Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez żyła » 29 Wrz 2014, 13:22

Tak dodatkowo mi się przypomniało, że przy każdej możliwej okazji NDM się chwali, że Twierdza to pomysł samego Napoleona, taki wódz zwrócił uwagę na nasz rejon hoho, a jak można było upamiętnić fizycznie Jego obecność u nas a nie tylko patosem w broszurach to chęci i umiejętności zabrakło....Oddzielny temat, to gdzie te pamiątki postawić, skoro miasto nie ma żadnego muzeum... :roll:
żyła
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 207
Rejestracja: 08 Wrz 2012, 15:43

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez KaloNDM » 29 Wrz 2014, 19:22

Operator Mopa napisał(a):Czytając to, może się zakręcić w głowie od tego obiegu listów;) Ale po raz kolejny szacun dla KaloNDM za wytrwałość i chęci.

Dziękuję Operatorze :)
Jestem pewien, że Ty zrobiłbyś to samo.

Operator Mopa napisał(a):Kolejne pytanie, może lekko nieistotne - jak duży jest ten posążek? W przypadku pomyślnego obrotu sprawy, już widzę oczyma wyobraźni jak niejeden "oficjalny garnitur" przypnie sobie zasługi pomyślności przedsięwzięcia 8-)

Posążek nie jest duży... ma około 15-20 cm wysokości.
Właśnie Operatorze... Oni umieją... wkręcić się na tzw. "krzywy ryj" ;)
Osobiście dla mnie, to niech się wkręcają ;) dla mnie ważnie jest to, żeby odzyskać to, co należy do Nowego Dworu Mazowieckiego.

disturbia napisał(a):No właśnie :D Do której bramki gra Sebastian Sosinski? Sposób prowadzenia sprawy jest conajmniej dziwny, tym bardziej ,że Gereluk był zainteresowany tematem.

Nie wiem czy on w ogóle gra w piłkę ;) Na pewno dobry jest w rapie...
Ale w tym przypadku to chyba nie o grę chodziło, tylko o siłę przebicia w kuluarach Urzędu Miasta :P
Moim skromnym zdaniem Disturbio było tak, że Gereluk zrobił dobrą minę do złej gry ;)
Jako wiceburmistrz - do tego ten drugi - nie mógł wpłynąć na brak zainteresowanie tych dwóch pierwszych ;)
Sprawa po prostu umarła śmiercią naturalną i trzeba było jakoś spławić petenta :P

melchizedek napisał(a):To chyba łatwo zweryfikować posiadając całą korespondencję? Albo jeszcze napisać do dwóch odbiorców, aby sprawdzić który mija się z prawdą.

Oczywiście, że bardzo łatwo sprawdzić ;)
Ale czy to warte zachodu? :P

żyła napisał(a):Tak dodatkowo mi się przypomniało, że przy każdej możliwej okazji NDM się chwali, że Twierdza to pomysł samego Napoleona, taki wódz zwrócił uwagę na nasz rejon hoho, a jak można było upamiętnić fizycznie Jego obecność u nas a nie tylko patosem w broszurach to chęci i umiejętności zabrakło....Oddzielny temat, to gdzie te pamiątki postawić, skoro miasto nie ma żadnego muzeum... :roll:

Dokładnie Żyła :)
Tym bardziej, że 5.01.2013 roku była okrągła 200 rocznica obrony (oblężenia) Twierdzy Modlin!
I nie chęci i umiejętności zabrakło ponieważ w naszym mieście lokalny samorząd ich w ogóle nie ma! :evil:
Muzeum...
Nowy Dwór Mazowiecki - 640 lat historii - muzeum barak!
Legionowo - niecałe 100 lat historii - dwa muzea.

Operator Mopa napisał(a):Suma sumarum - jaka jest na chwilę obecną szansa na odzyskanie wspomnianych artefaktów, skoro Panowie Trzaskoma wycofali się z wcześniejszych ustaleń?

żyła napisał(a):No właśnie, niejasnym pozostaję:
czemu bracia Trzaskoma się wycofali(chęć zarobku, ktoś Ich źle potraktował, ten drugi brat jest po prostu bardziej złośliwy i nie da, bo nie)?

OperatorMopa & Żyła.
Bracia Trzaskoma wycofali się ze wcześniejszych ustaleń ponieważ (tak mi się wydaje) Fundacja Sebastiana Golejewskiego, to jakby nie patrzył, jest to inicjatywa prywatna.
Od razu zaznaczyli w rozmowie fakt, że miejsce gdzie tafią przedmioty, ma mieć statut muzeum miejskiego lub państwowego.
Kasa oczywiście... żona młodszego z braci, z którą rozmawiałem osobiście - byli w NDM w 2012 roku - moim zdaniem wyobraziła sobie "worek pieniędzy"
za nasze nowodworskie pamiątki i według mnie, to ona była osobą, która wpłynęła na obydwu braci :evil:
Szansa, żeby odzyskać przedmioty zawsze jest.
Trzeba tylko chęci... Chęci lokalnego samorządu, który powinien zjawić się osobiście na rozmowach u braci Trzaskoma! :evil:

UWAGA!!!
Jutro lub pojutrze opublikuję zdjęcia posążku Napoleona oraz oryginalnej tablicy!
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez disturbia » 29 Wrz 2014, 19:44

Jakoś tego tłumaczenia nie kupuję :? Oczywiście, że Gereluk w pojedynkę niewiele zdziała. Ale po jaką cholerę było to granie na zwłokę?
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez Operator Mopa » 29 Wrz 2014, 20:50

Elegancko, samo zdjęcie tablicy wydaje mi się, że kiedyś gdzieś widziałem, ciekaw jestem zdjęcia figurki. Jeśli chodzi o wspomniany wątek korespondencji i różnicy wersji - wg mnie jest to warte zachodu, żeby wiedzieć na czym stoimy (tj kto to kiedyś "unieruchomił"). Swoją drogą, co też musi sobie myśleć ten konserwator z Pomorza - "Co za pierdzielnik, niech ci ludzie się pomiędzy sobą najpierw dogadają, a później piszą do mnie. Co za niepoważne miasto, które nie stara się o swoje pamiątki, a nawet nie ma muzeum!".. No żenada (oczywiście nie mam na myśli aktywności KaloNDM). Może o pomoc powinniśmy się zwrócić do radnego z Okunina :lol: ?
Operator Mopa
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 25
Rejestracja: 27 Lip 2014, 09:12
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez KaloNDM » 01 Paź 2014, 13:09

disturbia napisał(a):Oczywiście, że Gereluk w pojedynkę niewiele zdziała. Ale po jaką cholerę było to granie na zwłokę?

No właśnie po to, żeby wyjść z tzw. twarzą ;) Co mieli odpowiedzieć upierdliwemu KaloNDM jak praktycznie wszystko podał im na tacy...
"..przepraszamy ale pan Trzaskoma wycofał się w pierwszym podejściu, szkoda zachodu..." :?:
albo
"...przepraszamy ale musielibyśmy jechać do pana Trzaskomy, a na to nie mamy czasu ani pieniędzy..." :!:

Nie powiem...
Sebastian Sosiński chciał jechać. Wiele razy wspominał o tym i proponował mi wspólny wyjazd.
Tylko, że to miała być wizyta prywatna...
Moim zdaniem "spalilibyśmy temat", ponieważ jestem zdania, że u panów Trzaskoma powinna zawitać oficjalna delegacja z Urzędu Miasta.

Operator Mopa napisał(a):Elegancko, samo zdjęcie tablicy wydaje mi się, że kiedyś gdzieś widziałem, ciekaw jestem zdjęcia figurki.

Tak Operatorze, posiadam zdjęcia figurki Napoleona :)
I dobrze Ci się wydaje, że widziałeś zdjęcie tablicy! Zostało ono opublikowane przez Fakty Nowodworskie w specjalnym wydaniu, które powstało dzięki Nowodworskiemu Towarzystwu Historycznemu.
Oczywiście co do historii w pigułce nie mam zastrzeżeń... ale...
Samo wykorzystanie zdjęcia przez prezesa NTH, Andrzeja Hureca to już cios poniżej pasa!
Nie wiem... może prezes chciał się przypodobać burmistrzowi Jackowi Kowalskiemu i przewodniczącemu RM, Krzysztofowi Bisialskiemu?

Po pierwsze...

Pan Hurec owszem, zajmował się ze mną sprawą tablicy ale na samym początku - zanim jeszcze powstało NTH.
Z uzyskanych przeze mnie informacji, pan Jerzy Trzaskoma przesłał zdjęcia sekretarzowi Słupska, a ten wysłał je faksem do Urzędu Miasta w Nowym Dworze Mazowieckim. Po wycofaniu się z pomysłu przekazania przedmiotów, pan Trzaskoma nie dał oficjalnej zgody na publikację zdjęć, ani przesłania ich w oryginale do Nowego Dworu Mazowieckiego. Zdjęcia w oryginale dostały tylko dwie osoby...
Sekretarz Miasta Słupsk i mieszkaniec Nowego Dworu Mazowieckiego ;)
Jakim cudem pan Hurec wszedł w posiadanie zdjęcia tablicy, nie mam pojęcia.

Po drugie...

Fotografia w tej formie nie powinna trafić do Faktów Nowodworskich ponieważ wprowadza w błąd czytelników i miłośników lokalnej historii. Pod zdjęciem nie ma żadnej informacji kto jest jego autorem jak również żadnego opisu w jaki sposób Urząd Miasta lub Nowodworskie Towarzystwo Historyczne weszło w jego posiadanie!
Osoba, która czyta wydanie specjalne Faktów Nowodworskich po prostu myśli, że ta historyczna i pamiątkowa tablica jest cały czas w Okuninie albo, że jest w posiadaniu Urzędu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki i w każdej chwili może ją obejrzeć gdzieś w gablocie nowodworskiego urzędu!


Operator Mopa napisał(a):Jeśli chodzi o wspomniany wątek korespondencji i różnicy wersji - wg mnie jest to warte zachodu, żeby wiedzieć na czym stoimy (tj kto to kiedyś "unieruchomił"). Swoją drogą, co też musi sobie myśleć ten konserwator z Pomorza - "Co za pierdzielnik, niech ci ludzie się pomiędzy sobą najpierw dogadają, a później piszą do mnie. Co za niepoważne miasto, które nie stara się o swoje pamiątki, a nawet nie ma muzeum!"

Nic dodać, nic ująć Operatorze :)

Operator Mopa napisał(a):Może o pomoc powinniśmy się zwrócić do radnego z Okunina :lol: ?

No właśnie... Jak wyżej pisałem, pan radny z Okunina już próbował się "wykazać" i jest spalony w oczach pana Jerzego Trzaskomy :evil:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez disturbia » 01 Paź 2014, 13:26

Co mieli powiedzieć? Prawdę, a nie palić głupa.Przez to tylko się człowiek zraził do urzędników, a w prywatne ręce nie odda. I jakie są teraz szanse na odzyskanie tych przedmiotów? Dawaj te zdjęcia wreszcie :P
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez tk28 » 01 Paź 2014, 13:53

KaloNDM napisał(a):Pod zdjęciem nie ma żadnej informacji kto jest jego autorem jak również żadnego opisu w jaki sposób Urząd Miasta lub Nowodworskie Towarzystwo Historyczne weszło w jego posiadanie!

To nie jest jedyne zdjęcie bez uznania autorstwa w specjalnym wydaniu Faktów Nowodworskich. Mój kolega działający na portalu FotoPolska.eu żalił mi się, że mimo iż jego zdjęcia są na licencji CC BY-SA 3.0 zostały wykorzystane bez zachowania zasad. To jest niedopuszczalne żeby od tak bez pozwolenia wykorzystywać współczesne zdjęcia do publikacji. Kolega nie zamierza tym razem robić rabanu z tego powodu ale powiedział, że ostatni raz na to przyzwala. Człowiek ten zużywa własny sprzęt do uwieczniania otaczającej nas rzeczywistości dla potomnych i udostępnia je za darmo z jedynym warunkiem uznania autorstwa a tacy wykorzystują je bez podpisu jednocześnie odcinając już istniejący podpis na zdjęciu. To się nazywa złodziejstwo. Oto bezprawnie wykorzystane zdjęcia w wydaniu specjalnym FN: http://fotopolska.eu/491334,foto.html?o=b120613 i http://fotopolska.eu/313811,foto.html?o=b74246.
"Władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie" - Lord John Dalberg-Acton, 1887
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez KaloNDM » 01 Paź 2014, 16:41

tk28 napisał(a):To nie jest jedyne zdjęcie bez uznania autorstwa w specjalnym wydaniu Faktów Nowodworskich.

Nawet o tym nie wiedziałem... Jak widać, to nie tylko cios poniżej pasa... :evil:

disturbia napisał(a):I jakie są teraz szanse na odzyskanie tych przedmiotów?

Póki żyją panowie Trzaskoma, szanse są... trzeba próbować :|
Na pewno do zmiany decyzji przyczyniłoby się:
1. Zainteresowanie ze strony Urzędu Miasta.
2. Muzeum Historii Miasta - nie ważnie czy stworzonego przez stowarzyszenie, fundację, czy ze środków miejskich.
Muzeum musiałoby być firmowane przez miasto i w statucie musiałby być zapis - w przypadku zlikwidowania/zamknięcia placówki - o przejęciu eksponatów przez inną instytucję państwową lub samorządową... Chodzi o to, żeby eksponaty nie trafiły w ręce prywatne.

disturbia napisał(a):Dawaj te zdjęcia wreszcie :P

Oczywiście Distrurbio... Przechodzę do meritum sprawy :)

UWAGA!
Żeby było wszystko jasne.
Pan Trzaskoma nic nie wspominał o tym, że nie mogę upublicznić zdjęć. Nie mam na to oficjalnej zgody…
Z wiadomych względów jestem zdania, że te zdjęcia muszą zobaczyć miłośnicy lokalnej historii i nie tylko…


Ryszard Gołąb w swojej książce pod tytułem,
„Ilustrowana monografia Nowego Dworu Mazowieckiego z historią twierdzy Modlin” pisał:

„…Dzisiaj jest to Okunin II. Współcześnie przy ulicy Słonecznej 60 (zmieniona numeracja) znajdują się resztki drewnianego domu. Autor po raz pierwszy odwiedził właścicieli około 1978r. Mieszkali w tym domu państwo Stolarscy. Pokazali oni wówczas marmurową tablicę (trochę uszkodzoną), jednak z czytelnym całym napisem o następującej treści:
“Imperator Rex / persoquens / Hic noglem egit / X bri 1806 / Okunin”
Tablica ta była umocowana na zewnętrznej ścianie domu o okresie międzywojennym. Wg Stolarskich o okresie międzywojennym przyjeżdżały do Okunina wycieczki młodzieży szkolnej. W domu tym znajdował się również posążek (wg relacji państwa Stolarskich, tego posążku autor nie widział). Posążek miał być z brązu i przedstawiał cesarza stojącego jedną nogą na globusie. W czasie następnych odwiedzin około 1985r. autor nie mógł już zobaczyć tej tablicy, bowiem także zabrana została przez pana Trzaskomę. Wg relacji państwa Stolarskich na zewnętrznej ścianie (która jest niedostępna, bo przylega do niej drugi budynek) znajduje się wyryty na belkach jakiś francuski napis…”


Odniosę się do tego cytatu ale za nim to zrobię, chciałbym gorąco podziękować użytkownikowi Kama…
To dzięki Kamie jestem w posiadaniu skanów dawnych gazet oraz starych zdjęć.
Dzięki jej zaangażowaniu, znam fakty, które do tej pory były tylko domysłami…
bajką, która przerodziła się w prawdziwą opowieść.


Dziękuję Kamo i mam nadzieję, że nie pogniewasz się jak podzielę się tym wszystkim z użytkownikami forum Novidvor. :)

Moim zdaniem oryginalny dom zachował się w całości do dnia dzisiejszego, tyle, że został rozbudowany.
Dowodem na to jest rycina z czasopisma „Kłosy” z 1881 roku – zdjęcie nr 1 - , zdjęcie domu i tablicy z czasopisma „Świat” z 1912 roku – zdjęcie nr 2 – oraz stan faktyczny budynku – zdjęcia nr 3,4,5,6.

Proszę przyrównać rycinę i zdjęcie z 1912 roku, ze stanem faktycznym.
Józef Wybicki w swoich pamiętnikach wspominał, że chałupa była dwuizbowa, ponieważ dzieliła się piecem i ścianą.
Tak też jest w chwili obecnej.
Proszę też zwrócić uwagę na konstrukcję dachu – zdjęcie nr 4 - , łączenia szczytowe – zdjęcie nr 5 – oraz na fundament domu, w który jest wmurowane pęknięte koło młyńskie – zdjęcie nr 6.

Według państwa Stolarskich, na ścianie przylegającej do budynku jest belka, na której został wycięty napis „Palais de I’Empereur le 23 Decembre 1806”. – zdjęcie nr 3.
Właściciele tego budynku są tak pewni swego, że przez lata nie remontują wewnętrznej ściany ponieważ cały czas wierzą w to, że sprawą ktoś w końcu się zainteresuje i dotrze do tego napisu… Oczywiście wszelkie prace, które miałyby być tam wykonane, po ich zakończeniu musiały by przywrócić ścianę do stanu poprzedniego.

Pan Ryszard Gołąb pisał w swojej książce, że widział tablicę w 1978 roku i była ona lekko uszkodzona lecz napis był czytelny.
Zdjęcie nieuszkodzonej tablicy można zobaczyć na fotografii nr 2.
Wspomina też, że podczas następnej wizyty w 1985 roku tablicy już nie było ponieważ zabrał ją do Słupska pan Kacper Trzaskoma – ojciec Jerzego.

Po latach dotarłem do syna Kacpra, Jerzego Trzaskomy, który przesłał mi zdjęcia oryginalnej tablicy. Okazuje się, że jest ona mocno uszkodzona i prawdopodobnie została zniszczona podczas demontażu z wewnętrznej ściany domu (nie zewnętrznej jak wspomina pan Gołąb) ponieważ wycieczki wprowadzane były do środka chałupy.
Oryginalną tablicę przedstawia zdjęcie nr 7.

Pan Trzaskoma przesłał mi również zdjęcie figurki Napoleona, której nigdy nie widział pan Ryszard Gołąb, a o którą to w filmie pod tytułem „Napoleon w Okuninie”, dokładnie opisał nieżyjący już Czesław Stolarski.

Jak wyglądała słynna figurka?
Możecie ją obejrzeć na zdjęciach
nr 8 i 9.

Obecnie bracia Trzaskoma, którzy są w posiadaniu wspomnianych wyżej przedmiotów wycofali się z pomysłu ich przekazania po zasięgnięciu opinii prawnej, która mówi, że są prawowitymi właścicielami historycznych przedmiotów.

Jestem innego zdania…
Po dość długich poszukiwaniach, w których bardzo pomógł mi użytkownik o Nicku Kama, w nasze ręce wpadły dość ciekawe dokumenty.
Zanim je przedstawię, odniosę się do informacji zawartych na stronie internetowej twierdzamodlin.nsk.pl pod tytułem: „Modlin przed Napoleonem”.
Jest tam między innymi zapis, który mówi o tym, że:
„…Walczących Francuzów w bitwie pod Czarnowem, obserwował Napoleon, który przybył specjalnie na tą potyczkę z Warszawy. Aby móc obserwować przebieg wydarzeń, cesarz stał na dachu domu młynarza we wsi Okunin. Później właściciel wsi, Ludwik Gutakowski, umieścił na tym domu marmurową tablicę upamiętniającą pobyt Napoleona. Był to jedyny dzień, kiedy cesarz przebywał w okolicach Modlina….”

Otóż…
W gazecie Warszawskiej nr 275 z 1872 roku – zdjęcie nr 10 - ukazał się artykuł o pamiątce we wsi Okunin, w którym jasno i wyraźnie jest napisane, że marmurowa tablica, która znajdowała się w chałupie Affków, została przysłana z Francji, a sam właściciel domu miał zamiar zwrócić się do rządu francuskiego z prośbą o wsparcie finansowe w celu odrestaurowania zabytku.
Tak więc tablica nie jest własnością braci Trzaskoma.

Ktoś zapyta o posążek Napoleona, tzn. kto go ufundował.
Odpowiedź znajdziemy w Gazecie Lwowskiej nr 204 z 1895 roku – zdjęcie nr 12 – w której możemy przeczytać, że posążek zakupił z własnych środków ojciec ówczesnego właściciela chałupy, który był wielkim wielbicielem Napoleona.

Co najciekawsze, w miesięczniku „Ziemia” nr 1 z 1920 roku – zdjęcie nr 15 – możemy przeczytać dość ciekawą i jakże ważną informację.
Okazuje się, że Starosta warszawski wydał wykaz zabytków sztuki i kultury, znajdujących się w jego starostwie. W wykazie tym został ujęty „dom, w którym nocował Napoleon w Okuninie”.

Tak więc nie jest to mrzonka drodzy forumowicze!
W naszym mieście posiadamy unikatowy zabytek, który dzięki staraniom samorządu powinien być objęty szczególną ochroną i wpisany do rejestru Światowego Dziedzictwa UNESCO!
To wstyd, że lokalny samorząd nie interesuje się sprawą i do tej pory nie poczynił żadnych kroków, aby zadbać o tak historyczny obiekt!


Na zakończenie dodam, że wspólnie z Miejskim Konserwatorem Zabytków ze Słupska, panem Tomaszem Maciejewski próbowaliśmy dotrzeć do jakichkolwiek dokumentów potwierdzających stan faktyczny z 1920 roku.
Okazało się, że po 1939 roku, wszelkie dokumenty i rejestry potwierdzające zabytek w Okunienie, zaginęły.

Jednak pan Maciejewski powiedział, że wszystko jest do załatwienia i pomoże w sprawie ponownego wpisania obiektu do rejestru zabytków!
Potrzeba tylko chęci i zainteresowania ze strony nowodworskiego samorządu!


Zachęcam również do przeczytania innych historycznych gazet, takich jak:
1. Kurier Warszawski nr 291a z 1883 roku – zdjęcie nr 11
2. Goniec Wielkopolski nr 230 z 1895 roku – zdjęcie nr 13
3. Goniec Częstochowski nr 289 z 1912 roku – zdjęcie nr 14
Załączniki
1. czasopismo Kłosy nr 857 -  1 grudnia 1881r. -  s.352.jpg
1. czasopismo Kłosy nr 857 - 1 grudnia 1881r. - s.352.jpg (200.53 KiB) Obejrzany 24861 razy
2. czasopismo świat nr 29 1912.jpg
2. czasopismo świat nr 29 1912.jpg (88.3 KiB) Obejrzany 24861 razy
3. Stan z lipca 2012 - 1.jpg
3. Stan z lipca 2012 - 1.jpg (119.23 KiB) Obejrzany 24861 razy
4. Stan z lipca 2012 - Oryginalna część domu z 1806 roku.jpg
4. Stan z lipca 2012 - Oryginalna część domu z 1806 roku.jpg (100.98 KiB) Obejrzany 24861 razy
5. Stan z lipca 2012 - 3.jpg
5. Stan z lipca 2012 - 3.jpg (95.2 KiB) Obejrzany 24861 razy
6. Stan z lipca 2012 - 4.JPG
6. Stan z lipca 2012 - 4.JPG (162.33 KiB) Obejrzany 24861 razy
7. Tablica.jpg
Zdjęcie przekazane prze pana Jerzego Trzaskomę - Pamiątkowa tablica jest w jego kolekcji rodzinnej.
8. Napoleon.jpg
Zdjęcie przekazane prze pana Jerzego Trzaskomę - Figurka Napoleona jest w jego kolekcji rodzinnej.
8. Napoleon.jpg (74.32 KiB) Obejrzany 24861 razy
9. Napoleon.jpg
Zdjęcie przekazane prze pana Jerzego Trzaskomę - Figurka Napoleona jest w jego kolekcji rodzinnej.
9. Napoleon.jpg (77.23 KiB) Obejrzany 24861 razy
10. Gazeta Warszawska 1872.jpg
11. Kurier Warszawski 1883..jpg
12. Gazeta Lwowsla 1895.jpg
13. Goniec Wielkopolski 1895.jpg
14. Goniec Częstochowski 1912.jpg
15. Ziemia - miesięcznik krajoznawczy 1920.jpg
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez Japko » 01 Paź 2014, 19:55

Kalo, Twoja rzetelność jest godna podziwu. Zawsze z pełnym zainteresowaniem czytam Twoje posty.
Tylko czy my musimy czekać aż władze zajmą się tematem? Czy nie możesz sam napisać do UNESCO czy innych instytucji? Dokumentację zgromadziłeś niepodważalną.
Awatar użytkownika
Japko
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 366
Rejestracja: 16 Cze 2012, 13:24
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez Operator Mopa » 02 Paź 2014, 21:42

Ja ze swojej strony dziękuję za zdjęcia figurki, czekałem na nie:) A co się stało z globem/kulą ziemską, na której francuski wodzu podobno trzymał stópkę;)?
Operator Mopa
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 25
Rejestracja: 27 Lip 2014, 09:12
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez tk28 » 03 Paź 2014, 07:37

Może figurka służyła dzieciom do zabawy i globus odpadł.
"Władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie" - Lord John Dalberg-Acton, 1887
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez żyła » 03 Paź 2014, 13:52

Może figurka miała odzwierciedlać rzeczywistość i ktoś ją dostosował, bo ten świat się coś spod butów Napoleona wyrwał naprawdę:);p
żyła
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 207
Rejestracja: 08 Wrz 2012, 15:43

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez KaloNDM » 11 Paź 2014, 10:29

Japko napisał(a):Tylko czy my musimy czekać aż władze zajmą się tematem? Czy nie możesz sam napisać do UNESCO czy innych instytucji? Dokumentację zgromadziłeś niepodważalną.

Sprawa nie jest taka prosta jak Ci się wydaje i poniżej wytłumaczę Ci dlaczego :|

Zapomniałem w moich wpisach o Leszku Gizińskim, znanym jako Wadera Studio - na FB jako Polish Military Channel Wadera - który przez jakiś czas też był członkiem Nowodworskiego Towarzystwa Historycznego.
Otóż zanim zostało powołane NTH - mędzy innymi odzyskanie tablicy i figurki miało być PRIORYTETEM dla towarzystwa - Leszek zaangażował się w sprawę odzyskania w/w przedmiotów...
My, tzn. Ja i Andrzej Hurec byliśmy osobami prywatnymi, natomiast Leszek reprezentował sprawę jako firma.

W dniu 20.08.2012 roku, napisał meila do ambasady francuskiej z krótką informacją - zdjęcie nr 1
w1.JPG

Odpowiedź dostał w dniu 20.09.2012 roku, z której wynikało jasno, że ambasada jest zainteresowana sprawą.
Dział prasowy odpisał, że dom jest objęty ochroną polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz podał kontakt do Pana Jeana Caillot, Przewodniczącego Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej - zdjęcie nr 2.
w2.JPG


Leszek jeszcze tego samego dnia odpisał meila z podziękowaniami, oraz informacją, że wyśle list i płytę DVD z filmem do Pana Caillot - zdjęcie nr 3.
w3.JPG

Jednak nie wysłał listu ponieważ stwierdziliśmy, że skoro Urząd Miasta NDM oraz Miejski Konserwator Zabytków w Słupsku mają zająć się sprawą, to będzie to bardziej wiarygodne i podniesie rangę sprawy.

Wszystkie informacje - łącznie z meilami - przekazałem Sebastianowi Sosińskiemu.
Podczas rozmów z Jackiem Gerelukiem zaznaczyliśmy jednak fakt, żeby w oficjalnym piśmie było wspomniane o oddolnej inicjatywie społecznej.

Nie wiem co się potem stało, że bracia Trzaskoma wycofali się z pomysłu, gdy sprawą zajął się Urząd Miasta Nowego Dworu Mazowieckiego.
Moim zdaniem przyczyną było to, że urzędnicy nie mogliby przypiąć sobie medali jako całkowitą ich zasługę.

Na koniec chciałem dodać, że burmistrz Jacek Kowalski dobrze wiedział o sprawie ponieważ oficjalne pismo do Prezydenta Słupska było wysłane w dniu 21.12.2011 roku i zostało przez niego podpisane!!!! - zdjęci nr 4.
bur.JPG


Nie może więc tłumaczyć się tym. że nic nie wiedział!!! :evil:

No... chyba, że burmistrz Jacek Kowalski podpisuje wszystko jak leci, bez zagłębiania się w treść pisma!!! :twisted:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez Scaramanga » 18 Lis 2014, 08:28

Temat pobytu napoleona w Okuninie znałem od kilku lat.Świetnie, że wasze Towarzystwo nadało jej bieg, ale smutne, że odpowiednie samorządowe organy państwowe traktują tę i podobne sprawy po macoszemu oraz dążą do wyczerpania cierpliwości samych zainteresowanych.Myślę, że zbyt nie doceniacie własną inicjatywę oddolną i mierzyliście od początku za nisko.Teraz mając podkładkę w postaci szeregu pism i opisu całej sprawy nie pozostaje wam nic innego jak wsadzić to w 2 teczki i pchnąć do Kancelarii Prezydenta RP oraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego...dam głowę, że sprawa ruszy z kopyta... : )
Pozdrawiam serdecznie!
Scaramanga
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 1
Rejestracja: 18 Lis 2014, 05:51
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez KaloNDM » 18 Lis 2014, 17:54

Scaramanga napisał(a):Świetnie, że wasze Towarzystwo nadało jej bieg,

Towarzystwo nie nadało tej sprawie biegu, tylko osoby prywatne.

Scaramanga napisał(a):ale smutne, że odpowiednie samorządowe organy traktują tę i podobne sprawy po macoszemu

"...Bo to właśnie Nowy Dwór..." :P Szczególnie pomocny jest nasz "nadworny hYstoryk", pan Tadeusz radny Sosiński - rodowity z Okunina :P

Scaramanga napisał(a):Teraz mając podkładkę w postaci szeregu pism i opisu całej sprawy nie pozostaje wam nic innego jak wsadzić to w 2 teczki i pchnąć do Kancelarii Prezydenta RP oraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego...dam głowę, że sprawa ruszy z kopyta... : )

To nie jest takie proste jak się wydaje...
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości