Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz.

Co poprawić w mieście? Sugestie, pomysły i inne mile widziane!

Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz.

Postprzez nowodworzanin18 » 28 Lip 2011, 11:25

Jak stworzyć dobrą infrastrukturę rowerową w mieście Nowy Dwór Mazowiecki? Odpowiedź jak zwykle banalna i szczerze powiedziawszy, aż tak bardzo nie kosztowna jakby się to wydawało. Zanim przejdziemy do planów, pomyślmy co rowerzyście jest tak naprawdę potrzebne, by miał miłą i przyjemną wycieczkę rowerową?

1) Spokojna droga, zwana drogą rowerową, która rzadko się kończy, nie przecina się z drogami, najlepiej utwardzona. Równa. Równa to nie znaczy zrobiona z modnej ostatnimi czasy kostki brukowej.
2) Infrastruktura „postojowa”. Czyli od czasu do czasu ławeczka, śmietnik, mapka, jakiś drogowskaz, ewentualnie sklep, WC, oświetlenie w miejscach niebezpieczniejszych i ważniejszych.
3) Przejrzystość układu rowerowego okolicy – czyli łatwy dostęp do tej ścieżki z każdego miejsca w okolicy miasta Nowy Dwór Mazowiecki.

Popatrzmy najpierw jak wyglądają obecnie istniejące ścieżki rowerowe w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego

Image

*na mapie oznaczone są tylko te szlaki które wg. prawa mają status drogi rowerowej lub szlaku rowerowego. Trzeba pamiętać że to co wygląda na drogę rowerową wcale nie musi nią być. Dobrym przykładem jest odcinek wału Narwianego w gminie Wieliszew od miejscowości Góra do Dębego, gdzie istnieje szlak pieszy, oraz wystarczająca infrastruktura ażeby stworzyć drogę rowerową. Niestety szlak ten jest oznaczony tylko jako szlak pieszy.

Co nam da oznaczenie danego szlaku jako szlak rowerowy, bądź droga rowerowa? Przede wszystkim bezpieczeństwo i odseparowanie ruchu rowerowego od ruchu drogowego czy ruchu pieszych. Dodatkowo każda taka droga rowerowa czy szlak rowerowy będzie oznaczony na mapach turystycznych, co może zachęcić turystów rowerowych do odwiedzenia naszych naprawdę pięknych rejonów. Oto co w trybie „kilkuletnim” moglibyśmy dla nich przygotować.

Image

Zaskoczenie? Owszem! Zauważmy przede wszystkim iż na każdym wale znajdowałaby się droga rowerowa. Wymaga to porozumienia z właścicielem wału by utwardzono drogi położone poniżej wału lub na wale (coś w podobie bulwaru miejskiego nad Narwią). We wcześniej wspomnianym przykładzie wału w gm. Wieliszew, mamy doczynienia z utwardzoną, szeroką drogą gruntową. Szlak nie należałby do łatwych ze względu na różne przypadłości z piaskiem, więc nie uzyskałby oznaczenia kolorem zielonym, mimo to pozwalałby na spokojną podróż w letni upalny dzień. Lepszą perspektywą byłoby utwardzenie asfaltem dolnego traktu wału, lecz jest to już trochę wymagająca inwestycja.
Kolejna kwestia to fakt, iż gmina Pomiechówek posiada w naszej okolicy najwięcej traktów podobnych do dróg rowerowych. Bez większego wysiłku możnaby te trakty przemianować na drogi rowerowe (np. dość spory i szeroki chodnik w miejscowości Bronisławka).

Jeśli chodzi o inne trakty, wystarczy stworzyć jezdnie asfaltową o szerokości około 3 metrów (1,5m w każdą stronę). Co jakiś odcinek (np. 1,5km) ustawić ławkę, kosz na śmieci, mapkę czy drogowskazy. Naprawdę jest to niewiele pracy i dość niskie koszty jak na taką inwestycję. A można to zrobić dobrze, jeśli się tylko chce.
Jakie korzyści płynęłyby z utworzenia Nowodworskich Szlaków Rowerowych? Przede wszystkim rozwój turystyki rowerowej w okolicy. Mamy Twierdzę Modlin, malowniczą krainę Trzech Rzek. W okolicy jest też Puszcza Kampinoska. Turysta wiedząc że może zwiedzić te wszystkie atrakcje rowerem, zostawi samochód, przyjedzie na rowerze sam, z rodziną. Skorzysta przy okazji z naszych atrakcji, czy punktów gastronomicznych, więc zostawi w mieście pieniądze. Opowie o tej pięknej wycieczce znajomym i oni też wpadną na NSR. Szlaki rowerowe w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego pozwolą ożywić nasze zapędy turystyczne, które z każdym rokiem rosną (mamy już otwarte muzeum, punkt informacji turystycznej, mamy wiele przyjemnych restauracji).

W porozumieniu z gminami ościennymi (Wieliszew, Legionowo, Nieporęt), można by stworzyć przejście rowerowe z Zalewu Zegrzyńskiego, przez Nowy Dwór Mazowiecki i Twierdzę Modlin do Kampinosu. To jest naprawdę wykonalne.

W projektowaniu powyższych traktów rowerowych kierowałem się prostymi zasadami.

1) Tworzyć ścieżki tam, gdzie są możliwości, zauważmy że przez centrum miasta biegnie jedynie jedna ścieżka. Ale odpowiednie oznaczenia na ścieżkach pozwolą turystom zjechać z niej ażeby zobaczyć miasto.
2) Na ścieżce musi być wystarczająco dużo atrakcji i możliwości wypoczynku. Dlatego ścieżki biegną nad woda, po równinach czy przez Modlińską Twierdzę. Turysta zobaczy różnorodność krajobrazu „Wideł Trzech Rzek”.
3) Wszędzie blisko – czyli od Zalewu do Twierdzy, z Twierdzy do Kampinosu. W sam raz na kilkudniową wyprawę po miejscach…oddalonych o 30km od Warszawy!

Cóż trzeba więcej? Chęci!

Realizacja pomysłu: Kacper Pawelczyk (kgrid@o2.pl)
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Ostatnio edytowany przez nowodworzanin18, 28 Lip 2011, 14:02, edytowano w sumie 1 raz
nowodworzanin18
 

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez mcba » 28 Lip 2011, 13:15

zachęcam do zapoznania się z treściami zawartymi na tej stronie: http://nowydwormaz.zm.org.pl/
jak już wspominałem projekt utworzenia takiej infrastruktury został już opracowany, ale ile władza z nigo skorzysta to już inna kwestia ...

p.s.
na mapie zapomniałeś oznaczyć ok 200m ścieżki na ulicy Mieszka I w Modlinie, jest tam oznakowanie ścieżki rowerowej więc i takowy status powinien w tym miejscu być ...
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez nowodworzanin18 » 28 Lip 2011, 14:04

Dziękuje - poprawione. Szukałem w BIPie nie mogłem się doszukać ile kasy miasto wydało na realizacje tego projektu (za jego stworzenie, realizacje do dnia dzisiejszego). Koszty tam podane są ogromne, no ale sieć rowerowych dróg naprawdę imponująca. Ale czy potrzeba nam aż takiej siatki traktów rowerowych? Trzeba myśleć logicznie, ale również umiejętnie materialnie. Można to wykonać nie za 30 mln, a za kilka razy mniej z podobnym skutkiem.

Boli mnie nieudolność władz, że nikt w tym urzędzie miejskim nie potrafi wpaść na coś takiego, co ja wam ostatnio przedstawiam. A jeszcze bardziej boli to, że nie ważne co miasto zrobi, to zawsze są jakieś niedociągnięcia w tym. Naszym sukcesem musi być współpraca, a jej nie ma.

Poza tym, jeszcze wracając do projektu, ja chciałem swoim pomysłem pokazać drogi, które będą bezpieczne, więc będą odseparowane od dróg publicznych. Zielone Mazowsze w swoim projekcie pokazało troche odcinków idących ulicą. Niebezpieczne, na taką drogę rowerową bałbym się puścić dzieciaki...
nowodworzanin18
 

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez rather » 28 Lip 2011, 15:19

mcba napisał(a):na mapie zapomniałeś oznaczyć ok 200m ścieżki na ulicy Mieszka I w Modlinie, jest tam oznakowanie ścieżki rowerowej więc i takowy status powinien w tym miejscu być ...

Jeśli mowa o tych 100m ścieżki na podjeździe do ronda to już jej chyba nie ma. Zniknęły znaki informujące o ścieżce, razem ze słupami zresztą... :)

Tak na marginesie to była głupota maksymalna - 100m ścieżki ni z gruchy ni z pietruchy. Pewnie jakiś idiota w urzędzie chciał się wykazać przyrostem ścieżek przed wyborami - zawsze można później powiedzieć, że ilość dróg dla rowerów wzrosła dwukrotnie - w materiałach wyborczych wygląda to rewelacyjnie. Szczególnie jak się nie napisze, że to "dwukrotnie" oznacza "było 100m ścieżek rowerowych, a teraz jest 200m"...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez ukasz » 28 Lip 2011, 19:31

Fajnie to wygląda :) nie mogę tylko sobie wyobrazić ścieżki rowerowej przy wjeździe do miasta od ul. Warszawskiej. Tam chyba nie da się nic zrobić, żeby było bezpiecznie? W tym roku szalony wybrałem się rowerem do Twierdzy - jak wracałem i dojechałem do tego skrzyżowania to aż mi się gorąco zrobiło - za tyłu tir, z przodu tir, do tego jeszcze osobówki, a ja na środku ulicy stoję i nijak nie mogę wjechać do miasta:)
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez nowodworzanin18 » 28 Lip 2011, 19:43

Ha! Na to jest patent i to bardzo dobry ;) Ścieżka rowerowa prowadzona byłaby po prawej stronie w kierunku mostu, dalej zjeżdzała by w dół i swój ślad miałaby... mostem kolejowym. Mosty kolejowe muszą mieć teraz odpowiednie pasy awaryjne piesze - jest tak np. na nowym moście. W odległości około 2m od skrajni jest dróżka którą można przechodzić. Wystarczy dogadać się z koleją by miasto wzięło to pod swoje ręce, zabezpieczyło jeszcze bardziej i mamy kłopot z głowy. Przejścia takim traktem są legalne, wg. przepisów Unii Europejskiej każdy most (kolejowy/drogowy/tramwajowy/konny i jaki tam człowiek sobie wymyśli) musi być dostosowany do tego by przeszedł nim pieszy. UE czasem myśli ;)
nowodworzanin18
 

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez ukasz » 28 Lip 2011, 19:49

Jak tak to plan akceptuje ;) kiedy rusza budowa ścieżek? :D
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez nowodworzanin18 » 28 Lip 2011, 20:14

Budowa takich ścieżek to etapy. Chyba najłatwiejszy proces to budowa traktów przy wale, wystarczy umowa z zarządcą wału i wyłożenie asfaltu na niższym stopniu wału. Dzięki temu mamy już kilka kilometrów ścieżek rowerowych na terenie miasta. Dalszy etap to budowa ścieżek i prawdziwych szlaków pieszych po twierdzy. Tutaj ta sama historia. Budowa traktów asfaltowych, z odpowiednią infrastrukturą. Skomunikowanie dróg rowerowych w Twierdzy i tych na Nowodworskich wałach wraz z budową odpowiedniej infrastruktury to rok pracy. Maksymalnie. Tutaj liczymy na siebie. Dalsze budowy to już rozmowy z gminami ościennymi, sądze że problemów nie będzie, więc skomunikowanie traktów Nowodworskich z Kampinoskim Szlakiem Rowerowym czy stworzenie ścieżki przez Bronisławkę do Pomiechówka i dalej nad Wkrę to kolejny rok. Więc mamy już dwa lata. Budowa ścieżek w centrum zależałoby już od modernizacji ulic w mieście. Ale tą przy Benckiserze czy torach kolejowych (Kierunkut, Pestka, pod DK85 i tzw. stoczni) to kwestia kolejnego roku. Sądzę że w kadencję pomysł można zrealizować w stopniu dobrym. Na całość potrzeba jakieś 5-8 lat. Oczywiście możemy wybudować suche prowizorki, czyli stworzyć drogi gruntowe na wałach, na szerszych chodnikach wydzielić drogi rowerowe, ale jak robić to porządnie. Więc trzeba do tego i tablic i ławek i marketingu. Nowy Dwór Mazowiecki - Widły trzech rzek - zobacz to rowerowo!
nowodworzanin18
 

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez IronRun » 29 Lip 2011, 12:20

Jestem zdania że "chcieć to móc", popatrzcie na zdjęcia z miasta które niedawno odwiedziłem przy okazji startu w maratonie i byłem pod dużym wrażeniem rozwiązań komunikacyjnych dla rowerzystów. Przy każdej modernizacji drogi (patrz na przykład droga z Czosnowa do NDM) można coś takiego zrobić.
Załączniki
5856511900_73ab098ed5_z.jpg
5856511900_73ab098ed5_z.jpg (156.18 KiB) Obejrzany 26030 razy
5077487665_9c46048a61_z.jpg
5077487665_9c46048a61_z.jpg (218.29 KiB) Obejrzany 26030 razy
03barcelona600.jpg
03barcelona600.jpg (81.46 KiB) Obejrzany 26030 razy
NUTPro Tech - technologia w sporcie i dla sportu
IronRun
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 236
Rejestracja: 14 Lis 2010, 20:49

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez IronRun » 29 Lip 2011, 12:23

Niestety myślenie u niektórych osób odpowiedzialnych za rozwój infrastruktury "BOLI" i ból jest na tyle dotkliwy, że na samą myśl o zrobieniu czegoś dla ludzi dostają drgawek. Efekty tego są widoczne w naszym szary codziennym życiu :)
Załączniki
0.jpg
0.jpg (13.38 KiB) Obejrzany 26030 razy
5856487780_9327244b35_z.jpg
5856487780_9327244b35_z.jpg (111.74 KiB) Obejrzany 26030 razy
4545035559_01b66efa17.jpg
4545035559_01b66efa17.jpg (119.59 KiB) Obejrzany 26030 razy
NUTPro Tech - technologia w sporcie i dla sportu
IronRun
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 236
Rejestracja: 14 Lis 2010, 20:49

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez nowodworzanin18 » 29 Lip 2011, 18:35

Dla porównania Nowodworska ścieżka rowerowa przy ulicy Akacjowej. Wyminięcie się tam dwóch rowerów graniczy z cudem. Na plus zamontowanie barierek ochronnych ażeby nikt nie spadł ze skarpy. Jako ewenement w skali "światowej" możemy pochwalić nasze miasto iż posiada przejazd dla rowerów przez drogę w miejscu, gdzie nie biegnie ścieżka rowerowa. W takim wypadku i przy tych znakach rowerzysta ma prawo minąć drogę na rowerze. Ale zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, znak ten i taki sposób pokonywania drogi może być stosowany tylko i wyłącznie na drogach rowerowych oznaczonych odpowiednim znakiem. W tym wypadku takowa droga kończy się kilka metrów wcześniej. Wniosek? Powinien być tam zamontowany znak "przejście dla pieszych" bądź ścieżka rowerowa powinna kończyć się już po drugiej stronie ulicy. Oto małe fotostory.
Załączniki
rower3.jpg
rower3.jpg (146.17 KiB) Obejrzany 25992 razy
rower2.jpg
rower2.jpg (121.99 KiB) Obejrzany 25992 razy
rower1.jpg
rower1.jpg (95.38 KiB) Obejrzany 25992 razy
nowodworzanin18
 

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez nowodworzanin18 » 09 Sie 2011, 11:41

Wracam do tematu drogi rowerowej na ulicy Mieszka I. Otóż oznakowania ścieżki są, ale niezupełne. Wniosek jest prosty - ktoś musiał ukraść znaki. Poza tym, zapomnieliśmy o ścieżce rowerowej którą burmistrz wybudował sobie pod oknem, czyli na długości zmodernizowanej niedawno ulicy Mieszka I. Na dniach fotorelacja ze ścieżki rowerowej na ulicy Mieszka I. A na Akacjowej ścieżka rowerowa ma się dobrze, rowerzyści tak ją uwielbiają że nie korzystają z niej, by jej nie popsuć, zaś piesi chętnie po niej jeżdżą na autonogach. Fajnie jest fajnie ;)
nowodworzanin18
 

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez gadas » 14 Wrz 2011, 21:30

.
Ostatnio edytowany przez gadas, 24 Lut 2012, 17:32, edytowano w sumie 1 raz
gadas
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 277
Rejestracja: 02 Lip 2011, 10:53
Miejscowość: NDMaz.O.M.

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez nowodworzanin18 » 15 Wrz 2011, 08:48

Ja polecam trasę doliną Wkry. NDM-Modlin-Bronisławka-Pomiechówek i dalej wzdłuż Wkry do Borkowa, dalej można pojechać na Joniec i do Płońska, albo cofnąć się do Cieksyna lub Nasielska na pociąg.

Co do kierunkowskazów - prawdopodobnie są po to by przy nich umieścić włącznik świateł (Ci którzy mają auta z grupy VAG lub Forda nie wiedzą o co chodzi)
A linia ciągła - do wyprzedzania na 3 ;)
Przecież to takie logiczne.

Polecam ścieżkę na Mieszka I, full atrakcji i dużo przeszkód. Dróżka jest za wąska. I z kostki brukowej ;/
nowodworzanin18
 

Re: Drogi i szlaki rowerowe w okolicach miasta Nowy Dwór Maz

Postprzez gadas » 15 Wrz 2011, 09:04

.
Ostatnio edytowany przez gadas, 24 Lut 2012, 17:32, edytowano w sumie 1 raz
gadas
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 277
Rejestracja: 02 Lip 2011, 10:53
Miejscowość: NDMaz.O.M.

Następna

Wróć do Co poprawić w mieście?

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości