Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez Black » 04 Wrz 2011, 00:34

Co do wirtualnego muzeum, mogę się tym zająć, tylko proszę jakieś notatki, zdjęcia na priv :)
Black
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 41
Rejestracja: 06 Mar 2011, 15:37

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez ukasz » 04 Wrz 2011, 07:03

Black napisał(a):Co do wirtualnego muzeum, mogę się tym zająć, tylko proszę jakieś notatki, zdjęcia na priv :)


Ja mogę zająć się miejscami na zdjęciach w obecnym stanie... :)
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: KaloNDM na YouTube - Kanał na temat Nowego Dworu i Modli

Postprzez admin » 04 Wrz 2011, 08:11

Mozna uzyc miejsca na serwerze novidvor,do utworzenia takiego przedsiewziecia. W tym celu mozna utworzyc tez subdomene
muzeum.novidvor.pl zeby wszystko mialo rece i nogi.
"Natura dałam nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język, po to abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili."
Tchórzliwie pomrukujący administrator /za Sokratesem/
Awatar użytkownika
admin
Administrator
Administrator
 
Posty: 1106
Rejestracja: 30 Wrz 2010, 17:59
Miejscowość: Saturn
Płeć: mężczyzna

Re: Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez ukasz » 04 Wrz 2011, 09:18

admin napisał(a):Mozna uzyc miejsca na serwerze novidvor,do utworzenia takiego przedsiewziecia. W tym celu mozna utworzyc tez subdomene
muzeum.novidvor.pl zeby wszystko mialo rece i nogi.


ooo! jestem za! :D
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez admin » 04 Wrz 2011, 09:26

Tylko, że będzie potrzebny kustosz muzeum. Ja z powodu i tak dość wielu obowiązków nie będę mógł być kustoszem. Potrzeba chętnych do prowadzenia takiej strony. Skoro użytkownik Black i ukasz się zgłosili, to oni zostaną za to odpowiedzialni po prostu.
"Natura dałam nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język, po to abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili."
Tchórzliwie pomrukujący administrator /za Sokratesem/
Awatar użytkownika
admin
Administrator
Administrator
 
Posty: 1106
Rejestracja: 30 Wrz 2010, 17:59
Miejscowość: Saturn
Płeć: mężczyzna

Re: Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez ukasz » 04 Wrz 2011, 09:31

Jeśli chodzi o mnie, to nie ma problemu :)
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez KaloNDM » 04 Wrz 2011, 09:41

Wydaje mi się, że nie tędy droga.
Na zakup pamiątek, wydzielenie miejsca na "Izbę Pamięci" lub "Muzeum Miasta Nowy Dwór Mazowiecki" powinien zająć się sam
"wielmożnie nam panujący".
Myślałem żeby najpierw założyć stowarzyszenie w którym będą ludzie nie "uzależnieni" od lokalnych polityków, urzędników, a przede wszystkim burmistrza i radnych.
Ludzie którzy są lokalnymi patriotami, kachającymi swoje miasto i jego historię.
Wtedy można naciskać na burmistrza, będzie wtedy łatwiej z finansowaniem pewnych rzeczy.
Jak nie, to do tv lub prasy.
Znam kilku dziennikarzy, poważnych mediów, którzy aż się "trzęsą" aby napisać o kilku sprawach, które nie przysporzą
sławy burmistrzowi.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez ukasz » 04 Wrz 2011, 09:50

Hmm... z jednej strony masz rację, ale z drugiej jeśli to będzie "pod burmistrzem" to będzie wykorzystywane w kampaniach jako jego zasługa. On sam powinien pomyśleć o czymś takim, ale jak widać na każdym kroku - burmistrz nie ma pomysłu na promocję miasta.

Myślę, że ciekawszym sposobem jest stworzenie przez ludzi czegoś niezależnego, promującego miasto, bez polityki. Tym bardziej, że @admin udzieli miejsca na serwerze. Chodzi o zasadę, że to jest nasze, a on ewentualnie tylko wspomoże, a nie na zasadzie, że on zrobił i jest jego... Naciski tu nic nie dadzą, bo naciskać na niego można kilka lat... Mogą go obsmarować w gazetach, ale i tak starsze społeczeństwo na niego będzie głosowało dla zasady "jest w miarę dobrze, a jak nowy burmistrz będzie gorszy?"....
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez KaloNDM » 04 Wrz 2011, 10:12

ukasz napisał(a):Hmm... z jednej strony masz rację, ale z drugiej jeśli to będzie "pod burmistrzem" to będzie wykorzystywane w kampaniach jako jego zasługa. On sam powinien pomyśleć o czymś takim, ale jak widać na każdym kroku - burmistrz nie ma pomysłu na promocję miasta.

Myślę, że ciekawszym sposobem jest stworzenie przez ludzi czegoś niezależnego, promującego miasto, bez polityki. Tym bardziej, że @admin udzieli miejsca na serwerze. Chodzi o zasadę, że to jest nasze, a on ewentualnie tylko wspomoże, a nie na zasadzie, że on zrobił i jest jego... Naciski tu nic nie dadzą, bo naciskać na niego można kilka lat... Mogą go obsmarować w gazetach, ale i tak starsze społeczeństwo na niego będzie głosowało dla zasady "jest w miarę dobrze, a jak nowy burmistrz będzie gorszy?"....


O nie, nie, nie.. absolutnie nie przypisałby tego, jako swoja zasługa.
Chodzi mi o działania równoległe tzn.
Stowarzyszenie i wirtualne muzeum my..
Muzeum, lub izba pamięci miasto, z zaznaczeniem faktu że jest to nasza inicjatywa.
Do tego informacje na temat działania stowarzyszenia np.
Ile co roku zwiększono pulę pieniędzy w rocznym budżecie na historię miasta za naszą sprawą itp.
Jest wiele dokumentów, zdjęć w archiwach, do których my, jako szaracy nie mamy dostępu.
Skan co niektórych zdjęć - oczywiście jak byśmy się tam dostali - to koszt między 600/1000 zł/szt.
Na to musiałby mieś pieniążki Urząd Miasta.
Między innymi poznałem kobietę, która "ma dojście" do archiwum w Niemczech.
Są to prawdopodobnie dokumenty, które zabrały wycofujące się wojska niemieckie z Nowego Dworu.
Podejrzewam, że to może być "bomba z opóźnionym zapłonem" ponieważ wiesz co by było
jakby odnalazły się tam dokumenty, które "samoczynnie" spaliły się w nowodworskim archiwum w latach 60-tych ??? :twisted:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez rather » 04 Wrz 2011, 10:36

KaloNDM napisał(a):(...)Między innymi poznałem kobietę, która "ma dojście" do archiwum w Niemczech. Są to prawdopodobnie dokumenty, które zabrały wycofujące się wojska niemieckie z Nowego Dworu.
Podejrzewam, że to może być "bomba z opóźnionym zapłonem" ponieważ wiesz co by było jakby odnalazły się tam dokumenty, które "samoczynnie" spaliły się w nowodworskim archiwum w latach 60-tych ??? :twisted:

Prawdopodobnie byłoby wesoło. Różni spadkobiercy, którzy "odzyskali" "swoją" ziemię dzięki przychylności i pomocy lokalnych urzędników byliby w ciekawej sytuacji. A różni biznesmeni i urzędnicy, którzy od nich tą ziemię odkupili również by mieli ciepło... Ciekawe zresztą, że miasto które kiedyś w 50% było zasiedlone przez Żydów nie ma żadnych problemów z własnością i roszczeniami dawnych właścicieli. :twisted:

Co do muzeum to do mnie przemawia koncepcja stworzenia całości w sieci. W tej chwili można sobie wyobrazić nawet taką funkcję, że ktoś podchodząc do obiektu dostaje na ekran smartpfona opis tego co widzi (wystarczy zintegrować opisy z GPSem). Można by w ten sposób rozwiązać problem braku tabliczek na budynkach. Dzięki obecności w sieci można dotrzeć też do ludzi, którzy nigdy u nas nie byli, ale jak przeczytają o historii miasta i obejrzą wirtualne eksponaty to przyjadą. Tym bardziej, że Nowy Dwór to raczej budynki, rzeki i przyroda, a to ciężko pokazać w gablotach...

No i stworzenie takiego wirtualnego muzeum kosztuje zdecydowanie mniej - praktycznie tylko czas i zaangażowanie plus ewentualnie opłaty za materiały cyfrowe.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez Black » 04 Wrz 2011, 11:15

Ja również jak użytkownik ukasz pisze się na pomoc w stworzeniu muzeum :)
Black
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 41
Rejestracja: 06 Mar 2011, 15:37

Re: Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez Black » 04 Wrz 2011, 11:49

A co wy na to żeby stworzyć wirtualne muzeum w witrynie myvimu.com ? Na próbę stworzyłem tam profil http://myvimu.com/museum/12007910-muzeu ... dzy-modlin
Jak to oceniacie? Może być czy oczekujecie coś więcej? Czekam na opinie :)
Black
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 41
Rejestracja: 06 Mar 2011, 15:37

Re: Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez nowodworzanin18 » 04 Wrz 2011, 16:45

Łatwo powiedzieć. Stworzenie "wirtualnego muzeum" jest rzeczą cholernie wredną, ciężką i kosztowną (koszt czasu to też koszt). Tak jak ktoś powiedział, jak jest muzeum, to jest kustosz, są cenne zdobycze itd itp. Muzeum to instytucja, pamiętajmy o tym, dlatego jeżeli chcemy już coś takiego zrobić, nie używajmy słowa muzeum...

Wirtualna Izba Pamięci Twierdzy Modlin (czy ogólnie Nowego Dworu Mazowieckiego). Czyli projekt stricto społeczny. Dostęp do archiwaliów 24 godziny na dobę. Ciekawie.

1) Nie żadne portaliki, nie żadne cmsy, tylko intuicyjna fachowa strona. Pamiętacie może kiedyś multimedialne encyklopedie "jak to działa"?. Otwierasz stronę, znajdujesz się w pokoju, pokoju wirtualnej izby tradycji, witamy Cię użytkowniku! Kliknij na okno które widzisz przed sobą ażeby zobaczyć co kiedyś widzieli ludzie którzy robili zdjęcia (fotogaleria prościej mówiąc). Spójrz, mamy czołg, tak, takie czołgi walczyły w naszej okolicy, chcesz do niego wejść? Kliknij na niego Mógłbym pisać o tym i pisać, w każdym razie nie brzmi trochę bajkowo?

BINGO! Tak bajkowo że wręcz nierealnie. W końcu wirtualnie. Kwestia pierwsza poruszona. Intuicyjne, zaciekawiające menu, skrypt, z muzyczką w tle, wojenną, dotknięcie muzeum przez monitor.

2) Społeczność jest duża, czasami zdjęcia, naprawdę fantastyczne, mamy w albumach rodzinnych. Wyjmij je z albumu, zeskanuj, wyślij nam! Każde zdjęcie to historia, osobista historia, innego człowieka, innej rodziny. Nie zamykajmy się na to co "histerycznie histeryczne", portki każdy w domu ma. Na portki miejsce w gablocie, my, w naszej izbie mamy coś lepszego, model 3D umundurowania. Dostaliśmy go za darmo od zaprzyjaźnionych grafików. Prawie jak w rzeczywistości, obróć generała Thomme. Spójrz, właśnie zaprasza Cię do Twierdzy, a może z lotu ptaka?

Innowacyjność. Z innowacyjnością łączy się jedna rzecz, komercja. A komercja to pieniądz. Bez środków finansowych można zrobić dupę, niestety. No chyba że ma się zaparcie, kumpli, znajomych i układy. W sumie, ktoś ma serwer, ktoś umie HTML, ktoś tworzy zajebistą grafikę, si, si, mamy Izbę!

3) Babcia frania kiedyś opowiadała swojemu wnuczkowi, jak to widziała żołnierzy. Odważnych, w końcu Polacy. Maszerowali na wojnę. Dziadek opowiadał o wiele więcej historii...

Przeczytasz je? Historie pisane historią. Ludzi zwykłych, którzy opowiadają jak było. Coś niesamowitego...

AMEN.

Czujecie klimat wirtualizacji muzeum. Tam nie ma pana kustosza, który opowiada, opowiada a Ty ziewasz. Tak jak ja ziewam oglądając kolejne zdjęcie tego samego pociągu w tym samym miejscu na rail.phototrans.eu. Wirtualizacja ma Cię wciągnąć, zaciekawić, więc nie może być to fuszerka. Jeżeli zrobimy fuszerkę to ktoś przed historią zrobi kliknięcie na X. Albo nie wygoogluje z wujkiem google naszej izby. Być może usłyszy o Wirtualnej Izbie Pamięci od kolegi, który 5 godzin przeglądał eksponaty. A zaczęło się od głupiego "Tu kończy się Narew"...

Wiedzieliście że Twierdza jest taka piękna?
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... D_YgswfkOc

zdravim.
nowodworzanin18
 

Re: Wirtualne muzeum Nowego Dworu Mazowieckiego

Postprzez ukasz » 04 Wrz 2011, 20:38

nowodworzanin18 napisał(a):Łatwo powiedzieć. Stworzenie "wirtualnego muzeum" jest rzeczą cholernie wredną, ciężką i kosztowną (koszt czasu to też koszt). Tak jak ktoś powiedział, jak jest muzeum, to jest kustosz, są cenne zdobycze itd itp. Muzeum to instytucja, pamiętajmy o tym, dlatego jeżeli chcemy już coś takiego zrobić, nie używajmy słowa muzeum...

Wirtualna Izba Pamięci Twierdzy Modlin (czy ogólnie Nowego Dworu Mazowieckiego). Czyli projekt stricto społeczny. Dostęp do archiwaliów 24 godziny na dobę. Ciekawie.


Widać nie do końca czytałeś posty i nie wiesz, skąd się wziął pomysł. Muzeum - być może źle powiedziane, ale Izba Pamięci to też nie to.... A w ogóle temat się zaczął od Nowego Dworu - centrum miasta, a nie od Twierdzy. Nie chodzi o wirtualne zbroje, ale coś w stylu miasto kiedyś i dziś, zebranie i wrzucenie w internet galerii zdjęć miasta sprzed wojny, porównanie tego z tym, co mamy teraz. Chodzi też o zabytki w mieście, o których tak naprawdę nic nie wiemy, a codziennie obok nich przechodzimy. Więcej poczytasz tu
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron