Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaffe

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez KaloNDM » 17 Maj 2012, 19:38

rewers27 napisał(a):synagoga nie uległa zniszczeniu w 1939r i jeszcze kilka lat stała (Tak mówią starsi mieszkańcy).


Szanowny Rewers27.
Chciałem powrócić jeszcze raz do tematu zbombardowania Synagogi i tego co Tobie napisałem wcześniej :

KaloNDM napisał(a):Synagoga + budynki do niej przyległe uległa zniszczeniu 28 września 1939 roku,
po tym jak na ulicę Modlińską spadła bomba lotnicza.
Informacja od świadków, które pamiętają tamte czasy.
Mówi też o tym Abram Szul, który urodził się w Nowym Dworze, obecnie mieszkaniec Izraela. Twierdzi, że synagoga była zbombardowana w Jom Kipur, na Sukkot. A więc data zniszczenia pasuje jak ulał do dnia 28 września 1939 roku.


Skoro naoczni świadkowie - w tym sam Abram Szul, którzy widzieli bombardowanie Synagogi
nie są wiarygodni poniżej załączam zdjęcie, z którego jasno i wyraźnie wynika,
że żydowska Bożnica nie mogła przetrwać.

Image

Szanowny Rewers27..
Pisałeś:

rewers27 napisał(a):Ja jestem przekonany, że podstawą kaplicy był kwadrat i była wysoka na ok.5m. Widoczna była z dużej odległości i na cztery strony świata miała półokrągłe okna ( Na jednej z fotografii w NAC widać ją dość wyraźnie)


Zwracam się z prośbą do Ciebie..
Czy mógłbyś zalinkować to zdjęcie z NAC?
Nie mogę go odnaleźć :(

P.S.

Z wiadomych mi źródeł - Tobie również - mam informację, że posiadasz zdjęcie nowodworskiej Synagogi :D
Czy to prawda? :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez tk28 » 17 Maj 2012, 20:21

kama napisał(a):Troszkę obok tematu ale to jest bardzo ciekawe Spis Abonentów Sieci telefonicznej rok 1939/40
http://genealogyindexer.org/view/193940 ... 200001.pdf
http://genealogyindexer.org/view/193940 ... 200569.pdf
http://genealogyindexer.org/view/193940 ... 200570.pdf

Wygląda na to, że człon "Mazowiecki" do nazwy miasta został już dodany (a przynajmniej był już stosowany) przed wojną. Poza tym ciekawe jest, że stocznia modlińska pod tym względem podlegała pod Nowy Dwór.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez Zebżydowski » 17 Maj 2012, 20:24

Myślę, ze ten obraz jest znany:


Image
Ale bardzo ciekawy jest krótki tekst w Jydisch pod obrazkiem.
Zadałem ten temat 2 lata temu na Forum Żydów Polskich i jeden z jego uczestników o nicku "Dwekut" przetłumaczył całość jako:

Dokładnie to jest tak:

Di grojse nowi-dworer szul.
Farendikt ir ojfboj far der cwejter welt milhume dernoh cesztert geworn durh di nacis.

Wielka synagoga nowodworska
Ukończono jej budowę przed drugą wojną światową, następnie została zniszczona przez nazistów.


Myślę, że gdyby to była jesziwa to by napisali jesziwe, a nie szul.


A Jerzy Kieliszek, nowodworski Żyd którego spotkalem podczas ubiegłorocznej ceremoni na kierkucie stwierdził, że to nie jest zdjęcie.

To jest rysunek synagogi nowodworskiej.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez KaloNDM » 17 Maj 2012, 20:25

tk28 napisał(a):Poza tym ciekawe jest, że stocznia modlińska pod tym względem podlegała pod Nowy Dwór.


Ale to żadna nowość :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez tk28 » 17 Maj 2012, 20:32

Akurat o tym to nie wiedziałem, myślałem, że pod Modlin.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez KaloNDM » 17 Maj 2012, 20:35

tk28 napisał(a):Akurat o tym to nie wiedziałem, myślałem, że pod Modlin.


:D a widzisz :D

Zebżydowski napisał(a):Myślę, ze ten obraz jest znany...
A Jerzy Kieliszek, nowodworski Żyd którego spotkalem podczas ubiegłorocznej ceremoni na kierkucie stwierdził, że to nie jest zdjęcie.

To jest rysunek synagogi nowodworskiej.


Tak.. temat był wałkowany i tutaj:
viewtopic.php?f=2&t=350&start=40
i na poczÄ…tku tego tematu :D

Dobrze, że jest nas kilkanaście osób, które twierdzą, że nie jest to nowodworska Synagoga :D

Zeb.. poproszę Ciebie jeszcze raz, abyś odniósł się do mojego ostatniego postu w temacie:
viewtopic.php?f=2&t=350&start=60
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez Zebżydowski » 17 Maj 2012, 20:53

Drogi Kalo,
Poza tymi dwoma zdjęciami z przedwojennego kirkutu, nie mam żadnych innych (jak dotąd) zdjęć <1939 z tego cmentarza. Moja wiedza o wyglądzie tego miejsca przed wojną była właściwei zerowa i dopiero od Ciebie dowiedziałęm się np. że była "ziemia niczyja" pomiędzy cmentarzami, kaplica na cmentarzu ewangielickim (którą zobaczyłem na Twoim filmie) i parę jeszcze rzeczy.

A poza tym - wykonałeś wspaniałą robotę, naprawdę.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez KaloNDM » 17 Maj 2012, 21:18

Zebżydowski napisał(a):Drogi Kalo,
Poza tymi dwoma zdjęciami z przedwojennego kirkutu, nie mam żadnych innych (jak dotąd) zdjęć <1939 z tego cmentarza. Moja wiedza o wyglądzie tego miejsca przed wojną była właściwei zerowa i dopiero od Ciebie dowiedziałęm się np. że była "ziemia niczyja" pomiędzy cmentarzami, kaplica na cmentarzu ewangielickim (którą zobaczyłem na Twoim filmie) i parę jeszcze rzeczy


Posiadam zdjęcie kirkutu z końca lat 70-tych lub początku 80-tych
(Nie ma jeszcze "domu cygana", a dom pana W. jest w trakcie budowy).

To dzięki mieszkańcom Nowodworzanki, Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych, które jeszcze pod koniec lat 60-tych
wybierało piach spod granic cmentarza żydowskiego i ewangelickiego zaprzestało robót.
Prace stanęły po tym, jak zaczęły obsuwać się ściany cmentarzy i zaczęły wypadać trumny - od strony ewangelickiej - i szkielety zmarłych - od strony żydowskiej.
Mieszkańcy nie wytrzymali i zaalarmowali MO.
Posiadam też zdjęcia, jak wyglądał kirkut od strony "cygańskiego domu" w latach 60-tych.
Był to płaski teren, który kończył się wzniesieniem.
Było to wejście na cmentarz żydowski od strony obecnej ulicy Akacjowej, na wysokości posesji
Ś.P. państwa Tobiasz.
Stamtąd - jak byliśmy dzieciakami - zjeżdżaliśmy na sankach bezpośrednio na ulicę.
W miejscu gdzie stoi teraz dom pana W. był dom grabarza żydowskiego.
Połowa budynku była pomieszczeniem mieszkalnym, druga połowa była pomieszczeniem do rytualnego
mycia ciał zmarłych i zawijania w materiał przed złożeniem do grobu.
Moja sąsiadka, która w chwili obecnej ma 89 lat, twierdzi, że przyjaźniła się z synem tego grabarza.
Został rozstrzelany wraz z innymi mojżeszowymi i pochowany w masowej mogile na granicy tych cmentarzy.

Co do cmentarza ewangelickiego, kaplicy, parafian i kościoła ewangelickiego mam sporo materiałów,
których nie mogę w tej chwili upublicznić.
Niedawno, wspólnie z Marią Kaucz i Andrzejem Hurec, byliśmy w NOK w sprawie wystawy upamiętniającej postać
pastora Roberta Nitschmanna.
Wystawa będzie w październiku tego roku.
Po niej planowana jest druga, poświęcona parafii ewangelickiej i nowodworskim luteranom.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez Zebżydowski » 19 Maj 2012, 07:59

Świetny pomysł z tymi wystawami pamięci.
Planujecie jakąś wystawę o nowodworskich Żydach?
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez KaloNDM » 27 Maj 2012, 00:32

Zebżydowski napisał(a):Świetny pomysł z tymi wystawami pamięci.
Planujecie jakąś wystawę o nowodworskich Żydach?


Dziękuję :D
O Żydach? hmm.. nie.
W Nowym Dworze jest wielu ludzi, którzy interesują sią nowodworskimi mojżeszowymi do takiego
stopnia, że są zdania, że w tym mieście mieszkali tylko katolicy i mojżeszowi.
Sporo materiałów o Żydach ma pan Gereluk.
Z rozmowy z Włodkiem Kieliszkiem, wywnioskowałem, że on planuje taką wystawę.

Nowodworscy luteranie to temat tabu.. nie wiem.. może się mylę ale mam takie wrażenie.
Z resztą na dzielnicy Nowodworzanka mieszkali tylko sami katolicy i ewangelicy i tylko jedna rodzina mojżeszowych.
Wystawa "Witraże pamięci" to tylko wstęp do tego, co mamy zamiar jeszcze zrobić w NDM :D

P.S.

Nie chcemy odbierać kamienic :D :D
Bo i takie słuchy mnie doszły :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez LOL21NDM » 27 Maj 2012, 10:24

KaloNDM napisał(a):Nowodworscy luteranie to temat tabu.. nie wiem.. może się mylę ale mam takie wrażenie.
Z resztą na dzielnicy Nowodworzanka mieszkali tylko sami katolicy i ewangelicy i tylko jedna rodzina mojżeszowych.


Myślę, że nie dla wszystkich to temat tabu. Pamiętam, że na długo zanim dotarłam tutaj trafiłam na stronę internetową o luteranach z okolicy Nowiaka i z wielkim zainteresowaniem ją przeczytałam "od dechy do dechy". :) Mam nadzieję, że nie jestem wyjątkiem: dla mnie przedwojenni mieszkańcy Nowiaka są mieszkańcami Nowiaka i stanowią część historii miasta. :)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez KaloNDM » 27 Maj 2012, 20:59

LOL21NDM napisał(a):Pamiętam, że na długo zanim dotarłam tutaj trafiłam na stronę internetową o luteranach z okolicy Nowiaka i z wielkim zainteresowaniem ją przeczytałam "od dechy do dechy". :)


Hmm.. czy to ta strona internetowa? :D
http://www.luteranie.net/index.php?opti ... &art_id=38

LOL21NDM napisał(a):dla mnie przedwojenni mieszkańcy Nowiaka są mieszkańcami Nowiaka i stanowią część historii miasta.


Jak najbardziej.. :D :salut:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez LOL21NDM » 27 Maj 2012, 21:42

KaloNDM napisał(a):
LOL21NDM napisał(a):Pamiętam, że na długo zanim dotarłam tutaj trafiłam na stronę internetową o luteranach z okolicy Nowiaka i z wielkim zainteresowaniem ją przeczytałam "od dechy do dechy". :)


Hmm.. czy to ta strona internetowa? :D
http://www.luteranie.net/index.php?opti ... &art_id=38


Tak, to ta strona. :)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Poprzednia

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 3 gości

cron