Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez rewers27 » 25 Wrz 2017, 18:31

TK28 dziękuję za cenne rady, ale zauważ!!, że osoby które walczyły o "nowodworską" synagogę od samego początku brały udział w aukcji. Tak jak ja pisałem od samego początku, że ten rysunek z książki Pinkas nie przedstawia nowodworskiej synagogi i dalej tak twierdzę. Kłapię w klawiaturę, ale nikt tego nie słucha . Powoływanie się na książkę Monografia Nowego Dworu to jest powielanie tego samego błędu, który powstał w księdze Pinkas. Ja jestem przekonany na 1000000...........%, że to zdjęcie jest synagogą, ale nie z Nowego Dworu Mazowieckiego. Dlaczego tak twierdzę? A to jest zagadka dla Was, może komuś w końcu uda się to odkryć. Dlaczego Rado NDM nie umieścił jej jeszcze na fotopolska, przecież on to uwielbia robić. Z czasem zdradzę Wam tę tajemnicę, jeżeli wcześniej na to nie wpadniecie. Wierzę, że dokonacie sami tego odkrycia. Radzę nie obnosić się z tym zdjęciem. Kupującemu mieszkańcowi NDM współczuję, ale zawsze może przekazać zdjęcie do muzeum Polin.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez MuzeumPRL » 25 Wrz 2017, 22:49

Szanowni Państwo.
Zdjęcie synagogi jak również inne, które kupiliśmy w różnych licytacjach na pewno będą udostępnione publicznie jak tylko będzie taka możliwość.
Jak już zapewne wiecie, nowodworski samorząd ma w planach już w niedługiej przyszłości utworzenie Muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego.
Na pewno zdjęcia nie będą schowane do żadnej wersalki jak sugerują co niektórzy użytkownicy tego forum.
Zdjęcie na pewno przedstawia nowodworską synagogę i Pan revers27 powinien dobrze o tym wiedzieć ponieważ przegrał już nie jedną licytację (między innymi zdjęć lotniczych).
Chcieliśmy zaznaczyć również fakt, że braliśmy udział w podobnych aukcjach zdjęć lotniczych, na których widać dokładnie zarys synagogi.
Oczywiście te zdjęcia również będą udostępnione publicznie.
Cierpliwości.
MuzeumPRL
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 30
Rejestracja: 17 Sty 2013, 22:23
Płeć: mężczyzna

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez tk28 » 25 Wrz 2017, 23:05

Upierasz się żeby tkwić w błędzie nie wiem w jakim celu, chyba tylko po to, żeby trochę namieszać. Przyjrzyj się uważnie temu zdjęciu lotniczemu z "Monografii..." i powiedz czy nie widzisz tam synagogi wyglądem odpowiadającej tej z najnowszego zdjęcia:

484745.jpg
484745.jpg (522.66 KiB) Obejrzany 16142 razy


rewers27 napisał(a):Dlaczego Rado NDM nie umieścił jej jeszcze na fotopolska, przecież on to uwielbia robić.

A pytałeś go czy to uwielbia robić? W ogóle skąd taka Twoja opinia?

Pamiętaj, że w większości zdjęcia archiwalne pozbawione są praw autorskich i nawet jeśli kupisz unikatowe zdjęcie za kupę kasy to i tak nie będziesz właścicielem obrazu jaki się na nim znajduje tylko samego kawałka papieru. Zatem żal o to, że ludzie próbując zachować dla potomnych stare zdjęcia kopiują już udostępnione w sieci i przekazują dalej możesz sobie wsadzić w buty.
"Władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie" - Lord John Dalberg-Acton, 1887
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez KaloNDM » 26 Wrz 2017, 00:12

rewers27 napisał(a):Tak jak ja pisałem od samego początku, że ten rysunek z książki Pinkas nie przedstawia nowodworskiej synagogi i dalej tak twierdzę. Kłapię w klawiaturę, ale nikt tego nie słucha . Powoływanie się na książkę Monografia Nowego Dworu to jest powielanie tego samego błędu, który powstał w księdze Pinkas.

@revers27 - To Twoja opinia i niech tak zostanie.
Ja też wiele lat upierałem się przy tym, że rysunek w Pinkasie nie przedstawia nowodworskiej synagogi.
Utwierdzało mnie w tym wspomnienie nieżyjącej już mojej sąsiadki, Haliny Sączała z domu Gromadka (1923 - 2014), której pokazywałem wspomniany wyżej rysunek. Zawsze twierdziła, że nie jest to front nowodworskiej synagogi. Mam też zapisane jej wspomnienie, w którym podała częściowy jej opis. Napiszę szczerze... nigdy nie mogłem porównać tego opisu do zdjęcia - wiadomo dlaczego - jednak gdy zobaczyłem po raz pierwszy fotografię synagogi z aukcji, wiedziałem już, że opis podany przez Panią Sączała pasuje do tego zdjęcia.
Tak więc ja zmieniłem zdanie i twierdzę, że w Pinkasie prawdopodobnie od lat mamy rysunek nowodworskiej synagogi.

rewers27 napisał(a):Ja jestem przekonany na 1000000...........%, że to zdjęcie jest synagogą, ale nie z Nowego Dworu Mazowieckiego. Dlaczego tak twierdzę? A to jest zagadka dla Was, może komuś w końcu uda się to odkryć. Z czasem zdradzę Wam tę tajemnicę, jeżeli wcześniej na to nie wpadniecie. Wierzę, że dokonacie sami tego odkrycia. Radzę nie obnosić się z tym zdjęciem. Kupującemu mieszkańcowi NDM współczuję, ale zawsze może przekazać zdjęcie do muzeum Polin.

Tak? To dziwne revers27 ponieważ 13.05.2016 roku o godz. 20:15 zrobiłeś dość ciekawy i zgryźliwy wpis na temat nowodworskiej synagogi 8-)
ProszÄ™ link - http://www.novidvor.pl/viewtopic.php?f=31&t=2677

Dlaczego zrobiłeś taki dziwny wpis? Odpowiedź jest prosta... ponieważ podobno kupiłeś to zdjęcie i chciałeś zagrać na nosie nowodworskim kolekcjonerom, którzy faktycznie w tamtym czasie przespali tą aukcję :) Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło ponieważ znajomy skontaktował się bezpośrednio ze sprzedawcą i kupił poza aukcją sporo dość ciekawych zdjęć lotniczych Nowego Dworu Mazowieckiego z września 39 roku :)
A to co było widać na fotografii podobno zakupionej przez Ciebie, wyglądało tak:

xww-crop-crop.JPG
xww-crop-crop.JPG (12.41 KiB) Obejrzany 16135 razy


I co revers27? Podważasz ten zakup? 8-) Twierdzisz teraz, że jednak to nie synagoga? 8-)
Lepiej nie obnoś się z tym zdjęciem i radzę Ci, abyś namówił właściciela, aby oddał je do Muzeum POLIN :lol:

tk28 napisał(a):Upierasz się żeby tkwić w błędzie nie wiem w jakim celu, chyba tylko po to, żeby trochę namieszać.

A to akurat standardowe zachowanie reversa27 i wcale mnie to nie dziwi ;)

tk28 napisał(a):Pamiętaj, że w większości zdjęcia archiwalne pozbawione są praw autorskich i nawet jeśli kupisz unikatowe zdjęcie za kupę kasy to i tak nie będziesz właścicielem obrazu jaki się na nim znajduje tylko samego kawałka papieru. Zatem żal o to, że ludzie próbując zachować dla potomnych stare zdjęcia kopiują już udostępnione w sieci i przekazują dalej możesz sobie wsadzić w buty.

Święte słowa tk28! AMEN!
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez rewers27 » 26 Wrz 2017, 05:44

Dzisiaj wstałem wcześniej bo spodziewałem się takiej Waszej reakcji. Jak widzicie bardzo dobrze wyceniłem"wartość" tej fotografii +-4000zł.. Wydaje Wam się,że "rozdajecie karty". A teraz przechodzę do meritum sprawy. Kalo NDM Twoja sąsiadka miała 100000000000.......% rację, że to nie jest rysunek synagogi NDM (Ja jestem przekonany, że jest to jedna z synagog w Warszawie i tu jest ta moja rada z Muzeum Polin). Co do samej fotografii. Widzimy na niej bazaltowe krawężniki, na jezdni tzw. kocie łby. Co jest pod asfaltem tam aktualnie, bo na ul.Warszawskiej pod asfaltem jest kostka bazaltowa. Na Warszawskiej się zachowała a tutaj nigdzie nie ma śladu po krawężnikach i bruku (pod asfaltem nie ma bruku). W Modlinie np. na ul.Mieszka I zachował się kostka i krawężniki. Co do zdjęć lotniczych reprodukcji to "Niemcy" (Może to inna nacja) ,którzy je sprzedają i piszą 100% oryginał to są pospolici oszuści. Nicki buymuc i tzw.anioł zrobili Was (Tak Was bo byliście bardzo mocno podkręceni) , a kupujący mający takich doradców wydał trochę kasy. Zdjęcie nr1.lotnicze (oczywiście reprodukcja) z synagogą to ordynarny kolaż, bo jak mi wytłumaczycie, że budynki na drugim zdjęciu nr2 stojące w pobliżu miejsca po synagodze, są inne i poobracały się na fundamentach. Porównajcie te dwa lotnicze zdjęcia i tam znajdziecie odpowiedź. Tak jestem bardzo "złośliwy", "nie mam racji", "zawsze mylę się". Zapytacie się tęż dlaczego ci sprzedający mają 100% pozytywnych komentarzy i już odpowiadam:ludziom głupio jest się przyznać, że zostali oszukani. W tym przypadku on za zdjęcie synagogi chciał tylko 9euro!!!.
KÅ‚aniam siÄ™!!!!.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez tk28 » 26 Wrz 2017, 06:33

rewers27 napisał(a):Ja jestem przekonany, że jest to jedna z synagog w Warszawie...

Wszystkie, powtarzam wszystkie warszawskie synagogi istniejące przed wojną są udokumentowane i to nie tylko na zdjęciach, nie jest to żadna z nich.

rewers27 napisał(a):Co do samej fotografii. Widzimy na niej bazaltowe krawężniki, na jezdni tzw. kocie łby. Co jest pod asfaltem tam aktualnie, bo na ul.Warszawskiej pod asfaltem jest kostka bazaltowa. Na Warszawskiej się zachowała a tutaj nigdzie nie ma śladu po krawężnikach i bruku (pod asfaltem nie ma bruku). W Modlinie np. na ul.Mieszka I zachował się kostka i krawężniki.

Przed wojną bruk czy kocie łby były na wielu nowodworskich ulicach i gdzie one dzisiaj są jeśli nie ma ich pod asfaltem? Zaraz po wojnie sukcesywnie były likwidowane i zastępowane nową nawierzchnią. Gdzie są przedwojenne kocie łby z ulicy Boh. Modlina skoro tam jest pod asfaltem trylinka? I jeszcze jeden cud, jak to możliwe, że przed wojną most Pancera miał jedną nitkę, a w 1940 miał już dwie, to chyba kosmici dobudowali. Chcę Ci tylko uświadomić, że Niemcy byli bardzo aktywni we wszystkich okupowanych miejscowościach i robili wiele rzeczy także z samą infrastrukturą.
"Władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie" - Lord John Dalberg-Acton, 1887
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez rewers27 » 26 Wrz 2017, 06:37

Konkretnie - porównaj fotografie lotnicze i nie upieraj się, bo racji nie masz Tk28.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez tk28 » 26 Wrz 2017, 06:44

Ja już zakończyłem karmienie trolla.
"Władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie" - Lord John Dalberg-Acton, 1887
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez Zebżydowski » 26 Wrz 2017, 07:41

Koronnym dowodem jest całkowita zgodność szczegółów na zdjęciu do rysunku w Pinkasie. Synagogi mogą być do siebie podobne ale nigdy nie były identyczne - podobnie jak nasze kościoły chociaż w przeciwieństwie do kościołów nie były to świątynie.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez rewers27 » 26 Wrz 2017, 08:13

Tak oczywiście rysunek i zdjęcie dotyczy tej samej synagogi, tylko nie ta lokalizacja.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez rewers27 » 26 Wrz 2017, 08:56

Porównaj Zebrzydowski na obu zdjęciach lotniczych usytuowanie tych małych kilku budynków ( w pobliżu synagogi) w stosunku do tzw. budynku Getta. Widać wyraźną różnicę.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez Zebżydowski » 26 Wrz 2017, 10:11

Dlaczego Żydzi mieli by tak się pomylić? Pinkas był spisywany zapewne od lat czterdziestych i zamknięty ostatecznie w 1965. W nagłówku jest wyraźna informacja: Published by the Former Residents of Nowy-Dwor in Israel, USA, Argentina, Uruguay, and France,
Tel Aviv, 1965
A więc opublikowany w kilku państwach i przejrzany od 1965 roku zapewne przez wielu żydowskich nowodworzan, z których wielu musiało doskonale pamiętać jak wyglądała ich ostatnia synagoga. Widzieli i nie zareagowali? A tu mam tekst tego co było w oryginalnym Pinkasie w Jidysz tłumaczone przez niejakiego Dwekuta z Forum Żydów Polskich, który zresztą bezinteresownie na moją prośbę przetłumaczył z Jidysz fragment z Pinkasa o Juresie, tu o podpisie pod zdjęciem synagogi:

Dokładnie to jest tak:

"Di grojse nowi-dworer szul.
Farendikt ir ojfboj far der cwejter welt milhume dernoh cesztert geworn durh di nacis"

"Wielka synagoga nowodworska
Ukończono jej budowę przed drugą wojną światową, następnie została zniszczona przez nazistów"

Myślę, że gdyby to była jesziwa to by napisali jesziwe, a nie szul.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez KaloNDM » 26 Wrz 2017, 10:33

rewers27 napisał(a):Porównaj Zebrzydowski na obu zdjęciach lotniczych usytuowanie tych małych kilku budynków ( w pobliżu synagogi) w stosunku do tzw. budynku Getta. Widać wyraźną różnicę.

Czy Ty piszesz poważnie revers27, czy żarty sobie robisz? :lol:
Polecam obejrzeć raz jeszcze te dwa zdjęcia ponieważ na tym pierwszym w ogóle nie widać synagogi, budynków do niej przyległych jak również budynku tzw. Getta - którego już w tej chwili nie ma.
To zdjęcie wiele lat temu zgłaszałem do NAC ponieważ był tam błędny opis: "Nasi dzielni polscy lotnicy w obronie kraju, we wrześniu 1939".

I nie sugeruj się też drugim zdjęciem ponieważ, po pierwsze... jest zrobione na wysokości mniej więcej obecnej stacji kolejowej w kierunku Twierdzy Modlin. Po drugie... jest zrobione na początku 1940 roku ponieważ widać na nim już uprzątnięte ruiny domów oraz uprzątniete gruzowisko z centrum Nowego Dworu.

Jeżeli chodzi Tobie o bazaltową kostkę na ulicy Warszawskiej, to owszem... była i jest pod asfaltem ale nie na całej długości. Polecam też obejrzeć zdjęcia Juressa oraz zdjęcia z okresu okupacji udostępnione na stronach żydowskich, a dowiesz się gdzie były "kocie łby" w Nowym Dworze i jak wyglądała obecna ulica Legionów 8-)

@tk28
Masz 100% racji. Nasze miasto było wcielone do III Rzeszy i nosiło nazwę Neuhof Bugmünde. Władze niemieckie poczyniły dość dużo istotnych zmian w infrastrukturze i nie zawsze były one zgodne z poszanowaniem godności ludzkiej... np. zdemontowanie z nowodworskiego kirkutu macew i zrobienia z nich krawężników na ulicy Sukiennej, czy Sportowej albo utwardzenie chodników pod magistratem przy ulicy Warszawskiej.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez GÅ‚odna Wersalka » 16 Paź 2017, 21:28

Mniam! :lol:

de993551456c8cced6362a7672c.jpg
de993551456c8cced6362a7672c.jpg (97.12 KiB) Obejrzany 15813 razy


Mniam. Maniam!! :lol: :lol:

de993551456c8cced6362a7672cc.jpg
de993551456c8cced6362a7672cc.jpg (43.67 KiB) Obejrzany 15813 razy


Mniam. Mniam. Mniam!!! :lol: :lol: :lol:

fdc436f246dabf2609363ce84efe.jpg
fdc436f246dabf2609363ce84efe.jpg (51.34 KiB) Obejrzany 15813 razy


Mniam. Mniam. Mniam. Mniam!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

s-l1600 (1).jpg
s-l1600 (1).jpg (19.11 KiB) Obejrzany 15813 razy
Mam kolejnÄ… wersalkÄ™, a ty?
Mam też rebus NvD, którego rozwiązanie zna pewien forumowy troll :lol:
Cytuję: "ssij... mam wywalone dżądra na twojego fejsbukowego faka" = wiecie co wyjdzie? :o
Awatar użytkownika
GÅ‚odna Wersalka
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 10
Rejestracja: 10 Paź 2017, 23:08
Miejscowość: Nova Curia circa fluvium "Bugmünde"
Płeć: kobieta

Re: Licytacje: Allegro, Ebay i inne.

Postprzez GÅ‚odna Wersalka » 18 Paź 2017, 08:20

Mniam! :lol:

$_57.JPG


Mniam. Mniam!! :lol:

57c548ed4949a71776d48ed21674.jpg
Mam kolejnÄ… wersalkÄ™, a ty?
Mam też rebus NvD, którego rozwiązanie zna pewien forumowy troll :lol:
Cytuję: "ssij... mam wywalone dżądra na twojego fejsbukowego faka" = wiecie co wyjdzie? :o
Awatar użytkownika
GÅ‚odna Wersalka
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 10
Rejestracja: 10 Paź 2017, 23:08
Miejscowość: Nova Curia circa fluvium "Bugmünde"
Płeć: kobieta

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

cron