Batalion Elektro - fot. Michel Juress 1929 - Ekspozycja NOK

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Batalion Elektro - fot. Michel Juress 1929 - Ekspozycja NOK

Postprzez KaloNDM » 26 Maj 2012, 11:53

Zaproszenie na ekspozycję poświęconą historii Batalionu Elektrotechnicznego,
która wystawiona będzie w Nowodworskim Ośrodku Kultury.


---> <---

Opis filmu :

W lipcu 2011 roku w trakcie rozmowy z panem Edwardem Rakiem, dowiedziałem się o istnieniu archiwalnego albumu ze zdjęciami
Batalionu Elektrotechnicznego.
Była to jednostka wojskowa, która znajdowała się po obu stronach Alei Paderewskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.

Okazało się, że jest to jeden z trzech albumów, które zostały wydane w 1929 roku z okazji 10 lat istnienia Batalionu w nakładzie 3 sztuk.
Autorem zdjęć oraz wydawcą tych albumów był mieszkaniec Nowego Dworu Mazowieckiego wyznania mojżeszowego,
Michel Juress, który prowadził zakład fotograficzny przy ulicy Mickiewicza 4- obecnie ulica Wybickiego 10.

O istnieniu dwóch pozostałych albumów wiem tylko tyle, że jeden (niekompletny) posiada wiceprezes Zarządu Głównego ZOR,
autor książek o Batalionie Elektrotechnicznym, pan Alfred Kabata.
Drugi album wypłynął kilka lat temu na jednym z serwisów, na którym można robić zakupy on-line i po wygranej licytacji
trafił w prywatne ręce w okolice Gdańska.

Podobno dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki była specjalna zniżka lecz ani dział promocji jak również burmistrz
nie wykazali większego zainteresowania wystawioną do licytacji historią naszego miasta.

Źródło:
1. Portal Okrywca.pl:
http://odkrywca.pl/album-batalion-elekt ... 40293.html


Trzeci album, dziwnym zrządzeniem losu nabył Pan Edward Rak.
Kupił go za 300 zł od nie wylewającego za kołnierz, będącego na emeryturze, oficera Ludowego Wojska Polskiego.

Pan Edward powiedział mi, że ten cenny dla historii miasta Nowy Dwór Mazowiecki nabytek, kilka lat temu przekazał
Michałowi Jansonowi, prezesowi Fundacji Park Militarny Twierdzy Modlin i ślad po nim zaginął.

Postanowiłem interweniować w tej sprawie i udałem się do dziennikarza Życia Warszawy, podając szczegóły...

Źródło:
2. Życie Warszawy - "Gdzie się podziały portki kawalerzysty" :
http://www.zw.com.pl/artykul/278370,624397.html

Gdzie siÄ™ podzialy portki kawalerzysty.jpg


Po kilku dniach od ukazania się artykułu prasowego, pan Janson dziwnym trafem odnalazł zaginiony album
ze zdjęciami Batalionu Elektrotechnicznego.

Bezcenny dla historii miasta zbiór zdjęć, wraz z innymi pamiątkowymi rzeczami, które otrzymał od pana Edwarda, oddał do
Muzeum Kampanii Wrześniowej, które znajduje się na terenie Twierdzy Modlin.

Aby formalności stało się zadość, pan Rak oficjalnie przekazał pamiątki na piśme jako dar serca mieszkańca Nowego Dworu Mazowieckiego.

Źródło:
3.Życie Warszawy - "Portki kawalerzysty wreszcie ujrzą tłumy" :
http://www.zw.com.pl/artykul/627190.html

Portki kawalerzysty zobacza tlumy.jpg


W połowie kwietnia 2012 roku, udałem się do Muzeum Kampanii Wrześniowej, aby przyjrzeć się z bliska zdjęciom
znajdujÄ…cym siÄ™ w albumie.
Jak wielkie było moje zdziwienie, gdy po kilkuminutowym poszukiwaniu nie znalazłem albumu na wystawie.

Okazało się, że jest on głęboko schowany i nie dostępny dla zwiedzających.
Dla zainteresowanych było dostępnych kilka marnej jakości reprintów, przedstawiających dowódców Batalionu i elektrownię „Narew" w Modlinie itp.

Od samego początku, gdy album został przekazany do tego muzeum trapiła mnie myśl, że historia Batalionu Elektrycznego
z Nowego Dworu Mazowieckiego, która była uwieczniona w latach 1919-1929, nie powinna tam trafić ponieważ
jest to historia naszego miasta, a nie Kampanii Wrześniowej.

10 maja 2012 roku, wspólnie z Andrzejem Hurec namówiliśmy pana Edwarda Raka, aby napisał upoważnienie,
dzięki któremu moglibyśmy wypożyczyć album w celu upamiętnienia Batalionu, skoro władze miasta
Nowego Dworu Mazowieckiego z burmistrzem na czele nie zrobiły nic w tej sprawie
trzeba było zadziałać oddolnie i przede wszystkim społecznie.

W połowie maja 2012 roku, udaliśmy się do dyrektora Nowodworskiego Ośrodka Kultury, Pana Krzysztofa Borowskiego.

Okazało się, że dyrektor od lat chciał zrobić stałą ekspozycję poświęconą historii Batalionowi Elektrotechnicznemu
lecz nie miał dostępu do archiwalnych zdjęć.

Pan Krzysztof Borowski kontaktował się w tej sprawie z Alfredem Kabatą, który to, tylko z wiadomych dla siebie przyczyn,
w pełni nie zaakceptował pomysłu dyrektora Nowodworskiego Ośrodka Kultury.

W związku z powyższym Andrzej Hurec wspólnie z dyrektorem ośrodka zeskanowali zdjęcia z albumu
o Batalionie Elektrotechnicznym, który został wypożyczony z Muzeum Kampanii Wrześniowej.

Stałą ekspozycję poświęconą Batalionowi Elektrotechnicznemu można oglądać od lipca 2012 roku,
na którą wszystkich Państwa zapraszamy.

4. Oficjalna strona Nowodworskiego Ośrodka Kultury :
https://www.nok.nowydwormaz.pl/

Z własnej inicjatywy i prywatnych pieniędzy, powstały trzy reprinty albumu z zachowaniem jego oryginalnego wyglądu.
Pozostaną one w rękach osób prywatnych.

Jak wyglÄ…da album Batalionu Elektrotechnicznego wykonany przez Michela Juressa?
Co przedstawiajÄ… fotografie w nim zawarte?

Zapraszam Państwa na krótką podróż w przeszłość...
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Batalion Elektro - fot. Michel Juress 1929 - Ekspozycja

Postprzez rather » 26 Maj 2012, 20:26

Niestety to co napisałeś jest kolejnym dowodem na to, że Kowalski i jego kumple mają w głębokim poważaniu miasto i mieszkańców. Nie ma żadnego problemu z wyłożeniem kilkuset tysięcy złotych z miejskiej kasy na zorganizowanie ochlaju lub na założenie kolejnej spółki gdzie zatrudni się na intratnych stanowiskach paru następnych nieudaczników. Kiedy jednak trzeba wyłożyć pieniądze na coś z czego Kowalski i jego koledzy nic nie będą mieli to zaczynają się problemy i okazuje się, że nie ma kasy.

Niestety Kowalski się już nie zmieni, ale pewnie w następnych wyborach uda się zmienić Kowalskiego. Mam nadzieję, że na kogoś kto będzie słuchał mieszkańców, a nie paru lokalnych biznesmenów, którym trzeba sprzedać za bezcen tę lub inną działkę...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Batalion Elektro - fot. Michel Juress 1929 - Ekspozycja

Postprzez LOL21NDM » 26 Maj 2012, 21:11

Nie jestem pewna, czy się nie mylę, ale sporo zdjęć z owego albumu (nie wiem, czy oryginalnych) pokazało się swego czasu na Allegro...
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Batalion Elektro - fot. Michel Juress 1929 - Ekspozycja

Postprzez KaloNDM » 27 Maj 2012, 00:50

rather napisał(a):Nie ma żadnego problemu z wyłożeniem kilkuset tysięcy złotych z miejskiej kasy na zorganizowanie ochlaju ... Kiedy jednak trzeba wyłożyć pieniądze na coś z czego Kowalski i jego koledzy nic nie będą mieli to zaczynają się problemy i okazuje się, że nie ma kasy ... Niestety Kowalski się już nie zmieni


Nie wiem czy Kowalski siÄ™ zmieni, czy nie. :roll:
Ale szlag mnie trafia jak w necie historia naszego miasta trafia w ręce prywatne,
a Miasto i Dział Promocji nie robią nic aby ją - historię - wychwycić i utrwalić.
Np. W Powołanej Pracowni Dziejów Miasta.

Wiesz że członkowie Nowodworskiego Komitetu Ochrony Walk i Męczeństwa, które na łopatki
położył wielce wielmożny pAN Sosiński, jeździli do archiwum w Grodzisku na własny koszt? :evil:
Miasto nie zwracało za to pieniędzy, chociaż członkowie tego komitetu robili to dla miasta. :evil: :evil:
Mało tego.. prosili na kolanach, aby miasto sfinasowało skan zdjęcia lub dokumentu,
które zostały odnalezione w archiwach.. :evil: :evil: :evil:

LOL21NDM napisał(a):Nie jestem pewna, czy się nie mylę, ale sporo zdjęć z owego albumu (nie wiem, czy oryginalnych) pokazało się swego czasu na Allegro...


Jakbyś obejrzała film dokładnie, to wiedziałabyś, że poruszam tą sprawę :D
Chociaż mogłaś przeczytać opis filmu :D jest tam link do tych zdjęć :D
Użeszszsz.. nie dobra Ty :D :D nununu.. ;)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Batalion Elektro - fot. Michel Juress 1929 - Ekspozycja

Postprzez LOL21NDM » 27 Maj 2012, 09:56

KaloNDM napisał(a):
LOL21NDM napisał(a):Nie jestem pewna, czy się nie mylę, ale sporo zdjęć z owego albumu (nie wiem, czy oryginalnych) pokazało się swego czasu na Allegro...


Jakbyś obejrzała film dokładnie, to wiedziałabyś, że poruszam tą sprawę :D
Chociaż mogłaś przeczytać opis filmu :D jest tam link do tych zdjęć :D
Użeszszsz.. nie dobra Ty :D :D nununu.. ;)


Well, nie było czasu wczoraj oglądać dokładniej, bo mi Internet kiepsko chodził. Przeczytałam opis, ale miałam wrażenie, że poruszasz sprawę pojawienia się całego albumu, a nie pojedynczych pocztówek. Wieczorem postaram się obejrzeć dokładniej. :P

ps. tym "użeszszsz...." przypomniałeś mi pewną nauczycielkę matematyki z Jedynki (wczesne lata 80-te), gdy na porządku dziennym było "ożesz ty!!!" LOL
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Batalion Elektro - fot. Michel Juress 1929 - Ekspozycja

Postprzez KaloNDM » 27 Maj 2012, 21:00

LOL21NDM napisał(a):tym "użeszszsz...." przypomniałeś mi pewną nauczycielkę matematyki z Jedynki (wczesne lata 80-te), gdy na porządku dziennym było "ożesz ty!!!" LOL


Czy przypadkiem nie była to psor :D Bidzińska lub psor :D Konarzewska ??? :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Batalion Elektro - fot. Michel Juress 1929 - Ekspozycja

Postprzez LOL21NDM » 27 Maj 2012, 21:39

KaloNDM napisał(a):
LOL21NDM napisał(a):tym "użeszszsz...." przypomniałeś mi pewną nauczycielkę matematyki z Jedynki (wczesne lata 80-te), gdy na porządku dziennym było "ożesz ty!!!" LOL


Czy przypadkiem nie była to psor :D Bidzińska lub psor :D Konarzewska ??? :D


Nie, to była Pani W., która uczyła matematyki.
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Batalion Elektro - fot. Michel Juress 1929 - Ekspozycja

Postprzez Heimat » 27 Maj 2012, 21:55

Panie Bidzińska i Konarzewska uczyły w SP 2, a nie w SP 1 ;)
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Batalion Elektro - fot. Michel Juress 1929 - Ekspozycja

Postprzez ena » 29 Maj 2012, 00:44

Bardzo się cieszę z ekspozycji i gratuluję cierpliwości i konsekwentnego działania. Serdecznie pozdrawiam. Ukłony dla pana Raka.
ena
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 262
Rejestracja: 12 Lis 2010, 16:15


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron