Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez KaloNDM » 22 Lut 2013, 23:42

W dniu wczorajszym, otrzymałem zdjęcia od mieszkańca naszego miasta, Bartosza Kaczmarka.
Fotografie przekazał mu dziadek, Tadeusz Kaczmarek.


W latach 1971 - 1985 Stanisław Wicherkiewicz pełnił funkcję naczelnika miasta.
Pan Tadeusz Kaczmarek był jego zastępcą, później dobrym znajomym.
Prawdopodobnie zdjęcia te, dostał od samego Wicherkiewicza.

Autor: nieznany.

P.S.

Skany zdjęć wykonałem w wysokiej rozdzelczości (1200 dpi) lecz dla potrzeb portalu musiałem kilkunastokrotnie zbić rozmiar zdjęć.


1. Widok z ulicy Warszawskiej/Legionów na obecny skwer abp Dobrogosta
Image


2. Plac Solny. Widok z ulicy Przejazd/Sukienna na drewniane budynki (kiedyś domy pracowników fabryki sukna)
Image


3. Widok z ulicy Mazowieckiej/Modlińskiej na przedszkole publiczne nr 1
(kiedyś miejsce w którym stała synagoga)

Image


4. Widok z ulicy Zdobywców Kosmosu/Bohaterów Modlina. W tle bloki przy ulicy Lotników oraz puste miejsce w którym powstanie przedszkole wojskowe, później publiczne.
Image


5. Widok z ulicy Mazowieckiej/Warszawskiej na obecny Skwer Solidarności
Image


6. Widok z ulicy Bohaterów Modlina/Spacerowa w stronę kościoła.
Image


7. Widok z wału za przystanią WOPR na wysokości ulicy Sukiennej
Image


8. Widok z ulicy Kościuszki/Zakroczymskiej w kierunku Warszawskiej. W tle Austeria oraz byłe Konsumy Milicyjne.
Image


9. Biblioteka Miejska przy ulicy Paderewskiego.
Image


10. Widok z ulicy Legionów/Warszawskiej w stronę ulicy Modlińskiej.
Image


11. Budowa Liceum Ogólnokształcącego. Zdjęcie zrobione na wysokości obecnej ulicy Chemików/Inżynierskiej
Image


12. Budowa bloków osiedla "Pólko". Zdjęcie zrobione na ulicy Sempołowskiej w stronę bazaru "Manhattan"
Image


13. Studnia przy nowych blokach osiedla "Pólko". Zdjęcie zrobione od strony ulicy Chemików na wysokości Liceum Ogólnokształcącego.
Image


14. Budowa bloku przy ulicy Chemików 11. Widok od Bohaterów Modlina w kierunku Chemików.
Image


15. Budowa bloku przy ulicy Chemików 11. Widok od Chemików w stronę Bohaterów Modlina.
Image


16. Budowa bloków na osiedlu "Pólko”. Widok z ulicy Chemików w stronę ulicy Inżynierskiej.
Image


17. Pólko. Widok na bloki od strony Bohaterów Modlina w stronę ulicy Sempołowskiej.
Image

18. Pólko od strony ulicy lotników.
Image


19. CECH Rzemiosła - Widok od Warszawskiej
Image

20. Technikum Chemiczne. Widok od ulicy Chemików.
Image

21. Budowa Liceum Ogólnokształcącego. Widok od ulicy Janusza Kusocińskiego
Image


22. Budowa budynku Poczty Polskiej. Widok od ulicy Słowackiego.
Image

23. Urząd Miejski. Widok od ulicy Warszawskiej
Image


24. Technikum Chemiczne. Widok od ulicy Górskiej.
Image


25. Budynek Partii - obecnie wydział komunikacji - widok od ulicy Mazowieckiej.
Image


26. Widok od ulicy Warszawskiej/Kościuszki.
Image


27. Bohaterów Modlina. Widok na ulicę Zdobywców Kosmosu ( w chwili obecnej w tym pustym miejscu stoją pawilony)
Image

28. Księgarnia. Widok od ulicy Warszawskiej/Kościuszki.
Image


29. Magistrat. Widok od ulicy Warszawskiej.
Image


30. Magistrat i szkoła zawodowa "budowlanka". Widok od ulicy Warszawskiej.
Image


31. Drewniaki przy ulicy Zakroczymskiej w kierunku ulicy Targowej.
Image


32. Ulica Warszawska.
Image


33. Widok na restaurację "Mazowsze" od ulicy Warszawskiej/Legionów.
Image

34. Ulica Warszawska od ulicy Sawy.
Image

35. Przystań kajakowa. Obecnie WOPR.
Image

36. Widok na NDM z mostu Pancera.
Image

37. Widok miasta od strony Modlina
Image

38. Widok miasta od strony ulicy gen. Thomme. W tle powstające ogródki działkowe "Pestka"
Image

39. Widok miasta od strony Modlina (wjazd na most Pancera)
Image

Zdjęcia znajdziecie również na portalu Facebook:
http://www.facebook.com/#!/media/set/?s ... tif_t=like
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Rewelka - Chcesz przenieść się w czasie?

Postprzez ale » 23 Lut 2013, 00:44

:D Super wspaniale popatrzeć na takie zdjęcia , wielkie dzięki za ich udostępnienie może jeszcze ktoś ma podobne pozdrawiam :D
ale
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Rejestracja: 19 Sty 2013, 19:39
Płeć: kobieta

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez Heimat » 23 Lut 2013, 01:51

Czas szybko leci. Dla mnie to było wczoraj ;)
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez tk28 » 23 Lut 2013, 02:01

KaloNDM napisał(a):12. Budowa bloków osiedla "Pólko". Zdjęcie zrobione na ulicy Sempołowskiej w stronę bazaru "Manhattan"
Image


17. Pólko. Widok na bloki od strony Bohaterów Modlina w stronę ulicy Sempołowskiej.
Image



Mała poprawka do dwóch zdjęć. Na zdjęciach 12. i 17. są bloki przy Chemików 3, 5 i 7 lub bloki Boh. Modlina 20, 22 i 24. Bloki te mają klatki schodowe budowane kaskadowo. Są identyczne więc ciężko je odróżnić tym bardziej na etapie budowy a okolicy też nie bardzo widać żeby powiedzieć konkretnie które to są. Bloki pomiędzy ulicami Boh. Modlina a Sempołowskiej pod numerami 61, 63 i 65 nie miały balkonów no i oczywiście nie mają kaskadowych klatek.

Tak poza tym to świetne zdjęcia :!:

KaloNDM napisał(a):4. Widok z ulicy Zdobywców Kosmosu/Bohaterów Modlina. W tle bloki przy ulicy Lotników oraz puste miejsce w którym powstanie przedszkole wojskowe, później publiczne.
Image


Pamiętam jak rozstawiano lunapark w miejscu dzisiejszego przedszkola.

Ciekawy jestem czy ktoś posiada zdjęcia nowodworskiego lunaparku, który przecież przez wiele lat był bardzo częstą atrakcją ciepłych miesięcy szczególnie na Pólku. Lunapark ten to kawał mojego dzieciństwa, miałem go zawsze pod oknem, od rana do wieczora grała muzyka i było słychać śmiechy i piski dzieciaków. No i w wieku ok. 8 lat już umiałem strzelać do celu z wiatrówki ;)
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez Chelsea » 23 Lut 2013, 08:12

Zdjęcia zrobione chyba w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych, bo nie pamiętam NDM "w budowie".
Nowy Dwór na tych zdjęciach przedstawia się jak miasto wymarłe, ludzi mniej ...
Zwrócił moją uwagę napis na budynku dawnego magistratu - "Socjalizm wytycza kierunek rozwoju ludzkości" :)
tk28 napisał(a):Lunapark ten to kawał mojego dzieciństwa, miałem go zawsze pod oknem, od rana do wieczora grała muzyka i było słychać śmiechy i piski dzieciaków.

Miłe wspomnienia, mieszkałam przy Lotników i też lunapark miałam pod oknem :)
Chelsea
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 821
Rejestracja: 18 Gru 2010, 09:08
Płeć: kobieta

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez lovtza » 23 Lut 2013, 11:16

Kurde uwielbiam takie zdjecia :) jak ktos ma wiecej to prosze wrzucac :)
Najfajnieszje sa stare ale kolorowe zdjecia z lat 80 :)
lovtza
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 18
Rejestracja: 19 Paź 2011, 18:51

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez ena » 23 Lut 2013, 11:48

Rzeczywiście „rewelka”. Wielkie dzięki Tobie, ale przede wszystkim panu Kaczmarkowi. Jeśli mógłbyś jeszcze popracować nad tematem, to brakuje mi jeszcze zdjęć porównawczych z obecnego stanu ulic i określenie, choćby w przybliżeniu, terminu, w jakim te zdjęcia były robione. Pozdrawiam
ena
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 262
Rejestracja: 12 Lis 2010, 16:15

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez Heimat » 23 Lut 2013, 11:57

Fot. nr 27 - Obok sklepu meblowego na pustym wówczas placu przy ul. Boh. Modlina odbywał się tzw. mały targ (aż do początku lat osiemdziesiątych).

Fot. nr 28 - Parterowy budynek księgarni obok sklepu sportowego, róg Warszawskiej i Słowackiego. Piętro zostało dobudowane ok. 1990 roku.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez Zebżydowski » 23 Lut 2013, 12:07

Gdzieś tak chyba jesienią 1973 albo 1974 w tym miejscu wybiła woda i utworzyło się sporej wielkości jeziorko. Teren był tam nieco zagłębiony więc ta woda - mętna zresztą i nieco śmierdząca - utrzymywała się. Wokół tego terenu ułożone były drewniane konstrukcje, najprawdopodobniej płotu ( może ogrodzenia po jakiejś budowie?). I te właśne drewniane "płoty" doskonale nadawały się do pływania po tym jeziorku.
Pływałem i ja i były to niezapomniane chwile - szambiarskie jeziorko zamieniało się w moich marzeniach w Ocean Spokojny. W najgłębszym miejscu woda sięgała tam do kolan, ale oczywiści 8 latka.
Ktoś tam może pływał? :D

Image
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez Zebżydowski » 23 Lut 2013, 12:12

No i zapomiałem: wielkie dzięki Kalo za te zdjęcia.
Wspaniała robota, mnóstwo przywróconych w jednej chwili wspomień. Wychowałem się na Pólku, moi rodzice wprowadzili się razem ze mną do bloku (wówczas) Bohaterów Modlina 28a w 1971 albo w 1970.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez Heimat » 23 Lut 2013, 12:31

Fot. nr 4 - Na placu pomiędzy Boh. Modlina i Lotników (obecnie budynek przedszkola) rzeczywiście nie było zbyt bajkowo. Kolega ze szkolnej ławy (mieszkał w bloku przy Lotników) nawet napisał w wypracowaniu, że z okna jego pokoju roztacza się przepiękny widok na malownicze i niezwykle aromatyczne "szambo" :)
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez tk28 » 23 Lut 2013, 12:56

ena napisał(a):...określenie, choćby w przybliżeniu, terminu, w jakim te zdjęcia były robione.

Na poniższym zdjęciu widoczny jest blok Boh. Modlina 24 i fragment bloku pod numerem 22, pomiędzy nimi w oddali widoczny jest punktowy blok Paderewskiego 12 (dawny hotel) na tzw. "Górce", świadczy to o tym, że jeszcze nie było bloków Boh. Modlina 61, 63 i 65, które zostały wybudowane około 1974 roku. Jest to więc I połowa lat 70-tych:

KaloNDM napisał(a):Image


Kierunek zaznaczyłem na zdjęciu satelitarnym:

Image
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez Zebżydowski » 24 Lut 2013, 09:08

Pólko i bloki przy Bohaterów Modlina to miejsce gdzie spędiłęm dzieciństwo i mieszkałem do 2008.
Myślę, że da się ustalic datę powstania tych zdjęć.

Na tych zdjęciach nie ma jeszcze kiosków które były tam w 1974 (kiosk na Boghaterów Modlina na pewno). Strzałki pokazują lokalizację kiosków. Nie ma jeszzce budynku spółdzielni Mieszkaniowej Dążność.

Image

Image

Na zdjęciu poniżej widać wyraźnie kupki ziemi które przez jakiś czas znajdowały sie przed blokami - pamiętam je dobrze. Można było w nich znaleźć pociski karabinowe jak sie trochę pokopało. Te kupki potem zniknęły, wydaje mi się że gdy już chodziłm do szkoły - do szkoły poszedłem w 1972.
Na zdjęciu poniżej nie ma jeszczce drzew, które okalały boisko (autor zdjęcia stał właśnie na nim a konkretnien koło bramki)

Image

Zatem na pewno zdjęcia powstały przed lub w 1974 (kioski).
Ziemia w kupkach przesuwa date jeszcze wstecz.
Wyglada na to, że wszystkie zdjęcia powstały w krótkim odstepie czasu, może nawet w czasie jednego dnia.
Dla mnie to druga połowa czerwca, najpóźniej początek lipca.
Rok: 1971 lub 1972, najpóźniej 1973.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez Zebżydowski » 24 Lut 2013, 18:36

Chyba coś mam.
Otóż na stronach nowodworskiego LO znalazłem taką informację:

"9 IV 1972 - uroczystość oddania do użytku nowego budynku szkoły (obecnego)
(zbudowało go głównie wojsko w rekordowo krótkim czasie)."


http://lo.hapay.pl/lo.php?id=36

A szkoła na zdjęciu wyglada tak:

Image

Zatem zakładając, że wszystkie zdjecia powstały w krótkim okresie czasu (jedno-kilkudniowym), to nie może to być czerwiec-lipiec 1972.
Najprawdopodobniej to 1971.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Nowy Dwór Mazowiecki - początek lat 70-tych

Postprzez LOL21NDM » 24 Lut 2013, 23:49

KaloNDM napisał(a):W dniu wczorajszym, otrzymałem zdjęcia od mieszkańca naszego miasta, Bartosza Kaczmarka.
Fotografie przekazał mu dziadek, Tadeusz Kaczmarek.


Dzięki śliczne za podzielenie się. Zdjęcia są kapitalne! :)

Skany zdjęć wykonałem w wysokiej rozdzelczości (1200 dpi) lecz dla potrzeb portalu musiałem kilkunastokrotnie zbić rozmiar zdjęć.


Czy można prosić o kopie via e-mail?

2. Plac Solny. Widok z ulicy Przejazd/Sukienna na drewniane budynki (kiedyś domy pracowników fabryki sukna)
Image


W domu po lewej był kiedyś magiel... (o ile dobrze pamiętam).

9. Biblioteka Miejska przy ulicy Paderewskiego.
Image


Biblioteka dla dzieci była kiedyś od tyłu, na dole - pamiętam przeżycia związane z pierwszą wizytą": wchodzenie po raz pierwszy tego budynku i to, jak pani bibliotekarka mnie "objechała", bo wyciągnęłam z półki książkę nie używając drewnianej "zakładki" (nie wiedziałam, że tak trzeba)... co to był za stres dla małego dzieciaka!

11. Budowa Liceum Ogólnokształcącego. Zdjęcie zrobione na wysokości obecnej ulicy Chemików/Inżynierskiej
Image


Mam zdjęcia z budową i (później) gotowym obiektem w tle (a sobą w roli pierwszo-planowej). Potwierdzam, że budowa była ok. 1971r. (by określić dokładniej musiałabym zajrzeć do albumu, którego akurat nie mam pod ręką)...

12. Budowa bloków osiedla "Pólko". Zdjęcie zrobione na ulicy Sempołowskiej w stronę bazaru "Manhattan"
Image


Tak jak ktoś już wcześniej wspomniał: to widok od strony ul. Chemików, z blokiem Chemików 7 (wcześniej Chemików 4) jako pierwszym po lewej. W tle widać kotłownię, a ostre, poranne słońce wskazuje, że to raczej właśnie kierunek na zachód...

13. Studnia przy nowych blokach osiedla "Pólko". Zdjęcie zrobione od strony ulicy Chemików na wysokości Liceum Ogólnokształcącego.
Image


Studni wcale nie pamiętam. Czy była między Chemików 5 i 3?

21. Budowa Liceum Ogólnokształcącego. Widok od ulicy Janusza Kusocińskiego
Image


Teraz, na podstawie zdjęcia, można domyślać się do czego były przeznaczone te dwa betonowe kloce, które przez lata leżały przy płocie LO od strony Internatu. ;)

27. Bohaterów Modlina. Widok na ulicę Zdobywców Kosmosu ( w chwili obecnej w tym pustym miejscu stoją pawilony)
Image


Tutaj też zatrzymywała się "karuzela" (dokładnie pamiętam "koniki" i strzelnicę stojącą tam w roku 1977, bo akurat wtedy pierwszy raz w życiu strzelałam wracając chyba ze szkoły)... Wraz ze mną strzelał mój szkolny, a wcześniej przedszkolny kolega (więc teoretycznie mógł to być jeszcze rok 1975 bądź 1976, ale stawiam na 1977)... ;)
Ostatnio edytowany przez mcba, 25 Lut 2013, 00:06, edytowano w sumie 1 raz
Powód: pozwoliłem sobie przedytować odrobinę formę wypowiedzi, bo mało nie usunąłem całej wypowiedzi jako nic nie wnoszącą z powodu zamieszczenia tylko cytatu...//mcba
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Następna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

cron