Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez tk28 » 12 Kwi 2011, 23:45

Zachęcam do przeczytania ciekawego artykułu z tygodnika "Stolica" z 1976 roku na temat Nowego Dworu Mazowieckiego, w którym są między innymi historie wojenne opowiadane przez mieszkańców miasta a także o różnych powojennych planach rozwoju NDM. Artykuł zaczyna się na stronie 5 a dokończenie jest na stronie 13-ej, tytuł "Nowodworskie przeobrażenia".

LINK
Ostatnio edytowany przez rather, 07 Wrz 2011, 14:46, edytowano w sumie 1 raz
Powód: poprawiony niedziałający link
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez rather » 13 Kwi 2011, 10:31

Już wtedy planowali budowę basenu, który z takim mozołem kończy Służyć Ludziom...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez LOL21NDM » 06 Wrz 2011, 22:28

tk28 napisał(a):Zachęcam do przeczytania ciekawego artykułu z tygodnika "Stolica" z 1976 roku na temat Nowego Dworu Mazowieckiego, w którym są między innymi historie wojenne opowiadane przez mieszkańców miasta a także o różnych powojennych planach rozwoju NDM. Artykuł zaczyna się na stronie 5 a dokończenie jest na stronie 13-ej, tytuł "Nowodworskie przeobrażenia".

LINK


Masz może kopię tego artykułu? Za późno tu trafiłam i link już niestety nie działa... :(
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez rather » 06 Wrz 2011, 23:09

Tutaj jest kopia pisma i artykułu, który został w nim opublikowany.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez LOL21NDM » 07 Wrz 2011, 00:18

rather napisał(a):Tutaj jest kopia pisma i artykułu, który został w nim opublikowany.


Dziękuję pięknie. :)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez ukasz » 07 Wrz 2011, 09:07

Fajnie czyta się ten artykuł :) Co to za budynek na zdjęciu z podpisem "Fragment rynku"? Czy on jeszcze istnieje?
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez Chelsea » 07 Wrz 2011, 09:25

Na zdjęciu jest blok mieszkalny, który stoi na rogu Warszawskiej i Legionów. Budynek istnieje, obecnie jest tam Top Market i mięsny 4 asy.
Chelsea
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 821
Rejestracja: 18 Gru 2010, 09:08
Płeć: kobieta

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez tk28 » 07 Wrz 2011, 11:18

Chelsea napisał(a):Na zdjęciu jest blok mieszkalny, który stoi na rogu Warszawskiej i Legionów. Budynek istnieje, obecnie jest tam Top Market i mięsny 4 asy.

Niektórzy mogą już nie pamiętać ale wcześniej przez wiele lat była tam sławna i oblegana restauracja "Mazowsze". To zdjęcie jest właśnie z czasów istnienia "Mazowsza".
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez rather » 07 Wrz 2011, 14:19

Mazowsze? To nie była ta knajpa na początku miasta - u zbiegu Warszawskiej i Zakroczymskiej?

A ten budynek ze strony 15 to w którym miejscu stoi? Jeśli oczywiście dotrwał do naszych czasów, bo wygląda jak podręcznikowy przykład peerelowskiej myśli budowlanej, który może się zawalić bez ostrzeżenia.

Poniżej dla porównania ze zdjęciami z artykułu - przedwojenne zdjęcie rynku.
Załączniki
Kopia luty198.jpg
Kopia luty198.jpg (36.47 KiB) Obejrzany 12400 razy
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez siasia » 07 Wrz 2011, 14:39

rather napisał(a):A ten budynek ze strony 15 to w którym miejscu stoi? Jeśli oczywiście dotrwał do naszych czasów, bo wygląda jak podręcznikowy przykład peerelowskiej myśli budowlanej, który może się zawalić bez ostrzeżenia.


A to nie jest Paderewskiego róg Inżynierskiej?
siasia
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 32
Rejestracja: 15 Mar 2011, 18:26
Płeć: kobieta

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez ukasz » 07 Wrz 2011, 14:39

Chelsea napisał(a):Na zdjęciu jest blok mieszkalny, który stoi na rogu Warszawskiej i Legionów. Budynek istnieje, obecnie jest tam Top Market i mięsny 4 asy.


A no faktycznie. Ten podpis mnie zmylił "Fragment rynku", bo tam chyba nie było nigdy rynku?


rather napisał(a):A ten budynek ze strony 15 to w którym miejscu stoi? Jeśli oczywiście dotrwał do naszych czasów, bo wygląda jak podręcznikowy przykład peerelowskiej myśli budowlanej, który może się zawalić bez ostrzeżenia.


Wydaje mi się, że to blok na Paderewskiego na przeciwko Ośrodka Zdrowia, przy aktualnie budowanym rondzie... Ale mogę się mylić, bo za młody jestem, żeby te czasy pamiętać :)
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez rather » 07 Wrz 2011, 14:43

Z tego co zrozumiałem, to rynkiem kiedyś była część miasta ograniczona ulicami Warszawską, Daszyńskiego, Zakroczymską i Magistracką (która przechodzi w Legionów), więc jeśli budynek stoi na rogu Legionów/Warszawskiej to jest fragmentem byłego rynku :)
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez Chelsea » 07 Wrz 2011, 16:00

rather napisał(a):Mazowsze? To nie była ta knajpa na początku miasta - u zbiegu Warszawskiej i Zakroczymskiej?

Knajpa na początku miasta u zbiegu w/w ulic była kawiarnią i nazywała się "Jubilatka".
Dalej było opisywane już "Mazowsze". Ale w latach 80-ych "Mazowsze" było już speluną. Na rogu zawsze stali podchmieleni panowie...
Na Kościuszki (obecnie fotograf) była jeszcze restauracja "Smakosz".
Chelsea
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 821
Rejestracja: 18 Gru 2010, 09:08
Płeć: kobieta

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez rather » 07 Wrz 2011, 16:05

I jeszcze "Pijalnia piwa" na Targowisku Miejskim z poobtłukiwanymi kuflami - to był klimat. Kiedyś też była pijalnia piwa w caraku w Twierdzy (tym, który stoi u wylotu Obrońców Modlina). Działała w czasach, kiedy w ramach walki z alkoholizmem tzw. konsumpcja była obowiązkowa. Do każdej butelki piwa dostawało się więc trzy placki ziemniaczane w papierze :D :D :D. To były czasy...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Artykuł o Nowym Dworze z 1976 r.

Postprzez tk28 » 07 Wrz 2011, 16:13

Tak jak pisze Chelsea tam była "Jubilatka". Budowany blok to na bank Paderewskiego 8 przy nowym rondzie.

rather napisał(a):Z tego co zrozumiałem, to rynkiem kiedyś była część miasta ograniczona ulicami Warszawską, Daszyńskiego, Zakroczymską i Magistracką (która przechodzi w Legionów), więc jeśli budynek stoi na rogu Legionów/Warszawskiej to jest fragmentem byłego rynku :)

Tak, rynkiem był kwadrat z fontanną na środku, wielu ludzi jeszcze mówi na ten park rynek. Jednak niedokładnie ktoś to wtedy opisał bo oczywiście zdjęcie było zrobione w pobliżu dawnego rynku ale z ulicy Magistrackiej o czym świadczą te kwietniki grodzące wjazd na tę ulicę. Ja byłem za młody żeby chodzić do pijalni piwa ale pamiętam jeszcze wszystkie a "Mazowsze" utknęło mi w głowie bo jadłem tam najlepsze lody w pucharku w życiu.

@Rather skąd masz to zdjęcie? Może z jakiejś strony?
Zdjęcie nie jest przedwojenne a z czasów okupacji o czym świadczy nazwa miasta i brak zabudowy dzisiejszego skweru St. Poniatowskiego. Może nie każdy wie ale przed wojną nie było parku przed urzędem tylko stały domy. Zostały zniszczone zaraz po wkroczeniu Niemców do miasta. Skwer zaczynał się dopiero od miejsca gdzie dziś jest szalet miejski aż do końca ul. Zakroczymskiej czyli tak jak dziś, przez krótki okres czasu nazywał się Placem Piłsudskiego.
Ostatnio edytowany przez tk28 07 Wrz 2011, 16:35, edytowano w sumie 2 razy
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Następna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron