Cmentarz ewangelicki w Nowym Dworze Mazowieckim.

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Cmentarz ewangelicki w Nowym Dworze Mazowieckim.

Postprzez dziadzia29 » 22 Cze 2012, 16:13

Witam.Chciałem przypomnieć o pani Praksedzie Meskler która miała sklepik przy Lotników .Nic nie słyszałem o jej śmierci. Może ktoś coś wie?
dziadzia29
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 28
Rejestracja: 17 Maj 2012, 19:24
Miejscowość: Nowy Dwór Maz.

Re: Cmentarz ewangelicki w Nowym Dworze Mazowieckim.

Postprzez Zebżydowski » 22 Cze 2012, 20:45

Dwa małe sklepiki - budki właściwie: Prakseda Meskler i Stawarska. U Stawarskiej było piwo, chleb (świeży - naprawdę ciepły i smaczny), ogórki i kapusta w beczkach. Prakseda (sędziwa pani wlatach 70tych) piwa nie sprzedawała - lanego na pewno nie miała.
Byłem stałym klientem (w imieniu moich rodziców) w obydwu tych sklepikach w latach 70-tych jako dziecię. Dopełnieniem był sklepik sędziwych państwa Siwków, ogórki i kapusta w beczkach i świeże warzywa.
Prakseda Meskler była wyznania mojżeszowego?
Ktoś to może poświadczyć?
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Cmentarz ewangelicki w Nowym Dworze Mazowieckim.

Postprzez disturbia » 22 Cze 2012, 21:08

Pani Prakseda była katoliczką.A imię jest wschodnie,ukraińskie bodajże.Teraz nie wiem,ale jeszcze kilka lat temu źyła.Pierwszy mąż pani Praksedy miał na nazwisko Jankowski,a z domu nazywała się Denkiewicz.
Ostatnio edytowany przez disturbia, 22 Cze 2012, 21:21, edytowano w sumie 1 raz
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Cmentarz ewangelicki w Nowym Dworze Mazowieckim.

Postprzez Zebżydowski » 22 Cze 2012, 21:20

Ciekawe, że obydwa sklepiki -oddalne od siebie nie więcj niż 100 metrów, stoją do dziś. Obydwa zabite desakami na głucho, ale są.
Po sklepiku państwa Siwków nie ma dziś śladu.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Cmentarz ewangelicki w Nowym Dworze Mazowieckim.

Postprzez Zebżydowski » 22 Cze 2012, 21:32

Janusmen:
p.s czy ma ktoś może zdjęcie Juressa oraz Peretza prośba o wstawienie na forum

Zdjęcie samego Juressa?
Nie ma, nie wiem nawet czy się takie zachowało.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Cmentarz ewangelicki w Nowym Dworze Mazowieckim.

Postprzez tk28 » 23 Cze 2012, 14:42

janusmen napisał(a):Znam tylko dwa nazwiska nowodworzan wyznania mojżeszowego którzy pozostali w mieście po 1945r.
Pan Blatt zm. w latach 70
Pani Popłonska zm. w latacj 70...

Jeśli chodzi o Panią Antoninę Popłońską to zmarła w latach '90-tych pomiędzy '93 a '95 rokiem.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarz ewangelicki w Nowym Dworze Mazowieckim.

Postprzez mishel » 06 Lip 2012, 14:03

Witam,
Z góry zaznaczam że jestem elementem mocno napływowym w Nowym Dworze. Mam taką wątpliwość/pytanie... Byłem dziś w okolicy dawnego cmentarza ewangelickiego i kirkutu - zastanawia mnie kwestia z innej strony.
Jak się ma ułożenie wszystkich (katolicki/komunalny, żydowski, ewangelicki) cmentarzy układ do linii kolejowej - widziałem to z perspektywy cm. ewangelickiego i się zastanawiam do tej pory czy linia kolejowa przecięła wcześniej wyznaczony teren na wszystkie cmentarze (bo tak mi to wygląda) czy kolej była wcześniej i po dwóch stronach kolei zostały wyznaczone cmentarze różnych wyznań?
mishel
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 56
Rejestracja: 10 Wrz 2011, 12:32
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarz ewangelicki w Nowym Dworze Mazowieckim.

Postprzez tk28 » 06 Lip 2012, 18:18

Ponoć wszystkie cmentarze były na jednym wydmowym wzniesieniu lecz zostało ono przekopane przez środek podczas budowy linii kolejowej w 1877 roku. Cmentarz katolicki powstał w 1694 roku (czyli 98 lat przed zbudowaniem kościoła istniejącego do dziś) a żydowski w XVIII wieku więc grubo przed zbudowaniem linii kolejowej. Być może groby istniały kiedyś także w miejscu przebiegu linii kolejowej lecz zostały przeniesione lub zlikwidowane. Może na ten temat więcej wie KaloNDM.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarz ewangelicki w Nowym Dworze Mazowieckim.

Postprzez Heimat » 07 Lip 2012, 22:26

Niewykluczone, że wydobyty stamtąd piasek posłużył do rozbudowy umocnień Twierdzy.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Poprzednia

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron