Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez tk28 » 14 Cze 2012, 12:58

LOL21NDM napisał(a):Kiedyś pisałam o jednym z moich pierwszych wspomnień z tego terenu: gdzieś od strony górki/Inżynierskiej był dom - taki jednorodzinny starszego typu, w którym poszłam z Rodzicami kupić cięte kwiaty. Potem ten dom wyburzono. Przynajmniej tak to pamiętam...

Dom ten stał mniej więcej w tym miejscu przy skarpie Link, należał do państwa Jakubowskich, którzy byli rolnikami i mieli pole w okolicach dzisiejszego boiska i bloków na Pólku.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 15 Cze 2012, 20:23

Krzymen.. mam nadzieję, że mi wybaczysz ;) na Twoje pytania odpowiem na końcu :D

Zebżydowski napisał(a):Świetna robota Kalo z tym zdjęciem terenów Batalionu Elektrotechnicznego.
Gdzie znajdował się fotograf? Na kominie? Czy jednak robił zdjęcie z samolotu?


Dzięki Zeb..
Przyjrzyj się dokładnie :D
Widzisz po prawej stronie skrzydło samolotu? :D

Image

Odpowiedź na pytanie gdzie znajdował się fotograf masz na zdjęciu :D
Zauważyłeś, że na tej drugiej fotografii Juress utrwalił również cmentarz żydowski i ewangelicki?

tk28 napisał(a):Przydałoby się stare zdjęcie tego terenu, podobno rozlewisko sięgało do dzisiejszego ogrodzenia dawnej jednostki i było połączone ze stawem na jej terenie. Wojsko jeszcze wiele lat później walczyło z wybijającą wodą na tym terenie, zresztą przy sporych opadach do dziś tam wszystko pływa począwszy od drogi do "Piątki" aż pod same boisko na Pólku.


Mówisz i masz :D
Na początek krótki filmik, który zmontowałem według Waszego pomysłu - tk28 i LOL21NDM.
Jest to nałożenie dwóch zdjęć.. z 1940 roku i 2012 roku :D

"..Osiedle Pólko i Batalion Elektrotechniczny / 1940 - 2012 / Nowy Dwór Mazowiecki.."
http://www.youtube.com/watch?v=9uuaSlrbIFs


A teraz fotki :D
Na dzień dobry zdjęcie z archiwum Luftwaffe – 1940 rok – na którym zaznaczyłem wszystkie widoczne oczka wodne.

Image

Następnie Print Screen z Google Maps, na który nałożyłem czerwonymi kółkami wspomniane rozlewiska.

Image

Teraz nałożenie tych dwóch zdjęć – trochę kiepska jakość.. ale..

Image

Teraz zdjęcie 3D – załóż okulary i prównaj :D

Image

Oczywiście nie może też zabraknąć fotki wykonanej przez Michela Juressa.
Żołnierze Batalionu Elektrotechnicznego podczas gry w tenisa :D
Poznajesz staw? :D

Image

No i na koniec, wycinek fotki z lotu ptaka.
W swoim filmie zapomniałem zakreślić tego oczka wodnego po lewej stronie.
Na zdjęciach się poprawiłem.
Właśnie ten mały stawik byłby dzisiaj przy samym wyjściu ze Szkoły Podstawowej Nr 5 :D

Image

Jak widać ze zdjęć, ten teren był naturalnym rozlewiskiem i w czasie
Wysokich wód rzeki Wisła i Narew bardzo prawdopodobnie teren obecnych
Garaży przy ulicy Inżynierskiej, teren obecnych bloków, teren Liceum Ogólnokształcącego, teren SP Nr 5 był zalewany.
Z powyższych zdjęć dość jasno wynika, dlaczego tyle czasu był problem z nowo pobudowanym basenem :D
Kto kopie tyle metrów w głąb, bez zbadania wód gruntowych ??? :D :D :D

LOL21NDM napisał(a):od strony górki/Inżynierskiej był dom - taki jednorodzinny starszego typu, w którym poszłam z Rodzicami kupić cięte kwiaty. Potem ten dom wyburzono.


Przenieś się w czasie LOL21NDM :D
Ten dom widać na zdjęciach lotniczych :D :D :D

krzymen napisał(a):Mam kilka pytań. Czy ten szpital był na Przedmościu Kazuńskim (Kazuń Nowy)? Lekko ranni kąpali się w Wiśle, był więc blisko rzeki. Niedaleko było też do mostu pontonowego. Giertych schodził po schodach – były/są tam budynki piętrowe?
Z fortu wywożono codziennie „do wspólnych grobów całe stosy trupów” … Gdzie mogli grzebać tych zmarłych krasnoarmiejców? Na cmentarzu wojskowym w Modlinie natrafiłem raptem na dwa groby żołnierzy rosyjskich?/sowieckich? Znajdują się w kwaterze żołnierzy WP.


Dobra Krzymen :D teraz kolej na Ciebie :D
Wrócę jeszcze na moment do szpitala polowego w Nowym Dworze Mazowieckim.
Znalazłem w swoich zbiorach zdjęcie izby chorych Batalionu Elektrotechnicznego.
Oczywiście fotkę zrobił nie kto inny jak sam Juress - początek lat 20-tcyh.
Bardzo możliwe, że o tym szpitalu pisał w swoich wspomnieniach Giertych ???

Image
1940

Nie wiem, czy kiedykolwiek byłeś w Kazuniu.
Pamiętaj o tym, że są to tylko moje domysły.
Wątpię aby szpital polowy znajdował się na terenie jednostki wojskowej – to właśnie tam znajdują się piętrowe budynki.
Giertych wspominał o forcie.. Moim zdaniem szpital polowy znajdował się tuż przed wjazdem do jednostki.. jest tam mały i pojedynczy fort.
Od tego fortu było bardzo blisko do mostu pontonowego oraz łach rzeki Wisła.
Obecny most przez rzekę im. Józefa Piłsudskiego został odbudowany w 1934 roku.
Nie istniał przez prawie 20 lat ponieważ w 1915 roku wysadzili go Rosjanie.

Image

Od strony Jednostki Wojskowej w Kazuniu – wcześniej Twierdza Nowogieorgiewsk – została wybudowana
tymczasowa przeprawa, która dochodziła w okolice spichlerza – spójrz na fotki z okresu międzywojennego.

Image

Image

W późniejszym czasie zbudowano tymczasowy most miejscu przeprawy.

Image

Dlaczego o tym piszę i zamieszczam fotki tych przepraw?
Chodzi mi o zbiorowe mogiły.
Już w pierwszym poście zapomniałem Tobie napisać, że Giertych będąc w szpitalu polowym w Nowym Dworze, wspominał o szerzącej się epidemii.
Właśnie..
W Nowym Dworze Mazowieckim było specjalne miejsce, w którym grzebano zwłoki zmarłych w wyniku epidemii.
Było to wyznaczony sektor, który znajdował się na cmentarzu katolickim – tuż za fabryką Winogradowa, pod załamanie się płotu przy Batalionie Elektrotechnicznym.
Moja mama będąc dziewczynką – pochodzi z Łajsk – usłyszała rozmowę swojej matki, która rozmawiała ze swoją ciotką.
Podsłuchała między innymi tajemnicę.. jej wuj zmarł na długo przed jej urodzeniem.
Okazało się, że zszedł na chorobę zakaźną i z Łajsk został przewieziony do Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie został pochowany w jakimś specjalnym sektorze.
Moja matka nie wiedziała gdzie..
Będąc kiedyś z wizytą u pani Alicji Grześkiewicz z domu Kawula – ur. 1924 rok – zapytałem o miejsce, w którym byli grzebani ludzie, zmarli na choroby zakaźne.
Pani Alicja dokładnie opisała to miejsce.

Do czego zmierzam..
Wątpię aby ciała zmarłych w szpitalu polowym w Kazuniu, wożone były w furmankach przez teren spichlerza,
stoczni Modlin, miasto Nowy Dwór Mazowiecki aż na cmentarz katolicki.

W kazuniu Niemieckim – obecnie Nowym – istniał cmentarz mennonicki, gdzie później został przekształcony w ewangelicki.
Ten cmentarz istnieje do tej pory lecz w strasznym i opłakanym stanie – zobacz mój post na luteranieforum.pl

http://luteranieforum.pl/viewtopic.php?t=802&p=12473

Obok tego cmentarza od urodzenia mieszka mój kolega.
Opisał mi jak wyglądał jeszcze pod koniec lat 70-tych i na początku 80-tych.
Twierdził, że na cmentarzu tym były mogiły z napisami po rosyjsku z wizerunkiem gwiazdy.
Mówił też o grobach z gwiazdami Dawida.
Na początku potraktowałem to jak mrzonkę.. ot.. dziecinna fantazja..
Po spotkaniu z ewangelikami, którzy przyjechali posprzątać teren cmentarza ewangelickiego w Nowym Dworze Mazowieckim, zapytałem się ich,
czy jest to możliwe, aby na cmentarzu mennonickim później ewangelickim mogły być mogiły Rosjan i Żydów.
Okazuje się, że tak!
Ewangelik o Nicku „Baron” powiedział mi, że często na ich cmentarzach, byli chowani żołnierze różnych wyznań,
którzy polegli podczas I Wojny.
Dlatego wydaje mi się bardzo prawdopodobne, że wspomniane przez Giertycha masowe groby krasnoarmiejców,
znajdują się właśnie na tym cmentarzu.

Spójrz na zdjęcia, które dla Ciebie przygotowałem.
Pierwsze zdjęcie z archiwum Luftwaffe – 1940 rok.

Image

Teraz porównaj ze współczesną fotką z serwisu Google Maps.

Image

Na zakończenie jeszcze jedna fotka z lotu ptaka – rok 1947.

Image

Na tej fotce widać łachy rzeki Wisła :D :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 15 Cze 2012, 23:43

Dzięki za informacje!
KaloNDM napisał(a):Nie wiem, czy kiedykolwiek byłeś w Kazuniu. (…) Wątpię aby szpital polowy znajdował się na terenie jednostki wojskowej – to właśnie tam znajdują się piętrowe budynki.
Giertych wspominał o forcie.. Moim zdaniem szpital polowy znajdował się tuż przed wjazdem do jednostki.. jest tam mały i pojedynczy fort.

W Kazuniu nigdy nie byłem. Jednak dziadek Romana G. ;) pisze o setkach/tysiącach rannych! Szpital mógł być więc w kilku obiektach (koszarach/fortach).
KaloNDM napisał(a):Wątpię aby ciała zmarłych w szpitalu polowym w Kazuniu, wożone były w furmankach przez teren spichlerza, stoczni Modlin, miasto Nowy Dwór Mazowiecki aż na cmentarz katolicki. (…)
W Kazuniu Niemieckim – obecnie Nowym – istniał cmentarz mennonicki, gdzie później został przekształcony w ewangelicki. Ten cmentarz istnieje do tej pory lecz w strasznym i opłakanym stanie

W pierwszej chwili też pomyślałem o cmentarzu mennonickim :!: :!: Ale później wpisałem w Google „fort w Kazuniu” i wyskoczyło ... Fort VII Cybulice Małe :lol: Dopiero niedawno, kiedy dokładnie wczytałem się we wspomnienia szer. G. (kąpiele nad Wisłą, most pontonowy), doszedłem do wniosku, że Fort VII trzeba całkowicie odrzucić! Za daleko od Wisły!
KaloNDM napisał(a):Obok tego cmentarza od urodzenia mieszka mój kolega. Opisał mi jak wyglądał jeszcze pod koniec lat 70-tych i na początku 80-tych. Twierdził, że na cmentarzu tym były mogiły z napisami po rosyjsku z wizerunkiem gwiazdy. Mówił też o grobach z gwiazdami Dawida. (…)
Dlatego wydaje mi się bardzo prawdopodobne, że wspomniane przez Giertycha masowe groby krasnoarmiejców, znajdują się właśnie na tym cmentarzu.

KaloNDM! Tutaj są dwie sprawy. Po pierwsze, to nie myślałem, że ten cmentarz mennonicki jest tak blisko fortu i budowli Przedmościa Kazuńskiego. Na 99.99% tam musieli chować zmarłych czerwonoarmistów!
Druga sprawa to nagrobki z wizerunkiem gwiazdy. Nie jest możliwe, aby postawiono je przed II wojną światową!!! Wtedy bolszewikom stawiano krzyże lub kładziono betonowe tabliczki pulpitowe. Cmentarz mennonicki mógł być wykorzystany do tymczasowych pochówków żołnierzy Armii Czerwonej z 1945 r. W latach 70/80 mogli przenieść te groby na jakiś cmentarz zbiorczy. Z drugiej strony, to władze ZSRR i PRL zupełnie nie interesowały się grobami krasnoarmiejców z 1920 r. To właśnie w okresie PRL likwidowano sowieckie pochówki z wojny polsko-bolszewickiej i nikt nie protestował! Mało prawdopodobne, aby te nagrobki z gwiazdami były na mogiłach z 1920 r.
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez Zebżydowski » 16 Cze 2012, 09:30

Kalo NDM:
Przyjrzyj się dokładnie
Widzisz po prawej stronie skrzydło samolotu?
………………………………………………………………………………
Odpowiedź na pytanie gdzie znajdował się fotograf masz na zdjęciu
Zauważyłeś, że na tej drugiej fotografii Juress utrwalił również cmentarz żydowski i ewangelicki?


No jasne gdzie gdzie był Juress. To skrzydło zauważyłęm dopiero potem gdy wysłałęm swój poprzedni post.
Widać górkę obydwu cmentarzy.
Świetnie że zachowały się dobrej jakości zdjęcia ukazujące ten fragment NDM. Ale mam pytanie: czy Juress zrobił jakieś inne zdjęcia NDM z tego samolotu :?: :!:
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez tk28 » 16 Cze 2012, 10:28

KaloNDM napisał(a):Oczywiście nie może też zabraknąć fotki wykonanej przez Michela Juressa.
Żołnierze Batalionu Elektrotechnicznego podczas gry w tenisa :D
Poznajesz staw? :D

Image

SUPER!!! Jaka tam wtedy była pustka. Z lewej strony dziś biegnie ulica Inżynierska i stoją bloki, na wprost stoi LO, dalej ZSZ nr1 i dawny internat, niesamowite.

KaloNDM napisał(a):No i na koniec, wycinek fotki z lotu ptaka.
W swoim filmie zapomniałem zakreślić tego oczka wodnego po lewej stronie.
Na zdjęciach się poprawiłem.
Właśnie ten mały stawik byłby dzisiaj przy samym wyjściu ze Szkoły Podstawowej Nr 5 :D

Image

Ten staw na terenie wojskowym byłby przy wyjściu z terenu szkoły nr 5 jeżeli weźmiemy pod uwagę to dzisiejsze wyjście przy ogrodzeniu LO. Za czasów mojej podstawówki tego wyjścia nie było, było tylko to wyjście od strony bloków przy sportowej. Zazwyczaj przechodziłem przez płot ale ten był często smarowany jakimś czarnym smarem żeby dzieciaki nie przechodzili :) Mój tata zawsze wspomina ile wojsko nawiozło wywrotek piachu żeby zasypać ten staw a i tak woda wciąż wybijała.
Ostatnio edytowany przez tk28, 16 Cze 2012, 18:49, edytowano w sumie 1 raz
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 16 Cze 2012, 11:26

KaloNDM napisał(a):Obok tego cmentarza od urodzenia mieszka mój kolega.
Twierdził, że na cmentarzu tym były mogiły z napisami po rosyjsku z wizerunkiem gwiazdy. Mówił też o grobach z gwiazdami Dawida.

Te groby Żydów, to jeszcze jeden dowód, że cmentarz mennonitów wykorzystano do pochówków w czasie II w.ś. Jeńców sowieckich nie segregowano wg. religii i jak mi kiedyś odpisano na jednym rosyjskojęzycznym forum - „в РККА все были атеисты!” :lol: (W Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej wszyscy byli ateistami!).
Żołnierze WP - żydzi, zmarli w Modlinie lub okolicy:
Eigert Lejb Samuel, szer., 13 pp, zm. 26.X.1920 Modlin
Migdał Hersz, szer., 13 pp, zm.ch. 13.VII.1920 Modlin
Pajczer Szmul, kan., 1 pap lit., poległ 15.VIII.1920 Modlin
Śmietana Mordka, szer., 22 pp, zm.ch. 18.VI.1920 Modlin
Zacherman Boruch, szer. 3 baon etap., zm. 26.X.1920 Modlin
Żołnierze-żydzi, służący w WP, którzy zmarli w szpitalu w Modlinie, zostali na 100% pochowani w NDM na tamtejszym kirkucie. Taka była wtedy praktyka, że na cmentarzach wojskowych chowano żołnierzy-chrześcijan, a żydów i mahometan na ich cmentarzach wyznaniowych. Oczywiście w warunkach bojowych różnie bywało …
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez LOL21NDM » 16 Cze 2012, 18:34

KaloNDM napisał(a):No i na koniec, wycinek fotki z lotu ptaka.
W swoim filmie zapomniałem zakreślić tego oczka wodnego po lewej stronie.
Na zdjęciach się poprawiłem.
Właśnie ten mały stawik byłby dzisiaj przy samym wyjściu ze Szkoły Podstawowej Nr 5 :D

Image


Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, ale ja patrząc na zdjęcie tych dwóch stawów mam wrażenie, że ten mniejszy staw byłby gdzieś w okolicach zachodniej części szkoły. Pamiętam z dzieciństwa czas, gdy Piątki jeszcze nie było, a po lewej obok owego stawu przebiegało chyba przedłużenie Śniadeckich, bo pamiętam domy stojące przy tej drodze od strony stadionu, aż do furtki przy blokach wojskowych... Mam też jakieś takie mętne wspomnienie okolicy zza domu, który nadal stoi między Maturzystów, a piątką. Mieszkali tam znajomi, i czasem bywałam na tyłach posesji. Kojarzą mi się jakieś kaczki chyba, więc być może była tam i woda - bardzo zielono i zarośnięte gdzieś tuż za płotem chyba było, co by wskazywało być może na lokalizację stawu. Ale mogę się mylić co do tego wspomnienia, bo miałam wtedy z osiem-dziewięć lat...
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez tk28 » 16 Cze 2012, 19:19

LOL21NDM napisał(a):Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, ale ja patrząc na zdjęcie tych dwóch stawów mam wrażenie, że ten mniejszy staw byłby gdzieś w okolicach zachodniej części szkoły.

Zgadza się, na porównaniu KaloNDM dokładnie widać, że ten mały stawek wypada równo na linii ogrodzenia "piątki" i prywatnej posesji. Gdy chodziłem do podstawówki w tym miejscu była zrobiona studzienka odpływowa, do której cały czas leciała stróżka wody po wybetonowanym mającym kilka metrów kanałku. Być może służyło to do odprowadzania sączącej się wody gruntowej w tym miejscu. Wszystko obrośnięte było krzakami, nie wiem jak jest tam teraz, czy nadal jest ta studzienka odpływowa ale przy najbliższej okazji sprawdzę. Ten mały stawek na zdjęciu lotniczym bardziej wygląda na jakiś lej po wybuchu wypełniony wodą niż naturalny stawek, no ale to tylko takie moje spostrzeżenie.

Image
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez Zebżydowski » 26 Cze 2012, 16:38

Te dawne stawy nowodworskie to trochę zagadka.
Interesuję sie astronomią i wiem coś niecoś o meteorytach - tych co spadają z nieba nia ziemię (nie mylić z meteorami). Spadając robią zawyczaj dziury w ziemi które po latach podchodzą wodą i wyglądają - wypisz wymaluj - jak nowodworskie oczka.
Odpowiednio duży meteoryt spalając się w atmosferze przed uderzeniuem w ziemię zazwyczaj wybucha pod wpływem temperatury z tarcia i rozpada się na kilka lub kilkanaście kawałków.
Powstanie tych oczek wodnych jako efekt uderzenia rozpadającego się meteorytu to oczywoście hipoteza.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 30 Sie 2012, 21:33

Krzymen.
Mój kolega nie jest pewien, czy były to rosyjskie gwiazdy.
Gwiazdy Dawida były na pewno.
Moi znajomi ewangelicy, twierdzą, że wiele razy na cmentarzach mennonickich i ewangelickich
chowani byli żołnierze wyznania mojżeszowego i prawosławnego podczas I wojny.
Zrobiłem fotki fortu - który mógł być szpitalem polowym w Kazuniu.
Załączniki
CAM_0050.JPG
CAM_0050.JPG (69.02 KiB) Obejrzany 27851 razy
CAM_0051.JPG
CAM_0051.JPG (86.82 KiB) Obejrzany 27851 razy
CAM_0057.JPG
CAM_0057.JPG (92 KiB) Obejrzany 27851 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 30 Sie 2012, 21:35

Krzymen.. Mam do Ciebie prośbę !!!
Rozwiążesz zagadki poniżej?
Są to fotografie z 1916 roku.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (39.73 KiB) Obejrzany 27011 razy
2.jpg
2.jpg (45.01 KiB) Obejrzany 27011 razy
3.jpg
3.jpg (105.22 KiB) Obejrzany 27011 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 30 Sie 2012, 21:37

ciąg dalszy
Załączniki
4.jpg
4.jpg (64.68 KiB) Obejrzany 27011 razy
5.jpg
5.jpg (80.84 KiB) Obejrzany 27011 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 30 Sie 2012, 22:35

1. Grabhugel. ??? v. Wallenbergs – nie wiem :(
2. Rabbinergraber auf dem Judenfriedhof in Grojec – Groby rabinów na cmentarzu w Grójcu.
3. Heldenfriedhof in Plock – „cmentarz bohaterów w Płocku”. Zdjęcie przedstawia kwaterę niemiecką na cmentarzu garnizonowym w Płocku przy ul. Norbertańskiej. Teraz to wygląda dużo gorzej, ale podobno mają remontować pomnik.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... ckie/plock
cm.garnizonowy.jpg
cm.garnizonowy.jpg (54.59 KiB) Obejrzany 27002 razy

4. Nieistniejący cmentarz we Włocławku, na którym pochowano żołnierzy niemieckich (i rosyjskich ?) poległych 12 listopada 1914 r. Znajdował się w okolicach skrzyżowania ulic Wienieckiej i Hutniczej. Obecnie na jego terenie stoją budynki mieszkalne i sklep spożywczy.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... /wloclawek
5. Jednorożec – największy cmentarz z I w.ś. na Mazowszu (oczywiście jeżeli nie liczyć kwater na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, które rozwalili :twisted: „towarzysze” z LWP). Spoczywa tu 1465 żołnierzy niemieckich i 2119 żołnierzy rosyjskich.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... jednorozec
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 30 Sie 2012, 22:43

OK :D
Dzięki Krzymen..
Życzysz sobie którąś na Twoją stronę?

P.S.
Nie są tak dobrej rozdzielczości jak zdjęcia z Psucina.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 02 Wrz 2012, 20:09

Skoro nie chcesz, to nie będę nalegał.

Wracając do tematu cmentarza przy forcie XVI b

krzymen napisał(a):Tak. Zrobiłem nawet zdjęcie szczątków leżących pod pomnikiem.
Jakiś mężczyzna, którego spotkałem, właściciel działki na terenie fortu, powiedział mi,
że to właśnie „działkowcy” wykarczowali i posprzątali teren cmentarza.
Zebrali i zakopali pod kamiennym murem kilka plastikowych worków ludzkich kości


Napisałem Tobie kiedyś, że spróbuję odnaleźć tekst, który znajdował się na cmentarnej tablicy.
Nie wiem czy dzwoniłeś do Prezesa fortu XVI b, czy też do człowieka, pasjonata histrorii tego fortu.
(Miałeś odpowiedzieć).
Nie ważne.. Generalnie cmentarzyk ten wygląda dzisiaj tak - zdjęcia poniżej.

Tekst który był na tablicy to:

"..Na znalezionej w 1973 r. żeliwnej tablicy, znajdował się napis w języku niemieckim
/obecnie tablica ta zaginęła/ o treści:
R.I.P. DEM. GEDENKEN DER. TAPFEREN. UND. RUSSISCIDEN. KAMPFER. DIE FUR. IHR VATERLAND. STERBEN. UND. HIER,
IM TODE. VERGINT IN EWICEM FRIEDEN RUHEN.

Pod tym napisem umieszczonow wizerunki trzech krzyży ustawionych pochyle na stoku wzgórza, jeden z nich
/prawy/ przedstawia krzyż prawosławny. Pod krzyżami napis:
FIELEN. SIE. IN. DEN. KAMFEN AM. 15.16.17.18. AUG. 1915.
Tłumaczenie niemieckiego napisu brzmi:
Pamięci walecznych niemieckich i rosyjskich bojowników, którzy za swoją ojczyznę umarli i tutaj po śmierci
pozostali w wiecznym pokoju i spokoju. Oni polegli w walce 15,16,17 sierpnia 1915 r.."
Załączniki
1.JPG
1
1.JPG (90.01 KiB) Obejrzany 26960 razy
2.JPG
2
2.JPG (112.47 KiB) Obejrzany 26960 razy
3.JPG
3
3.JPG (114.31 KiB) Obejrzany 26960 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

cron