KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modlina.

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez LOL21NDM » 04 Wrz 2011, 00:46

tk28 napisał(a):Ja już nie pamiętam budynków na rogu Paderewskiego i Boh. Modlina, nawet nie wiem kiedy zostały rozebrane i czy już wtedy byłem na tym świecie.


To w takim razie jeszcze dopowiem o tych budynkach. ;) Jeden, taki bardziej podłużny, stał wzdłuż Paderewskiego - między tym właście budynkiem obecnie do wyburzenia, a "Cechem". Mam go na zdjęciach z początku lat 70-tych, i ciutkę chyba pamiętam, ale już w połowie lat 70-tych go nie było. Na jego miejscu (tj. na części tego miejsca) przez jakiś czas stał kiosk Ruchu.

Drugi dom stał wzdłuż ul. Boh Modlina, pomiędzy małym drewnianym domkiem jednorodzinnym (który chyba wciąż istnieje, a owym w wymienionym w poprzednim paragrafie domem). Jego granice dobrze wytyczały oba wjazdy na późniejszy parking. Wyburzono go chyba ok. 1977r, bo chodząc do szkoły pamiętam jak zaglądałam do pustego pomieszczenia jednego z mieszkań przez szybę i wspominałam wcześniejsze czasy. ;) Przez dłuższy czas na parkingu, który po tym budynku powstał rosła jabłoń (teraz pewnie już jej nie ma): z tego co pamiętam jabłoń ta rosła wcześniej (przed wyburzeniem domu) w ogródku fryzjera (bodajże Tomaszewskiego, ale mogę się mylić).

Trzeci dom, stał tak prawie na środku: na tyłach podwórka budynku stojącego wzdłuż Boh Modlina, pomiędzy szczytem domu "czerwonego", a komórkami (które też chyba nadal stoją). Ten domu wyburzono chyba ok. 1974/75r, bo pamiętam jak bawiłam się biegając dookoła, ale dom był już wówczas pusty. Dość długo chyba czekał na wyburzenie. Oczywiście co do dokładnych dat mogę się mylić, bo to wspomnienia z dzieciństwa. :)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez tk28 » 04 Wrz 2011, 01:09

To w takim razie ja ich nie mogę pamiętać bo jeszcze mnie nie było. Pamiętam natomiast drewniak, który stał przy Boh. Modlina właśnie obok wspomnianego przez Ciebie małego domku, który jeszcze istnieje ale z drugiej jego strony. Drewniak przestał istnieć po uderzeniu pioruna, pamiętam jeszcze walające się tam płytki ceramiczne i kafelki z pieca. Bardzo bym chciał zobaczyć zdjęcia, o których piszesz, aż mnie skręca.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez Pingwin » 04 Wrz 2011, 08:20

ten mały drewniany domek to dom rodzinny F którzy sa a może raczej byli najlepszymi dekarzami w Nowiaku ale tego budynku na przeciw Cechu rzemiosł nie kojarze za młody jestem ;)
Pingwin
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 08:44

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 04 Wrz 2011, 12:20

Pingwin napisał(a):no nie wiedziałem kalo że twoje imię jest tajemnica ;) co do tego kła to było w Warszawce na wybrzeżu kościuszkowskim na wiśle te wycinki z gazet posiada cała moja familiada :) co do q30 to projekt był polski ale niemcy go udoskonalali co do gruszek na wierzbie to prawdziwi nowodworzanie wiedza gdzie się to mieści często chodziłem tam ze swoim dziadkiem Mieciem na sazanki ja 7 lat mieszkałem przy spichlerzu był taki blok mój ojciec dostał tam mieszkanie służbowe jak był jeszcze trepem w kazuniu pamiętam jak kręcili tam film złota kaczka ogólnie to bardzo ciekawa i tajemnicza budowla ponoć z tym skarbem to prawda ale zarzuciło to mułem i piaskiem więc amatorzy nurkowania nic tam nie znaleźli musieli by używać odmulaczy dennych takich jak używają poszukiwacze skarbów z głębin! Pozdrawiam


Pingwin.
Chodzi Tobie o blok który stał przy stoczni, czy blok który stał przy spichlerzu?
Wiedziałem że Twój ojciec był zawodowym żołnierzem ale nie wiedziałem że służył na stoczni.
Może jego informacje pomogą w rozwiązaniu zagadki masowej mogiły żołnierzy kampanii wrześniowej, która znajdowała się u stóp
„Pomnika Marynarzy portu wojennego Modlin poległych w 1920 roku”.
Pomnik ten został wybudowany z polecenia Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.
Właśnie pod tym pomnikiem, po ekshumacji przeprowadzonej przez ks.Balika, byli pochowani polegli żołnierze.
Podobno pomik ten stał jeszcze w 1956 roku, który został zniszczony z polecenia dowódcy tej jednostki, płk Szewczyka.
Obejrzyj sobie materiał wideo i przeczytaj opis filmu. Zacytowałem w nim cały protokół ks. Balika.



A tutaj masz zdjęcie samego pomnika.
Znalezienie jego lokalizacji, pomogłoby w rozwiązaniu zagadki zbiorowej mogiły.

UWAGA!!
Zdjęcie nie jest moją własnością.
Z własnych pieniędzy, na bazarku staroci na „Kole” kupił je
Radosław Ostrowicz, mieszkaniec Twierdzy Modlin.

Image

Możesz podpytać ojca o tą sprawę?

I jeszcze jedno Pingwinie.
Skarb o którym piszesz.. o co Tobie chodzi?
Odniosłem wrażenie, że o tzw. „Skarb Pułkowy”, którego nie przejęli Niemcy po zdobyciu Twierdzy podczas I wojny światowej?

LOL21NDM napisał(a):Natomiast co do Pana Raka, to mnie interesują konkretne osoby żyjące w Nowym Dworze przed/po wojnie (chodzi mi o rodzinę): czy jest możliwość pozyskania informacji, czy ów Pan (ewentualnie Ty) posiada informacje na temat konkretnych osób/nazwisk? (oczywiście na priv.)


Tak.
Posiadamy dość wiele konkretnych i rzeczowych faktów, nazwisk i to właśnie od rodowitych nowodworzaków.

rather napisał(a):Fajnym pomysłem byłoby stworzenie wirtualnego muzeum. Zdjęcia można zeskanować, dodać do nich notki lub opisy i dodatkowo zyskać w ten sposób możliwość komentowania "eksponatów" przez odwiedzających stronę...


Fajnie by było ale moja propozycja jest taka, aby się z tym wstrzymać do listopada.
Pisałem już wcześniej, że mam z kolegą pomysł.
Pracuje jako technik w TVP, a przede wszystkim jest zainteresowany historią swojego rodzinnego miasta.
Swoją odpowiedź w sprawie "wirtualnego muzeum" napisałem również w temacie pod tą samą nazwą.

LOL21NDM napisał(a):"czerwony" dom niedaleko przy Paderewskiego jeszcze stoi? Czytałam ostatnio, że miał być burzony. Kolejna pamiątka drewnianego Nowiaka odchodzi w przeszłość. Miejsce to mi bliskie, bo przy ścianie bocznej tego domu zakładałam swego czasu "ogródek" (dziecięciem będąc około czteroletnim). ;) Ale to już zamierzchła przeszłość. ;)


Tak, stoi.
Był to dom ewangelika o nazwisku Lentz (nie wiem czy dokładnie piszę jego nazwisko).
Prawdopodobnie opisane przez Ciebie pozostałe domy, również należały do niego, ponieważ był właścicielem 3 domów, które stały obok siebie.
Lentz prowadził zakłady masarskie w Nowym Dworze (głównie rzeźnie) gdzie mięso z uboju trafiało głównie do otaczających nasze miasto jednostek wojskowych.
W tym domu przez jakiś czas mieszkał ostatni pastor ewangelicki Robert Nitschmann z rodziną, na czas remontu pastorówki.
Po aresztowaniu pastora przez gestapo i zgładzeniu go w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, jego żona wraz z córkami mieszkały w tym domu do 1944 roku.
Załączam zdjęcie budynku oraz miniaturę fotografii ze zdjęciem jego – prawdopodobnie – mieszkańców, które zostało zrobione w okresie między wojennym, na schodach budynku.

Image

Image
Załączniki
images.jpg
images.jpg (7.57 KiB) Obejrzany 15731 razy
Ostatnio edytowany przez KaloNDM, 12 Wrz 2011, 19:41, edytowano w sumie 1 raz
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez LOL21NDM » 04 Wrz 2011, 19:31

KaloNDM napisał(a):
LOL21NDM napisał(a):Natomiast co do Pana Raka, to mnie interesują konkretne osoby żyjące w Nowym Dworze przed/po wojnie (chodzi mi o rodzinę): czy jest możliwość pozyskania informacji, czy ów Pan (ewentualnie Ty) posiada informacje na temat konkretnych osób/nazwisk? (oczywiście na priv.)


Tak.
Posiadamy dość wiele konkretnych i rzeczowych faktów, nazwisk i to właśnie od rodowitych nowodworzaków.


To w wolnej chwili pozwolę sobie zadać kilka pytań na priv. :)

Dziękuję za ciekawe informacje + zdjęcia związane z "czerwonym domem". :)
Co do "wirtualnego muzeum/izby, etc." to z zainteresowaniem obserwuję rozwój dyskusji na wątku dotyczącym tego tematu. Jako, że jestem tutaj nowa pozwolę sobie poobserwować i zobaczyć co z tego wyjdzie. Tak czy inaczej materiałami swoimi chętnie się podzielę jak już przyjdzie co do czego. :) Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez Pingwin » 04 Wrz 2011, 22:33

Kalo N.D.M ja mieszkałem w bloku przy spichlerzu co do skarbu mówił mi o tym mój Sp dziadek jak i brat mojej babci Kazimierz P kóry jak puzniej ustalił w trakcie tych poszukiwań dowiedział się że jego brat i mojej babci zginoł w Starobielsku i w mojej rodzinie zawsze mówiło sie o mordach katyńskich dziadek mój zawsze mówił memu tacie że jego orzelek zgóbił korone itd wprost nienawidził tego ustroju był zołnierzem armi Gen Andersa i cięzko za to odpokutował lecz cóż takie były czasy
Pingwin
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 08:44

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 06 Wrz 2011, 11:01

Pingwin.. piszesz trochę chaotycznie ;)
Możesz mi odpowiedzieć po kolei na pytania?
1. Czy załatwisz skan artykułu z Twoim dziadkiem i kilka jego zdjęć.
2. Czy porozmawiasz z Twoim ojcem na temat "Pomnika Marynarza" i jego lokalizacji
ewentualnie czy coś wie na temat zbiorowej mogiły.
3. Blok w którym mieszkałeś.. chodzi o ten blok vis a vis spichlerza, na terenie Twierdzy Modlin?
4. Drzewo "z gruszkami na wierzbie".. chodzi o kuter Ku 30, czy legendarny "skarb pułkowy" ???
5. Wspomniane przez Ciebie drzewo to te przy stoczni, czy te przy spichlerzu?

p.s.
Nie ma żadnych wzmianek na temat wydobycia kutra przez Niemców w 1940 roku.
Nie żyjący już Ryszard Gołąb, poruszał wielokrotnie tą sprawę i twierdził że cały czas spoczywa na dnie rzeki Narew.

Pozdrawiam.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez Pingwin » 06 Wrz 2011, 16:00

Kalo Jak wiesz jestem w Irlandii, ale napisze do brata i się postaram o skan tego artykułu?
Ojciec przylatuje w październiku, więc z nim pogadam myślę ze wie cos na ten temat tylko wiesz w tamtym ustroju nie mogli o tym mówic itd
Co do bloku to nie wiem czy pamiętasz blok patrząc od Wisły za spichlerzem, który mieścił się od samego spichlerza około 100 metrów max a nie w Modlinie Twierdzy! Gruszki na wierzbie to autentyk ktoś w dawnych czasach zaszczepił grusze ulęgałkę z wierzba i temu tam to śmiesznie wygląda i wieść niosła, że ku30 leży na dnie notabene jest tam dość głęboko ok 15 metrów lustra wody kiedyś jak jest obecnie nie wiem jest to drzewo przy spichlerzu, co do skarbu pułkowego nie miałem tak dokładnej informacji było zawsze mówione o skarbie bez konkretnej nazwy
Pozdrawiam całe forum
Pingwin
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 08:44

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 07 Wrz 2011, 22:36

Pingwin napisał(a):Kalo Jak wiesz jestem w Irlandii, ale napisze do brata i się postaram o skan tego artykułu?
Ojciec przylatuje w październiku, więc z nim pogadam myślę ze wie cos na ten temat tylko wiesz w tamtym ustroju nie mogli o tym mówic itd


OK.. trzymam Ciebie za słowo :) :twisted:

Pingwin napisał(a):Co do bloku to nie wiem czy pamiętasz blok patrząc od Wisły za spichlerzem, który mieścił się od samego spichlerza około 100 metrów max a nie w Modlinie Twierdzy!


Co Ty piszesz.. w tym bloku?! :shock: :?: :!: :shock:

1 zdjęcie:

Image

2 zdjęcie:

Image

3 zdjęcie:

Image

Jesteś tego pewien? :roll: :?: :?: :?: :roll:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez Pingwin » 08 Wrz 2011, 03:19

Kalo prosze cie nic sie nie zmieniłes wiem i pamietam gdzie mieszkałem mieszkało tam kilka rodzin miedzy innymi my wienc nie prubuj mie zamotac bo wiem o czym pisze i mówie w roku 1979 sie wyprowadzilismy jak moja mlodsza sostra miala roczek tata moj odszedl z wojska z przyczyn kolerzenskich tzn dal jakiemus majorowi w rylo i mial do wyboru cywil lub Olesnica pod Wrocławiem lecz tu zadecydowała moja mama i jej korzenie powiedziała ze ma cała rodzine w Nowiakui sie nie przenosi i zostalismy dzieki bogu na miejscu bo inaczej bym w zyciu nie poznał takiej postaci jak ty hahahaha ;) ;) ;) ;) ;) :lol:
Pingwin
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 08:44

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 08 Wrz 2011, 08:01

Pingwin napisał(a):Kalo prosze cie nic sie nie zmieniłes wiem i pamietam gdzie mieszkałem


Wyłysiałem.. :twisted:
Nie pytam się gdzie mieszkałeś, tylko czy to ten blok który jest na zdjęciach wyżej..
A to mała różnica.. :mrgreen:

Pingwin napisał(a):zostalismy dzieki bogu na miejscu bo inaczej bym w zyciu nie poznał takiej postaci jak ty hahahaha ;) ;) ;) ;) ;) :lol:


No tiaa.. byliśmy prawie szwagrami.. :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez Pingwin » 08 Wrz 2011, 20:30

Ha ha pewno tak ale chyba słabo sie starałes ;) :lol: skoro nie doszlo to do skutku ale moze lepiej bo wiesz jak jest ja z ta siostra juz od 4 lat nie utrzymuje zadnego kontaktu i nie chce miec wiesz podziekowanie za swoje dobre dostałem na max

Kalo tak blok w którym mieszkałem jest na zdjęciu i stara stajnaia która sie miesciła blirzej spichlerza my mielismy tam wydzielone komoreczki na opal i weczki których moja babcia jak i ciocia Basia.L nam nie rzałowały a w piewnicach pod blokiem mieszkalnym były winnice było tam mnóstwo dobrych trunków :roll:


dziekuje za uwage bo takie forum dla mnie to nowość i zbytnio nie wiem jak sie po nim poruszac
Ostatnio edytowany przez Pingwin 09 Wrz 2011, 08:31, edytowano w sumie 2 razy
Pingwin
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 08:44

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez tk28 » 08 Wrz 2011, 20:50

A czy ktoś wie dlaczego tych budynków już nie ma :?: Czyżby wojsko rozebrało te "zabytki" tak jak wcześniej pół spichlerza :?: Bo z tego co się orientuję to stały już w XIX wieku więc pewnie dziś byłyby zabytkami.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez Pingwin » 09 Wrz 2011, 08:43

mój tata mi kiedys mówil ze jak sie wyprowadzilismy to odbywały sie tam cwiczenia i kontrolowane odstrzały wyburzeniowe w 2 WBS z Kazunia i ślad po tych budynkach zaginoł :( mnustwo pieknych wspomnien z młodości mialem zwiazanych z tamtym miejscem !!! :mrgreen: jak pływalismy na rybki pod tzw Bank (potoczna nazwa spichlerza) to jak nie było wartowników to łazilismy po tych terenach teraz zapewne jest tam wstęp wolny?
Pingwin
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 08:44

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez rather » 09 Wrz 2011, 09:03

Okoliczny teren należy w dalszym ciągu do wojska, a sam spichlerz do Banaszka, który kupił go w ub. roku, więc z tym "wolnym wstępem" to raczej słabo :(
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości