przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez ganz » 24 Wrz 2014, 16:21

Witam
Powoli zbliżają się wybory samorządowe więc będzie się zwiększać zapotrzebowanie na sukcesy ;) .
Podrzucę więc pomysł na wykazanie się jakimś zainteresowaniem historią regionu.

Otóż na stronie Agencji Mienia Wojskowego został ogłoszony przetarg na zakup wagonu pociągu pancernego http://www.amw.com.pl/pl/r/przetargi-rsm/963

Cena wywoławcza 51.000,00 netto; otwarcie ofert 07.10.2014
Oczywiście nie jest to "jakiś wagon" ale ten nowodworski.

Nie spodziewam się aby AMW znalazła już teraz kupców ale może udałoby się jakoś dogadać i nabyć za symboliczną złotówkę ..... w przeciwnym wypadku pewnie skończy na śmietniku ...

Poniżej zdjęcia publikowane przy przetargu.
Image
Image
Image
ganz
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 39
Rejestracja: 12 Sty 2013, 21:04
Płeć: mężczyzna

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez rather » 24 Wrz 2014, 18:05

No za 51000zł to z pewnością ustawi się długa kolejka chętnych. Szczególnie, że jak widać na zdjęciach - wojsko się odpowiednio o zabytek zatroszczyło...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez KaloNDM » 25 Wrz 2014, 08:43

Tak? Mam wrażenie, że ktoś nas chce wyrolować i pokazać jaki jest COOL ;)
Pewnie "kochajÄ…cy" historiÄ™ pan burmistrz, zakupi wagon przed wyborami :P
Chciałbym przypomnieć, że dniu 01.07.2014 roku, na fanpejdżu Muzeum Kampanii Wrześniowej ukazał się taki oto wpis:

https://www.facebook.com/TwierdzaModlin ... 7226089294

"...Obecnie stacjonuje on na obiekcie ,,Stocznia’’ będącej w zasobach Agencji Mienia Wojskowego.
Przydzielony Muzeum .Obecnie staramy się go przetransportować na teren przy Muzeum ale są kłopoty ze ,,skrajnią- wysokość ’’..."

Źródło FB: Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez KGrid » 25 Wrz 2014, 09:09

Przepraszam, ale komuś się we łbie poprzewracało z tą ceną. Nie raz od PKP kupowałem, lub pośredniczyłem w zakupie lokomotyw czy wagonów zabytkowych, ale takiej ceny nie widziałem nigdy. Średnia cena za którą odkupuje się eksponaty kolejowe (z zaznaczeniem w umowie że idą na cele muzealne, nie można ich przeznaczyć na złom, muszą być utrzymywane w dobrej kondycji) to około 1500-2000 zł. Gdzie średnia waga lokomotywy parowej to ponad 100ton, momentami 140.

50000zł to cena tak astronomiczna, że żadne stowarzyszenie miłośników kolei tego nie kupi, bo przykładowo 50 tysięcy kosztuje remont dachu na 1/8 parowozowni w Skierniewicach, która jest obecnie największą muzealną parowozownią w Polsce.

Nie będę już wspominał że warunki przetargu są śmieszne, nie mówią nic o tym co potem z zakupem można, a czego nie można zrobić, ale nawet po cenie złomu wartość wagonu nie przekroczy 2-3 tysięcy. A jest to wagon zabytkowy.

Jeżeli ktoś kupi ten wagon za cenę większą niż 5.000zł może uważać się za nadwornego nowodworskiego ... i tutaj ocenzuruję by nie było problemów.
Powyższy wpis jest poglądem prywatnym. Nie może być on przypisywany do żadnych organizacji czy inicjatyw, chyba że w tekście podano inaczej.
KGrid
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 169
Rejestracja: 15 Wrz 2012, 13:08

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez rather » 26 Wrz 2014, 19:09

Pełna historia pociągu jest opisana na tej stronie http://derela.republika.pl/smiercpl.htm
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez żyÅ‚a » 30 Wrz 2014, 13:06

Słyszałem dzisiaj, że wagon te jakiś czas już temu został na piśmie obiecany(celowo używam tego słowa, bo nie wiem na ile formalnie to było zapisane) Muzeum Kampanii Wrześniowej w Twierdzy, a teraz jak widać AMW postanowiła go wystawić na sprzedaż....W ten sposób łamiąc ustalenia a po drugie doprowadzając do sytuacji, że nasz wagon może pojechać gdzieś w pinechę w Polskę....
żyła
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 207
Rejestracja: 08 Wrz 2012, 15:43

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez KaloNDM » 27 Paź 2014, 21:56

żyła napisał(a):Słyszałem dzisiaj, że wagon te jakiś czas już temu został na piśmie obiecany(celowo używam tego słowa, bo nie wiem na ile formalnie to było zapisane) Muzeum Kampanii Wrześniowej w Twierdzy, a teraz jak widać AMW postanowiła go wystawić na sprzedaż....W ten sposób łamiąc ustalenia a po drugie doprowadzając do sytuacji, że nasz wagon może pojechać gdzieś w pinechę w Polskę....

Żyła, spójrz na mój post powyżej :)
Tak, Muzeum Kampanii Wrześniowej szumnie odtrąbiło, że wagon należy do nich i teraz tylko myślą nad tym jak go przetransportować.
Widzisz... Miasto firmuje to stowarzyszenie... Stowarzyszenie Muzeum Kampanii Wrześniowej i dotuje je niemałymi kwotami...
Wszystkie sprzęty, które stoją przed muzeum należą do miasta NDM i są przypisane częściowo na stan Biblioteki Miejskiej.

Według oświadczenia Komendanta Garnizonu "Nowowilejka", przekazanie wagonu pancernego pociągu nr 15 "Śmierć", wywalczył prawie 4 lata temu nieżyjący już Władysław Wyruch. Tym samym wagon przeszdł na własność miasta.
Jak widać, NDM ma w dOOpie zabytki - bo jak stwierdził sam Komendant Garnizonu "Nowowilejka" - miasto przez 4 lata nie uporało się z transportem wagonu z terenu AMW, na teren Muzeum Kampanii Wrześniowej.
Wychodzi na to, że AMW rozwiązało umowę z miastem, za nie wywiązanie się z niej - wagon, to zabytek i ponownie wystawiło wagon na przetarg.

Nie wiem...
Albo ktoś z UM dał dOOpy, albo...
Jest to celowe działanie przed wyborami. Tzn., może być tak, że nasz szanowny BurMISZCZ nagle okaże się hojny i miasto wygra przetarg, oficjalnie przekazując wagon do Muzeum Kampanii Wrześniowej :evil:
Tym samym znowu będzie głośno jaki ten BurMISZCZ, to dobry wujek jest :evil:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez midas77 » 28 Paź 2014, 12:48

Jak dla mnie to ktoś powinien wreszcie zrobić porządek z tą całą AMW i to najniżej CBA.
midas77
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 199
Rejestracja: 16 Wrz 2011, 16:08

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez kocur » 28 Paź 2014, 21:19

Ja bym się tak nie spieszył. Dr Olenczak mówił mi ostatnio na spotkaniu w Pomiechowku że to niemiecki wagon wzmacniany betonem. W srodku sa napisy niemieckie ( ale podobno jest produkcji austro- wegierskiej ). Ponoć napisy na ramie i kołach są po rosyjsku. Myślę, że zanim ktokolwiek przystąpi do przetargu konieczna jest dokładna eksperyza biegłych historyków.
Awatar użytkownika
kocur
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 126
Rejestracja: 17 Paź 2011, 22:38

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez midas77 » 29 Paź 2014, 13:31

A niech ten wagon będzie nawet wzmacniany chińskim betonem z japońskimi napisami. Przecież jak on tak postoi jeszcze kolejne świetlane dwie dekady jakiejś IIIRP to nawet na złom nie będzie czego zanieść. Jeśli AMW nie potrafi albo nie jest w stanie fachowo go zakonserwować to powinna go oddać instytucji, która to zrobi. W przeciwnym wypadku powinien ktoś w AMW odpowiadać za dewastację obiektu zabytkowego.
midas77
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 199
Rejestracja: 16 Wrz 2011, 16:08

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez żyÅ‚a » 29 Paź 2014, 13:45

kocur napisał(a):Ja bym się tak nie spieszył. Dr Olenczak mówił mi ostatnio na spotkaniu w Pomiechowku że to niemiecki wagon wzmacniany betonem. W srodku sa napisy niemieckie ( ale podobno jest produkcji austro- wegierskiej ). Ponoć napisy na ramie i kołach są po rosyjsku. Myślę, że zanim ktokolwiek przystąpi do przetargu konieczna jest dokładna eksperyza biegłych historyków.



No właśnie, podobno to w ogóle nie jest wagon z pociągu Śmierć, bo tamten był dosłownie pancerny, a ten jest drewniano-betonowy,
żyła
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 207
Rejestracja: 08 Wrz 2012, 15:43

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez Operator Mopa » 29 Paź 2014, 19:04

Z tego co ja wiem, to jest to właśnie wagon pociągu pancernego produkcji austriackiej, z czasów I WŚ. Mylnie nazywany pociągiem "Śmierć", co potwierdził p. Oleńczak na pierwszym spotkaniu. Jeśli chodzi o napis niemiecki w środku, z tego co pamiętam - "betonho(c)he" czyli "poziom betonu" i strzałeczka - napis informujący o wysokości pancerza betonowego w ściance, żołnierz będący w środku wiedział wówczas, żeby wyżej główki nie wystawiać. Jak on się tam znalazł? niestety nie mam pojęcia.
Operator Mopa
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 25
Rejestracja: 27 Lip 2014, 09:12
Płeć: mężczyzna

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez KaloNDM » 29 Paź 2014, 21:43

kocur napisał(a):Ja bym się tak nie spieszył. Dr Olenczak mówił mi ostatnio na spotkaniu w Pomiechowku że to niemiecki wagon wzmacniany betonem

No nie wiem :?: :!:

I. - oglądać od 10:20



II.
http://kaczorek.easyisp.pl/forum/viewto ... e20609f773

III.
http://www.goniec-lokalny.pl/article/ut ... external=1

Poza tym w tym temacie nie o oryginalność wagonu mi chodzi, tylko o coś zupełnie innego...
Cóż... jak widać, dla niektórych problem mało ważny...
Tak samo jak dorabianie legend i fałszowanie historii w Muzeum Kampanii Wrześniowej, na którą godzi się BurMISZCZ i lokalni kacykowie :evil:
a mieszkańcy i tak mają to w dOOpie... ważne, że się kręci i, że mamy BurMISZCZA w świecącym gajerze :evil:
Jupikajej!!! :evil:
A to, że ośmieszamy się przed światem jako miasto z 640-letnim stażem jest mało ważne...
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez Jacek Tobijasz » 15 Gru 2014, 22:41

Witam.
W WIKIPEDII piszą o pociągu z którego może pochodzić ten wagon . To naprawdę kawał historii . Uratujmy go dla naszgo miasta .
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pozna%C5%8 ... g_pancerny)
Jacek Tobijasz
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 21:47
Płeć: mężczyzna

Re: przetarg AMW - wagon pociÄ…gu pancernego

Postprzez żyÅ‚a » 26 Lut 2015, 15:51

Dzisiaj na fb, Muzeum z Twierdzy udostępniło galerię, związaną z wagonem pancernym, który został przekazany na Śląsk.

Czy to ten nasz wagon?

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 291&type=1

Link działa i dla osób, które fb nie posiadają.
żyła
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 207
Rejestracja: 08 Wrz 2012, 15:43

Następna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości