porównać ze zdjęciem teraźniejszym nr 3.
Widać dokładnie granicę cmentarza żydowskiego (1) następnie drogę między cmentarzami (2) i cmentarz ewangelicki (3).
Zaznaczyłem też grób (4) który widać na fotografii nr 1.
Image

Na zdjęciu nr 2, widać dokładnie dom w którym przed wojną mieszkał
ewangelik o nazwisku Janz (1) nie zapisał się on w historii NDM dobrymi uczynkami.
Gdy Niemcy zajęli nasze miasto, ów ewangelik podpisał volkslistę, włożył mundur najeźdźcy i stał się katem nie tylko dla mieszkańców ale przede wszystkim dla swoich sąsiadów.
Widać też dom ewangelika o nazwisku Szajne (2) tuż obok niego dom katolika o nazwisku
Wojciechowski (3) inżynier w Wojsku Polskim w Kazuniu, który zginął w Katyniu.
Zaraz z boku widać budynek w którym mieszkała kobieta, katoliczka – nazwisko po wojnie Zgoda. (4)
Image

Na zdjęciu nr 4 nie widać już żadnego z tych budynków.
dom Janza znajdował się za zabudowaniami państwa Sz. i U. (1) stał jeszcze pod koniec lat 90-tych. Natomiast budynków 2 i 3 już nie ma.
Image

Postanowiłem też nanieść plan z lokalizacją miejsc na zdjęcie z serwisu
GoogleMaps.
Image

Widzimy na nim drogę między cmentarzami (1) cmentarz ewangelicki (2)
Cmentarz żydowski (3) grób ze zdjęcia nr 1 (4) oraz miejsce ze zdjęcia nr 2 (5)

Możecie też zobaczyć to miejsce, klikając w link poniżej:
http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ll=52. ... 2&t=h&z=18

Na koniec załączam skan fragmentu książki „Wrogiem urodzony” autorstwa
Bruno Pretzlaffa.
Opisana w tym fragmencie scena dzieje się pod koniec lat 90-tych
Image

Bruno był w Polsce kilka razy i właśnie w tym fragmencie swojej książki opisuje rok 1994
kiedy to do Nowego Dworu Mazowieckiego przybyli Żydzi z Fundacji Nissenbaunów
http://www.kirkuty.xip.pl/nowydworm_express.htm

W następnym poście, napiszę dlaczego nie zgadzam się z treścią, która jest na
tablicy pamiątkowej przed wejściem na odrestaurowany cmentarz żydowski.
Dokładnie chodzi mi o tekst:
"..po wojnie część piasku i żwiru była wykorzystna do odbudowy zniszczeń.."

Według mnie, ten tekst jest nieprawdziwy lub informacje na temat poboru piasku
przez Płockie Przedsiębiorstwo Budowy Mostów, który miał miejsce w latach 60-tych
ubiegłego stulecia, nie zostały rzetelnie sprawdzone.
Bazowano tylko na wspomnieniach osób a pamięć jak wiadomo jest ulotna..
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez LOL21NDM » 27 Wrz 2012, 22:55

Trafiłam dziś przypadkiem na taki link: www.washington.polemb.net/index.php?document=1395
- nie wiem, być może już gdzieś tutaj był podawany (ja nie zauważyłam)...
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Poprzednia

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 60 gości

cron