5 schronów Armii Modlin na Lotnisku Modlin.

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Album szkoły podchorążych rezerwy saperów 1927/1928 Modl

Postprzez KaloNDM » 07 Maj 2013, 12:30

rewers27 napisał(a):Może ktoś wie gdzie jest schron nr2 na terenie lotniska Modlin. Teren dostępny a z tym schronem dziwna sprawa. Pozostałe widziałem i je obfotografował (5szt.) Jeżeli jest to proszę o namiary GPS.

Dziwna, tzn. jaka?

Jeżeli chodzi o schron nr 2, to według mapy znajduje się tutaj: --->LINK

Pozycja GPS: 52.444217 20.650917
Załączniki
mapa schronów na lotnisku Modlin.jpg
mapa schronów na lotnisku Modlin.jpg (49.74 KiB) Obejrzany 15165 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Album szkoły podchorążych rezerwy saperów 1927/1928 Modl

Postprzez rewers27 » 07 Maj 2013, 12:46

Dzięki, ale tę mapkę widziałem i sądziłem , że schron ten znajdę. Znalazłem schron nr 1. obok prochownię, a nr 2. nie ma. W książce Piotra Oleńczaka pt."Twierdza Modlin . Przewodnik historyczny z mapą" schron nr2. zaznaczony jest zupełnie w innym (To może być to miejsce z gruzem). Naszukałem się i przypuszczam , że został on zasypany gruzem ceglanym bądź frezowanym betonem z płyty lotniska.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Album szkoły podchorążych rezerwy saperów 1927/1928 Modl

Postprzez KaloNDM » 07 Maj 2013, 13:14

rewers27 napisał(a):Naszukałem się i przypuszczam , że został on zasypany gruzem ceglanym bądź frezowanym betonem z płyty lotniska.

To faktycznie dziwna sprawa. Ciekawe co na to Mazowiecki Konserwator Zabytków?!
Niedługo zasypią śmieciami wszystkie przyległe do twierdzy fortyfikacje.
Zadzwonię dzisiaj do znajomego, który zna to lotnisko jak własną kieszeń.
Może będzie znał odpowiedź na Twoje pytanie...
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Album szkoły podchorążych rezerwy saperów 1927/1928 Modl

Postprzez rewers27 » 07 Maj 2013, 13:27

Dobrze to czekam i leczę nogi, po spacerach. Jak byłem tam gdzie wysypują gruz to stała tam koparka i pytałem się operatora czy widział tu bunker i czy go nie zasypał tym ceglanym gruzem. Powiedział mi, ze nic nie wie bo nie jest stąd. Z tymi dwiema mapami i naniesionymi schronami to tylko przy nr2. jest znaczna różnica w lokalizacji.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Album szkoły podchorążych rezerwy saperów 1927/1928 Modl

Postprzez Yogi » 08 Maj 2013, 09:25

KaloNDM napisał(a):Nie jestem autorem tego wątku :)

Autor,czy nie autor,ale na ile cię znam,Kalo to nie przepuściłbyś takiej gratki. :D
Yogi
 

Re: Album szkoły podchorążych rezerwy saperów 1927/1928 Modl

Postprzez KaloNDM » 08 Maj 2013, 11:29

Yogi napisał(a):na ile cię znam,Kalo to nie przepuściłbyś takiej gratki. :D

No niestety Yogi. Nie nabyłem tego albumu ale za to jest w NDM ten pierwszy :)

rewers27 napisał(a):Jak byłem tam gdzie wysypują gruz to stała tam koparka i pytałem się operatora czy widział tu bunker i czy go nie zasypał tym ceglanym gruzem.

Tzn. ten wysypywany gruz jest w okolicy schronu nr 1? (plan który zalinkowałem)

rewers27 napisał(a):Z tymi dwiema mapami i naniesionymi schronami to tylko przy nr2. jest znaczna różnica w lokalizacji.

Znajomy napisał mi, że według lokalizacji planu załączonego przeze mnie, to nie ma schronu nr 1.
Podobno został rozbity i rozebrany na budowę jakiejś prywatnej posesji w latach 80-tych.

Schron nr 2 istnieje, tylko, że jest zabudowany. Prawdopodobnie będę miał dzisiaj zdjęcia.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Album szkoły podchorążych rezerwy saperów 1927/1928 Modl

Postprzez rewers27 » 08 Maj 2013, 13:39

Oj to bardzo ciekawe z tymi schronami. Dziwne, że na tych mapach i w tej książce Pana Oleńczaka (wyd. w 2011r.) pięć lekkich schronów jest wymienionych "schrony znajdują się na terenie lotniska Modlin i na terenie prywatnym (niedostępne)". Wielka szkoda, że w tak poważnym i ciekawym opracowaniu jest taka dezinformacja poparta ładną i bardzo wyraźną mapą z pięcioma schronami. Najeździłem się , nachodziłem, zmarnowałem mnóstwo czasu, ale przynajmniej nauczyłem się jednego , że do nie każdej publikacji można podchodzić poważnie. Dziękuję KaloNDM za wyjaśnienie tego zagadnienia.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Album szkoły podchorążych rezerwy saperów 1927/1928 Modl

Postprzez KaloNDM » 08 Maj 2013, 20:35

rewers27 napisał(a):Dziwne, że na tych mapach i w tej książce Pana Oleńczaka (wyd. w 2011r.) pięć lekkich schronów jest wymienionych "schrony znajdują się na terenie lotniska Modlin i na terenie prywatnym (niedostępne)". Wielka szkoda, że w tak poważnym i ciekawym opracowaniu jest taka dezinformacja poparta ładną i bardzo wyraźną mapą z pięcioma schronami.

Też jestem zdziwiony... :shock:

Generalnie mapę schronów pożyczyłem ze strony, którą zapewne znasz: --->LINK

Zwróć uwagę, że na tej stronie, schron nr 2 jest sfotografowany... czyli istnieje 8-)
Faktycznie dziwna sprawa. Może do opracowania Piotra Oleńczaka zakradł się mały hohlik drukarski ;)
Załączniki
Schron nr2.jpg
Schron nr2.jpg (45.38 KiB) Obejrzany 15032 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: 5 schronów Armii Modlin na Lotnisku Modlin.

Postprzez rewers27 » 09 Maj 2013, 07:42

Tak znam to zdjęcie (z internetu) i widziałem też zdjęcie tego schronu z 1939r, gdzie w dali był widoczny komin pralni (obecnie hotel "Royal" , z uwagi, że od góry pękał i się pochylał został znacznie obniżony). To zdjęcie z internetu i tamto z 1939r to dotyczą tego samego schronu bo są takie same indywidualne uszkodzenia od ostrzału. Ja sądzę, że schron nr1. to jest nr1. widziałem go a nr2. to albo zasypany gruzem, lub został gdzieś wywieziony. Pomiędzy wysypiskiem gruzu a schronem nr1. znalazłem dwa dość pokaźne doły. Jeden stary bo cały porośnięty grubą warstwą mchu, a drugi trudno określić, ale może mieć z kilka lat i na jego brzegach leżą sobie czyste kamienie polne. Nie przyszło mi do głowy, aby mógł ot tak sobie wyparować. Wydaje mi się, że w tym miejscu on był. To są tylko moje przypuszczenia, ale może ktoś sobie zechciał mieć na swoim terenie taki schron, a przy obecnej technice przewiezienie to żaden problem. Przy budowie trasy pod Mławą też schron przenoszono. Na lotnisku od lat pracuje ciężki sprzęt i jest przewożony na lawetach to może i ten schron pojechał sobie w siną dal. Jak sama nazwa wskazuje "lekki schron". Na mapie z tej książki Pana Oleńczaka do schronu nr2. dochodziły powojenne tory kolejowe i przy nim się kończyły. Obecnie widoczne są resztki tych torów przy wjeździe (zaraz po prawej stronie) na lotnisko. O i tak z mojego chodzenia zrobił się dość ciekawy temat. Prawdopodobnie jeszcze jeden zabytek polskiej przedwojennej architektury fortyfikacyjnej z 1939r. bezpowrotnie zaginął. W tym miejscu teren jest ogólnie dostępny i byłoby co oglądać. Schron nr1. po wojnie został trochę przebudowany i nie wygląda tak jak oryginał. Dziwne, że na terenie TWIERDZY działa od lat tyle organizacji i nikt z tych zrzeszonych nie zainteresował się tym tematem na forum, widocznie wolą siedzieć w kapciach i przeglądać zdjęcia. Rozumiem to bardzo wygodne i nie wymaga kosztów, ani wysiłku. Przewodnicy , są tam bardzo wybitne i zasłużone osoby. Co na to nestorka przewodników Pani Elżbieta Wiercińska (jest osobą publiczną), może ona ma wiedzę i wie gdzie jest ten schron ?.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: 5 schronów Armii Modlin na Lotnisku Modlin.

Postprzez KaloNDM » 11 Maj 2013, 17:33

Wiesz co rewers27... Nigdy nie widziałem, ani nie zwiedzałem wszystkich schronów Armii Modlin.
Tzn. widziałem tylko 3 i 4 (według załączonego planu) ale z daleka, podczas rekonesansu cmentarza ewangelickiego.
Zmotywowałeś mnie do działania :) może w następnym tygodniu wybiorę się na wycieczkę.
Wtedy podzielę się z Tobą spostrzeżeniami :)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: 5 schronów Armii Modlin na Lotnisku Modlin.

Postprzez rewers27 » 11 Maj 2013, 18:33

Dobrze tylko uważaj na kleszcze !!!!!!!!!!!!!
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: 5 schronów Armii Modlin na Lotnisku Modlin.

Postprzez Zirhan » 11 Maj 2013, 19:53

Panowie.
Serce rośnie gdy to czytam.
Powodzenia!
A może załóżcie jakąś fundację do finansowania waszych badań?
Jestem pewien że sporo ludzi by was wspomogło przy rozliczaniu ocznego PIT-a.
"Nie każdy ksiądz to pedofil - zdarzają się wyjątki"! - abp. Głódź po pijaku.
http://www.antykler.frix.pl
Awatar użytkownika
Zirhan
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 320
Rejestracja: 23 Gru 2010, 18:48
Miejscowość: Nowy Dwór Maz.

Re: 5 schronów Armii Modlin na Lotnisku Modlin.

Postprzez AS1967 » 29 Wrz 2013, 16:05

Schron na modlińskim lotnisku 2008 rok.
Image
Image
Image
AS1967
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 6
Rejestracja: 28 Wrz 2013, 13:45
Płeć: mężczyzna


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości