Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez KaloNDM » 29 Gru 2012, 11:00

Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 - Wiosenna przechadzka po nowodworskim parku.



Jest to druga część z serii „Zapomniane filmy 8mm".
Zwracam się z prośbą do wszystkich widzów, a także użytkowników forum Novidvor, oraz mieszkańców miasta
Nowy Dwór Mazowiecki i okolic, którzy mogą powiedzieć coś więcej na temat tego filmu.

Jeżeli ktoś z Was poznaje osoby, budynki oraz jakikolwiek inny szczegół, proszę o kontakt lub o odpowiedź
w komentarzach pod filmem lub na forum Novidvor.

30.08.2012 roku, wspólnie z meszkańcem NDM, kupiliśmy filmy od mieszkańca Zakroczymia,
który twierdził, że autorem tych materiałów filmowych jest jego wujek, nieżyjący już Mieczysław Głowacki.

Film ten został nagrany prawdopodobnie wiosną 1975 roku.
Przedstawia spacer po nowodworskim parku (obecnie Park Miejski im. Józefa Wybickiego)
oraz (moim zdaniem) część osiedla Pólko.

Po ewentualnych Państwa uwagach, chciałbym poddać ten film obróbce, tj. zwiększyć ostrość,
podbić rozdzielczość, zmienić format z 4:3 na 16:9 oraz porobić stop klatki i zoom cyfrowy
odpowiednich ujęć osób oraz budynków.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez Chelsea » 29 Gru 2012, 13:27

Zastanawiam się, w którym miejscu naszego miasta Pani z filmu rozpoczyna swój spacer?
Czy jest to Bohaterów Modlina - w stronę Okunina?
Bo do Parku wchodzi (chyba) od Zdobywców Kosmosu ? Tak jakby szła od strony Pólka.
Chelsea
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 821
Rejestracja: 18 Gru 2010, 09:08
Płeć: kobieta

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez Heimat » 29 Gru 2012, 16:38

Mnie się również wydaje, że dama uwieczniona na filmie przemieszcza się od strony Okunina w kierunku centrum miasta. Łąki nie były wtedy porośnięte gąszczem samosiejek, toteż w oddali dostrzec można hale Kablobetonu. W latach siedemdziesiątych często jeździłem na wrotkach po alejkach parkowych, dlatego łezka mi się w oku zakręciła. Dzięki @Kalo za film :D
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez KaloNDM » 29 Gru 2012, 17:29

@Chelsea @Heimat

Hmm.. Na początku też przyszła mi do głowy myśl, że jest to Bohaterów Modlina w stonę Okunina.
Ale... to nie jest chyba hala Kablobetonu, dlatego druga opcja która przyszła mi do głowy, to obecna ulica Spacerowa. :roll:

Fajnie Heimat, że się Tobie podoba :D
Ty masz wspomnienia z jazdą na rolkach po starych alejkach parku 8-)
Mnie ruszyła ta karuzela :D ile ja bym dał, żeby znowu ją zobaczyć :D

Co napiszecie na temat widocznych w filmie budynków, otaczających park :?:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez Heimat » 29 Gru 2012, 17:48

KaloNDM napisał(a):Fajnie Heimat, że się Tobie podoba :D
Ty masz wspomnienia z jazdą na rolkach po starych alejkach parku 8-)

W połowie lat siedemdziesiątych uczęszczałem już do szkoły i mam z tego okresu sporo przeróżnych wspomnień... :D
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez Yogi » 29 Gru 2012, 19:58

A ja się w połowie tych lat urodziłem..!
Yogi
 

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez kama » 29 Gru 2012, 20:18

Dla mnie początek filmu to droga od Okunina do miasta w dali po prawej widać na lekkim wzniesieniu domki jednorodzinne po lewej należałoby by poszukać Pollenowskiego ujęcia wody. To raczej nie jest Spacerowa bo ona nie miała takiej dużej perspektywy, jedynie taki długi widok mógł być tam przez pole pana Siwka ale w tle nie byłoby domków no i tam nie ma tak usytuowanej drogi po łuku.
W 1min14s widać kawałek fontanny (moja kochana fontanna :( )
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez Zebżydowski » 29 Gru 2012, 20:38

Świetnein pamiętam NDM od 1975 ale drogi tej pani do parku nie odtworzę. Dziwny rozklekotany chodnik i widok w tle kojarzy mi sie, może z Okunienem?.
Może.
Ale reszta, w parku - świetne!
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez Chelsea » 29 Gru 2012, 20:58

Oj tak, fontanna ... dla dzieciaka to obowiązkowy przystanek na każdym spacerze. Zawsze fascynowała mnie ta głębsza jej część. Rodzice wchodzić nie pozwalali, bo i głęboko było. Ostrożnie człowiek tylko zaglądał :)
Ja z kolei z łezką w oku wspominam stare huśtawki. Miały duże, kwadratowe, metalowe siedziska. Były bardzo wygodne. Można było się na nich huśtać jeszcze w latach osiemdziesiątych.
Chelsea
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 821
Rejestracja: 18 Gru 2010, 09:08
Płeć: kobieta

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez mcba » 29 Gru 2012, 22:13

co prawda pamięcią aż tak daleko nie sięgam, jednak ten chodnik w kształcie łuku jakoś skojarzył mi się z chodnikiem, który idzie od osiedla Pod Dębinką wzdłuż ulicy Wojska Polskiego i później po łuku przechodził w ulicę Morawicza, teraz przebieg chodnika jest bardziej łamany przez Dębowy Park...

skojarzenie wydaje mi się o tyle trafne, że po 42 sekundzie jest raptowna zmiana scenerii, więc chodnik z początkowych sekund filmu może być umiejscowiony w pewnej odległości od parku...

zapewne, ktoś mnie z błędu zaraz wyprowadzi ale co tam:P
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez 008 » 29 Gru 2012, 22:37

Witam "pomrukujący" kolektyw, jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość puki się nie rozbujam, ale i zdecydowane(umiarkowanie) wytykanie błędów bo jestem typem człowieka który uczy się na błędach- niestety.
Miejsce na pierwszej części filmu - przed parkiem - kojarzy mi się z ul.Maturzystów -obecnie- idąc od stacji w kierunku pólka,a Pani na filmie z pewną mieszkanką ul.Boh.Modlina. Tak ja to widzę
008
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 4
Rejestracja: 29 Gru 2012, 11:58
Płeć: mężczyzna

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez Heimat » 29 Gru 2012, 22:47

@mcba, gdyby kobieta szła sugerowaną przez ciebie trasą, to wówczas chodnik znajdowałby się po prawej stronie ulicy, zaś na dalszym planie widoczny byłby gmach szpitala.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez tk28 » 29 Gru 2012, 22:53

Chelsea napisał(a):Można było się na nich huśtać jeszcze w latach osiemdziesiątych.

One były jeszcze w latach 90-tych, zostały zlikwidowane przed zrobieniem nowych od strony ulicy Wybickiego. Jak dobrze pamiętam to nowe zabawki postawiono pod koniec lat 90-tych lub już w latach 2000. Dla mnie najlepsze huśtawki to były te niskie metalowe bo te z drewnianymi długimi siedziskami były za wysokie i można było polecieć do tyłu co mi się raz zdarzyło. Straszna była też ta wysoka i stroma ślizgawka.

Co do lokalizacji miejsca z początku filmu to na drogę na Okunin trochę nie pasuje ten zakręt i trochę za płasko bo różnica między poziomem drogi a łąkami jest znaczna. Trzeba się zastanowić gdzie był lub nadal jest taki łukowaty chodnik. Obejrzałem ten fragment wiele razy i nic mi nie przyszło do głowy. Zdaje mi się, że po lewej jest jakieś bajorko lub to tylko tak wygląda. Między słupami też stoi tak jakby słupek przystankowy. Skleiłem dwie klatki tak aby był widoczny nieco szerszy kadr:

Image
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez kama » 29 Gru 2012, 22:58

008 napisał(a):Witam "pomrukujący" kolektyw, jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość puki się nie rozbujam, ale i zdecydowane(umiarkowanie) wytykanie błędów bo jestem typem człowieka który uczy się na błędach- niestety.
Miejsce na pierwszej części filmu - przed parkiem - kojarzy mi się z ul.Maturzystów -obecnie- idąc od stacji w kierunku pólka,a Pani na filmie z pewną mieszkanką ul.Boh.Modlina. Tak ja to widzę


:D cóż zazdroszczę numerów z PESEL, dawna ulica Maturzystów która wtedy ulicą nie była, była dzikim skrótem to mroczne miejsce pełne drzew i krzaczorów z wydeptaną ścieżką :D
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Zapomniane filmy 8mm - Nowy Dwór Mazowiecki lata 70 !!!

Postprzez kama » 29 Gru 2012, 23:04

tk28 napisał(a): Między słupami też stoi tak jakby słupek przystankowy. Skleiłem dwie klatki tak aby był widoczny nieco szerszy kadr:

Image


słupek przystankowy to nie jest to jest znak trójkątny ostrzegawczy, tak sobie pomyślałam że może to ul. Sukienna ?? tylko ten łuk? ale to raczej Bohaterów Modl. ?
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Następna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości