Strona 1 z 1

Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 10 Lip 2014, 22:35
przez KaloNDM
Zdaję sobie sprawę z tego, że poniższy wpis nie dotyczy Nowego Dworu Mazowieckiego, ale...

Czyż nie widać podobieństwa historycznego?

Udostępniam 60 zdjęć z terenu Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, znajdującego się w Warszawie przy ulicy Grochowskiej 365.
Na zdjęciach uwieczniłem tablice i pomniki upamiętniające zdarzenia historyczne i nazwiska zasłużonych Polaków, teren bardzo starego i zabytkowego cmentarza przy parafialnego wraz ze znajdującymi się na nim nagrobkami oraz drewnianą dzwonnicę z 1817 r.

"...Parafia we wsi Kamion (dzisiejszy Kamionek) powstała prawdopodobnie na przełomie XIII i XIV wieku.
Cmentarzem grzebalnym powstałej parafii był teren, na którym obecnie stoi kościół kamionkowski, łącznie z plebanią, zakreślony obecnym parkanem wokół kościoła. Jest to najstarszy cmentarz praski.
Wracając do początków parafii należy wspomnieć następujące wydarzenia:

W roku 1443 parafia w Kamionie została włączona do Archidiakonatu Pułtuskiego, podlegającego biskupowi płockiemu Pawłowi Giżyckiemu.
W 1573 roku na polach Kamiona dokonała się pierwsza wolna elekcja króla polskiego Henryka Walezego, którą poprzedziła Msza Święta.
W 1656 roku na polach Kamiona rozegrała się bitwa ze Szwedami. Jej ofiary pochowano na tutejszym cmentarzu parafialnym.
W 1733 roku znów na polach Kamiona odbyła się wolna elekcja króla polskiego Fryderyka Augusta, panującego jako August III.
W roku 1780 król Stanisław August, ostatni król I Rzeczypospolitej, przekazał dobra Kamiona, przejęte od biskupa płockiego, swemu bratankowi Stanisławowi Poniatowskiemu..."

Źródło: Parafia Kamionek - http://www.parafia-kamionek.pl/

Podczas zwiedzania terenu tej parafii, naszła mnie taka refleksja...
Dlaczego nasz nowodworski kościół Św. Michała Archanioła, nie krzewi w ten sposób patriotyzmu, nie naucza o wielokulturowości - która przed II Wojną Światową była wszechobecna w Nowym Dworze Mazowieckim - oraz nie przypomina lokalnej historii łącznie z nazwiskami ludzi, którzy odeszli od nas wieki temu, a którzy zasłużyli się dla naszego miasteczka jak również dla Polski...

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 11 Lip 2014, 09:49
przez disturbia
Bo u nas panuje zasada"było,minęło",i jeśli można na czymś zarobić,to dlaczego nie.Miło,że są jednak księża,którzy nie wyznają przede wszystkim kultu mamony.

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 14 Lip 2014, 16:14
przez KaloNDM
Właśnie Disturbio.
Proboszczowie parafii Św. Michała Archanioła przyczynili się do dewastacji cmentarza, który jest wpisany do rejestru zabytków!!!
Zdaję sobie sprawę, że nasi lokalni kacykowie od lat nie mogą się zdecydować na cmentarz komunalny (zapewne mają głowy zaprzątane innymi
"interesami" ) i że z roku na rok przybywa nowych grobów więc trzeba likwidować stare... ale...
Miejsca pochówku osób zasłużonych dla naszego miasta powinny zostać zachowane!!! Natomiast płyty nagrobne ze zlikwidowanych
zabytkowych grobów można było złożyć w jednym miejscu i zrobić lapidarium!
Ale po co... Najlepiej rozYebać i oddać do kruszarni betonu... Jeszcze nawet za to im zapłacą

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 14 Lip 2014, 17:44
przez tk28
Mnie martwi również zabytkowy kościół. Jest od kilku lat zamknięty bo nie ma pieniędzy na remont, nie rozumiem w ogóle takiej sytuacji żeby zabytkowy kościół był zamknięty i wyłączony z użytku tyle czasu. Do centrum Nowego Dworu to już naprawdę turysta nie ma po co zaglądać. Nie raz ktoś do mnie przyjeżdża i się dziwi, że kościół jest zamknięty, nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją w innych miejscowościach, w których byłem, żeby nie można było wejść do kościoła. Zaraz ktoś może powiedzieć, że przecież jest nowy kościół, ale mi chodzi o oglądanie zabytku i jego wnętrz a nie oglądanie surowej, zimnej i odpychającej PRL-owskiej "poczekalni" słynnego architekta.

Co do cmentarza to brakuje mi przy wejściu tablicy z mapą cmentarza i dokładnymi informacjami gdzie są jakie kwatery czy zabytkowe groby (póki jeszcze istnieją). Obecnie to ktoś przyjezdny musi obejść cały cmentarz żeby znaleźć np. kwatery żołnierzy. Cmentarz nie jest duży więc taka mapka nie byłaby skomplikowana.

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 14 Lip 2014, 19:03
przez BURBUL
Kiedy zrozumiesz tk24, oczywiście bez urazy , że Nowy Dwór Mazowiecki , to Twierdza Modlin i tak krytykowane przez Was, nieustannie lotnisko. Chociaż w Twierdzy, dewoty pognały już proboszcza, gdzieś na wiochę Obryte , koło Pułtuska. Zdaje się nie wybudował im kolejnej świątyni dla garstki katolików w Twierdzy , mam na myśli , te jakieś 30 % praktykujących.

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 14 Lip 2014, 19:10
przez disturbia
Nie długo wybory więc,pewnie sprawa cmentarza jak i inne niemożliwe do tej pory ruszą.Ksiądz dobrodziej musi wskazać ciemnemu ludowi jak głosować.

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 14 Lip 2014, 19:18
przez tk28
@BURBUL możesz jaśniej bo jakoś ciężko się domyślić o co Ci chodzi i czego dotyczy Twoja wypowiedź :?:

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 14 Lip 2014, 19:51
przez BURBUL
Sam Napisałeś " Do centrum Nowego Dworu to już naprawdę turysta nie ma po co zaglądać". A inna sprawa , że parafią nie tylko rządzi proboszcz.

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 14 Lip 2014, 20:19
przez tk28
No ale co w związku z tym co napisałem bo nadal nie wiem o co Ci chodzi :?: Ja niestety nie mam takiej mocy żeby słyszeć Twoje myśli więc rozwijaj bardziej swoje wypowiedzi. Oczywiście, że jest jeszcze twierdza ale może ktoś chce zobaczyć zabytki rdzennego Nowego Dworu czyli centrum miasta :?:

Wracając do kościoła to może nie rządzi nim wyłącznie proboszcz ale w Polsce to na razie niestety rządzi kler a jak wiadomo jest to nie do ruszenia państwo w państwie. I mimo, że wszyscy wierzący czy niewierzący musimy to utrzymywać to mamy tak naprawdę g...no do gadania.

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 15 Lip 2014, 22:25
przez KaloNDM
tk28.
Z zabytkowym kościołem to nie do końca jak piszesz.
Ostatnio rozmawiałem z proboszczem na temat pewnej sprawy (może już niedługo będzie o niej głośno) no i poruszony został temat kościoła.
Jak wiesz, były tam prowadzone prace archeologiczne i konserwatorskie.
Jednak kościół nie może zostać oddany do użytkowania i dla turystów ponieważ brakuje 3 milionów złotych na dokończenie remontu.
Proboszczowi zamknęły się wszystkie furtki. Składał wnioski o dofinansowanie, w tym też do UE.
Niestety... wszystkie odrzucono!

To wstyd, żeby o remont kościoła zabiegał tylko proboszcz! A władze NDM co? Mają w dOOpie?!
Przecież Kowalskiemu i spółce powinno zależeć na tym, żeby pokazać tak cenny zabytek turystom, którzy chcą zwiedzić nasze miasto!

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 15 Lip 2014, 22:42
przez disturbia
Burmistrz woli kręcić lody z proboszczem-biznesmenem z osiedla.

Re: Historyczne podobieństwo warszawskiej parafii na Kamionku.

PostWysłany: 15 Lip 2014, 22:44
przez KaloNDM
Hahaha :D Disturrrbio... Ty nasza koso :)