Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez ukasz » 15 Cze 2013, 21:09

świetna robota @Kalo, jak zwykle z resztą :) Też się przymierzałem, żeby coś takiego zrobić, tylko z jeszcze starszymi zdjęciami, które krążą w internecie. Niestety ostatni brak czasu zweryfikował wszystkie plany :roll:
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez Yogi » 15 Cze 2013, 21:32

Kalo,czy nie masz czasem zdjęć drewnianych domów przy Sukiennej,tego piętrowego który był tam ,gdzie dziś jest ten pusty plac,oraz przy Targowej,obok targowiska? Oba te budynki spłonęły,jakoś tak na przełomie lat 80 - tych i 90-tych.Fajnie by było,gdyby udało się znalezć jakieś zdjęcia tych budynków.
Yogi
 

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez Heimat » 15 Cze 2013, 21:44

Szkoda, że wiele domów już nie istnieje, sporo pięknych miejsc zniknęło z krajobrazu miasta. Pozostały jeno w ludzkiej pamięci i na starych fotografiach...
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez disturbia » 16 Cze 2013, 12:14

A budynek na Zakroczymskiej(zdj.2)wygląda gorzej aktualnie niż 20 lat temu :? Kalo chyba zainspirowałeś Ukasza :D
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez tk28 » 16 Cze 2013, 14:29

KaloNDM SUPER!
Wszystkie te budynki mniej lub bardziej pamiętam, wiem, że może zabrzmi to źle ale jednak wolę te budynki oglądać już tylko na zdjęciach. Oczywiście zawsze mi szkoda jak wyburzają stary budynek w mieście ale nie oszukujmy się te budynki szału nie robiły. Drewniane domy mają to do siebie, że ich konstrukcja jest nietrwała i po kilkudziesięciu latach są zdeformowane, krzywe i pozapadane. Żeby wyremontować takie domy i przywrócić im elegancję trzeba by było je rozebrać do fundamentów i postawić na nowo i cykl ten powtarzać co 50-60 lat. Po drugie to nie mogłyby być to budynki komunalne bo nikt by o nie nie dbał tak jak to się dzieje u nas. Jedyne wyjście to chyba byłoby odbudować je murowane ale w niektórych przypadkach już przepadło bo działki są już zabudowane.
W przypadku ulicy Zakroczymskiej to współczesny widok jest o wiele bardziej elegancki od widoku ze zdjęcia archiwalnego. Pamiętam tę ulicę pustą i zaniedbaną a dziś jest to jedna z ładniejszych ulic w mieście, jeszcze tylko aby zabudowano pozostałe działki, wyremontowano ten nieszczęsny Urząd Miejski i mógłby na tej ulicy powstać deptak. Co ciekawe jedno się przez lata nie zmieniło, słupy jak były krzywe tak są i żadne władze miasta przez ponad 20 lat nie zrobiły z tym porządku, wstydziliby się, żeby miasto powiatowe miało takie wstrętne słupy :shock:
Zaskoczył mnie widok pięknie wyremontowanego zajazdu przy ul. Kościuszki na początku lat 90-tych a jak go zdewastowano w późniejszych latach :(

Image

ukasz napisał(a):Też się przymierzałem, żeby coś takiego zrobić, tylko z jeszcze starszymi zdjęciami, które krążą w internecie. Niestety ostatni brak czasu zweryfikował wszystkie plany :roll:

Kilka ciekawych porównań ze starymi zdjęciami (trzeba przesuwać myszką na boki):

Ul. Daszyńskiego Link
Ul. Paderewskiego Link
Ul. Zakroczymska Link
Ul. Kościuszki Link
Ul. Warszawska Link, Link, Link
Ul. Magistracka Link
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez ukasz » 16 Cze 2013, 21:22

Kalo, ja chyba mam kilka zdjęć stadionu z przełomu lat 80 i 90.. jak jesteś zainteresowany to pisz na priv ;)
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez Yogi » 16 Cze 2013, 22:18

Ciekaw jestem,czy te parę fotek,które wygrzebałem w rodzinnych zbiorach zainteresowały by Kalo i innych użytkowników tego forum? A mam kilka zdjęć stacji kolejowej,ulicy Wybickiego,terenu kościelnego przed i w trakcie budowy nowego kościoła,ulicy Słowackiego,Miłej,Małej.Wszystko z lat 70-tych i początku 80-tych.Tyle że są na nich członkowie mojej rodziny,lub też moja osoba.Kalo,co ty na to?
Yogi
 

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez Zebżydowski » 17 Cze 2013, 20:26

Kalo:
Rzut na budynki nowodworskiego mojżeszowego, o nazwisku Blatt.

Córka Blata chyba nadal żyje i ma jakies 90 lat.
Mieszkającym tam czynsze sumiennie w imieniu p. Blatt ściąga niejaka pani Stasiak.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez KaloNDM » 18 Cze 2013, 22:55

Yogi napisał(a):Kalo,czy nie masz czasem zdjęć drewnianych domów przy Sukiennej,tego piętrowego który był tam ,gdzie dziś jest ten pusty plac,oraz przy Targowej,obok targowiska?

Chodzi Tobie o tzw. Ranczo? :) Nie wiem... muszę poszukać :)

disturbia napisał(a):Kalo chyba zainspirowałeś Ukasza :D

Mam nadzieję :) Ukasz, do dzieła :D

tk28 napisał(a):Oczywiście zawsze mi szkoda jak wyburzają stary budynek w mieście ale nie oszukujmy się te budynki szału nie robiły... Jedyne wyjście to chyba byłoby odbudować je murowane ale w niektórych przypadkach już przepadło bo działki są już zabudowane.
W przypadku ulicy Zakroczymskiej to współczesny widok jest o wiele bardziej elegancki od widoku ze zdjęcia archiwalnego. Pamiętam tę ulicę pustą i zaniedbaną a dziś jest to jedna z ładniejszych ulic w mieście, jeszcze tylko aby zabudowano pozostałe działki, wyremontowano ten nieszczęsny Urząd Miejski i mógłby na tej ulicy powstać deptak. Co ciekawe jedno się przez lata nie zmieniło, słupy jak były krzywe tak są i żadne władze miasta przez ponad 20 lat nie zrobiły z tym porządku, wstydziliby się, żeby miasto powiatowe miało takie wstrętne słupy :shock:
Zaskoczył mnie widok pięknie wyremontowanego zajazdu przy ul. Kościuszki na początku lat 90-tych a jak go zdewastowano w późniejszych latach :(

żeby było jasne :) pisałem już o tym na Novidvor. Nie jestem zwolennikiem zachowania wszystkich drewnianych i rozpadających się domów w NDM.
Uważam jednak, że miasto powinno wyremontować i zadbać chociaż o 1 lub 2 takie budynki.
Dlatego dałem przykład starówki w Kołobrzegu, która nie jest stara.
W NDM domy, które zostały rozebrane w kwadracie ulic, powinny zostać pobudowane z cegły, przypominające oryginalne.
Wtedy ten kwadrat ulic miałby swój urok i NDM mogłoby zyskać swoją własną starówkę.
Co z tego, że Zakroczymska w chwili obecnej ładnie wygląda jak nie jest to deptak?
Wszędzie są jakieś sklepy z elektroniką, spodniami, banki itp.
Owszem, miałaby swój urok jakby była deptakiem z ogródkami piwnymi, kawiarniami i innymi atrakcjami.

Tak jak piszesz :) Słupy ohyda. Od lat nie zmienione.
A budynki Blatta mają właściciela, dlatego są remontowane :)

ukasz napisał(a):Kalo, ja chyba mam kilka zdjęć stadionu z przełomu lat 80 i 90.. jak jesteś zainteresowany to pisz na priv ;)

No pewnie, że jestem zainteresowany :D

Yogi napisał(a):Ciekaw jestem,czy te parę fotek,które wygrzebałem w rodzinnych zbiorach zainteresowały by Kalo i innych użytkowników tego forum? A mam kilka zdjęć stacji kolejowej,ulicy Wybickiego,terenu kościelnego przed i w trakcie budowy nowego kościoła,ulicy Słowackiego,Miłej,Małej.Wszystko z lat 70-tych i początku 80-tych.Tyle że są na nich członkowie mojej rodziny,lub też moja osoba.Kalo,co ty na to?

Yogi jesteś WIELKI :) Pewnie, że mnie to interesuje :)

Zebżydowski napisał(a):Córka Blata chyba nadal żyje i ma jakies 90 lat.
Mieszkającym tam czynsze sumiennie w imieniu p. Blatt ściąga niejaka pani Stasiak.

Nie wiem, czy jest to córka, czy jedna z młodych dziewczyn, które przychodziły do Blatta ;)
Generalnie budynki mają właściciela, który mieszka w USA.
Tak jak piszesz. Czynszami zarządza prawnik z Polski (nazwiska nie pamiętam)
Wiem, bo kiedyś chciałem wynająć tam lokal (ten spalony obok rybnego) ale jak przywalili mi cenę czynszu + remont na własny koszt, to zrezygnowałem.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez Yogi » 19 Cze 2013, 09:23

KaloNDM napisał(a):Yogi jesteś WIELKI :) Pewnie, że mnie to interesuje :)

Więc dobrze.Popatrzcie na to:
Załączniki
ulica Miła.lata 70-te..JPG
ulica Miła ,oraz w na drugim planie dzisiejsza Dobra.Wtedy to jeszcze była część Miłej.
ulica Miła.lata 70-te..JPG (80.15 KiB) Obejrzany 10492 razy
Łacha,lata 70-te..JPG
A to łacha w latach 70-tych.może trochę odbiegam od tematu,ale chciałem wspomnieć jak kiedyś tam było.
Łacha,lata 70-te..JPG (144.73 KiB) Obejrzany 10492 razy
Mała.1977 rok..JPG
i raz jeszcze ulica Mała.1977 rok.widać w tle bazę PKS.
Mała.1977 rok..JPG (89.03 KiB) Obejrzany 10492 razy
ulica  Mała 1977 rok..JPG
ulica Mała .lato 1977 roku.
ulica Mała 1977 rok..JPG (73.54 KiB) Obejrzany 10492 razy
Budowa nowego kościoła,podczas peregrynacji kopii obrazu MB Jasnogórskiej.23.09.1981 roku..JPG
stan budowy nowego kościoła.Zdjęcie wykonane podczas peregrynacji kopii obrazu MB Częstochowskiej.23.09.1981 roku.Przepraszam za jakość,ale to powiększony kadr ze zdjęcia zbiorczego.
Budowa nowego kościoła,podczas peregrynacji kopii obrazu MB Jasnogórskiej.23.09.1981 roku..JPG (70.4 KiB) Obejrzany 10492 razy
ul.Miła.Lata 70-te.JPG
ulica Miła.lata 70-te.
ul.Miła.Lata 70-te.JPG (107.61 KiB) Obejrzany 10492 razy
Stacja kolejowa.1977  rok.w tle widoczny zespół trakcyjny typu EN-57 z pierwszej serii,bez górnego reflektora..JPG
Stacja kolejowa.Widać budynek dworca i poprzednie perony.Zwróćcie proszę uwagę na zespół trakcyjny w tle.to EN z pierwszej serii,jeszcze bez górnego reflektora.Lato 1977 roku.
Stacja kolejowa.1977 rok.w tle widoczny zespół trakcyjny typu EN-57 z pierwszej serii,bez górnego reflektora..JPG (103.65 KiB) Obejrzany 10492 razy
Teren ,gdzie dziś stoi nowy kościół.W tle zabudowa ulicy Warszawskiej.1972 rok..JPG
A to teren parafii,przed powstaniem nowego kościoła.W tle budynki przy ul.Warszawskiej.Maj 1972 roku.
Teren ,gdzie dziś stoi nowy kościół.W tle zabudowa ulicy Warszawskiej.1972 rok..JPG (81.9 KiB) Obejrzany 10492 razy
ul.Wybickiego-lata 70-te..JPG
ulica Wybickiego.początek lat 70-tych.dom przedwojennego burmistrza.
ul.Wybickiego-lata 70-te..JPG (87.18 KiB) Obejrzany 10492 razy
Yogi
 

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez KaloNDM » 19 Cze 2013, 09:27

Super... :D
ale...
Mało ;)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Stary drewniany Nowy Dwór - Wczoraj i dziś - Galeria

Postprzez Yogi » 19 Cze 2013, 09:31

KaloNDM napisał(a):Super... :D
ale...
Mało ;)

Sorki, na razie tyle.. :D Ale jeszcze pogrzebię w albumach,może coś się jeszcze znajdzie.
Yogi
 

Poprzednia

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron