Mam film 1939 roku i POTRZEBUJĘ POMOCY.

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Mam film 1939 roku i POTRZEBUJĘ POMOCY.

Postprzez KaloNDM » 09 Maj 2012, 21:18

Zwracam się z prośbą do użytkowników forum NOVIDVOR.
Posiadam fragment kroniki wojennej z września 1939 roku.
Jest to natarcie na TwierdzÄ™ Modlin oraz jej kapitulacja.
Zdjęcia są o tyle ciekawe, że widać na filmie fragmenty Fortu XVIII - przy obecnej drodze 630 - oraz armaty wyprowadzone przed twierdzę - ujęcia z samolotu.

Czy ktoś z Was zna Język Hiszpański ????

LINK ---> http://imageshack.us/clip/my-videos/28/kf1z.mp4/ <--- LINK

Bardzo prosiłbym o przetłumaczenie tej krótkiej sekwencji.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Mam film 1939 roku i POTRZEBUJĘ POMOCY.

Postprzez korwax » 10 Maj 2012, 02:40

Spróbuję Ci pomóc, ale na początek małe wyjaśnienie co do mojej znajomości hiszpańskiego. Nigdy się go nie uczyłem w szkole itp. jakiś czas temu "coś mnie wzięło" i kupiłem sobie kurs komputerowy do nauki hiszpańskiego, i tak sobie od czasu do czasu nad nim siedzę. O dziwo jednak trochę zrozumiałem o czym tam mówią.
Rozumiem że zastąpiłeś to co dzieje się na tym filmiku statycznym kadrem pokazującym Twierdzę Modlin. Narrator opisuje to co (prawdopodobnie) widać na oryginalnym filmiku. Ale do rzeczy, tłumaczenia nie są 1:1 ale oddają główną myśl (te czasy odnoszą się do filmiku z twojego linku):

od 00:02 do 00:08 Twierdza Modlin skapitulowała zaraz po upadku Warszawy
od 00:31 do 00:36 polscy emisariusze przynoszÄ… warunki kapitulacji twierdzy

ten fragment poniżej jest dla mnie "trochę" niezrozumiały

od 00:57 do 01:04 są duże ilości broni (i dalej nie jestem pewien ale chyba mówi coś o jeńcach wziętych do niewoli w Warszawie i Modlinie, być może coś o zniszczeniach wojennych.).

Ogólnie nic specjalnie ciekawego moim zdaniem (w sensie ścieżki dźwiękowej).
korwax
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 13
Rejestracja: 26 Kwi 2012, 15:02

Re: Mam film 1939 roku i POTRZEBUJĘ POMOCY.

Postprzez KaloNDM » 10 Maj 2012, 08:38

Dziękuję korwax.
Może sama ścieżka dźwiękowa nie jest niczym specjalnym ale wizja już tak :D
Zazwyczaj gdy widz ogląda film bez tłumaczenia, to zawsze jest pretensja,
że nie ma lektora lub polskich napisów :)
Jeszcze raz dziękuję.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Mam film 1939 roku i POTRZEBUJĘ POMOCY.

Postprzez Black Flag » 10 Maj 2012, 10:29

Witam.
Poprosilem o obejrzenie filmu mojego kolumbijskiego kolege. Jego tlumaczenie generalnie odpowiada tlumaczeniu Korvax. Jedynie w miejscu gdzie Korvax uslyszal "polscy emisariusze" , moj kolega uslyszal "czlonkowie polskiego parlamentu". Wedlug niego ostatni fragment filmu miedzy 00.57 a 01.04 brzmi tak: "ogromne ilosci wszelkiego rodzaju broni zostaly przejete w Warszawie i Modlinie" . Pytalem o jencow i zniszczenia wojenne lecz kolega twierdzi, ze nie ma o tym mowy w wyzej wymienionym fragmencie...Moze cos przeoczyl - jednak Kolumbia to nie Hiszpania :idea: , Pozdrawiam
Black Flag
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 53
Rejestracja: 10 Maj 2012, 09:39

Re: Mam film 1939 roku i POTRZEBUJĘ POMOCY.

Postprzez korwax » 10 Maj 2012, 13:24

Black Flag napisał(a):Witam.
(...) Jedynie w miejscu gdzie Korvax uslyszal "polscy emisariusze" , moj kolega uslyszal "czlonkowie polskiego parlamentu".(...)

Rzeczywiście narrator używa słów "parlamentarios polacos" i że to oni przynoszą warunki kapitulacji. Napisałem emisariusze, gdyż wydało mi się dziwne że to posłowie czy też senatorowie "paktują" z niemieckim dowództwem, a nie polscy generałowie. Dlatego użyłem bardziej pojemnego słowa emisariusze. To już Kalo oceni co bardziej pasuje do jego filmiku, no i faktycznego przebiegu negocjacji. Co do trzeciego fragmentu tekstu to przychylałbym się do opinii twojego kolegi, mój hiszpański jest naprawdę szczątkowy, a różnice między Kolumbią i Hiszpanią raczej nie są specjalnie duże (czy ktoś słyszał żeby Hiszpan uczył się języka przed wyjazdem do Kolumbii? :lol: ). Na pewno narrator mówi o przejęciu broni, a reszta to moje rozpaczliwe kombinacje z translatorem googla (pewnie wiecie jak on działa, ale lepszy rydz...). Tak czy siak cieszę się że na coś się przydałem.
korwax
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 13
Rejestracja: 26 Kwi 2012, 15:02

Re: Mam film 1939 roku i POTRZEBUJĘ POMOCY.

Postprzez Black Flag » 10 Maj 2012, 14:04

korwax napisał(a):
Black Flag napisał(a):Witam.
(...) Jedynie w miejscu gdzie Korvax uslyszal "polscy emisariusze" , moj kolega uslyszal "czlonkowie polskiego parlamentu".(...)

Rzeczywiście narrator używa słów "parlamentarios polacos" i że to oni przynoszą warunki kapitulacji. Napisałem emisariusze, gdyż wydało mi się dziwne że to posłowie czy też senatorowie "paktują" z niemieckim dowództwem, a nie polscy generałowie. Dlatego użyłem bardziej pojemnego słowa emisariusze. To już Kalo oceni co bardziej pasuje do jego filmiku, no i faktycznego przebiegu negocjacji. Co do trzeciego fragmentu tekstu to przychylałbym się do opinii twojego kolegi, mój hiszpański jest naprawdę szczątkowy, a różnice między Kolumbią i Hiszpanią raczej nie są specjalnie duże (czy ktoś słyszał żeby Hiszpan uczył się języka przed wyjazdem do Kolumbii? :lol: ). Na pewno narrator mówi o przejęciu broni, a reszta to moje rozpaczliwe kombinacje z translatorem googla (pewnie wiecie jak on działa, ale lepszy rydz...). Tak czy siak cieszę się że na coś się przydałem.


Nie traktuje tego co napisalem wczesniej jako udzialu w zawodach sportowych. Nie chcialem tez deprecjonowac Twoich zdolnosci jezykowych ( wrecz przeciwnie, jestem pelen podziwu dla ludzi ktorzy potrafia spedzac czas wolny inaczej niz w "towarzystwie grila" i butelki wodki np. uczac sie jezykow obcych - jak w Twoim przypadku :P ), gdyz sam nie jestem Mistrzem Swiata :oops: Chcialem po prostu pomoc.....dlatego nie powinienes brac mojego posta "do siebie".
Co do roznic jezykowych o ktorych wspominasz mimo iz takowe istnieja i dla autochtonow sa dosc znaczne, to jednak nie pisalem tego POWAZNIE - pozwolilem sobie na niewinny zarcik ;)
Pozdrawiam i mam nadzieje ze tez sie do czegos przydalem ;)
Black Flag
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 53
Rejestracja: 10 Maj 2012, 09:39

Re: Mam film 1939 roku i POTRZEBUJĘ POMOCY.

Postprzez korwax » 10 Maj 2012, 15:55

Black Flag napisał(a):Witam.

(...)dlatego nie powinienes brac mojego posta "do siebie".

Ja wcale tego nie brałem do siebie, po prostu chciałem uściślić kwestię tych parlamentarzystów i tyle :D
Black Flag napisał(a):(...) - pozwolilem sobie na niewinny zarcik ;)
I tak to właśnie odebrałem, tak więc spokojnie, wszystko jest na luzie i z uśmiechem. Pozdrawiam
korwax
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 13
Rejestracja: 26 Kwi 2012, 15:02

Re: Mam film 1939 roku i POTRZEBUJĘ POMOCY.

Postprzez KaloNDM » 17 Maj 2012, 20:49

Dziękuję Wam za okazaną pomoc.
Film możecie obejrzeć tutaj:

viewtopic.php?f=2&t=702

Pozdrawiam.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron