Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 22 Maj 2012, 23:20

krzymen napisał(a):Tak. Zrobiłem nawet zdjęcie szczątków leżących pod pomnikiem ... zebrali i zakopali pod kamiennym murem kilka plastikowych worków ludzkich kości.


Qurva.. żal psać.. sQurvysyństwo.. takich poszukiwaczy tylko w dyby i do lochu.. zero litości. :evil: :evil: :evil:

krzymen napisał(a):I bardzo dobrze! Trzeba oznaczać zdjęcia, bo ludzie kopiują i nie raczą podawać źródła pochodzenia. Super zdjęcia!!!! Widać cmentarz nie był wtedy zarośnięty.


To zdjęcie z kolekcji pewnej kobiety - dane masz w skrzynce pocztowej na swoim e-mailu :D

krzymen napisał(a):Byłem dziś w bibliotece i zapoznałem się z rozdziałem „Cmentarze” w książce Ryszarda Gołąba „Ilustrowana monografia miasta Nowego Dworu Mazowieckiego z historią Twierdzy Modlin” (2006). Autor rzetelnie opisał ten temat. Wiele ciekawych informacji i trafnych wniosków.


Tak myślałem, że to było w książce Ryszarda Gołąba.

krzymen napisał(a):Skopiowałem też nekrolog sierż. Bytnera.Okazuje się, że sierżant był mieszkańcem Nowego Dworu. Świadczy o tym treść nekrologów zamieszczonych przez ojca i rodzeństwo, a także przez towarzyszy broni z III batalionu 21 pułku piechoty.


Wielkie dzięki Krzymen.
Dla mnie to bardzo ważna informacja.

P.S.

Sprawdź skrzynkę pocztową :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 24 Maj 2012, 16:06

KaloNDM napisał(a):... takich poszukiwaczy tylko w dyby i do lochu.. zero litości. :evil: :evil: :evil:

Święte słowa … w dyby i na osiem lat do lochu! A gdyby tak zsumować, to wyjdzie dziesięć latek :D
Podstawa prawna jest:
Kodeks Karny, Rozdział XXXII,
Art. 262. § 1. Kto znieważa zwłoki, prochy ludzkie lub miejsce spoczynku zmarłego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
LIR 101.JPG
LIR 101.JPG (27.79 KiB) Obejrzany 13531 razy

Wygląda na to, że na obu psucinskich cmentarzach spoczywają?/spoczywali? Sasi z Landwehr Infanterie Regiment 101. Poza tym pułkiem tylko jeszcze jeden saski oddział brał udział w oblężeniu Modlina – 1 Erzatz-Battaillon Reserve Infanterie Regiment 104 (1 batalion zapasowy 104 rezerwowego pułku piechoty).
Na Twoim zdjęciu jest tylko fragment tablicy, ale końcówki słów pozwalają mniej więcej zrekonstruować napis:
Hier ruhen / Tu spoczywają
die tapferen / dzielni
Kameraden / towarzysze
vom Ldw IR 101 / ze 101 pułku piechoty Landwehry

Dzięki za mail i kontakty, odpowiem na priv. Poproszę znajomego Niemca, aby pomógł odcyfrować napisy. Niektóre są napisane gotykiem :mrgreen:
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 27 Maj 2012, 23:46

KaloNDM! Znasz może kogoś w Nowym Dworze Mazowieckim, kto przed 1939 r. degustował piwko (tzn. wychylił wiele kufli) z miejscowego browaru??? :D Dlaczego o to pytam? Poczekaj, odpowiedź będzie niżej. :D

Rozmawiałem z panią z kancelarii cmentarza, która wyjaśniła mi, iż dokumentacja cmentarza w NDM uległa zniszczeniu w czasie II w.ś. To, co teraz mają w komputerze, to efekt spisu z natury. Z Bytnerów znalazła w spisie tylko grób Antoniny BYTNER zmarłej w 1908 r. (kwat. C1, rząd 6), zlokalizowany, gdzieś za kapliczką. Twierdziła, że jest to JEDYNY GRÓB BYTNERÓW na cmentarzu w NDM. Przejeżdżałem w piątek przez NDM, więc oczywiście wstąpiłem na cmentarz. Nikt nie wiedział, gdzie jest ta kwatera (nawet grabarze!!!), a tabliczek z numerami kwater tam nie uświadczysz. Żadnego planu też nie ma. Łażąc tak po cmentarzu natknąłem się jednak na okazały pomnik z napisem „GROBY RODZINY BYTNERÓW”!!!! - czyli tak jak napisali żołnierze 21 pp w nekrologu swojego towarzysza broni!
cm.Bytner.jpg
cm.Bytner.jpg (62.59 KiB) Obejrzany 13495 razy

Wiemy już na 99,99% gdzie spoczywa sierż. Antoni S. Bytner :!: :!: Nagrobek z piaskowca jest wysoki na ok. 3 m i został wykonany w pracowni warszawskiej S. Iwanowicza z ul. Dzikiej 59. Świadczy to o zamożności tej rodziny.

Jednak postanowiłem odnaleźć także grób Antoniny Bytner, pytając się ludzi na prawo i lewo. Jeden z mężczyzn powiedział mi, że czytał lub słyszał, iż rodzina BYTNER była w posiadaniu browaru w Nowym Dworze!!!!!

W pewnym momencie, jakaś uczynna starsza pani podeszła i powiedziała, że idzie kościelny. On już wiedział, gdzie jest kwatera C1, ale grobu Antoniny B. nie znaleźliśmy! Zaprowadził mnie do „GROBÓW RODZINY BYTNERÓW” i oświadczył, że jest to JEDYNY GRÓB BYTNERÓW na tym cmentarzu, a nagrobek jest uznany za zabytek. Ciekawe, że rano mówiono mi przez telefon tylko o Antoninie, a nic nie wiedziano o „Grobach Rodziny Bytnerów”! Widocznie biedna Antonina dostała cynk o mojej wizycie i zdążyła uciec na inny cmentarz! :lol: Może zalegała z opłatami? :lol:
W domu wrzuciłem do GOOGLE „Antonina BYTNER” … i ku swemu zdziwieniu znalazłem fotografię (z 2006 r.) jej grobu!!!!
http://www.bagnowka.com/?m=cm&g=zoom&gal=36&img=9886
Na stronie „bagnowka” znajduje się 39 zdjęć z cmentarza NDM, w tym trzy fotki „Grobów Rodziny Bytnerów”!!!!!
http://www.bagnowka.com/?m=cm&g=zoom&gal=36&img=9869
http://www.bagnowka.com/?m=cm&g=zoom&gal=36&img=9868
Od razu widać, że na zdjęciu z 2006 Groby Bytnerów zajmowały większą powierzchnię, która teraz jest częściowo zajęta przez nowe pochówki …

W Wojsku Polskim 1918-1920 nie było praktyki sprowadzania zwłok poległych żołnierzy do ich miejsc zamieszkania. Trzeba by sprowadzić kilkadziesiąt tysięcy nieboszczyków! Antki ze wsi lub z robotniczych dzielnic gryzą ziemię na wiejskich cmentarzach na byłych Kresach wschodnich lub w miastach, gdzie były szpitale wojskowe. Wielu zresztą nie ma grobów. Szczątki poległych oficjalnie sprowadzano bardzo rzadko i chodziło niemal wyłącznie o wyższych oficerów. Np. gen. por. Stanisław Filip Dubiski (dca 1 D.Strzelców Wielkopolskich, poległy pod Bobrujskiem w 1919 r. - jedyny generał WP poległy w boju w latach 1918-1920), mjr Stefan Bobrowski (dca 36 pp LA, śmiertelnie ranny pod Żółkwią w styczniu 1919 r. w walkach z Ukraińcami), czy też ppłk Arnold Szylling (dca 57 pp wielkopolskiej, poległy we wrześniu 1920 pod Kobryniem). Wszyscy trzej, kawalerowie VM, spoczywają na Starych Powązkach. Jednak na tym cmentarzu spoczywa także kilkuset innych żołnierzy poległych w latach 1918-1920, których szczątki sprowadziły rodziny. Są to w większości oficerowie i ochotnicy z „dobrych” (czyli bogatych :mrgreen: ) warszawskich rodzin. Ich rodziny było stać na opłacenie kosztów transportu zwłok lub miały takie „chody” w wojsku, że jakoś to załatwiły. Co do samego Antoniego Bytnera, to zakładam, że na studiach w Nantes, we Francji, mógł być przed 1914 r. W 1919 mógł mieć zatem ok. trzydziestki.

Historia z browarem znajduje potwierdzenie :!: :!:
Ryszard Gołąb, "Ilustrowana monografia ..." str. 73 - " W 1909 JÓZEF BYTNER uruchamia browar dajacy zatrudnienie 5 robotnikom."
Zapewne to ojciec Antoniego Bytnera. Może spoczywa obok niego?

W NDM był też „Browar Nowodworski Sp. z o.o.” (później "Nowodworski Browar Udziałowy" Sp. z o.o.) Ważyli tam piwo od 1890 r. do ok. 1940 r.
http://www.zsir.ia.polsl.pl/hosil/NowyDw%C3%B3rM.htm
A może były dwa browary?

KaloNDM! Jak znajdziesz tego zacnego piwosza, który w młodości pijał piwo nowodworskie, to spytaj go przy okazji, co to było za piwko! Dobre czy sikacz? :lol:
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez LOL21NDM » 28 Maj 2012, 23:35

LOL21NDM napisał(a):Dodam tylko, że (...)
Kiedyś trafiłam na ciekawą relację zdjęciową starych grobów z cmentarza w Nowym Dworze, ale obecnie nie mogę znależć linku do tamtej strony. :(


Chodziło mi właśnie o stronę www.bagnowka.com
Cieszę się, że na nowo mam link! :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 29 Maj 2012, 20:33

LOL21NDM napisał(a):Chodziło mi właśnie o stronę http://www.bagnowka.com
Cieszę się, że na nowo mam link! :)

Na stronie bagnowka jest masę fotografii ciekawych nagrobków. Jeżeli chodzi o NDM, to autor zdjęć raczej skoncentrował się na ukazaniu grobów wartościowych „artystycznie”. Jest jednak parę grobów o wartości historycznej, których nie pokazał. Np. kwatera z II w.ś., groby lotników i grób weterana 1863 r.
"WŁADYSŁAW JACKOWSKI / PPORUCZ. WETERAN 1863-4 UŁAN / UR. D. 29 IX 1846 R. ZM. D. 14 VIII 1923 R. / SPOKÓJ JEGO DUSZY"
weteran1863.NDM.jpg
weteran1863.NDM.jpg (78.79 KiB) Obejrzany 13420 razy

W grudniu 1919 r. uchwalono ustawę, zgodnie z którą wszyscy żyjący jeszcze weterani 1863 r. otrzymywali honorowy stopień podporucznika. Na liście figurował także Władysław Jackowski, urodzony w 1846 r. w Rudnikach. Walczył w powstaniu jako szeregowiec.
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 30 Maj 2012, 23:03

krzymen napisał(a):Rozmawiałem z panią z kancelarii cmentarza, która wyjaśniła mi, iż dokumentacja cmentarza w NDM uległa zniszczeniu w czasie II w.ś. To, co teraz mają w komputerze, to efekt spisu z natury. Z Bytnerów znalazła w spisie tylko grób Antoniny BYTNER zmarłej w 1908 r. (kwat. C1, rząd 6), zlokalizowany, gdzieś za kapliczką. Twierdziła, że jest to JEDYNY GRÓB BYTNERÓW


To stara śpiewka pani Miller, tak więc nie dziwi mnie Twój post :D
Niestety.. za rządów tej kobiety, z cmentarza w dziwnych okolicznościach zniknęło wiele starych i zabytkowych grobów.
Podejrzewam, że wiele do powiedzenia w tej sprawie miałaby pani Maria Możdżyńska, tzn.
Jakich grobów już nie ma.
Ciekawy jestem ile za „demontaż” grobu otrzymywał proboszcz parafii?
Przecież to cmentarz katolicki nie komunalny więc jakim cudem ta kobieta została zarządcą cmentarza?

krzymen napisał(a):Zaprowadził mnie do „GROBÓW RODZINY BYTNERÓW” i oświadczył, że jest to JEDYNY GRÓB BYTNERÓW na tym cmentarzu, a nagrobek jest uznany za zabytek. Ciekawe, że rano mówiono mi przez telefon tylko o Antoninie, a nic nie wiedziano o „Grobach Rodziny Bytnerów”!


Byłem dzisiaj i sfotografowałem to miejsce i faktycznie..
Po obu stronach pomnika stoją nowe groby tj.
Teodory-Lucyny Rososzczuk po lewej stronie i
Kazimierza Karchuta po prawej stronie.

Image

Z tyłu Grobu Bytnerów widać słupki betonowe i bardzo łatwo określić jak duży to był grób.

krzymen napisał(a):W domu wrzuciłem do GOOGLE „Antonina BYTNER” … i ku swemu zdziwieniu znalazłem fotografię (z 2006 r.) jej grobu!!!!
http://www.bagnowka.com/?m=cm&g=zoom&gal=36&img=9886


Podejrzewam, że grób został już sprzedany przez przedsiębiorczą panią Miller.
Sprawdzę.. jak znajdę, to wrzucę foto.

krzymen napisał(a):Na stronie „bagnowka” znajduje się 39 zdjęć z cmentarza NDM


Niestety.. wielu z tych grobów już nie ma.
Np. grób Edwarda Zatorskiego..
Pomnik został przeniesiony i stoi tuż przy alei, natomiast grób został niedawno zlikwidowany.

Image

Image

Stał na zboczu po lewej stronie kaplicy, obok niego był drugi stary grób z napisem po rosyjsku.
Miał rozbitą katakumbę.
W chwili obecnej na tych miejscach stoją 2 groby, w których nikt nie jest pochowany.
Tak po prostu.. kupione na zaś :D – grób Janiny i Lucjana Walo i obok świeżo pomurowana katakumba.
Zobacz jaki podstęp zrobiła pani Miller.
Czyżby przeglądała stronę Bagnówka? :D
Zwróć uwagę na akację :D
Jak ktoś będzie przyglądał się zdjęciu z Bagnowka i obecnemu miejscu w którym
Stoi pomnik, to nie zauważy różnicy.

Image

Image

krzymen napisał(a):Historia z browarem znajduje potwierdzenie :!: :!:
Ryszard Gołąb, "Ilustrowana monografia ..." str. 73 - " W 1909 JÓZEF BYTNER uruchamia browar dajacy zatrudnienie 5 robotnikom."
Zapewne to ojciec Antoniego Bytnera. Może spoczywa obok niego? … A może były dwa browary?


Bardzo możliwe, że spoczywa obok niego.
Oczywiście, że w Nowym Dworze były dwa browary.
Jeden przy rogu ulicy Nałęcza i Okrzei – obenie siedziba Komornika Sądowego – spójrz link:
http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ll=52. ... 5&t=h&z=19

Drugi znajdował się przy ulicy Paderewskiego/Inżynierskiej vis a vis byłej fabryki fajansu „Winogradowa” – obecnej przychodni lekarskiej.
http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ll=52. ... 3&t=h&z=18

Bardzo prawdopodobne, że to właśnie ten browar..

krzymen napisał(a): Jak znajdziesz tego zacnego piwosza, który w młodości pijał piwo nowodworskie, to spytaj go przy okazji, co to było za piwko! Dobre czy sikacz? :lol:


Jakbym poznał Ciebie wcześniej, to zapewne znałbyś odpowiedź na pytanie :D
Mój dziadek odpowiedziałby na nie na 5 z plusem :D

Zobacz czy masz w swoim spisie te mogiły
Kazimierz Jaworski – wachmistrz Wojska Polskiego I Pułku Szwoleżerów.

Image

Image

Kpl Duplik Stanisław, kprl Klimkiewicz Leon, st. Strzelec Kremer Jan
6 Batalion Czołgów Broni Pancernych we Lwowie.
(Na temat historii tej mogiły mogę Tobie więcej napisać)

Image

Image

Kapitan Rudolf Kreutzing, szer. Stanisław Piętka i 2 nieznani

Image

Bogusław Mucha, oficer AK, zamordowany przez hitlerowców na III forcie w Pomiechówku.

Image

Image

Swojego czasu - tylko nie za rządów pani Miller, a za proboszcza Żyły - została na cmentarzu zlikwidowana część zbiorowych mogił żołnierskich NN i zbiorowe mogiły osób cywilnych, zamordowanych przez Gestapo.
Pikanterii dodaje fakt, że groby te, były pod opieką Urzędu Miasta, które notabene nic nie wiedziało o ich likwidacji,
a zorientowano się po latach.. LoL :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 31 Maj 2012, 18:25

KaloNDM napisał(a):Niestety.. wielu z tych grobów już nie ma. Np. grób Edwarda Zatorskiego..
Pomnik został przeniesiony i stoi tuż przy alei, natomiast grób został niedawno zlikwidowany.

W tym akurat przypadku muszę wystąpić w roli „advocatus diaboli” :twisted: pani M.!!!! Niestety, czy to nam się podoba, czy nie, grób nieopłacony można zlikwidować po 20 latach i użyć do ponownego pochówku. Takie są przepisy …
USTAWA z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zobacz Art. 7
http://www.radaopwim.gov.pl/media/pliki/cmentarze.pdf
Nie będę komentował działalności p. M. Jestem warszawiakiem od kilku pokoleń, a pierwsi moi przodkowie spoczęli na Starych Powązkach w 1856 r. Znam ten cmentarz i często tam bywam. Stare Powązki do tej pory nie mają komputerowej bazy danych (Bródno ma), ani nawet spisu kartkowego (obydwa cm. ewangelickie mają), jak w bibliotece! A cmentarz w NDM ma spis komputerowy i informację uzyskałem w ciągu minuty. Fakt, że niezbyt precyzyjną :mrgreen: , ale uzyskałem! Na Starych Powązkach by mnie odprawili z kwitkiem.
Groby Zatorskiego i Bytnerów były zapewne nieopłacone i żaden spadkobierca się nie zgłosił … Zostały lub zostaną wykorzystane do ponownych pochówków. Zauważ jednak, że pomniki nagrobne Zatorskiego i Bytnerów zostały zachowane!!!! Różne są praktyki na różnych cmentarzach. Np. na cm. ewangelicko-augsbuskim w W-wie nowy nabywca grobu podpisuje zobowiązanie, że nie będzie niszczył starego nagrobka i zachowa nazwiska tam uwiecznione. W przypadku, kiedy likwidacja grobu jest konieczna, to ciekawe i stare nagrobki przenoszone są do specjalnej kwatery-lapidarium i tam ustawiane. To, co robią na Starych Powązkach, to inna bajka. Szkoda nawet o tym gadać …. A niby zabytek i panteon narodowy :mrgreen:
KaloNDM napisał(a):Zobacz czy masz w swoim spisie te mogiły
Kazimierz Jaworski – wachmistrz Wojska Polskiego I Pułku Szwoleżerów.
Kapitan Rudolf Kreutzing, szer. Stanisław Piętka i 2 nieznani
Bogusław Mucha, oficer AK, zamordowany przez hitlerowców na III forcie w Pomiechówku.

Jaworskiego i czołgistów nie znalazłem, więc nie mam. Grób, w którym są pochowani żołnierze 2 syb. pp (ppor./kpt. R. Kreutzing, szer. Piętka) i 2 NN, odnalazłem podczas pierwszej wizyty w NDM. Znalazłem tez por. Dowbeckiego.

Ciekawa sprawa z tym wachmistrzem Jaworskim. 17.08.1920 r. 1 p.szwol. wykonał wspaniałą szarżę pod Arcelinem koło Płońska, a dzień później miał zginąć Jaworski. I nie ma go w żadnym spisie!!! Nie ma go ani w „Liście strat WP …”, ani w spisie poległych kawalerzystów umieszczonej w „Księdze Jazdy Polskiej” … Dziwne, że nie umieszczono go także na liście poległych w historii 1 pułku szwoleżerów! Nie ma go wśród nazwisk na tablicach w dawnym kościele garnizonowym! Ale zagadka!!!! Jest jeden Kazimierz Jaworski w spisie poległych kawalerzystów, ale to plutonowy 215 p.uł., zmarły 27.10.1920 r. Drugi plut. Jaworski, ale Henryk, służył w 2 p.szwol. i zmarł w szpitalu polowym 6010 w dn. 24.11.1920 r.
KaloNDM napisał(a):Swojego czasu - tylko nie za rządów pani Miller, a za proboszcza Żyły - została na cmentarzu zlikwidowana część zbiorowych mogił żołnierskich NN i zbiorowe mogiły osób cywilnych, zamordowanych przez Gestapo.

Jeżeli szczątki tych żołnierzy i ofiar wojny ekshumowano i przeniesiono do istniejących mogił z 1939 r., to jest to dopuszczalne. Jeżeli zaś na ich szczątkach (bez ekshumacji) są nowe pochówki, to jest to … Przepraszam, ale musiałbym użyć słów powszechnie uznanych za obelżywe! Niestety zarządcy cmentarzy komunalnych i księża na cmentarzach katolickich przyczynili się do likwidacji wielu kwater i grobów wojennych, głównie z I wojny światowej. Jak wydać z II w.ś. również …

KaloNDM! W Roczniku Legionowskim (Tom IV, 2011) znalazłem ciekawy artykuł Jacka Szczepańskiego o cmentarzach wojennych budowanych na obszarze okupacji niemieckiej w latach 1915-1918. Na interesującym nas obszarze (Gubernatorstwo Warszawskie) działało m.in. Gräberkommando Warschau-Modlin.
KaloNDM napisał(a):Cmentarz z masowym grobem w Psucinie, poległych żołnierzy Landwehr Infanterie Regiment 101, którzy w 1915 roku zginęli w natarciu na fort XV Twierdzy Modlin.

Na ostatniej stronie artykułu jest informacja, która częściowo wyjaśnia sprawę tego cmentarza/Massengrab!
„Inny pamiątkowy obelisk w Modlinie wybudowali także landszturmiści z 2 Kompanii Saperów XII (saksońskiego) KA. Na przedpolu fortu XVIa założyli niewielki cmentarz dla 115 żołnierzy 101 Pułku Piechoty Landwery, wraz z którymi walczyli o fort 16 sierpnia 1915 r. (…) Na niemieckiej pocztówce z epoki można odczytać inskrypcję:

Hier ruhen 115 Sachsen L.I.R. 101 gefallen 16.8.1915 Mitkämpfen 2 Ldstrm. Pion. Komp. XII A.K.

Przecież to jest napis z tego pomnika!!!
Psucin_-_masowy_gr+-b2.jpg
Psucin_-_masowy_gr+-b2.jpg (54.92 KiB) Obejrzany 14188 razy

Nie jest to zatem cmentarz w Psucinie, ale jakiś prowizoryczny(?) cmentarz na przedpolu fortu XVIa!!!!
Ci żołnierze mogą spoczywać na cmentarzu w Czarnowie, przed fortem.
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez Zebżydowski » 31 Maj 2012, 18:27

Kalo NDM:
Niestety.. wielu z tych grobów już nie ma.
Np. grób Edwarda Zatorskiego..
Pomnik został przeniesiony i stoi tuż przy alei, natomiast grób został niedawno zlikwidowany.
.................................
Stał na zboczu po lewej stronie kaplicy, obok niego był drugi stary grób z napisem po rosyjsku.
Miał rozbitą katakumbę.
W chwili obecnej na tych miejscach stoją 2 groby, w których nikt nie jest pochowany.


Z tym grobem mam wspomienia.
Kilka lat temu na innym forum pisałem o nim tak:

Gdy byłem chłopcem bardzo lubiłem chodzić jesienią z mamą po cmentarzu - w szczególny nastrój zadumy wprowadzał mnie 1 listopada. Nie pamiętam ile miałem lat ale musiałem mieć około dziewięciu może dziesięciu, był rok 1974 albo 75, gdy podczas jednej z takich przechadzek zwróciliśmy większą uwagę na stary mieszczący się obok rozłożystego dużego drzewa grobowiec pozbawiony już krzyża i nieco ukryty wśród innych, nowszych grobów. Solidny stylowy cokół miał tu i ówdzie charakterystyczne wgłębienia które wtedy brałem - być może i słusznie - za ślady po kulach karabinowych a zakrywająca grób dużą płyta była już mocno po bokach porośnięta trawą. Na cokole napis: "Andrzej Zatorski - student politechniki w Moskwie. Zmarł 19 stycznia 1901 roku przeżywszy lat 21. Pogrążeni w żałobie rodzice". Grób nosił ślady nie tylko upływu czasu - naznaczony był ludzkim barbarzyństwem. W rogu płyty zionęła wybita dziura, po schyleniu się można było zajrzeć do wnętrza pieczary w której odsłonięte od reszty trumny zielonkawe od cmentarnego mchu wieko ukazywało ludzkie szczątki. Dziura nie była całkiem świeża bowiem widać było wrzucone do pieczary śmieci tworzące dość pokaźną już kupę którą ludzie usypali wewnątrz grobu tego człowieka pieczołowicie zbierając wypalone znicze, stare kwiaty, resztki ziemi i traw z grobów bliskich sobie osób. Ten widok niesamowicie mnie zasmucił i wzruszył. Naprawdę żal mi się zrobiło tego młodzieńca który tak wcześnie rozstał się z życiem i do którego nikt juz nie przychodził od wielu lat.
Postanowiliśmy z mamą zapalić wtedy świeczkę na tym grobie i powiem, ze stało się to naszą tradycją. Co roku zapalaliśmy lampkę na grobie - jak to mówiliśmy - Studenta, i choć ostatni raz byliśmy tam razem w 1990, to do dziś pamiętam o tym grobie. 1 listopada po odwiedzeniu mogiły rodziców idę na grób Studenta.
Od dobrych 20 lat dziury w płycie nie widać - nagromadzone przez lata śmiecie wypełniły pieczarę i zakryły już dawno trumnę z kośmi. Śmieciowy wierzchołek zrównał się z poziomem płyty i porósł trawą, nikt nie domyślił by się że była tam jakaś dziura ukazująca wnętrze pieczary.


Dzięki Kalo za zdjęcia.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez LOL21NDM » 31 Maj 2012, 21:29

Z tym grobem mam wspomienia. (...)
W rogu płyty zionęła wybita dziura, po schyleniu się można było zajrzeć do wnętrza pieczary w której odsłonięte od reszty trumny zielonkawe od cmentarnego mchu wieko ukazywało ludzkie szczątki.


Też pamiętam ten grób - głównie właśnie z uwagi na ową dziurę w rogu płyty.

Jeszcze gdy mój Dziadek żył (zm. pod koniec lat 70-tych) chodziliśmy codziennie na spacer na cmentarz. Lubiłam te wspólne wędrówki, bo Dziadek zawsze opowiadał mi o ludziach, którzy tam już spoczęli (Dziadek urodził się w Nowiaku, i jak podejrzewam w wieku prawie 80-ciu lat miał na cmentarzu więcej "znajomych" niż w świecie żyjących). Szkoda, że nie pamiętam już szczegółów tych opowieści, ale nie ma się co dziwić - to tyle lat temu...
W każdym razie po śmierci Dziadka lubiłam po szkole wpaść na cmentarz w drodze do domu: odwiedzałam grób Dziadka, a potem trochę chodziłam wśród innych grobów wspominając nasze spacery. I tak kiedyś zaciekawił mnie ów stary pomnik, po czym zauważyłam dziurę i trumnę - podejrzewam, że wówczas uciekłam... ale potem wracałam tam z dziecięcej ciekawości.
Kiedy już tak wspominam te samotne spacery po cmentarzu to podzielę się jeszcze dwiema "historyjkami":
- Jedna, to podobnie "przerażające" mnie (jako dzieciaka) odkrycie: walającej się pod płotem ludziej czaszki. Otóż kiedyś można było idąc od strony kościoła wejść przez bramę główną, skręcić w prawo i idąc ową alejką do końca dochodziło się do wyjścia/skrótu na Nowodworzankę: mur cmentarny od strony torów w tym miejscu kończył się i schodząc stromym piaskowym zboczem dochodziło się do ścieżki między murem, a torami. Właśnie przy tym wyjściu, po lewej stronie przy murze (po stronie cmentarza) przez dość długi czas leżała czaszka ludzka... Oczywiście nie mam pojęcia do kogo należała, ani co się z nią później stało.
- Druga zaś dotyczy grobu Łapowa. Od strony szkoły, w drugim czy trzecim rzędzie (a może i jeszcze dalej) od alejki ciągnącej się po stronie północnej cmentarza, był grób Łapowa (ówczesnego patrona jednej z ulic w NDM). Ciekawe co się z nim stało, bo w ostatnich latach nie udało mi się go odnaleźć.

Co zaś się tyczy grobów z czasów II wojny światowej, to mile wspominam 1-go listopada: zawsze wiele osób pamiętało o tych grobach - były dość tłumnie odwiedzane. Jak jest teraz, pojęcia nie mam, bo od 20-stu prawie lat mieszkam daleko...
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 31 Maj 2012, 21:42

Zebżydowski napisał(a):Dzięki Kalo za zdjęcia.


Nie ma sprawy :oops: Będzie ich więcej :D

======================================

@LoL21NDM..
Mam pytanko do Ciebie.. Czy Ty czasem nie przebywasz w słonecznej Italii ??? :D
Piszesz, że 20 lat mieszkasz za granicą..
Znałem kiedyś dziewczynę, która wyjechała w tym czasie :D

======================================

Krzymen!!! :D Miałem właśnie do Ciebie odpisać na e-mail :D

krzymen napisał(a):W tym akurat przypadku muszę wystąpić w roli „advocatus diaboli” :twisted: pani M.!!!! Niestety, czy to nam się podoba, czy nie, grób nieopłacony można zlikwidować po 20 latach i użyć do ponownego pochówku. Takie są przepisy


Przepisy, przepisami.. (znam tą ustawę) lecz nie jestem jej zwolennikiem.
Zresztą.. sam znasz historię grobu prapradziada pewnego młodego, rosyjskiego badacza genealogii. :D
Ludzie szukają grobów swoich przodków.. znam to z autopsji.
Dlatego jestem zdania, że grób który przetrwał tyle czasu, powinien zostać zachowany.
A przynajmniej tak jak napisałeś:

krzymen napisał(a):Na cm. ewangelicko-augsbuskim w W-wie nowy nabywca grobu podpisuje zobowiązanie, że nie będzie niszczył starego nagrobka i zachowa nazwiska tam uwiecznione. W przypadku, kiedy likwidacja grobu jest konieczna, to ciekawe i stare nagrobki przenoszone są do specjalnej kwatery-lapidarium i tam ustawiane.


Podejrzewam, że pomniki Bytnerów i Zatorskiego też by zniknęły z nowodworskiego cmentarza jak wiele innych zabytkowych
płyt. W Nowym Dworze są osoby, które dość mocno zaczęły się przyglądać poczynaniom zarządcy cmentarza i dzięki ich interwencji
udało się kilka zabytkowych grobów uratować.

krzymen napisał(a):Ciekawa sprawa z tym wachmistrzem Jaworskim. 17.08.1920 r. 1 p.szwol. wykonał wspaniałą szarżę pod Arcelinem koło Płońska, a dzień później miał zginąć Jaworski.


Dzięki za tą informację :D Jesteś wielki :D

krzymen napisał(a):Jeżeli szczątki tych żołnierzy i ofiar wojny ekshumowano i przeniesiono do istniejących mogił z 1939 r., to jest to dopuszczalne.


Niestety nie było ekshumacji.

krzymen napisał(a):KaloNDM! W Roczniku Legionowskim (Tom IV, 2011) znalazłem ciekawy artykuł Jacka Szczepańskiego o cmentarzach wojennych budowanych na obszarze okupacji niemieckiej w latach 1915-1918. Na interesującym nas obszarze (Gubernatorstwo Warszawskie) działało m.in. Gräberkommando Warschau-Modlin.
Na ostatniej stronie artykułu jest informacja, która częściowo wyjaśnia sprawę tego cmentarza/Massengrab!
„Inny pamiątkowy obelisk w Modlinie wybudowali także landszturmiści z 2 Kompanii Saperów XII (saksońskiego) KA. Na przedpolu fortu XVIa założyli niewielki cmentarz dla 115 żołnierzy 101 Pułku Piechoty Landwery, wraz z którymi walczyli o fort 16 sierpnia 1915 r. (…) Na niemieckiej pocztówce z epoki można odczytać inskrypcję:
Hier ruhen 115 Sachsen L.I.R. 101 gefallen 16.8.1915 Mitkämpfen 2 Ldstrm. Pion. Komp. XII A.K.
Przecież to jest napis z tego pomnika!!!


Chwilunia, chwilunia.. stop, stop, stop. :D
Jak widać na inskrypcji nagrobnej nie ma numeru fortu.
Atak na fort XIX, XV, XVI i Dzieło nr 8, rozpoczął się 11 sierpnia 1915 roku.
Fort XV "Carski Dar", został zdobyty z 14 na 15 sierpnia 1915 roku.
Dowodzący Twierdzą generał Bobyr, zarządził opuszczenie zaatakowanych fortyfikacji !!!
(Fort XVI wtym czasie nie był ukończony)
w dniu 16 sierpnia 1915 roku Rosjanie próbują odbić utracone fortyfikacje, bez skutku.
I w tym dniu giną żołnierze 101 Pułku Piechoty Landwery.

Poza tym sprawdź mapkę którą wrzuciłeś - moja w lepszej wersji :D - i zwróć uwagę z której strony atakował 101 Pułk Piechoty,
a potem porównaj z GoogleMapas co wchodziło w zakres przedpola fortu XVI i gdzie znajduje się wskazana przeze mnie mogiła.

Image

Wiele razy spotkałem się w opisach z pomyłką, gdzie fort XVb, brano za fort XVIa
Zobacz mój plan sytuacyjny, na którym według mnie, sprawa masowego grobu się wyjaśni.

Image

Poza tym, pisałem Tobie na priv, że rozmawiałem z mieszkańcami, którzy mieszkają obok.
Nie dość, że dokładnie opisali mi jak wyglądał ów kamienny kopczyk, to do tego poznali grób ze zdjęcia. :D

P.S.
Odpiszę do Ciebie jutro
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez LOL21NDM » 31 Maj 2012, 21:49

KaloNDM napisał(a):@LoL21NDM..
Mam pytanko do Ciebie.. Czy Ty czasem nie przebywasz w słonecznej Italii ??? :D
Piszesz, że 20 lat mieszkasz za granicą..
Znałem kiedyś dziewczynę, która wyjechała w tym czasie :D


Nie Kalo, ja przebywam w deszczowej Wielkiej Brytanii.... ;)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 31 Maj 2012, 22:43

Mój kolega rozszyfrował napis na jednej z tabliczek z Sachsenfriedhof:
Den Heldentod fürs Vaterland / starben // Alfred Schwabe / Ernst Grützner / Adolf Frieden / Max Hupfer / Karl Lienemann / Max Urbig / Emil Schmidt // gefallen den 1? August 1915

Polegli śmiercią bohaterów za ojczyznę / 7 nazwisk / dn. 1? Sierpnia 1915
U dołu krzyża jest tabliczka Karla Lienemanna.

W Niemczech jest fajna baza Denkmalprojekt. Wstawiają tam dane poległych spisane z pomników, grobów wojennych i rodzinnych, a także z historii pułkowych. Znalazłem tam trzech z ww wojaków.
LIENEMANN Karl † 13.08.1915 vor Nowo-Georgiewsk, Bemerkungen: „Er ruht in Phsuscin“=„spoczywa w Psucinie“ spisane z grobu rodzinnego, Dresden-Tolkewitz (Johannisfriedhof), Sachsen
Phsuscin! :lol: :lol:
Spisane z pomników:
SCHWABE Alfred † 13.8.1915, Coswig, Landkreis Meißen, Sachsen
SCHMIDT Emil † 13.08.1915, N.-Georgiewsk, Ohorn, Landkreis Bautzen, Sachsen

Jak widać wszyscy byli z Saksonii i polegli 13.08.1915
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez KaloNDM » 31 Maj 2012, 23:19

krzymen napisał(a):Mój kolega rozszyfrował napis na jednej z tabliczek z Sachsenfriedhof:
Polegli śmiercią bohaterów za ojczyznę / 7 nazwisk / dn. 1? Sierpnia 1915

Karl Lienemann
Max Hupfer
Adolf Frieden
Ernst Grützner
LIENEMANN Karl † 13.08.1915
SCHWABE Alfred † 13.8.1915
SCHMIDT Emil † 13.08.1915
Jak widać wszyscy byli z Saksonii i polegli 13.08.1915


Krzymen.. chyba się nie rozumiemy.
Czytałeś mój ostani e-mail? :D :twisted:
Wymieniasz nazwiska poległych i pochowanych w Psucinie
Image

Natomiast 16.08.1915, to data śmeirci poległych i pochowanych w masowym grobie na peryferiach Psucina.
Czyli ten cmentarzyk.
Podawałem Tobie Linki z lokalizacją :D
Image

Jeszcze raz mój plan, przypatrz się uważnie :D
Image
Ostatnio edytowany przez KaloNDM, 02 Cze 2012, 07:51, edytowano w sumie 1 raz
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 31 Maj 2012, 23:30

KaloNDM! Rozumiemy się dobrze! Oczywiście, że są to nazwiska z cm. z Psucina, bo tylko z tych pocztówek można coś odczytać! :D

A z tego napisu, na drugim cmentarzu/mogile, to wiemy tylko tyle, że leży tu 115 chłopa: Hier ruhen 115 Sachsen L.I.R. 101 gefallen 16.8.1915 Mitkämpfen 2 Ldstrm. Pion. Komp. XII A.K.

Znalazłem też żołnierza 4 kompanii LIR 101, ale to, że poległ (lub np. zmarł z ran) 16.08.1915, to jeszcze nie dowód, że leży wśród tych 115 ;)
BAUCH Kurt / 16.08.1915 / L.I.R. 101/4
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

Re: Cmentarze i groby wojenne w powiecie nowodworskim

Postprzez krzymen » 05 Cze 2012, 08:02

KaloNDM napisał(a):Kapitan Rudolf Kreutzing, szer. Stanisław Piętka i 2 nieznani

Prawdopodobnie ten grób kryje prochy żołnierzy zmarłych w szpitalu polowym w Nowym Dworze Mazowieckim.
Ppor./kpt. Kreutzig był oficerem 5 Dywizji Strzelców Polskich zwanej także „Dywizją Syberyjską”.
http://pl.wikipedia.org/wiki/5_Dywizja_ ... _Wschodzie)
Dywizja wycofywała się na wschód wzdłuż linii Kolei Transsyberyjskiej. Otoczona przez bolszewików, musiała skapitulować pod stacją Klukwiennaja dn.10.01.1920 r. Część żołnierzy przebiła się dalej na wschód. Resztki dywizji w sile 128 oficerów i ok. 900 żołnierzy zaokrętowano we Władywostoku na brytyjski statek. 2 lipca znaleźli się w Gdańsku, a później trafili do obozu wojskowego w Grupie pod Grudziądzem.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... skie/grupa
Tam organizowano z nich dwupułkową Brygadę Syberyjską.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Brygada_Syberyjska
75% jej żołnierzy stanowili niewyszkoleni ochotnicy (m.in. całe klasy gimnazjalne, harcerze).
14.08.1920 r. Brygada Syberyjska (w tym 2 syberyjski pułk piechoty) weszła do boju nad Wkrą w rejonie Joniec-Borkowo, ruszając do natarcia w kierunku na Nowe Miasto.
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... ie/borkowo
http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... kie/joniec
Walki toczono ze zmiennym szczęściem. Wg. historii pułkowej, podczas odpierania bolszewickiego natarcia poległ ppor. Rudolf Kreutzig. Chrzest bojowy 2 syb. pp był krwawy – 4 oficerów i 149 szeregowców zabitych, rannych i zaginionych.
Wielu rannych żołnierzy zostało ewakuowanych do Nowego Dworu Mazowieckiego. Tam trafił i zmarł z ran „poległy” ppor. Kreutzig wraz z szer. St. Piętką. Oto zapisy w „Liście strat WP”:
19135 Kreutzig Rudolf, ppor., 2 syb. pp, zm.r. 15.08.1920, szp. pol. 1013
30481 Pietka Stanisław, szer., 2 syb. pp, zm.r. 15.08.1920, szp. pol. 1013
Wynika z tego, że w NDM znajdował się szpital polowy nr. 1013.
krzymen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 49
Rejestracja: 18 Maj 2012, 19:14

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości