Komuniści w NDM

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Komuniści w NDM

Postprzez andrzej1974 » 19 Sie 2014, 21:19

W pewnym kalendarzu miejskim wyczytałem, że w 1926 w mieście doszło do demonstracji komunistycznej pod wodzą 3 panów, Polaka, Żyda i Niemca (jak w "Ziemi Obiecanej", tylko że na odwrót). Policja użyła broni, niestety. Jeden zabity.

Czy dzisiaj komuś by się chciało organizować demonstracje w NDM? Czy policji chciałoby się strzelać? To były czasy...

Czy ktoś ma jakiekolwiek informacje na temat Komunistycznej Partii Polski w przedwojennym Nowiaku?
andrzej1974
NVD Master
NVD Master
 
Posty: 790
Rejestracja: 09 Kwi 2012, 08:06

Re: Komuniści w NDM

Postprzez pyskatababa » 07 Wrz 2014, 21:18

O komunistach nie wiem. Pamiętam jeszcze z czasów szkolnych (bodajże pan Wojańczyk - nauczyciel historii w lokalnej podstawówce opowiadał, ale mogę się mylić), że na 1-go Maja pochód/demonstracja była (jakoś tak chyba pod koniec XIX-go, bądź na początku XX-go wieku, ale daty nie pamiętam). Szli ulicą (obecnie) Legionów. Ktoś próbował ich siłą zatrzymać. Zabity został niejaki Łapow, i potem ta ulica nazywała się ul. Łapowa. Jeszcze ze dwadzieścia-pięć lat temu grób Łapowa można było zobaczyć na lokalnym cmentarzu. Na ile w tym prawdy, nie wiem.
pyskatababa
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 4
Rejestracja: 25 Maj 2014, 01:44
Płeć: kobieta

Re: Komuniści w NDM

Postprzez rather » 07 Wrz 2014, 21:40

Ja za to pamiętam jak w 1988 maszerowaliśmy pod przymusem w pochodzie pierwszomajowym - chyba ostatnim w naszym mieście. Z pochodu nie pamiętam zbyt wiele, bo dzień wcześniej balowaliśmy do rana na imprezie u jednego z kolegów.

A z komunistów to mogę wymienić jednego z dyrektorów szkoły, który w tamtych czasach był aktywnym działaczem PZPR. Ale po przemianie ustrojowej się nawrócił i teraz trzyma sztamę z kolejnymi księżmi pojawiającymi się w lokalnej parafii. Innymi słowy - zawsze dobrze żyje z aktualną władzą. Czerwoną lub czarną... :lol:
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Komuniści w NDM

Postprzez sadam » 23 Lis 2015, 13:04

Pan Szczepan Łapow,nie był ponoć żadnym komunistą.Moi rozmówcy( niestety już nieżyjący),twierdzili że od organizatorów strajku otrzymał 20 zł,jako wynagrodzenie za niesienie czerwonego sztandaru.Przepasano go czerwoną wstęgą i szedł na czele pochodu.Został zastrzelony przez policję.Odrębną historią jest sprawa pochówku w/w człowieka.Nie chciano go pochować ani na cmentarzu rzymsko- katolickim ani też kirkucie.Dopiero znalazł miejsce na cmentarzu ewangelickim.Po 1945,ekshumowano p.Szczepana Łapowa.Do chwili obecnej w Nowym Dworze żyją potomkowie tego człowieka.
sadam
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 3
Rejestracja: 20 Lis 2015, 19:03
Płeć: mężczyzna

Re: Komuniści w NDM

Postprzez Heimat » 26 Lis 2015, 01:34

Pamiętam, że w podstawówce jeden z kolegów omal za drzwi nie wyleciał za przedstawienie tej wersji wydarzeń na lekcji historii. Oczywiście nauczycielka stwierdziła wówczas, że tę opowiastkę można między bajki włożyć...
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron