Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez KaloNDM » 10 Lip 2014, 22:35

Zdaję sobie sprawę z tego, że poniższy wpis nie dotyczy Nowego Dworu Mazowieckiego, ale...

Czyż nie widać podobieństwa historycznego?

Udostępniam 60 zdjęć z terenu Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, znajdującego się w Warszawie przy ulicy Grochowskiej 365.
Na zdjęciach uwieczniłem tablice i pomniki upamiętniające zdarzenia historyczne i nazwiska zasłużonych Polaków, teren bardzo starego i zabytkowego cmentarza przy parafialnego wraz ze znajdującymi się na nim nagrobkami oraz drewnianą dzwonnicę z 1817 r.

"...Parafia we wsi Kamion (dzisiejszy Kamionek) powstała prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku.
Cmentarzem grzebalnym powstałej parafii był teren, na którym obecnie stoi kościół kamionkowski, łącznie z plebanią, zakreślony obecnym parkanem wokół kościoła. Jest to najstarszy cmentarz praski.
Wracając do początków parafii należy wspomnieć następujące wydarzenia:

W roku 1443 parafia w Kamionie została włączona do Archidiakonatu Pułtuskiego, podlegającego biskupowi płockiemu Pawłowi Giżyckiemu.
W 1573 roku na polach Kamiona dokonała się pierwsza wolna elekcja króla polskiego Henryka Walezego, którą poprzedziła Msza Święta.
W 1656 roku na polach Kamiona rozegrała się bitwa ze Szwedami. Jej ofiary pochowano na tutejszym cmentarzu parafialnym.
W 1733 roku znów na polach Kamiona odbyła się wolna elekcja króla polskiego Fryderyka Augusta, panującego jako August III.
W roku 1780 król Stanisław August, ostatni król I Rzeczypospolitej, przekazał dobra Kamiona, przejęte od biskupa płockiego, swemu bratankowi Stanisławowi Poniatowskiemu..."

Źródło: Parafia Kamionek - http://www.parafia-kamionek.pl/

Podczas zwiedzania terenu tej parafii, naszła mnie taka refleksja...
Dlaczego nasz nowodworski kościół Św. Michała Archanioła, nie krzewi w ten sposób patriotyzmu, nie naucza o wielokulturowości - która przed II Wojną Światową była wszechobecna w Nowym Dworze Mazowieckim - oraz nie przypomina lokalnej historii łącznie z nazwiskami ludzi, którzy odeszli od nas wieki temu, a którzy zasłużyli się dla naszego miasteczka jak również dla Polski...
Załączniki
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
19.JPG
20.JPG
21.JPG
22.JPG
23.JPG
24.JPG
25.JPG
26.JPG
27.JPG
28.JPG
29.JPG
30.JPG
31.JPG
32.JPG
33.JPG
34.JPG
35.JPG
36.JPG
37.JPG
38.JPG
39.JPG
40.JPG
41.JPG
42.JPG
43.JPG
44.JPG
45.JPG
46.JPG
47.JPG
48.JPG
49.JPG
50.JPG
51.JPG
52.JPG
53.JPG
54.JPG
55.JPG
56.JPG
57.JPG
58.JPG
59.JPG
60.JPG
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez disturbia » 11 Lip 2014, 09:49

Bo u nas panuje zasada"było,minęło",i jeśli można na czymś zarobić,to dlaczego nie.Miło,że są jednak księża,którzy nie wyznają przede wszystkim kultu mamony.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez KaloNDM » 14 Lip 2014, 16:14

Właśnie Disturbio.
Proboszczowie parafii Św. Michała Archanioła przyczynili się do dewastacji cmentarza, który jest wpisany do rejestru zabytków!!!
Zdaję sobie sprawę, że nasi lokalni kacykowie od lat nie mogą się zdecydować na cmentarz komunalny (zapewne mają głowy zaprzątane innymi
"interesami" ) i że z roku na rok przybywa nowych grobów więc trzeba likwidować stare... ale...
Miejsca pochówku osób zasłużonych dla naszego miasta powinny zostać zachowane!!! Natomiast płyty nagrobne ze zlikwidowanych
zabytkowych grobów można było złożyć w jednym miejscu i zrobić lapidarium!
Ale po co... Najlepiej rozYebać i oddać do kruszarni betonu... Jeszcze nawet za to im zapłacą
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez tk28 » 14 Lip 2014, 17:44

Mnie martwi również zabytkowy kościół. Jest od kilku lat zamknięty bo nie ma pieniędzy na remont, nie rozumiem w ogóle takiej sytuacji żeby zabytkowy kościół był zamknięty i wyłączony z użytku tyle czasu. Do centrum Nowego Dworu to już naprawdę turysta nie ma po co zaglądać. Nie raz ktoś do mnie przyjeżdża i się dziwi, że kościół jest zamknięty, nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją w innych miejscowościach, w których byłem, żeby nie można było wejść do kościoła. Zaraz ktoś może powiedzieć, że przecież jest nowy kościół, ale mi chodzi o oglądanie zabytku i jego wnętrz a nie oglądanie surowej, zimnej i odpychającej PRL-owskiej "poczekalni" słynnego architekta.

Co do cmentarza to brakuje mi przy wejściu tablicy z mapą cmentarza i dokładnymi informacjami gdzie są jakie kwatery czy zabytkowe groby (póki jeszcze istnieją). Obecnie to ktoś przyjezdny musi obejść cały cmentarz żeby znaleźć np. kwatery żołnierzy. Cmentarz nie jest duży więc taka mapka nie byłaby skomplikowana.
"Władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie" - Lord John Dalberg-Acton, 1887
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez BURBUL » 14 Lip 2014, 19:03

Kiedy zrozumiesz tk24, oczywiście bez urazy , że Nowy Dwór Mazowiecki , to Twierdza Modlin i tak krytykowane przez Was, nieustannie lotnisko. Chociaż w Twierdzy, dewoty pognały już proboszcza, gdzieś na wiochę Obryte , koło Pułtuska. Zdaje się nie wybudował im kolejnej świątyni dla garstki katolików w Twierdzy , mam na myśli , te jakieś 30 % praktykujących.
BURBUL
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 446
Rejestracja: 04 Mar 2014, 08:50
Płeć: mężczyzna

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez disturbia » 14 Lip 2014, 19:10

Nie długo wybory więc,pewnie sprawa cmentarza jak i inne niemożliwe do tej pory ruszą.Ksiądz dobrodziej musi wskazać ciemnemu ludowi jak głosować.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez tk28 » 14 Lip 2014, 19:18

@BURBUL możesz jaśniej bo jakoś ciężko się domyślić o co Ci chodzi i czego dotyczy Twoja wypowiedź :?:
"Władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie" - Lord John Dalberg-Acton, 1887
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez BURBUL » 14 Lip 2014, 19:51

Sam Napisałeś " Do centrum Nowego Dworu to już naprawdę turysta nie ma po co zaglądać". A inna sprawa , że parafią nie tylko rządzi proboszcz.
BURBUL
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 446
Rejestracja: 04 Mar 2014, 08:50
Płeć: mężczyzna

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez tk28 » 14 Lip 2014, 20:19

No ale co w związku z tym co napisałem bo nadal nie wiem o co Ci chodzi :?: Ja niestety nie mam takiej mocy żeby słyszeć Twoje myśli więc rozwijaj bardziej swoje wypowiedzi. Oczywiście, że jest jeszcze twierdza ale może ktoś chce zobaczyć zabytki rdzennego Nowego Dworu czyli centrum miasta :?:

Wracając do kościoła to może nie rządzi nim wyłącznie proboszcz ale w Polsce to na razie niestety rządzi kler a jak wiadomo jest to nie do ruszenia państwo w państwie. I mimo, że wszyscy wierzący czy niewierzący musimy to utrzymywać to mamy tak naprawdę g...no do gadania.
"Władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie" - Lord John Dalberg-Acton, 1887
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez KaloNDM » 15 Lip 2014, 22:25

tk28.
Z zabytkowym kościołem to nie do końca jak piszesz.
Ostatnio rozmawiałem z proboszczem na temat pewnej sprawy (może już niedługo będzie o niej głośno) no i poruszony został temat kościoła.
Jak wiesz, były tam prowadzone prace archeologiczne i konserwatorskie.
Jednak kościół nie może zostać oddany do użytkowania i dla turystów ponieważ brakuje 3 milionów złotych na dokończenie remontu.
Proboszczowi zamknęły się wszystkie furtki. Składał wnioski o dofinansowanie, w tym też do UE.
Niestety... wszystkie odrzucono!

To wstyd, żeby o remont kościoła zabiegał tylko proboszcz! A władze NDM co? Mają w dOOpie?!
Przecież Kowalskiemu i spółce powinno zależeć na tym, żeby pokazać tak cenny zabytek turystom, którzy chcą zwiedzić nasze miasto!
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez disturbia » 15 Lip 2014, 22:42

Burmistrz woli kręcić lody z proboszczem-biznesmenem z osiedla.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

Postprzez KaloNDM » 15 Lip 2014, 22:44

Hahaha :D Disturrrbio... Ty nasza koso :)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości