13.10.2012-Witraże Pamięci-Wystawa w NOKu!!

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

13.10.2012-Witraże Pamięci-Wystawa w NOKu!!

Postprzez KaloNDM » 23 Wrz 2012, 10:13

Zaproszenie od Pani Marii Kaucz:

"..Witam Państwa
i serdecznie zapraszam na wernisaż wystawy, którą po raz pierwszy zaprezentowałam w lutym tego roku w stołecznej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Tym razem, dzięki pomocy p. Andrzeja i p. Sławomira oraz uprzejmości dyrektora NOK,
chciałabym ją przedstawić mieszkańcom Nowego Dworu Mazowieckiego, miasta, w którym nasz duchowny żył i pracował
przez ostatnie 10 lat swego życia. Mam nadzieję nie tylko na obecność Państwa w czasie otwarcia ekspozycji, ale także interesujące wpisy w "Księdze Pamiątkowej", która zostanie wyłożona na stoliku obok ostatniej planszy.
Proszę już dziś zarezerwować sobie termin: 13 października, sobota, godz. 17.00.
Miło mi będzie spotkać się z Państwem na tej uroczystości.."

Uwaga!!!
Wystawę będzie można obejrzeć do 30.10.2012 roku.
Załączniki
Zaproszenie NOK.JPG
Zaproszenie NOK.JPG (203.96 KiB) Obejrzany 5415 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: 13.10.2012-Witraże Pamięci-Wystawa w NOKu!!

Postprzez KaloNDM » 05 Paź 2012, 22:44

04.10.2012 roku miały zostać wywieszone plakaty, informujące o wystawie.. szukałem około godz. 16:00, nie było.
05.10.2012 roku szukałem i znalazłem (zdjęcia poniżej)

Już dotarły do mnie informacje, że plakaty zostałe zniszczone ponieważ nowodworzanie są nietolerancyjni i ksenofobiczni :shock:
Żenada.. jak tylko sprawy związane są z innym wyznaniem, inną wiarą i dochodzi do pewnych zdarzeń,
to już jest to ksenofobia lub antysemityzm?! :evil:

Jestem innego zdania..
Myślę, że plakaty zostały zniszczone, a na ich miejscu zawisły nowe..
Jeżeli faktycznie ktoś zniszczył plakat świadomie, to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że ten kto to zrobił
jest nieuświadomiony i nie zna historii własnego miasta.

To nie ksenofobia..

Jeszcze raz napiszę informację dla tych, którzy nie wiedzą kim był pastor Robert Nitschmann.

KaloNDM napisał(a):Prawie 3 lata temu, zwróciłem się do uczestników Luteranieforum.org,
z apelem o odrestaurowanie zapomnianego i zdewastowanego cmentarza ewangelickiego,
który znajduję się przy ulicy Przytorowej i Akacjowej w Nowym Dworze Mazowieckim.
Zwróciłem się też z prośbą, o upamiętnienia miejsca pochówku ostatniego pastrora tej parafii,
ks. Roberta Nitschmanna, który za swoją propolską postawę i walkę z szerzącym się hitleryzmem w jego parafii,
został aresztowany przez Gestapo w 1939 roku i osadzony na Pawiaku,
z którego został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen,
w którym zmarł z wycieńczenia w 1940 roku.
Urnę z jego prochami wykupiła żona i złożyła w katakumbie cmentarnej kaplicy,
która przetrwała okres okupacji lecz po wojnie została w niewyjaśnionych okolicznościach rozebrana.
Ks. Robert Nitschmann był i czuł się Polakiem.
Pomimo tego że był ewangelikiem, a jego korzenie sięgają Prus, nie czuł się Niemcem.
Urodził się na suwalszczyźnie, miał 2 braci - Oskara i Jerzego - oraz 2 siostry (o ile dobrze pamiętam.)
Oskar miał talent i pomimo tego że służył w carskiej białej armii, malował obrazy.
Między innymi namalował portret swojego brata Jerzego, który był w szkole podchorążych Wojska Polskiego.
Pod tym obrazem podpisał się Niczman - więc już nazwisko spolszczone.
Brat Roberta, Jerzy, po wojsku był nauczycielem w szkole, również został aresztowany przez Gestapo
we wrześniu 1939 roku i osadzony w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen w któym został zgładzony.
Robert Nitschmann będąc pastorem parafii nowodworskiej, uczestniczył - jako parafia również - we wszystkich polskich świętach narodowych,
w jego domu mówiono po polsku, jego córki miały polskie imiona - Regina i Elżbieta - które chodziły do polskich szkół.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (124.24 KiB) Obejrzany 5295 razy
2.jpg
2.jpg (114.89 KiB) Obejrzany 5295 razy
3.jpg
3.jpg (96.81 KiB) Obejrzany 5295 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: 13.10.2012-Witraże Pamięci-Wystawa w NOKu!!

Postprzez disturbia » 05 Paź 2012, 22:58

Kto się interesuje ten wie i przyjdzie.Niektóre typy tak mają,że nie potrafią przejść normalnie.Dobrze by było je wywiesić w bibliotece jednej i drugiej.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: 13.10.2012-Witraże Pamięci-Wystawa w NOKu!!

Postprzez helga4 » 12 Paź 2012, 13:18

Kalo może warto wejść w układ z kilkoma miescowymi slepikami, aby wywiesiły plakaty w swoich wytrynach.
helga4
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 106
Rejestracja: 17 Lis 2010, 16:06
Miejscowość: NDM

Re: 13.10.2012-Witraże Pamięci-Wystawa w NOKu!!

Postprzez KaloNDM » 13 Paź 2012, 21:54

Wstyd!!!
W dniu wystawy, pomimo oficjalnych zaproszeń nie pojawił się żaden przedstawiciel Urzędu Miejskiego.
Nie było Burmistrza Jacka Kowalskiego, ani jego zastępcy Jacka Gereluka, o radnych nie wspominając.
Byli za to duchowni kościoła ewangelickiego, oraz ich rzecznik prasowy 8-)
Ciekawe.. co na to lokalne media? :twisted:
Życie Warszawy oraz Cezary Gmyz z "Rzepy" też są zainteresowani :twisted:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: 13.10.2012-Witraże Pamięci-Wystawa w NOKu!!

Postprzez KaloNDM » 05 Lis 2014, 22:15

Może torchę się spóźniłem... ;)
Ale jak to mówią, lepiej późno jak wcale :P

Wiem, że zaraz będzie, że za długo, że za nudno i w ogóle bla, bla, bla...
Od razu napiszę, źe będzie skrót :)

Pełna relacja z wystawy "Witraże Pamięci", która odbyła się w dniu 13 października 2012 roku, o godzinie 17:00, w Nowodworskim Ośrodku Kultury.

Wystawa była poświęcona ostatniemu nowodworskiemu pastorowi, Robertowi Nitschmannowi, który za swoją propolską postawę i walkę z szerzącym się hitleryzmem w jego parafii, został aresztowany przez Gestapo w 1939 roku i osadzony na Pawiaku, z którego został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, w którym zmarł z wycieńczenia w 1940 roku.

Autorką wystawy była Pani Maria Kaucz. Na wystawę przybyli m.in. bratanek ks. Roberta Nitschmanna pan Bogdan Niczman, pastor Marcin Kotas jak również ks. Wojciech Pracki - rzecznik Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ks. Prałat Czesław Żyła z parafii św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Mazowieckim.

Zapraszam na relacjÄ™.

You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna


Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

cron