Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Yogi » 03 Maj 2012, 11:45

Po kolejnym pożarze zabytkowego budynku w naszym mieście,przyszedł mi do głowy taki własnie temat ponieważ nasz JK i jego kumple nie robią nic w kierunku ratowania zabytków Nowego Dworu.Zamiast tego sprzedają działki na których stoją stare domy wraz z nimi,a co gorsza z lokatorami tychże.Poprzednie ekipy też nic nie robiły.Pamiętacie budynki ,których już nie ma.Nieremontowane popadły w ruinę,a potem je rozbierano,niektóre spłonęły w tajemniczych okolicznościach ,jak ostatnio budynek przy Okrzei 1.Te budynki pamiętacie,fotografie były już na forum:
Zakroczymska (dziś nieistniejące).jpg
Zakroczymska (dziś nieistniejące).jpg (100.54 KiB) Obejrzany 14088 razy
Zakroczymska róg  Targowej (już nieistniejący).jpg
Zakroczymska róg Targowej (już nieistniejący).jpg (43.71 KiB) Obejrzany 14088 razy
,jak wiadomo wszystkie spłonęły.Były także inne,których dawną lokalizację podaję:ul.Paderewskiego2/4,przy stacji,tam gdzie dziś apteka i sklepy spożywcze.,Paderewskiego 19,dawna carska poczta,Zdobywców Kosmosu 20,na tyłach cechu,dziś parking ,Focha 13,obecnie w tym miejscu elegancka willa,Wybickiego 20,dziś willa znanego nowodworskiego lekarza,Sukienna 66,dziś pusta działka,Sobieskiego 6,spalony po wybudowaniu obok nowoczesnego piętrowca,obecnie powstaje tam kolejny blok,Targowa ,przy bramie targowiska,Daszyńskiego 1,róg Warszawskiej,budynek ten jest widoczny na pocztówce przedstawiającej ulicę Warszawską w latach 70 ub.w.,Zakroczymska róg Przejazd,wspomnę też budynki przy cmentarzu oraz przy ulicy Modlińskiej.Wszystkie te zabytkowe budynki pochodzące w większości z przełomu XIX i XX wieku przepadły bezpowrotnie.Teraz ten sam los czeka kilka następnych domów: przy Paderewskiego 28, Sukiennej 34,a a być może i sąsiedni pod numerem 38,oraz Sobieskiego 3.Wszystkie,z wyjątkiem Sukiennej 38,są puste i zabite deskami,zresztą sami to zobaczcie:
Paderewskiego 28.JPG
Paderewskiego 28.JPG (134.44 KiB) Obejrzany 14088 razy
Yogi
 

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Yogi » 03 Maj 2012, 11:48

oraz następne:
Sukienna 34.JPG
Sukienna 34.JPG (75.79 KiB) Obejrzany 14085 razy
Sobieskiego 3.JPG
Sobieskiego 3.JPG (68.86 KiB) Obejrzany 14085 razy
Sukienna 34 i 38 widziane razem.JPG
Sukienna 34 i 38 widziane razem.JPG (63.87 KiB) Obejrzany 14085 razy
jak widać na ostatnim zdjęciu,budynki na Sukiennej sąsiadują ze sobą i oba są w dość kiepskim stanie,a działka atrakcyjna,z widokiem na park za 7 milionów i rzekę z drugiej strony.
Yogi
 

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Yogi » 03 Maj 2012, 11:53

Są też budynki równie złym stanie,którym póki co nic nie grozi,ale aż wołają swym wyglądem o remont:
Sukienna 72.JPG
Sukienna 72.JPG (119.71 KiB) Obejrzany 14084 razy
Lotników 20.JPG
Lotników 20.JPG (66.83 KiB) Obejrzany 14084 razy
Sukienna 48.JPG
Sukienna 48.JPG (68.17 KiB) Obejrzany 14084 razy
wszystkie te budynki są w opłakanym stanie,ten ostatni nawet często jest opisywany w lokalnej prasie.
Ostatnio edytowany przez Yogi, 03 Maj 2012, 12:17, edytowano w sumie 1 raz
Yogi
 

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Yogi » 03 Maj 2012, 12:00

Są jeszcze obiekty ,jak ten:
Kościuszki 2(zajazd XIX -wieczny).JPG
Kościuszki 2(zajazd XIX -wieczny).JPG (72.53 KiB) Obejrzany 14082 razy
,który został zeszpecony przez właścicieli znajdujących się w nim sklepów i zakładu fotograficznego,którzy robili frontony swoich lokali zgodnie z powiedzeniem"każdy wuj,na swój strój"dzięki czemu zabytek wygląda jak połatane gacie.Aż wstyd na to patrzeć.
Ostatnio edytowany przez Yogi, 03 Maj 2012, 12:02, edytowano w sumie 1 raz
Yogi
 

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez rather » 03 Maj 2012, 12:01

Konserwator zabytków podjął próbę ratowania budynku przy Paderewskiego, ale niestety nieudaną. Władze Nowego Dworu Mazowieckiego już wielokrotnie pokazały gdzie mają historię miasta i jego zabytki. Podejście do historii i przeszłości świadczy o poziomie intelektualnym człowieka - sami możecie wystawić ocenę Kowalskiemu na podstawie jego działań.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Yogi » 03 Maj 2012, 12:10

Zgadzam się,ale wszedłeś mi w słowo rather,ja jeszcze nie skończyłem.Jak widać z powyższych słów,władza ma historię miasta gdzieś.Pokażę wam jeszcze kilka domów,które również mogą niedługo zniknąć z krajobrazu miasta,ten pierwszy to chyba już wkrótce:
Bohaterów Modlina 83.JPG
Bohaterów Modlina 83.JPG (93.07 KiB) Obejrzany 14078 razy
i następny:
Daszyńskiego 18.JPG
Daszyńskiego 18.JPG (89.64 KiB) Obejrzany 14078 razy
.oraz ten:
Warszawska 18.JPG
Warszawska 18.JPG (67.74 KiB) Obejrzany 14078 razy
,ten pierwszy stoi na działce przeznaczonej do sprzedaży,o czym była już tutaj mowa,obok dwu pozostałych stoją nowoczesne budowle,z którymi te zabytki kolidują.Tak więc los ich jest już chyba przesądzony.
Yogi
 

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Yogi » 03 Maj 2012, 12:15

Tego się już nie da chyba uratować.
Daszyńskiego 2.JPG
Daszyńskiego 2.JPG (122.38 KiB) Obejrzany 14077 razy
i tak to niszczy się historię.Doprowadza się zabytki do ruiny ,a potem rozbiórka,lub jak ostatnimi czasy sprzedaż,i "tajemniczy pożar".Czy naprawdę historia musi ginąć ? Ratujmy ją ,zamiast niszczyć!
Yogi
 

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez disturbia » 03 Maj 2012, 12:25

Na rogu Legionów i Modlińskiej też był drewniak,ale to już w ogóle historia,bo chyba w latach 90 został zburzony.Ekipa znalazła pod nim jakiś niewypał.A już w trakcie budowy bloku,w którym jest bank i Zus wykopano ludzkie kości :shock: Nie wiem jaki był dalszy ciąg,za smarkata byłam ;)
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez LOL21NDM » 06 Maj 2012, 19:58

Drewniaków i starych domów było więcej (nie wiem, czy dalej są, bo rzadko bywam w Nowiaku):

- Np. ten dom na zachód od cmentarza: przez wiele lat stał z na wpół zapadniętym dachem, ostatnio go chyba trochę wyremontowali (przynajmniej przed dwoma laty chyba jeszcze stał)
- Albo taki mały drewniany domek na rogu Legionów i Partyzantów (?) - niedaleko domu zakonnego Katarzynek, ale po drugiej stronie ulicy
- Kiedyś był też mały drewniany domek na końcu miasta zaraz za Jubilatką, stał prawie naprzeciw domu Warszawska 18 (powyżej na zdjęciu) - rozebrano go już w latach 70-tych. W dole za nim bardziej na zachód była chyba kuźnia (tak przynajmniej coś mi się zdaje).
- Przy ulicy Spacerowej niedaleko pola Siwka bodajże była kiedyś taka duża drewniana szopa/stodoła? (ktoś tu ją kiedyś chyba wspominał)
- Tam gdzie teraz jest ul. Inżynierska, kiedyś za garażami, koło płotu był staw. Trochę powyżej tego miejsca, ale przed "górką" stał drewniany chyba dom, gdzie można było kupić kwiaty. Byłam tam tylko raz, jako małe dziecko.
- Sporo starych domów (drewnianych i tych otynkowanych) było wokół parków w centrum miasta
- Jadąc Sukienną od parku we wschodnim kierunku mijało się dość ciekawy drewniany budynek, w którym chyba była jakaś instytucja związana z Narwią (ośrodek wędkarski, czy coś takiego)
- Na Zdobywców Kosmosu były chyba dwa stare drewniane domy: jeden zaraz bliżej parku idąc w kierunku wschodnim po lewej, a potem drugi taki z "gankiem" już bliżej tyłów tych jednopiętrowych pawilonów przy Boh Modlina
- Na Focha był duży drewniak tak mniej więcej w połowie ulicy po stronie południowej, a na rogu przy parku był też stary dom, w którym zakład fotograficzny miał pan Ciszewski (?)
- Przy Magistrackiej naprzeciw bloków przy Zakroczymskiej byl taki mały drewniany domek, a przed nim rósł świerk chyba

Inne domy, które przychodzą mi do głowy jako stare (niekoniecznie drewniane), to:
- na końcu miasta przy Mazowieckiej - tam gdzie kiedyś (być może nadal) był ośrodek weterynarii,
- dom z dość ciekawym dachem - kiedyś widoczny był po prawej w głębi idąc od Jedynki w stronę Paderewskiego
- duży drewniany dom przy Akacjowej na górce
- domek takiej starszej pani, która w latach 70-tych miała dużo kwiatów w ogrodzie i chyba szklarenkę/tunel: było to przy Sienkiewicza, idąc od stacji do szpitala po prawej, na rogu tuż przed Kilińskiego
- stara stacja :)
- taki duży dom przy Nowołęcznej (idąc od starej stacji w stronę Narwii, po lewej)
- drewniany dom przy ul. Okunin, tam gdzie były tory z zakładów przemysłowych, a nieopodal gniazdo bociana
- koło starego kina Lenino był kiedyś chyba murowany młyn (tak przynajmniej pamiętam, ale to było w bardzo wczesnym moim dzieciństwie...)
- i oczywiście te drewniaki, o których swego czasu pisałam: trzy stojące na rogu przy rondzie w centrum miasta: jeden wzdłuż Paderewskiego, drugi wzdłuż Boh Modlina (która kiedyś nazywała się chyba Górską!), a trzeci na tyle tego przy Boh Modlina właśnie...

Myślę, że takich przykładów można by mnożyć. W wolnej chwili poszukam zdjęć w albumie z dzieciństwa - może coś się znajdzie.

ps. Nie było mnie tutaj widać przez jakiś czas, bo zalogować się nie mogłam. Dzisiaj, zmotywowana przez Kamę, spróbowałam po raz kolejny i... jestem. Z góry uprzedzam, że na tematy lokalnej historii i wspomnień będę pisała często i dużo. I dziękuję Kalo za filmiki, zdjęcia i wspomnienia. Doceniam i proszę o jeszcze. :)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Yogi » 06 Maj 2012, 20:40

LOL21NDM napisał(a):-
Na Focha był duży drewniak tak mniej więcej w połowie ulicy po stronie południowej, a na rogu przy parku był też stary dom, w którym zakład fotograficzny miał pan Ciszewski (?)

Dom,o którym mówisz wygląda dziś tak:
Wybickiego 10.JPG
Wybickiego 10.JPG (69.58 KiB) Obejrzany 13928 razy

i dobrze pamiętasz zakład fotograficzny i jego nieżyjącego już właściciela ,pana Ciszewskiego.Ja również go pamiętam,ba! mam jeszcze w rodzinnym albumie zdjęcia jego autorstwa zrobione mnie i innym członkom mojej rodziny. A w miejscu domu przy Focha ,stoi dziś luksusowa willa.Sam dom spłonął przed kilkunastu laty,jeśli dobrze pamiętam,to chyba tak jakoś na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.Zresztą wspomniałem o tym domu w jednym z poprzednich postów.
Ostatnio edytowany przez Yogi, 06 Maj 2012, 20:45, edytowano w sumie 1 raz
Yogi
 

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez kama » 06 Maj 2012, 20:42

„……. - Jadąc Sukienną od parku we wschodnim kierunku mijało się dość ciekawy drewniany budynek, w którym chyba była jakaś instytucja związana z Narwią (ośrodek wędkarski, czy coś takiego)..”

chyba chodzi o ten budynek
http://www.biblioteka.nowydwormaz.pl/in ... r=historia
od tej ładniejszej strony tj z gankiem którą widać na zdjęciu wchodziło się do biblioteki a z drugiej strony było wejście do takiego "zakładu pracy nakładczej" nie wiem jak to dokładnie określić wiem jedno że nazywał się Polsping i pracownicy zajmowali się chałupniczą pracą różnych rzeczy dla wędkarzy (torby, siatki na ryby, czapki z daszkiem itp) później to przeniesiono na ul. obecnie Wybickiego (tj kiedyś Mickiewicza) a dokładniej mieścił się gdzieś w podwórku za domem pastora ewan. albo to było w miejscu gdzie stoi teraz dom miejscowego lekarza.

„…..- Na Focha był duży drewniak tak mniej więcej w połowie ulicy po stronie południowej, a na rogu przy parku był też stary dom, w którym zakład fotograficzny miał pan Ciszewski (?)…”

zgadza się jeszcze stoi po panu Ciszewskim zakład miał jakiś młody człowiek chyba z W-wy nazywał się Tomek chyba (pewne jest tylko to że robił nam zdjęcia ślubne)

„…..- na końcu miasta przy Mazowieckiej - tam gdzie kiedyś (być może nadal) był ośrodek weterynarii,….”

stoi murowany

„….- stara stacja ….”

nie ma, na starej stacji stał kiosk Ruchu pamiętam jak wymusiłam na ojcu kupno gryzaczka i "stara" baba wracała dumna ze smoczkiem w ustach :lol:

„…..- drewniany dom przy ul. Okunin, tam gdzie były tory z zakładów przemysłowych, a nieopodal gniazdo bociana…..”

domu nie ma, bociany się obraziły i nie przylatują (próbowali zamiast tego drzewa jakąś atrapę postawić ale chyba nie dały się nabrać-tak to pamiętam), torów nie ma

Ja natomiast pamiętam drewniane "kamienice" na Zakroczymskiej po tej stronie co sklep z materialami, w tych kamienicach był fryzjer, jeszcze były jakieś drewniane domki na Paderewskiego bliżej Sportowej był tam sklep z pasmanterią i jeszcze jakiś ale nie pamiętam.
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez LOL21NDM » 06 Maj 2012, 22:10

Yogi napisał(a):Są też budynki równie złym stanie,którym póki co nic nie grozi,ale aż wołają swym wyglądem o remont: Sukienna 48.JPG[/attachment] wszystkie te budynki są w opłakanym stanie,ten ostatni nawet często jest opisywany w lokalnej prasie.


Z tym budynkiem kojarzy mi się wyprawa z moją Babcią do magla. Tam chyba był właśnie ów magiel i Babcia nawet chyba sama sobie maglowała (ewentualnie pomagała przy swoim maglu, bo wiem, że strasznie mi się dłużyło czekając, aż cała procedura się skończy). Pamiętam, że się dziwiłam, że po prostu nie zostawiła pakunku (wałka z pościelowym?) do odebrania. My tak zawsze robiliśmy, choć akurat nigdy tam. Nasz magiel by w takim małym domku z ładnym ogródkiem na końcu Spacerowej (niedaleko Lotników), a później u Kaszyńskich przy Sempołowskiej, a jeszcze później w takim budynku na Słowackiego (między bankiem, a cmentarzem).

Co zaś się tyczy starych budynków, to mi się jeszcze jeden przypomniał, ale ten chyba nadal stoi: drewniany, stylowy budynek obok kwiaciarni (Kuleszy?) i Przychodni Lekarskiej przy Paderewskiego. Obok niego, z tego co pamiętam, było conajmniej jedno bardzo duże drzewo. :)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez kama » 06 Maj 2012, 22:26

Kwiaciarni nie ma w tym miejscu jest coś innego ale nie wiem co, za to drewniany budynek stoi i jest to dla mnie najładniejszy budynek w mieście, cudo! A pamiętacie takie dwa małe sklepiki na ul.Lotników, sprzedawały tam starsze panie, jeden był na brzegu tak od strony ul. Spacerowej a drugi parę metrów dalej - asortyment warzywa i różne "kolonialne" cuda typu guma donald oranżada itp. Podobne rarytasy miał p.Składanek na Boh.Modlina tyle że tam też było lane piwo i pyszny (wtedy) chleb od Nowakowskiego, takie małe bochenki których nie dało rady donieść do domu w całości.
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez LOL21NDM » 06 Maj 2012, 22:54

kama napisał(a):Kwiaciarni nie ma w tym miejscu jest coś innego ale nie wiem co, za to drewniany budynek stoi i jest to dla mnie najładniejszy budynek w mieście, cudo! A pamiętacie takie dwa małe sklepiki na ul.Lotników, sprzedawały tam starsze panie, jeden był na brzegu tak od strony ul. Spacerowej a drugi parę metrów dalej - asortyment warzywa i różne "kolonialne" cuda typu guma donald oranżada itp. Podobne rarytasy miał p.Składanek na Boh.Modlina tyle że tam też było lane piwo i pyszny (wtedy) chleb od Nowakowskiego, takie małe bochenki których nie dało rady donieść do domu w całości.


Prakseda i Stawarska? Wspominałam te sklepiki, oraz warzywniak w polu w połowie Spacerowej jakiś czas temu. Był tutaj taki wątek wspomnieniowy jakiś czas temu (zaczął go, chyba na temat filmów na youtube Kalo, a potem ja zaczęłam - jak to ja - wspominać... LOL).

www.novidvor.pl/viewtopic.php?f=2&t=367

Właśnie szukając dla Ciebie tego linku znalazłam jeszcze jednen! ;)

www.novidvor.pl/viewtopic.php?f=5&t=400

Miłego wspominania! :)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez kama » 06 Maj 2012, 23:34

Dzięki, rzeczywiście już o tym było, jestem pod wrażeniem że pamiętacie nazwiska. Miejsce, które @LOL21NDM opisuje ".... c) za to ciekawa jestem czy ktoś pamięta taki duży kiosk niedaleko "kakao" (tak się chyba ten budynek nazywał - przynajmniej z mojej rodzinie tak na niego mówili)... W każdym razie ten duży (większy niż kiosk RUCHU) pękaty i chyba kakaowo-kawowy w kolorze kiosk stał na przeciwko starego Meblowego przy Boh Modlina. Stał niezbyt długo (ze dwa lata może w latach 70-tych), ale lody kakaowe były tam pyszne!..." u mnie w domu nazywaliśmy jako lody z zielonej budki. (??) (Później myślałam jak pojawiły się z taką nazwą w sklepach a w między czasie owa budka zniknęła, że to jakaś kontynuacja tych lodów z "zielonej budki" - grunt to dobrze kombninować). Tam chyba nie było nakładanych lodów tylko paczkowane na patyku (?).
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Następna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 9 gości