Tunel z Lotniska Modlin do Twierdzy

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Tunel z Lotniska Modlin do Twierdzy

Postprzez michal » 26 Lis 2012, 14:05

Witam,
Czy macie jakieś informacje o tunelu łączącym twierdzę z lotniskiem? Z opowieści żołnierza, który pracował na lotnisku za poprzedniej epoki dowiedziałem się, że taki tunel istnieje. Co więcej pokazał mi dwa wejścia do tego tunelu. Podobnie jak domniemany tunel z Modlina do Warszawy miał służyć do transportu amunicji.

W sobotę planuje zwiedzić tunel, teraz nie miałem latarki, a na miejscu okazało się, że wyłączyli im prąd ;)

A to zdjęcie jednego z wejść:
Załączniki
DSC00179.JPG
A to zdjęcie jednego z wejść
DSC00179.JPG (88.96 KiB) Obejrzany 8558 razy
http://puls-warszawy.pl
Dołącz do nas!
michal
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Lis 2012, 16:39
Miejscowość: Pomiechówek
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel z Lotniska Modlin do Twierdzy

Postprzez mcba » 26 Lis 2012, 17:49

o ile mnie pamięć nie myli to jest taki tunel w nasypie drogowym ul. Gen. Thomme. Kształt ma półkolisty w przekroju i jest to jedno z siedlisk nietoperzy.
więcej niestety w tej chwili mi do głowy nie przychodzi :/

nadmienię iż przekazuję wiedzę, która została mi przekazana i nie miałem przyjemności tam być osobiście chociaż wybierałem się niejednokrotnie i jakoś zawsze było mi nie po drodze :P
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel z Lotniska Modlin do Twierdzy

Postprzez Japko » 26 Lis 2012, 20:28

Tunel o którym pisze mcba to tunel, który faktycznie istnieje, wybudowany jeszcze z ciegieł przez rosjan.

Natomiast wejście do tunelu na zdjęciu jest wyraźnie betonowe/żelbetowe. Może to być tunel zbudowany po IWŚ przez polaków przygotowywujących się na wojnę z niemcami. Wszakże na terenie lotniska są żelbetowe stanowiska CKMów, jakoś tą amunicję musieli im tam dostarczać.

michal, napisz koniecznie co znalazłeś.
Awatar użytkownika
Japko
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 366
Rejestracja: 16 Cze 2012, 13:24
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel z Lotniska Modlin do Twierdzy

Postprzez michal » 09 Gru 2012, 10:37

Japko ma racje. To co widziałem za pierwszym razem to były po prostu małe schrony / bunkry. Znalazłem dwie takie sztuki na terenie domków lotników. Jeden jest zalany do połowy wodą, a drugi jest w miarę suchy, natomiast, żeby wejść do środka, trzeba użyć liny lub 4-5 metrowej drabiny. W środku są kości zwierząt które prawdopodobnie wpadły do środka.

To co znalazłem na lotnisku to duży bunkier z dwoma dużymi pomieszczeniami. To wszystko jest w lasku za lotniskiem.

Znalazłem też tunel z lotniska do twierdzy, ale to w kolejnym poście.
Załączniki
DSC01077.JPG
DSC01077.JPG (109.09 KiB) Obejrzany 8394 razy
DSC01053.JPG
DSC01053.JPG (116.13 KiB) Obejrzany 8394 razy
DSC01042.JPG
DSC01042.JPG (133.91 KiB) Obejrzany 8394 razy
http://puls-warszawy.pl
Dołącz do nas!
michal
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Lis 2012, 16:39
Miejscowość: Pomiechówek
Płeć: mężczyzna

Tunel z Lotniska Modlin do Twierdzy

Postprzez michal » 09 Gru 2012, 10:50

A więc znalazłem tunel łączący twierdzę z lotniskiem Modlin. Tunel był zamurowany dwoma ścianami, przejść można na długość około 100m. Potem tunel moim zdaniem był wysadzony ponieważ na jego końcu jest gruzowisko. Co ciekawe w tunelu jest ciepło i wilgotno, idzie się po odchodach nietoperzy które wiszą nad głową w pokaźnych stadach :)

Teraz nasuwają się następujące pytania:

1. Dlaczego tunel został wysadzony, przez kogo i kiedy?
2. Dlaczego wszystkie wejścia są zamurowywane i ukrywane?
3. Tunel ma dwa wejścia, jedno opisałem, gdzie jest drugie?

Nie będę opisywał gdzie dokładnie jest wejście do tunelu, ponieważ nie chce być odpowiedzialny za pielgrzymki nastolatków do tego tunelu.

Jeśli jesteście zainteresowani informacją gdzie jest tunel proszę o kontakt na PRV. Aczkolwiek chętnie udostępnię informacje osobie która ma także ciekawe informacje na temat innych tuneli lub czynnie włączy się w odkrywanie tajemnic Twierdzy Modlin.

Podaje email: max78_78@o2.pl
http://puls-warszawy.pl
Dołącz do nas!
michal
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Lis 2012, 16:39
Miejscowość: Pomiechówek
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel z Lotniska Modlin do Twierdzy

Postprzez Japko » 09 Gru 2012, 13:06

Åšciany murowane czy betonowe?
Awatar użytkownika
Japko
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 366
Rejestracja: 16 Cze 2012, 13:24
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel z Lotniska Modlin do Twierdzy

Postprzez michal » 10 Gru 2012, 15:38

Murowane, podobne do tych które są pod hotelem Modlin. Aczkolwiek zastanawia mnie dlaczego co jakiś czas w takich tunelach były wnęki. Może to głupie myślenie ale wygląda jakby tam były zamurowane odnogi w boki z tego tunelu. Czy to taka konstrukcja, czy może po prostu "miejsce na szafę"
http://puls-warszawy.pl
Dołącz do nas!
michal
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Lis 2012, 16:39
Miejscowość: Pomiechówek
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel z Lotniska Modlin do Twierdzy

Postprzez Japko » 10 Gru 2012, 17:52

Jak szerokie te wnęki? Mogą to być pozostałości po drzwiach - jak wróg się dostał do tunelu to miał łatwe wejście do twierdzy, więc wtedy zamykało się drzwi. Tak sądze... :)

No a skoro murowany to:
Ad.1. Tunel prawdopodobnie zawalił się podczas bombardowania twierdzy w 1939.
Ad.2. Zamurowane ze względów bezpieczeństwa, grozi zawaleniem.
Ad.3. Z drugiej strony? :)

Nadal nie jestem pewien o którym tunelu piszesz, bo nie podajesz lokalizacji, ale domyślam się że to tunel z twierdzy do frontu św. Jerzego. Gdy go budowano nie było jeszcze lotniska, stąd nie jest to stricte tunel z twierdzy do lotniska. Lokalizacja wejścia do tego tunelu jest w obu ostattnio wydanych książkach o twierdzy.
Jednak podkreślam - nadal nie jestem pewien czy mówimy o tym samym tunelu. Może znalazłeś jakiś inny :)
Awatar użytkownika
Japko
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 366
Rejestracja: 16 Cze 2012, 13:24
Płeć: mężczyzna


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron