KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modlina.

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez tk28 » 09 Wrz 2011, 09:27

Pingwin napisał(a):mój tata mi kiedys mówil ze jak sie wyprowadzilismy to odbywały sie tam cwiczenia i kontrolowane odstrzały wyburzeniowe w 2 WBS z Kazunia i ślad po tych budynkach zaginoł :( mnustwo pieknych wspomnien z młodości mialem zwiazanych z tamtym miejscem !!! :mrgreen: jak pływalismy na rybki pod tzw Bank (potoczna nazwa spichlerza) to jak nie było wartowników to łazilismy po tych terenach teraz zapewne jest tam wstęp wolny?

Dzięki za informacje, jednak tak było jak się spodziewałem wojsko nigdy nie miało żadnych sentymentów, szczególnie PRL-owskie. Wszystko zniszczyć po cichu bo przecież to ich i niech się nikt tym nie interesuje. Brakowało tylko tego aby rozebrali twierdzę bo przecież też już była bezużyteczna i pochłaniała spore koszty. Co do wejścia na teren spichlerza to tak jak pisze Rather jest to teren prywatny i raczej nie powinno się tam wchodzić.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez Pingwin » 09 Wrz 2011, 22:56

wiecie powiem wam od wody zawsze tam był wstęp gorzej jak wartownicy dorwali kogos na terenie to była lekka lipa jak byl słurzbista ;) :lol:
Pingwin
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 08:44

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 16 Wrz 2011, 09:19

Pingwin napisał(a):wiecie powiem wam od wody zawsze tam był wstęp gorzej jak wartownicy dorwali kogos na terenie


Od wody był zawsze dostęp.. ewentualnie ścieżka przez zarośla od strony Wisły :mrgreen:
Hmmm.. wartowników nigdy tam nie widziałem, odkąd pamiętam teren jednostki zaczynał się około 100 metrów za spichlerzem idąc w górę Narwi.

TrochÄ™ zmieniÄ™ temat.

Jeżeli ma ktoś chęć obejrzenia rekonstrukcji Obrony Modlina,
która rozegrała się 11.09.2011 roku przy starym Elewatorze, to zapraszam:




:geek: :geek: :ugeek: :ugeek:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez Pingwin » 18 Wrz 2011, 10:23

no tia bo ty zatorak jestes zapomniałem !!!! a wzdlurz stoczni drogi nie znałeś ?co do wartownikow na drodze która ty opisujesz pewno ich nie było choc to dziwne bo na naszej zawsze byli i marudzili ale czasem mieli serce gorzej jak sie trafił jakis chlopek który chciał se urlopik dorobic mie i chlopoakow z mojej paczki tzw fochowców raz rodzice odbierali jak mielismy po nascie lat wienc nie pitol ze tam wartowników nie bylo ty na spichlerz to chodziles zapewne jak juz stary kon byles wiec nie marudz
Pingwin
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 08:44

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 19 Wrz 2011, 15:53

Pingwin napisał(a):a wzdlurz stoczni drogi nie znałeś ?co do wartownikow na drodze która ty opisujesz pewno ich nie było choc to dziwne bo na naszej zawsze byli


Chodzi o dojście plażą od strony Narwi?
Tędy szedłem tylko raz, może dwa.
Piszę o tym, że na samym spichlerzu nie było warty, a nie na drodze którą chodziłem.

Pingwin napisał(a):rodzice odbierali jak mielismy po nascie lat wienc nie pitol ze tam wartowników nie bylo ty na spichlerz to chodziles zapewne jak juz stary kon byles wiec nie marudz


No, w sumie masz racjÄ™..
Pierwszy raz byłem na spichlerzu w wieku 16 albo 17 lat - 1988 lub 1989 rok - miałem już wtedy ponad 190 cm wzrostu i ponad 90 kg wagi,
więc byłem już starym koniem :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen: :lol:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 10 Paź 2011, 07:42

Witam po dłuższej przerwie..
Zapraszam do obejrzenia filmu mojego autorstwa

"Lokalizacja Pomnika Marynarzy Poległych w 1920 roku"



Opis filmu:

"..04.06.2011 roku, na teren stoczni modlińskiej, na prośbę Nowodworskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przybył redaktor Adam Sikorski, wraz ze swoją ekipą, aby wspomóc w znalezieniu zbiorowej mogiły Żołnierzy Polskich, poległych w Kampanii Wrześniowej 1939 roku.

Wspomniana mogiła, miała znajdować się na terenie obecnie należącym do Jednostki Wojskowej 2189 w Kazuniu, pod owianym tajemnicą, legendarnym Pomnikiem Marynarzy Poległych w 1920 roku, który został postawiony na rozkaz samego Marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego.

Po wielogodzinnych poszukiwaniach lokalizacji pomnika oraz zborowej mogiły, redaktor Andrzej Sikorski zakończył badania z zastrzeżeniem, że wróci tu raz jeszcze.

Po obejrzeniu tego programu na antenie TVP, wielokrotnie w rozmowach telefonicznych, czy też na spotkaniach Nowodworskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, zwracałem się do przewodniczącego w/w komitetu, Tadeusza Sosińskiego, który jest także nowodworskim radnym z ramienia Platformy Obywatelskiej, z prośbą o spotkanie w celu przekazania informacji dotyczących faktów, miejsc i wydarzeń związanych z historią miasta Nowy Dwór Mazowiecki.

Niestety, pan Sosiński nie wykazał większego zainteresowania.
Kilkukrotnie zmieniał terminy, mówił o wymianie informacji na komputerowych nośnikach pamięci, do których nigdy nie doszło, nie zareagował na żadne zaproszenie w celu zlokalizowania zbiorowych mogił
w tzw. Kadzielni - tereny Janówka i tzw. Stoczni - teren JW 2189.

Nie przybył nawet wtedy, gdy czekałem na pana Sosińskiego z wiekowymi świadkami histrorii, którzy lokalizację w/w miejsc chcieli wskazać.

Moim zdaniem, taki człowiek jak Tadeusz Sosiński, nie powinien zajmować piastowanych stanowisk, ze względu na ignorancję z jaką podchodzi do spraw związanych z historią Nowego Dworu Mazowieckiego.


W związku z powyższym 08.09.2011 roku, wspólnie z mieszkańcami miasta, panami Andrzejem Hurec, Edwardem Rakiem i świadkiem historii Romanem Kaczorowskim, nie czekając na szanownego Tadeusza Sosińskiego, ruszyliśmy na teren byłej Stoczni Państwowej Modlin, wcelu zlokalizowanie miejsca, w którym stał Pomnik Marynarzy Poległych w 1920 roku.

Przedstawiam zatem zapis wideo z rozpoznania terenu i wskazanej przez pana Romana Kaczorowskiego, lokalizacji wspomnianego wyżej pomnika.."
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez LOL21NDM » 10 Paź 2011, 10:40

KaloNDM napisał(a):Witam po dłuższej przerwie..
Zapraszam do obejrzenia filmu mojego autorstwa

"Lokalizacja Pomnika Marynarzy Poległych w 1920 roku"

http://www.youtube.com/watch?v=o1WWkdy4IQo


Niestety, pan Sosiński nie wykazał większego zainteresowania.
Kilkukrotnie zmieniał terminy, mówił o wymianie informacji na komputerowych nośnikach pamięci, do których nigdy nie doszło, nie zareagował na żadne zaproszenie w celu zlokalizowania zbiorowych mogił
w tzw. Kadzielni - tereny Janówka i tzw. Stoczni - teren JW 2189.



Bardzo ciekawe - dziękuję za link. Czy masz w planie szukanie mogił w Kadzielni?
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 10 Paź 2011, 18:17

LOL21NDM napisał(a):Bardzo ciekawe - dziękuję za link.


Bardzo proszÄ™ :)
To dopiero poczÄ…tek :)

LOL21NDM napisał(a):Czy masz w planie szukanie mogił w Kadzielni?


Kadzielnia.. hmm..
To temat dość szeroki.
Wspólnie z Edwardem Rakiem który nie jest rodowitym mieszkańcem NDM ponieważ urodził się na kielecczyżnie i tam działał jako żołnierz AK, odnaleźliśmy wiekowego świadka historii, mieszkańca gminy Jabłonna, który twierdził że wie gdzie są masowe groby.
W lipcu 2011 roku, wybraliśmy się do tego człowieka, który zgodził się na zarejestrowanie kamerą jego opowieści i wskazanie miejsca masowych grobów zwanymi "grobami w Kadzielni".
Z tego wydarzenia mam około 1,5 h nieobrobionego materiału wideo.
Już niedługo będę "klecił" film, tylko muszę pewne rzeczy omówić ze znajomym "SilvanoNDM" - http://www.youtube.com/user/silvanondm - który zarejestrował wszystko swoją kamerą.

Na razie mogę napisać tylko tyle, że świadek historii ma w chwili obecnej 82 lata.
Twierdzi, że w 1944 roku, po ewakuacji obywateli III Rzeszy z terenów Nowego Dworu Mazowieckiego, widział miejsce w którym w 1940 roku SS rozstrzelało około 60 mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego.
Miał wtedy 15 lat i widział 3 mężczyzn po cywilnemu, którzy rozkopali masowe groby.
Jeden z mężczyzn, gdy go zauważył, kazał mu uciekać. Świadek mówił, że widział ludzkie szczątki w tych grobach i twierdzi że były to zwykłe hieny, które szukały kosztowności.


Oczywiście o fakcie tym poinformowałem słynnego już, pana Tadeusza Sosińskiego, który uparcie twierdził w rozmowie telefonicznej, że on bardzo dobrze wie gdzie są masowe groby i to nie są te, o których on wie.
Mówił że z grobów o których mu wiadomo, ekshumowano ciała i zostały tylko wgłębienia, a informacje ma rzekomo od nieżyjącego już pana Mariańskiego z Janówka II.
Zaproponowałem panu Sosińskiemu udział w tej wyprawie i skonfrontowania miejsc.
Oczywiście nie muszę chyba dalej pisać, co zrobił, a raczej czego nie zrobił pan Sosiński
:twisted:

Napiszę tutaj, że lokalizacja wskazana w rozmowie telefonicznej przez przewodniczącego NKOPWiM była w zupełnie innym miejscu
niż lokalizacja wskazana przez 82-letniego mieszkańca miejscowości.. hmm.. niech będzie X..
Oczywiście pan przewodniczący odparł że to nie możliwe, że przyjedzie... ale.. nie przyjechał.
Mało tego.. Pan Sosiński był na tyle kulturalny, że nawet nie oddzwonił że go nie będzie.. :twisted:
Jak zawsze, z resztÄ….. :twisted:

Z racji tego, że teren lasów tzw. Kadzielni należy do Gminy Jabłonna, udałem się do Wójta pani Olgi Muniak z prośbą o pomoc.
Szczegóły tej rozmowy zdradzę później.. z wiadomych względów :twisted:
Na miejscu poznałem również 82-letniego weterana, łącznika AK Obroża, pseudonim "Chudy" - imię i nazwiska w chwili obecnej nie zdradzę - który twierdził że wielokrotnie podczas wybuchu Powstania Warszawskiego, przedzierał się przez lasy Jabłonny z telegramami do Nowego Dworu Mazowieckiego.
Chudy potwierdził że mogły być tam masowe groby ale zaznaczył, że w Kadzielni i okolicach miała miejsce nie jedna egzekucja.
Więc informacje od Chudego również będą przydatne..

To tyle, co w chwili obecnej mogę napisać w temacie Kadzielni.
Obiecuję że uzupełnię wpis :)
Pozdrawiam.
Ostatnio edytowany przez KaloNDM, 13 Paź 2011, 10:49, edytowano w sumie 1 raz
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez LOL21NDM » 10 Paź 2011, 19:18

Dziękuję. Zapowiada się ciekawie. Temat interesuje mnie tym bardziej, że pośrednio dotyczy mojej rodziny (pośrednio, bo zabita w Kadzielni została ponoć pierwsza żona mojego dziadka).

Przy okazji dodam jeszcze jedno pytanie. Moja Babcia (nie żyje już od lat, niestety), często opowiadała mi o swoich nielegalnych wyprawach do Warszawy w czasie wojny. I kiedyś, pod koniec wojny chyba, wracając z Warszawy przyszło jej uciekać przez obszar, który - jak mówiła - zdziwił ją tym, że nagle (w sensie, że wcześniej nigdy nie, a tamtym razem tak) bardzo się pod nogami "uginał"/zapadał? Mówiła wówczas, że myślała czy też że później się dowiedziała?, że to nowe groby masowe. Pamiętam, że jako młoda nastolatka słuchając Jej opowiadania umiejscowiłam sobie to gdzieś w okolicach obecnej ulicy Towarowej (a w każdym razie gdzieś między obecnymi torami przy Leśnej, a terenem w kierunku Technikum). Ale nigdy przedtem, ani potem o grobach tam nie słyszałam (być może zresztą, że źle wówczas sobie to miejsce wyobraziłam). Czy wiesz o czymś takim?
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 12 Paź 2011, 17:19

Mój dziadek też był na takich wyprawach :)
Opowiadał mi kiedyś ale byłem jeszcze wtedy "młodym gniewnym" i nie bardzo słuchałem tego co mówił.
Dopiero jak zmarł dotarło do mnie, że praktycznie nic nie wiem i już nigdy sie od niego nie dowiem
o przedwojennym Nowym Dworze Mazowieckim.

O grobach w Warszawie nic nie słyszałem..
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez LOL21NDM » 12 Paź 2011, 21:15

KaloNDM napisał(a):
O grobach w Warszawie nic nie słyszałem..


Chodziło o Towarową w Nowiaku... :)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 13 Paź 2011, 16:30

LOL21NDM napisał(a):Chodziło o Towarową w Nowiaku... :)


Acha.. nie wiem dlaczego przyszła mi na myśl Warszawa. :mrgreen:

Otóż..
Z tego co mi wiadomo, 23 sierpnia 1944 roku na terenie byłego zakładu przetwórstwa ziemniaków inaczej "Krochmalnia",
zostało rozstrzelanych 26 mężczyzn z Legionowa i okolic.
Podobno byli oskrżeni o przynależność do powstania warszawskiego.

Miejsce egzekucji zlokalizowane przez rodowitego nowodworzanina, świadka historii tamtych dni, znajduje się tutaj:

Image

Podobno Nowodworski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który stanowi organ opiniodawczy Burmistrza Miasta,
Jacka Kowalskiego, stara się o upamiętnienie miejsca egzekucji.
Oczywiście jestem za tym pomysłem, ponieważ jakby nie było, jest to miejsce martyrologii narodu polskiego
na terenie naszego miasta.

Oczywiście ciał w tym miejscu już nie ma, ponieważ 04 kwietnia 1945 roku, dokonano ekshumacji zwłok
gdzie po rozpoznaniach przez rodzinę, w kondukcie żałobnym który przeszdł przez Nowy Dwór Mazowiecki,
pochowano zamordowanych na nowodworskim cmentarzu katolickim.

Oto zdjęcie z ekshumacji, udostępnione przez Edwarda Raka:

Image

Oraz zdjęcie z ceremonii pogrzebowej, też udostępnione przez Edwarda Raka:

Image

Załączam skan protokłu z ekshumacji, Jeżeli interesuje Ciebie lista osób zamordowanych przez Gestapo:

Zdjęcie 1:

Image

Zdjęcie 2:

Image

Zdjęcie 3:

Image

Zdjęcie 4:

Image

Podobno nie jest to jedyne miejsce egzekucji.
W Nowym Dworze Mazowieckim, tutejsze Gestapo miało jedyny w Polsce posterunek kolejowy - też podobno.
Z tego posterunku, który miał lokalizację w rejonie starej stacji, wyprowadzano skazańców i rozstrzeliwano
na terenie pobliskiego cmentarza..
Nie wiem o który cmentarz chodzi.. Może o ten który był kiedyś na terenie Okunina..

O tej egzekucji możesz przeczytać w książce autorstwa Edwarda Raka
"Ludzkie losy - Nowy Dwór k. Modlina i okolice 1939 - 1945."

więcej na stronie: Stowarzyszenie Powiatu Nowodworskiego
Ostatnio edytowany przez KaloNDM, 14 Paź 2011, 16:37, edytowano w sumie 1 raz
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez LOL21NDM » 13 Paź 2011, 22:19

WOW! No popatrz! Zaniemówiłam na chwilę, bo nie spodziewałam się, że tam naprawdę się coś wydarzyło (ze zdjęć wygląda na głośną sprawę, ale ja to znałam tylko z powyższej opowieści Babci i myślałam szczerze pisząc, że trochę ot tak dopowiedziała, by swojej opowieści dodać grozy...). ŚP. Babci zwracam honor, i zabieram się do szukania powyższej książki. Dziękuję za informacje. Bardzo ciekawe.
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 18 Paź 2011, 07:49

W dniu wczorajszym nagrałem kamerką akcję ratunkowo-gaśniczą, która miała miejsce w Nowym Dworze Mazowieckim
przy ulicy Akacjowej 63.

>>>Pożar budynku mieszkalnego w Nowym Dworze Mazowieckim<<<



Hmm.. Zaraz ktoś z Was pomyśli, że KaloNDM chce konkurować z Nowodworski24.pl..
Nic z tych rzeczy.
Miejsce w którym wybuchł pożar jest dla mnie miejscem wręcz historycznym.
W tym miejscu bowiem, przed II wojną światową mieszkała rodzina Pogorzelskich.
Na szczęcie nie zajął się przedwojenny drewniany budynek, który jest obłożony ścianami z białej cegły,
wybudowanymi w połowie lat 90-tych.
Odkąd pamiętam, mieszkała w nim rodzina romska - Paczkowskcy.. chyba.
Około roku 2000 budynek jakiś czas stał pusty, potem zaczęli go zamieszkiwać obcokrajowcy różnego pochodzenia.
W chwili obecnej mieszka tam rodzina czeczeńska.
Czy ktoś z Was wie, co stało się z rodziną Pogorzelskich?
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez KaloNDM » 06 Kwi 2012, 11:23

LOL21NDM napisał(a):Czy masz w planie szukanie mogił w Kadzielni?


Pisałem, że będę uzupełniał wpis.

Sprawą zbiorowych mogił w lesie zwanym "Kadzielnia" oraz sprawą egzekucji,
których dokonywało Gestapo na mieszkańcach Nowego Dworu Mazowieckiego i okolic,
zainteresował się prokurator IPN.

Przez lata nikt się tym nie interesował.. dziwne.
Kaci z III fortu w Pemiechówku i współpracujący z Gestapo nie zostali rozliczeni za swoje zbrodnie.
Po zakończeniu wojny część z nich mieszkała w Polsce, a w samym Nowym Dworze, ci którzy zostali,
byli pod "dziwną" opieką władz PRL ponieważ zamiast odpowiedzieć za to co zrobili, dostali posady
w partiach komunistycznych, oraz jako taksówkarze.
Tak mówią świadkowie tamtych dni.

Montaż dokumentu o "Kadzielni" wstrzymałem ponieważ odnalazłem nowych świadków historii
oraz doszły nowe fakty w sprawie.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron