Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaffe

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaffe

Postprzez KaloNDM » 11 Kwi 2012, 20:31

Pisałem kiedyś, że moim marzeniem jest zrobienie filmu w 3D w taki sposób, aby widz mógł przenieść się w przeszłość,
np. w okres międzywojenny.
Za Waszą namową, w bardzo spartańskich warunkach, skleciłem dzisiaj filmik do którego użyłem zdjęcia lotniczego z 1940 roku.
Przeleżało one lata w archiwum Luftwaffe.
Fotografię za własne pieniądze - kwota liczona w setkach euro - nabyła i udostępniła Pani Maria Kaucz.

UWAGA !!!!
Do obejrzenia filmu będą potrzebne okulary 3D
Jak ktoś nie ma, niech rusza na "zieloną stację BeePeep", po darmowy katalog z nagrodami za punkty ;)
w którym znajdziecie okulary 3D w gratisie :D


SPECJALNIE DLA WAS WSZYSTKICH !!!!!!

Nowy Dwór Mazowiecki 1940 - 3D

Link do filmu ----> <---- Link do filmu

Wiecie co?
Szkoda. Naprawdę szkoda, że nasz szanowny burmistrz i jego zausznicy nie robią nic,
aby rozpropagować historię miasta.
W archiwach znajduje się bardzo dużo zdjęć lotniczych z okresu międzywojennego i powojennego.
Jest seria 12 zdjęć w wysokiej rozdzielczości, wykonanych w 1947 roku.
Koszt jednogo - skan - to bagatela.. około 600 zł :) więc cała seria około 7,2 tyś. zł.
Nie na moją kieszeń :(

Chociaż.. jakby się znalazł sponsor, który w zamian za promocję jego firmy na kliku serwisach społecznościowych
nabył je z przeznaczeniem "dla miszkańców miasta Nowy Dwór Mazowiecki"..
WIem.. Marzenie ściętej głowy ;)

P.S.

A wszystko zaczęło się tutaj:
http://www.novidvor.pl/viewtopic.php?f= ... 4&start=10
Od mojego postu z godz. 17:21 :D
Ostatnio edytowany przez KaloNDM 12 Kwi 2012, 16:45, edytowano w sumie 3 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez disturbia » 11 Kwi 2012, 20:49

Dlaczego marzenie?Nigdy nic nie wiadomo :) No właśnie,może by zamiast sponsorować coroczny ochlaj z łubudubu,wydać kasiorę z większym pożytkiem.Mam na myśli firmy,bo miasto tń wiadomo :roll:
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez ukasz » 11 Kwi 2012, 21:16

muszę na szybko zdobyć okulary 3D :D

@KaloNDM - Ty w tych swoich kilkunastu postach przekazujesz więcej informacji o historii miasta niż nasze władze przez ostatnie kilkanaście lat ;) Tak myślę, że może lepiej, żeby burmistrz się za to nie brał, bo tylko sknoci... Skoro sam nie propaguje historii miasta to najprawdopodobniej nic o nim nie wie...

Odnośnie sponsorów - myślę, że mogliby się znaleźć... Skoro płacą za umieszczenie swojego logo na głupim nowodworskim kalendarzu, to czemu nie zainwestować w coś takiego nowoczesnego i oryginalnego? Wiem, wiem... Nowodworskie firmy nie są aż tak do przodu, no ale... może ktoś nas zaskoczy :)
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez KaloNDM » 12 Kwi 2012, 10:49

disturbia napisał(a):No właśnie,może by zamiast sponsorować coroczny ochlaj z łubudubu......


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Hop.. Hop!!! Hej!!! Halo!!! :shock:
A film obejrzałaś? :mrgreen:
Chciałbym się zapoznać z Twoją opinią :twisted:

ukasz napisał(a):muszę na szybko zdobyć okulary 3D :D


No i co? Zdobyłeś? 8-)
To samo pytanie co do Disturbi: Chciałbym poznać Twoją opinię :twisted:

ukasz napisał(a):może lepiej, żeby burmistrz się za to nie brał, bo tylko sknoci...
Skoro sam nie propaguje historii miasta to najprawdopodobniej nic o nim nie wie...


Przecież burmistrz to Górny Modliniak ;)
Albo potomek kolonistów niemieckich ;) albo potomek przesiedleńców po 1945 roku,
którym państwo dało pozostawione gospodarstwa po kolonistach. ;)
No i zakochany jest w ziemi płockiej ponieważ tam w korzystnych cenach sprzedawane są "działki rekreacyjne". ;)
Więc co on może wiedzieć o historii NDM ;)
Jakby był rodowity, to jego priorytetem byłaby historia miasta w którym mieszka :twisted:

ukasz napisał(a):Odnośnie sponsorów - myślę, że mogliby się znaleźć... Skoro płacą za umieszczenie swojego logo na głupim nowodworskim kalendarzu, to czemu nie zainwestować w coś takiego nowoczesnego i oryginalnego?


Bo te firmy w większości są sponsorami pewnego stowarzyszenia, które ma w nazwie to, co ja mam na rejestracji auta ;)
Więc logo na kalendarzu mają za darmo :twisted:
No i robią coś nowoczesnego i oryginalnego - kosmiczną zabudowę miasta :twisted: :twisted: :twisted:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez ukasz » 12 Kwi 2012, 15:50

jeszcze nie zakupiłem okularków, jak tylko zakupię nie zawaham się ich użyć i wyrazić opinii na temat filmu :D

Trochę zdziwiła mnie ich cena - 1,00 zł, czy 1,40 zł (na Allegro) :shock: Myślałem, że to droższa zabawa... W związku z tak niskimi cenami muszę głęboko przeanalizować wybór, żeby nie kupić jakiś jednorazówek ;)
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez disturbia » 12 Kwi 2012, 18:29

@kaloNDM jeszcze na koszty mnie naciągasz :lol:
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez rewers27 » 13 Kwi 2012, 18:16

WITAM !!!!! Obejrzałem zdjęcie lotnicze Nowego Dworu Mazowieckiego. Miasto ruin. Bardzo ciekawe. Zauważyłem w centralnym miejscu cmentarza ewangelickiego białą kolumnę to jest najpewniej kaplica pastora Roberta Nitschmanna. Da się ustalić jej dokładne położenie za pomocą GPS a może tradycyjnie za pomocą kilku kresek. Widoczne też są fundamenty po synagodze. Tak zawsze uważałem że korzystając z fotografii lotniczej najwięcej można ustalić. Tylko zmartwiły mnie te koszty zakupu tej fotografii i to w setkach euro (Nie dało się ściągnąć, przecież wolno!!!). A skany po 600zł to przecież jak są bez praw autorskich to mają wartość kartki papieru. Chyba że się ściąga z NAC (Narodowe Archiwum Cyfrowe) za to trzeba płacić bo mogą być wielkie kłopoty. Dużo się dowiedziałem tylko dalej nie wiem jak wyglądała synagoga. A może ktoś porozmawia z starszymi mieszkańcami Nowego Dworu Mazowieckiego i narysuje (A może są jej fotografie).
P O Z D R A W I A M
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez Yogi » 13 Kwi 2012, 18:24

Kalo,staruszku skąd ty masz takie materiały?
Yogi
 

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez KaloNDM » 13 Kwi 2012, 21:49

Yogi napisał(a):Kalo,staruszku skąd ty masz takie materiały?


Ano ma się układy.. staruszku Yogi ;)
Z czasem będzie więcej takich materiałów :D

rewers27 napisał(a):WITAM !!!!! Obejrzałem zdjęcie lotnicze Nowego Dworu Mazowieckiego. Miasto ruin. Bardzo ciekawe.


Witam Ciebie Rewers27 :D
Wiedziałem, że obejrzysz ten filmik :D i zastanawiałem się kiedy napiszesz :D


rewers27 napisał(a):Zauważyłem w centralnym miejscu cmentarza ewangelickiego białą kolumnę to jest najpewniej kaplica pastora Roberta Nitschmanna. Da się ustalić jej dokładne położenie za pomocą GPS a może tradycyjnie za pomocą kilku kresek.


Nie kolumna, tylko prostokąt.
Tak, to kaplica pastora :D
O tej kaplicy wiele razy wspominał mi mój Ś.P. dziadek i Ś.P. ojciec.
Więc wiem w którym miejscu stała. Wiem też co się z nią stało :( lecz nie będę o tym pisał.
Jak tylko dostałem to zdjęcie lotnicze od razu - pierwszego dnia - nałożyłem fotografię z 1940
na teraźniejsze zdjęcie satelitarne :D tak więc potwierdziłem to, o czym wiedziałem od dziecka.
W tym roku, po mojej informacji i prośbie o pomoc, do Nowego Dworu ma zawitać red. Adam Sikorski
ze swoją ekipą poszukiwawczą, aby w 100% potwierdzić lokalizację kaplicy oraz oznaczyć miejsca
w którym znajdują się mogiły nowodworskich luteranów.

rewers27 napisał(a):Widoczne też są fundamenty po synagodze.
Tak zawsze uważałem że korzystając z fotografii lotniczej najwięcej można ustalić........Dużo się dowiedziałem
tylko dalej nie wiem jak wyglądała synagoga. A może ktoś porozmawia z starszymi mieszkańcami
Nowego Dworu Mazowieckiego i narysuje (A może są jej fotografie)


Jak najbardziej :D to fundamenty po synagodze.
Wątek jak wyglądała - teoria i świadkowie - był poruszany tutaj:

viewtopic.php?f=2&t=350&start=20

Mam nagrany materiał wideo z moją sąsiadką, która opisuje jak wyglądała synagoga
oraz robi porawki na rysuku zwanym "Wielka Bożnica Nowego Dworu".
Jestem również na tropie zdjęć ;)

rewers27 napisał(a):Tylko zmartwiły mnie te koszty zakupu tej fotografii i to w setkach euro (Nie dało się ściągnąć, przecież wolno!!!). A skany po 600zł to przecież jak są bez praw autorskich to mają wartość kartki papieru. Chyba że się ściąga z NAC (Narodowe Archiwum Cyfrowe) za to trzeba płacić bo mogą być wielkie kłopoty. P O Z D R A W I A M


Znasz dobrze kobietę która kupiła te zdjęcia :) na własne oczy widziałem fakturę.
Dodam tylko że są 3 zdjęcia, w tym jedno w wersji 3D.
I nie dało się tego ściągnąć, nie ma takiej możliwości..
Składasz zamówienie, płacisz i otrzymujesz.
Kiedyś na Odkrywcy był podany link on-line do archiwum Luftwaffe.
Był bardzo krótko aktywny.. wiem że były zdjęcia lotnicze Twierdzy Modlin i wielu ludzi zdążyło je ściągnąć.
Próbowałem się z nimi skontaktować.. Wynik? Hmm.. powinieneś znać odpowidź drogi Rewers27 ;)
A skany serii zdjęć lotniczych nie są dostępne w NAC, tylko w Archiwum Wojskowym w Pracowni Zbiorów Specjalnych.
Zadzwoń.. a na własne uszy usłyszysz jaki jest koszt jednego skanu :D
Również pozdrawiam.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez rewers27 » 14 Kwi 2012, 07:15

Ja jestem przekonany, że podstawą kaplicy był kwadrat i była wysoka na ok.5m. Widoczna była z dużej odległości i na cztery strony świata miała półokrągłe okna ( Na jednej z fotografii w NAC widać ją dość wyraźnie). KaloNDM przy rysowaniu - malowaniu synagogi nie opieraj się na informacji (Zdjęcia)"Wielka Bożnica Nowego Dworu " bo łudząco przypomina ona WIELKĄ SYNAGOGĘ W WARSZAWIE a takiej nie było w NDM. Podpowiem Ci (Wiem że Wiesz) miała ona łamany podwójny dach i tego się trzymaj przy rysowaniu. Cały czas piszę o synagodze murowanej. W NDM starsi mieszkańcy ją bardzo dobrze pamiętają. W małych miasteczkach synagogi nie były tak okazałe. Ja już mam bardzo dokładny rysunek tej synagogi, ale poczekam na Twój bo wiem, że będzie on perfekcyjny. Cieszę się że Pan Sikorski przeszuka georadarem cmentarz ewangelicki. To będzie dużo pracy nie sądzę aby skończyło się to jednorazowym pobytem tej ekipy. Warto też sprawdzić to miejsce w pobliżu gdzie stał kościół ewangelicki bo tam też był (Tak mówią ludzie - obok kościoła) jeszcze starszy cmentarz(Może się mylę ale wiem że Ty to zweryfikujesz). Co do kosztów zakupu starych archiwalnych fotografii to też od dawna wiem ile kosztują, a czy mają wartość poznawczą to nie mnie to oceniać. Pamięć ludzka jest zawodna i o tym należy pamiętać. Fotografie nie kłamią. Co do fotografii (Tej z filmu) to mam trochę wątpliwości co do daty jej powstania bo przedstawia ona Nowy Dwór Mazowiecki już po odgruzowaniu (Np. widoczne fundamenty synagogi) a synagoga nie uległa zniszczeniu w 1939r i jeszcze kilka lat stała (Tak mówią starsi mieszkańcy).
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez tk28 » 14 Kwi 2012, 10:24

rewers27 napisał(a):Co do fotografii (Tej z filmu) to mam trochę wątpliwości co do daty jej powstania bo przedstawia ona Nowy Dwór Mazowiecki już po odgruzowaniu (Np. widoczne fundamenty synagogi) a synagoga nie uległa zniszczeniu w 1939r i jeszcze kilka lat stała (Tak mówią starsi mieszkańcy).

W "Monografii..." Ryszarda Gołąba jest zdjęcie lotnicze z 1939 r. kiedy jeszcze nie wszystko było wyburzone i stała także synagoga. Była na planie prostokąta i miała coś okrągłego na dachu, być może jakaś kopułka. Wydaje się, jakby stała bokiem do nieistniejącej dziś ulicy Berka Joselewicza:

Co do mapy 3D to świetna robota, specjalnie dla niej odwiedziłem staję BP i wziąłem katalog 3D z okularami. Obejrzeli ją z zaciekawieniem również moi rodzice.
Uważam, że trzeba naciskać nasze władze aby stworzyły w mieście coś w rodzaju muzeum/sali pamięci aby każdy mógł zapoznać się z historią tego miasta. Mogłaby powstać w powojskowym budynku przy Paderewskiego 6 gdzie dawniej była przychodnia wojskowa a na piętrze wojskowa biblioteka i sala pamięci właśnie. Od dawna także wspominam na forum, że do tego budynku powinna zostać przeniesiona biblioteka miejska.
Ostatnio edytowany przez tk28, 14 Kwi 2012, 18:03, edytowano w sumie 1 raz
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez KaloNDM » 14 Kwi 2012, 16:46

rewers27 napisał(a):Ja jestem przekonany, że podstawą kaplicy był kwadrat i była wysoka na ok.5m. Widoczna była z dużej odległości i na cztery strony świata miała półokrągłe okna ( Na jednej z fotografii w NAC widać ją dość wyraźnie).


Prawie kwadrat :D
Kaplica była długa na 7 metrów, szeroka na 6 metrów, a wysoka była na około 10 metrów – łącznie z krzyżem.
Tak jak piszesz.. kaplica była widoczna z bardzo daleka i z czterech stron świata.
Było jedno okno – witraż – w kształcie prostokąta w którym był krzyż i wzory
Przypominające winogrono. Część witrażu jest zabezpieczona.
W katakumbach kaplicy można było złożyć 6 trumien – po trzy (jedna na drugiej)
Rewers27.. mógłbyś podać link do fotografii NAC?

rewers27 napisał(a):KaloNDM przy rysowaniu - malowaniu synagogi nie opieraj się na informacji (Zdjęcia)"Wielka Bożnica Nowego Dworu " bo łudząco przypomina ona WIELKĄ SYNAGOGĘ W WARSZAWIE a takiej nie było w NDM…Ja już mam bardzo dokładny rysunek tej synagogi, ale poczekam na Twój bo wiem, że będzie on perfekcyjny.


Zarówno Ty, jak i ja, jesteśmy tego samego zdania :D tzn. że zdjęcie przedstawiające
„Wielką Bożnicę Nowego Dworu” nie jest zdjęciem Bożnicy z Nowego Dworu.
Napiszę więcej.. nie jesteśmy osamotnieni..
Moja sąsiadka naniosła korektę na tą fotografię, a opierałem się na niej dlatego, aby
udowodnić – kiedyś ktoś mi zarzucił na tym forum, że to niemożliwe abym wiedział
lepiej od tego, co jest napisane w Księdze Żydów – i muszę Ciebie zmartwić.
Nie będę robił szkicu synagogi – nie mam do tego talentu.
Rewrs27, a Ty nie mógłbyś opublikować swojego szkicu?


rewers27 napisał(a):Warto też sprawdzić to miejsce w pobliżu gdzie stał kościół ewangelicki bo tam też był (Tak mówią ludzie - obok kościoła) jeszcze starszy cmentarz(Może się mylę ale wiem że Ty to zweryfikujesz).


Podobno był tam kiedyś cmentarzyk pierwszych pastorów ewangelickich i ich rodzin.
Tak słyszałem.
Na pewno 22 listopada 1939 roku, ksiądz Tadeusz Balik w ogrodzie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej obok kościoła, dokonał ekshumacji 3-ch żołnierzy Wojska Polskiego z 6-go
Batalionu Czołgów i Broni Pancernej z Lwowa, którzy zginęli 26 września 1939 roku.
Byli to:
kpr. Stanisław Duplik, kpr. Leon Klimkiewicz, st. Strzelec Jan Kremer.

Z oświadczenia nieżyjącego już Marka Kacperskiego, który w latach młodości był ministrantem w kościele katolickim, obok pastorówki, na skrzyżowaniu ulic Wybickiego i Lotników, a bardziej na tej drugiej ulicy, w miejscu gdzie stoi niedokończony piętrowy dom, znajduje się zbiorowa mogiła.
Dokładnie jest to między przychodnią doktor Wlaszczyk a biurem rachunkowym – kiedyś Bank Spółdzielczy – dołączam link:
http://maps.google.pl/maps?q=sukot&hl=p ... 8&t=h&z=20
To ten budynek z jasno brązowym dachem.
Nie wiem czyja to mogiła..

rewers27 napisał(a):Co do kosztów zakupu starych archiwalnych fotografii to też od dawna wiem ile kosztują, a czy mają wartość poznawczą to nie mnie to oceniać. Pamięć ludzka jest zawodna i o tym należy pamiętać. Fotografie nie kłamią.


Rewers27.. sam sobie zaprzeczasz :D
Jeżeli pamięć ludzka jest zawodna, to zdjęcia mają wartość ;)
Jestem przekonany, że jeżeli pracowałbyś w dziale promocji Urzędu Miasta i miał możliwość
decyzji o tym ca dla miasta jest dobre i co można kupić dla Nowego Dworu Mazowieckiego
na pewno nabył byś te zdjęcia :D
Zrobiłbym tak samo :D

rewers27 napisał(a):Co do fotografii (Tej z filmu) to mam trochę wątpliwości co do daty jej powstania bo przedstawia ona Nowy Dwór Mazowiecki już po odgruzowaniu (Np. widoczne fundamenty synagogi) a synagoga nie uległa zniszczeniu w 1939r i jeszcze kilka lat stała (Tak mówią starsi mieszkańcy).


Też miałem wątpliwości..
To zdjęcie w archiwum ma pozycję – styczeń 1940.
Już po pierwszym przejrzeniu tego zdjęcia, widać że nie jest zrobione w styczniu
ponieważ widać na nim porośnięte liśćmi korony drzew, odbijające się słońce od blaszanych dachów, gorące piaski nowodworzanki :D a zima 1939/1940 była surowa.
Na pewno jest to zdjęcie z 1940 roku.
Na Kępie Nowodworskiej – pola – widać dziesiątki lejów po bombardowaniu oraz
trafiony i zniszczony jedna z nich, dom ewangelika o nazwisku Schroeder.
Synagoga + budynki do niej przyległe uległa zniszczeniu 28 września 1939 roku,
po tym jak na ulicę Modlińską spadła bomba lotnicza.
Informacja od świadków, które pamiętają tamte czasy.
Mówi też o tym Abram Szul, który urodził się w Nowym Dworze, obecnie mieszkaniec Izraela. Twierdzi, że synagoga była zbombardowana w Jom Kipur, na Sukkot. A więc data zniszczenia pasuje jak ulał do dnia 28 września 1939 roku. Podobno kiedyś na Allegro było wystawione zdjęcie synagogi, która po zbombardowaniu był sfotografowana od wewnątrz przez niemieckiego oficera.

tk28 napisał(a):W "Monografii..." Ryszarda Gołąba jest zdjęcie lotnicze z 1939 r. kiedy jeszcze nie wszystko było wyburzone i stała także synagoga. Była na planie prostokąta i miała coś okrągłego na dachu, być może jakaś kopułka. Wydaje się, jakby stała bokiem do nieistniejącej dziś ulicy Berka Joselewicza

Zdjęć lotniczych Nowego Dworu Mazowieckiego z okresu międzywojennego jest sporo w archiwum wojskowym.
Miała kopułkę :D i stała bokiem do ulicy Joselewicza.
Obejrzyj dokładnie ten fragment zdjęcia – oczywiście potrze będą okulary 3D
Image
tk28 napisał(a):Co do mapy 3D to świetna robota…Uważam, że trzeba naciskać nasze władze aby stworzyły w mieście coś w rodzaju muzeum/sali pamięci aby każdy mógł zapoznać się z historią tego miasta. Mogłaby powstać w powojskowym budynku przy Paderewskiego 6

Dziękuję :D zrobiłem ten film w ramach eksperymentu , w bardzo krótkim czasie, aby pobudzić wyobraźnię tych, co „siedzą na nowodworskich stołkach”
Również jestem tego samego zdania co Ty, tylko według mnie, aby zwiększyć klimat i atmosferę przedwojennego Nowego Dworu, muzeum powinno znajdować się w odrestaurowany drewniaku.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez tk28 » 14 Kwi 2012, 18:07

KaloNDM napisał(a):Również jestem tego samego zdania co Ty, tylko według mnie, aby zwiększyć klimat i atmosferę przedwojennego Nowego Dworu, muzeum powinno znajdować się w odrestaurowany drewniaku.

Idealny mógłby być również dawny magistrat a z tego co wiem to są plany przeniesienia szkoły specjalnej do internatu ZSZ nr 1 więc budynek byłby wolny.

Znalazłem jeszcze taką ciekawostkę, że Zygmunt Vogel w 1801 namalował okolice Nowego Dworu z modlińskiego brzegu, jedyny charakterystyczny element to kościół św. Michała Archanioła Link.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez kama » 07 Maj 2012, 21:58

kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Film 3D - Nowy Dwór Maz. 1940 - Zdjęcie lotnicze Luftwaf

Postprzez KaloNDM » 08 Maj 2012, 11:42

Dzięki Kama.
Coś fantastycznego :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Następna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron