Nowodworski Sprawiedliwy i żydowska dziewczynka

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Nowodworski Sprawiedliwy i żydowska dziewczynka

Postprzez PaffDadi » 13 Kwi 2014, 13:28

Akurat greiferzy, w tym słynna Stella Kubler nie działali w warunkach getta. Żydowscy łapacze za pieniądze zajmowali się tropieniem i wydawaniem ukrywanych (w tym pewnie przez tych obrzydliwych Polaków) Żydów.

Jeśli nie dziwi Cię i nie zajmuje niegodziwość Żydów wobec własnych współbraci w wierze, dlaczego robisz problem wobec tak działających Polaków? W czym Żyd chcący przypodobać się Niemcom, kolaborujący z nimi, sporządzający dla nich listy Żydów, wreszcie wyłapujący innych Żydów na ulicach i wysyłający ich do obozów zagłady jest lepszy od Polaka robiącego to samo? Oczywiście, bo tak zdecydowałeś, że będziesz się zajmował tylko niegodziwymi Polakami katolikami. Niestety, ale jesteś klasycznym przykładem wielbiciela obowiązującej obecnie na świecie jedynie poprawnej, żydowskiej wersji historii, dzielącej ludność Polski na cierpiących Żydów i antyżydowsko nastawionych Polaków. W najlepszym razie część będącą obojętną wobec zagłady Żydów, i drugą część, która wzięła w niej aktywny udział.

Zapewne uważasz też, że zbyt mało Żydów zostało uratowanych przez Polaków? Powiedz mi tylko, w imię czego Polacy mieli tak ryzykować? W czym życie Żyda było lepsze od życia Polaka? Czy Twoje lektury opisują, co groziło ze strony Niemców Polakowi przyłapanemu na ukrywaniu Żyda? Wygodnie jest teraz siedzieć sobie w papuciach przed komputerkiem i pluć na ludzi, którzy ryzykowali życiem swoim i swoich rodzin, chroniąc jakiegoś Żyda.

No i do tej pory nie spełniłeś prośby @żyły o podanie źródła swoich niesamowitych danych. Nie wykręcaj się durnymi pytaniami pomocniczymi, bo ja również czekam z niecierpliwością.
W internecie osoba podająca się za mężczyznę jest mężczyzną, wirtualna kobieta również jest w rzeczywistości mężczyzną, a dziecko... dziecko to agent FBI.
Awatar użytkownika
PaffDadi
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 225
Rejestracja: 25 Gru 2010, 18:46

Re: Nowodworski Sprawiedliwy i żydowska dziewczynka

Postprzez Zebżydowski » 27 Kwi 2014, 17:52

@PaffDadi - wybacz nie podejmę z Tobą dyskusji.

W sprawie Zagłady Polska gola!

(...)
"Pewien szofer, Staszek, chwalił się, że mnie ratował w czasie okupacji. Natknąłem się na niego któregoś dnia i chciałem usłyszeć, na jakiej podstawie buduje swoje fantazje. - Jak to? - zdziwił się zupełnie szczerze. - Nie pamiętasz, ile razy cię w Tarnowie spotykałem, nawet wtedy, kiedy już ani jednego Żyda nie było w mieście? Ale nie wydałem cię Niemcom ".
(…)
Poziom dyskusji otaczającej Sprawiedliwych jest rozpaczliwy; przypomina rozmowę o meczu piłkarskim. W dyscyplinie ratowania Żydów - jak zgodnie głoszą politycy różnych opcji, a wtórują im dziennikarze i osoby niezrzeszone - Polacy nie mają sobie równych. Konkurencja nawet się do nas nie umywa, a o stwierdzenie, że "mamy przecież ponad 6 tys. drzewek [Sprawiedliwych]", potknąć się można na każdym kroku. Co prawda Holendrzy niebezpiecznie się do nas zbliżyli (5269), ale Francuzów zostawiliśmy daleko w tyle (3654). Na wschodzie też jesteśmy bezkonkurencyjni: z Ukrainą wygrywamy 6394:2441, a Białoruś i Rosja razem wzięte nie sięgają nam nawet do pięt (773).

Mówiąc jednak poważnie - pozostaje tylko bezbrzeżny smutek. Smutek, że wokół męczeństwa milionów polskich Żydów oraz poświęcenia tych nielicznych Polaków, którzy byli im gotowi nieść pomoc, powstał zgiełk zagłuszających się frazesów i okrzyków. Że narodowe samozadowolenie zastąpiło rzeczową dyskusję nad jednym z najbardziej bolesnych aspektów polskiej historii.

W pędzie do celebrowania Polaków Niosących Pomoc mało kto już pamięta, że na tę pomoc nie było w polskim społeczeństwie zgody, że ludzie ukrywający Żydów czynili to wbrew nastawieniu ogółu. Że Sprawiedliwi bali się nie tyle Niemców, co własnych sąsiadów, czasem nawet członków własnej rodziny. Że hierarchia Kościoła katolickiego w Polsce w "kwestii żydowskiej" zachowała kamienne milczenie. Że organizacje podziemne na ginących Żydów patrzyły - w najlepszym razie - z nieufnością, a zazwyczaj - z otwartą wrogością.

Mnożenie pomników, tablic i innych celebracji na pewno nie przyczyni się do poważnej refleksji nad okupacyjnymi postawami Polaków. Co najwyżej "ujarzmi" i "oswoi" temat, zwalniając tym samym miliony Polaków z obowiązku zadawania sobie podstawowych, acz niewygodnych, pytań o przeszłość. Bo i po co się męczyć, skoro na każdym kroku widać, że było świetnie. Polacy, nic się nie stało.


Autor Jan Grabowski - ur. w 1962 r., historyk, zajmuje się m.in. kwestią pomocy niesionej Żydom i ich ratowania oraz stosunkami polsko-żydowskimi w okupowanej Warszawie. Profesor na Wydziale Historii University of Ottawa, członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN. Wydał m.in.: ''Ja tego Żyda znam! Szantażowanie Żydów w Warszawie 1939-1943'' (2004), ''Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942-1945'' (2011)
Cały artukuł: http://wyborcza.pl/magazyn/1,137926,15859357.html
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Nowodworski Sprawiedliwy i żydowska dziewczynka

Postprzez żyła » 28 Kwi 2014, 10:31

@Zebżydowski - wybacz nie podejmę z Tobą dyskusji.
żyła
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 207
Rejestracja: 08 Wrz 2012, 15:43

Re: Nowodworski Sprawiedliwy i żydowska dziewczynka

Postprzez Zebżydowski » 28 Kwi 2014, 10:54

Rzetelna dyskusja o faktach wymaga od obu stron akceptacji tych faktów.
Co do tego tematu wydaje mi się że obaj z DAffi należycie do grupy, która będzie się oburzać że ktoś śmie twierdzić iż przejeżdżające podczas wojny przez polskie wsie i miasteczka pociągi z Żydami do gazu witane były często przez ich mieszkańców oklaskami, chociaż doskonale wiecie że tak właśnie było.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Nowodworski Sprawiedliwy i żydowska dziewczynka

Postprzez PaffDadi » 28 Kwi 2014, 18:26

Ponieważ zdolności szanownego Żydzebowskiego nie ograniczają się raczej do posiadania i wykorzystywania wiedzy potwierdzonej wynikami badań, ale tylko i wyłącznie do doświadczeń naukowych przeprowadzanych w nieujawnionych miejscach, i prezentowania danych wyczarowanych w umysłach znanych tylko jemu historyków i badaczy, postanowiłem zająć się zaprezentowanymi danymi jak tylko najlepiej umiem w celu potwierdzenia lub wykluczenia ich prawdziwości.

Aby maksymalnie zbliżyć się do warunków, w jakich źródłowe dane powstały, musiałem wybrać metodę weryfikacji, która jednocześnie zapewniłaby maksymalną wiarygodność powstałego wyniku. Zazwyczaj rozstrzygnięcia prawdziwości tez, które normalnie zaliczane są do grupy twierdzeń "Z DUPY WZIĘTYCH"(razem z takimi jak "Elvis żyje" i "Efekt cieplarniany"), przeprowadzam ocierając się o doznania pozazmysłowe (elementy telepatii, jasnowidztwa i prognozowania pogody), najczęściej wzmacniając je poprzez zażywanie wyciągów i ekstraktów roślin dostępnych w hodowli krajowej, importowanych jak i rosnących dziko.

Ze względu jednak na brak odpowiedniego materiału roślinnego, a to z powodu utraty mobilności po tym jak odpadło mi koło w Wigry-3 podczas ostatniej wyprawy po lulka czarnego i szczwół plamisty, a zażywanie dostępnego sproszkowanego sromotnika powoduje u mnie postępującą zgagę, tym razem postawiłem na badania za pomocą dostępnych środków technicznych.

W tym celu, po nagraniu tez Żydzebowskiego na magnetofonie monofonicznym czterościeżkowym Melodia, usunięciu szumów i zanieczyszczeń (dwie ścieżki), puszczeniu nagrania od tyłu i wzmocnieniu widma tła (jedna ścieżka), pozostały materiał nałożyłem na efekt śnieżenia telewizora Rubin w porze transmisji programu "Nowoczesność w domu i zagrodzie". Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania! Po pierwsze, to słabo słyszalne "Lucifer! Lucifer!", po drugie wyraźne "Luke, já jsem tvůj otec!"oraz po trzecie, najważniejsze i najwyraźniejsze: "Żydzebowski i Sabo, nie idźcie tą drogą!".

PS. W sumie zamierzałem o tym popolemizować na poważnie i nawet zmieszać leczniczo z błotem. Wydawało się, że okłady z borowiny pomagają na różne dolegliwości, ale obawiam się, że z klapek na oczach nie leczą.
W internecie osoba podająca się za mężczyznę jest mężczyzną, wirtualna kobieta również jest w rzeczywistości mężczyzną, a dziecko... dziecko to agent FBI.
Awatar użytkownika
PaffDadi
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 225
Rejestracja: 25 Gru 2010, 18:46

Re: Nowodworski Sprawiedliwy i żydowska dziewczynka

Postprzez Zebżydowski » 28 Kwi 2014, 18:59

He, he, heee! :D :D :D
Głupawa ta twoja odpowiedź.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Nowodworski Sprawiedliwy i żydowska dziewczynka

Postprzez Zebżydowski » 29 Kwi 2014, 15:52

"Inferno of Choices. Poles and the Holocaust" to skierowana do anglojęzycznych odbiorców książka nt. postaw Polaków wobec Holocaustu i ich reakcji na los Żydów w czasie okupacji. Na swoich stronach zamieściło ją MSZ, co wywołało na jej temat dyskusję w mediach. Oto, co zawiera.
Promocja książki przez resort spotkała się z krytyką prawicowych komentatorów, wg których książka przedstawia Polaków jako antysemitów i społeczeństwo patologiczne. Jeden z głównych zarzutów to zaburzenie w książce proporcji między interpretacjami historycznymi o zasługach Polaków wobec Żydów a tekstami o postawach nagannych, np. szmalcownictwie.

Tymczasem, jak podkreślają sami wydawcy i autorzy tekstów, problem dotyczy tej części historii, nt. której ciągle toczy się w Polsce burzliwa debata publiczna i której niektóre aspekty (m.in. te dotyczące współudziału Polaków w zbrodniach na Żydach) są ciągle tematem świeżym. Proporcje między różnymi postawami trudno oddać w liczbie rozdziałów czy stron książki, tym bardziej że - jak podkreślają historycy - nie sposób podać pełnych danych ilościowych nt. przypadków pomocy Żydom czy ich zdradzania. Wiele podawanych tu liczb to szacunki. Wydawcy postawili na analizę jakościową i pokazanie warunków, w jakich funkcjonowali Polacy i Żydzi w czasie okupacji.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... lakow.html
Kto chce, niech czyta.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Nowodworski Sprawiedliwy i żydowska dziewczynka

Postprzez Zebżydowski » 11 Maj 2014, 05:32

W Polsce nie da się postawić pomnika, który by nikomu nie przeszkadzał. Ale komu może przeszkadzać pomnik Sprawiedliwych, pamięci Polaków, którzy w czasie okupacji ratowali Żydów, ustawiony przy Muzeum Historii Żydów Polskich?
Czyżby nie zasłużyli na upamiętnienie? Tego nikt nie powie. Czy jednak naprawdę uważamy, że zasłużyli? Łatwo to sprawdzić. Wiele tysięcy drzewek w Yad Vashem poświęconych jest ich pamięci. Polakom przyznano tak wiele medali "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata"... Ale gdzie jest pamięć o nich w miejscach, gdzie powinno się o nich pamiętać? W polskich miasteczkach, wsiach.

Wszędzie stoją pomniki i popiersia Jana Pawła II, na które ktoś wyłożył pieniądze. Komuś zależało, żeby stanęły. Trudno zliczyć, ile szkół nosi jego imię, ile ulic i skwerków. Jeśli czyjaś postać jest Polakom bliska i chcą ją upamiętnić - to potrafią. Dlaczego nie chcą pamiętać o swoich sąsiadach, którzy ukrywali Żydów? Nie podziwiają ich bohaterstwa? Nie stawiają za przykład dzieciom i młodzieży, o której patriotyczne wychowanie tak wielu się upomina? Czy to nie był patriotyzm - ocalenie współobywateli? Byli bohaterami narażającymi życie swoje i swoich najbliższych. Zresztą może nie był to patriotyzm, lecz ludzki odruch. Nie ginęli za ojczyznę, ale byli gotowi zginąć za bliźniego swego. Powinno to budzić szacunek i podziw.

Dlaczego więc często nie chcieli ujawnienia swoich nazwisk? Czyżby chodziło tylko o skromność? Ci ludzie, z których większość już zapewne nie żyje, są dowodem wielkiego polskiego zaniechania. I nie chodzi o pomniki i medale, ale o coś bardziej autentycznego. Czegoś zabrakło.

http://wyborcza.pl/politykaekstra/1,137 ... udzym.html
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Poprzednia

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron