Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 28 Maj 2012, 19:29

Kama:
Юресс Я.*..."


Juress J(a).
ciekawe czemu nie Juress M.?
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez kama » 28 Maj 2012, 19:57

może jego ojciec
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 28 Maj 2012, 20:51

To pewnie jakaś wcześniejsza rodzina Michela Juressa bo on działał w dwudziestoleciu międzywojennym. Ulica Костельная (Kościelna) to obecnie Warszawska, która w XIX wieku miała taką nazwę podobnie zresztą z Placem Kościelnym zanim utworzono park.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez kama » 28 Maj 2012, 22:25

kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez kama » 29 Maj 2012, 18:56

Szkoda że poniższa pozycja jest w tak niedostępnym języku

http://www.ebay.pl/itm/Holocaust-Szczuc ... 4aaac9eb96
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez Zebżydowski » 29 Maj 2012, 20:04

Jestem pod wrażeniem Twojej pracy Kamo - czyba to Ty właśnie wpadłaś na trop Juresa J. który działał w NDM przed I wojną. Zatem Michel Juress to zapewne syn J. Juressa.
Dziękuję za wspaniałe zdjęcia!

Obawiam się jednak, że Nowy Dwór z albumu żydowskiego to jednek ten niedaleko Dąbrowy Białostockiej. Wasiliszki i Szczuczyn znajdują sie w obwodzie grodzieńskim już na Białorusi - oddalone od siebie o zaledwie 27 km.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez LOL21NDM » 31 Maj 2012, 23:08

Może fajnie było by zrobić coś podobnego dla upamiętnienia historii Nowego Dworu:

www.audiohistoria.dsh.waw.pl/audiohisto ... owie/lista

- ale to już wyższa szkoła "poświęcenia": trzeba czasu, chętnych i pieniędzy.... Jednak zawsze pomarzyć można, nie?
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez rewers27 » 04 Cze 2012, 18:06

Z wielką ciekawością obejrzałem zdjęcie dotyczące getta (Ruiny synagogi - gdzie stał fotograf) i budynku przy ul. Okrzei 1. nadesłane przez Kamę i Zebrzydowskiego, który je opisał. Jeżeli na tej fotografii jest getto i ten budynek nr1. to co robią tam budynki po lewej stronie zdjęcia. Na zdjęciu lotniczym (Film 3D) Nowego Dworu Mazowieckiego które datowane jest na 1940r. nie widzę śladu po tych budynkach a powinny być. Może ktoś mi pomoże rozwikłać tę zagadkę i odpowie gdzie leży prawda.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez KaloNDM » 04 Cze 2012, 19:15

@Rewers27
Zdjęcia opisał KaloNDM i tk28.
O które zdjęcie Tobie chodzi rewers27 ???

O tą fotografię, opisaną przez tk28

Image

Czy zdjęcie opisane przez KaloNDM

Image
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez rewers27 » 04 Cze 2012, 19:58

O tak oczywiście o to zdjęcie opisane przez KaloNDM. Powtarzam pytanie: Dlaczego na fotografii tej opisanej z getta są budynki po lewej stronie fotografii(Vis a vis budynku Okrzei nr1) a na wcześniejszym zdjęciu lotniczym(3D) z 1940r. tych budynków nie widać. Wiemy przecież kiedy powstało getto w Nowym Dworze Mazowieckim.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez LOL21NDM » 04 Cze 2012, 21:04

rewers27 napisał(a):O tak oczywiście o to zdjęcie opisane przez KaloNDM. Powtarzam pytanie: Dlaczego na fotografii tej opisanej z getta są budynki po lewej stronie fotografii(Vis a vis budynku Okrzei nr1) a na wcześniejszym zdjęciu lotniczym(3D) z 1940r. tych budynków nie widać. Wiemy przecież kiedy powstało getto w Nowym Dworze Mazowieckim.


Nie sprawdzałam teraz zdjęcia lotniczego (sorry, nie mam czasu), ale patrząc na zdjęcie przy Okrzei mam wrażenie, że te budynki po lewej są bardziej w tyle, czyli za następną - równoległą do Legionów - ulicą. Pamiętam, że w latach 70-tych był w tamtej okolicy jeszcze taki drewniany dom w głębi podwórka (wchodziło się od Warszawskiej, między budynkiem, w którym mieścił się sklep "sportowy", a szpalerem drzew (topole włoskie bodajże). Nie wiem dlaczego kojarzy mi się z wiśnią: albo tam mieszkał jakiś Wiśniewski, bądź dom był w kolorze ciemnej wiśni... ;)
Może były w najbliższej okolicy inne domy drewniane, które nie przetrwały potem wojny?
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 04 Cze 2012, 21:07

@rewers27 - Czy chodzi Ci o te budynki :?: :

Image

Jeśli o te to one nie stoją vis a vis budynku Okrzei nr1 lecz przy ulicy Nałęcza. Widoczne jest ogrodzenie getta, które było wzdłuż ulicy Nałęcza a budynki stoją już za ogrodzeniem.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez KaloNDM » 04 Cze 2012, 21:57

Przyjrzyj się Rewers27.
Widać je bardzo dokładnie.. są to budynki po przeciwnej stronie obecnej ulicy Nałęcza.
Widoczny dom z lukarą, to w chwili obecnej posiadłość nowodworskiego ginekologa.
Poza tym, za budynkiem na ulicy Okrzei 1, widać tzw. nowodworski browar.

Porównaj mój opis zdjęcia:

Image

ze zdjęciem Luftwaffe :

Image

Czy widzisz dom z lukarą ?

Rewers27.
Mogę się Ciebie o coś zapytać?
Dlaczego nie odpowiedziałeś na moje wcześniejsze pytania, które zadałem Tobie
kilka stron wcześniej?
Pozdrawiam.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez rewers27 » 05 Cze 2012, 07:28

Przyjrzałem się dokładnie i wszystko jest tak jak opisałeś KaloNDM. Tylko ja jeszcze widzę na fotografii lotniczej jakiś długi budynek bez dachu (O ile jest to budynek,może to trawnik), który zaczyna się przy ul.Okrzei ,stoi przy ul.Nałęcza a kończy się przy ul. Warszawskiej. Ja nie potrafię tak świetnie czytać fotografii lotniczych jak Ty i ten obiekt nie daje mi spokoju, bo powinien zasłaniać budynek ginekologa na tym zdjęciu getta, a jednak go nie zasłania. Coś dziwnie przebiega to ogrodzenie getta bo skręca w lewą stronę w kierunku ul. Warszawskiej (Nie zgadza się to z planem wykonanym przez tk28). Plan jest wykonany zgodnie z opisem i nic nie jest wiadome aby teren getta był powiększany. Co do tych pytań: to nie pamiętam linka do tej strony ,a odnośnie nowodworskiej synagogi to wczoraj wysłałem list z kilkoma odbitkami zdjęć i rysunkami synagog (Też ten rysunek synagogi z książki R.Gołąb) do przedwojennego mieszkańca NDM ,który ma doskonałą pamięć jest emerytowanym profesorem rocznik 1920. Wcześniej już też weryfikował mi zdjęcia i nigdy się nie mylił. Dziwię się, że nikt z mieszkańców NDM i domu opieki w NDM nie wie jak wyglądała synagoga. A może nikt jeszcze o to ich nie pytał.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Jak umiera historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez tk28 » 05 Cze 2012, 08:32

Pewnie nie było to ogrodzenie getta bo przecież no nie biegło w stronę ul. Warszawskiej, może faktycznie był tam jakiś ogrodzony teren, który na zdjęciu lotniczym wygląda jak wąski i długi budynek ale to chyba raczej jest ogrodzenie. Jest widoczny mały budynek/dom na tym ogrodzonym terenie przy ul. Warszawskiej.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości