Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez KaloNDM » 18 Wrz 2012, 13:30

Zapraszam wszystkich na film, pod tytułem :

Pałac Napoleona w Okuninie - Zapomniana Historia - Palais de l'Empereur 1806

>>>>> <<<<<

Krótki dokument o "Pałacu Napoleona" w Okuninie (w powiecie Nowodworskim) - jest to zapomniany kawałek historii z naszej okolicy.
Budowla była obiektem wpisanym do rejestru zabytków przez Starostę Mazowieckiego w styczniu 1920 roku,
po 1939 roku wszystkie dokumenty zaginęły.

Zapraszam Wszystkich do dyskusji :D

Ciąg Dalszy Nastąpi...
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez KaloNDM » 19 Wrz 2012, 20:39

UWAGA! UWAGA! UWAGA! Przeczytajcie:

http://kontakt24.tvn.pl/artykul,palac-n ... 78995.html

Cytat z artykułu:

"..Próba zmobilizowania władz miasta oraz Konserwatora Zabytków.

Okunin (w powiecie Nowodworskim) - to zapomniany kawałek historii z naszej okolicy.
Budowla była obiektem wpisanym do rejestru zabytków przez Starostę Mazowieckiego w styczniu 1920 roku,
po 1939 roku wszystkie dokumenty zaginęły.

Wspólnie z Leszkiem Gizińskim i Andrzejem Hurec, postanowiliśmy, że dołożymy wszelkich starań,
aby przywrócić lokalnej historii dawny blask.
Oprócz filmu, który był naszym pomysłem, udokumentowania faktów historycznych, nawiązaliśmy kontakt z potomkami młynarza Afka,
u którego nocował Napoleon.

Rodzina ta, mieszka w Słupsku.

Okazuje się, że są oni w posiadaniu marmurowej tablicy upamiętniającej wydarzenie z 1806 roku ,oraz posążku Napoleona.
Rzeczy te, zostały ufundowane przez byłego właściciela Nowego Dworu Mazowieckiego, hrabiego Gutakowskiego.
Rodzina ze Słupska poinformowała nas, że z chęcią przekażą te przedmioty dla potomnych ale pod jednym warunkiem..
Żeby mieszkańcy miasta Nowy Dwór Mazowiecki mogli obejrzeć te historyczne eksponaty, musi powstać Izba Pamięci lub Muzeum Miasta.

Panie Burmistrzu, Rado Miejska, Konserwatorze Zabytków.. do dzieła!.."

Ciąg Dalszy Nastąpi
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez GromOkunin » 14 Lip 2013, 20:27

Witam ;-)...

Był. Był na 100%... Zostały pamiątki, które dzieci z Okunina wypożyczały od Pana Stolarskiego na lekcje historii, żeby zabłysnąć w szkole. Informacja, o tym że nocował była w Okuninie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wiadomo też było gdzie. Polecam "Kroniki wojen napoleońskich", w których też jest wzmianka na ten temat.

To, że władze NDM do dzisiaj nie potrafiły ograć tego faktu do promocji miasta i regionu świadczy tylko o tym jakie to władze. A łąki w Okuninie to idealne miejsce na rekonstrukcję bitwy...

Pozdrawiam wszystkich "zapaleńców historyków". Może kiedyś uda się odwrócić typowy wizerunek NDM w stronę bomb wybuchających w nawiązaniu do ciekawej historii naszych okolic od bomb wybuchających w pubach...
GromOkunin
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 6
Rejestracja: 12 Lip 2013, 23:17
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez ninel » 15 Lip 2013, 14:44

KaloNDM napisał(a):Żeby mieszkańcy miasta Nowy Dwór Mazowiecki mogli obejrzeć te historyczne eksponaty, musi powstać Izba Pamięci lub Muzeum Miasta.

Mam małe pytanko… czy w związku z powstaniem inicjatywy „Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki”, istnieje jakaś szansa, żeby te eksponaty zostały tam przekazane, i żeby mieszkańcy NDM mogliby je tam zobaczyć?
Ať žije vláda! Ale za svoje.
ninel
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 130
Rejestracja: 12 Lis 2010, 13:51

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez KaloNDM » 13 Wrz 2014, 21:00

ninel napisał(a):czy w związku z powstaniem inicjatywy „Muzeum PRL-u i Historii Miasta Nowy Dwór Mazowiecki”, istnieje jakaś szansa, żeby te eksponaty zostały tam przekazane, i żeby mieszkańcy NDM mogliby je tam zobaczyć?

Nie wiem... Z tym oficjalnym pytaniem trzeba byłoby zwrócić się do prezesa fundacji, pana Sebastiana Golejewskiego.

A teraz UWAGA!

Kiedyś napisałem, że wrócę do tematu. Sprawę prowadziłem dwutorowo przez ponad dwa lata! :evil:
Generalnie Urząd Miasta miał w tyle odzyskanie pamiątkowej tablicy oraz posążku Napoleona :evil:
Chcecie znać szczegóły?
Oświadczam, że mam wszystko udokumentowane oraz posiadam zdjęcia oryginalnej tablicy oraz posążku!

Czekam na Wasze wpisy.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez Japko » 13 Wrz 2014, 21:23

A co mamy pisać. Pokaż, pokaż? :)
Awatar użytkownika
Japko
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 366
Rejestracja: 16 Cze 2012, 13:24
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez disturbia » 13 Wrz 2014, 21:49

Biedni ci urzędnicy ostatnio, zawsze coś :P A co do Izby Pamięci, to dawny magistrat by się nadawał :(
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez KaloNDM » 14 Wrz 2014, 21:58

Jakoś nie widzę entuzjazmu i zainteresowania u Forumowiczów :P
Oj, nadawałby się Disturbio... Nadawał :(
Ale... Już niedługo KaloNDM oficjalnie podziękuje panu Kapuście i panu Mędreckiemu za to, że są "rodowitymi" nowodworzanami ;) :P
Dla mnie, to zwykli niszczyciele lokalnej historii :evil:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez żyła » 16 Wrz 2014, 20:57

KaloNDM napisał(a):
Kiedyś napisałem, że wrócę do tematu. Sprawę prowadziłem dwutorowo przez ponad dwa lata! :evil:
Generalnie Urząd Miasta miał w tyle odzyskanie pamiątkowej tablicy oraz posążku Napoleona :evil:
Chcecie znać szczegóły?
Oświadczam, że mam wszystko udokumentowane oraz posiadam zdjęcia oryginalnej tablicy oraz posążku!

Czekam na Wasze wpisy.


Czy przypadkiem nie będzie to związane z historią o tym, że odnaleziono tę tablicę i posążek wraz z właścicielami domu, którzy przenieśli się nad morze? I że ludzie Ci s skłonni przekazać te rzeczy do NDM ale pod warunkiem, że będzie to zrobione formalnie-i tak właśnie miało się to stać? Miało, bo niestety ktoś z NDM zaniedbał sprawę i przez 8 miesięcy nie znalazł czasu aby skontaktować się z konserwatorem zabytków, który był już w temacie i czekał , dosłownie czekał aż łaskawie uzyska pełnomocnictwo miasta aby odebrać te rzeczy? I wyszła dupa zbita, bo ktoś zapadł na dolegliwość podobną do tej z UM NDM, tzn" robimy od 8 miesięcy ale to trwa" I tutaj ponownie okazało się, że NIC nie zostało zrobione, a konserwator i ludzie, którzy dotarli do właścicieli zostali wykiwani....A pamiątek oczywiście nie ma:]

Miejsca legenda, którą usłyszałem, zawiera ziarno prawdy? Myślę, że nie tylko ja jestem ciekawy szczegółów!
żyła
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 207
Rejestracja: 08 Wrz 2012, 15:43

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez KaloNDM » 26 Wrz 2014, 12:53

Dokładnie Żyła… będzie o tym ;)

A więc, przechodzę do szczegółów sprawy, którą prowadziłem przez ponad 2 lata.
Otóż…

W lipcu 2012 roku po rozmowie z właścicielem domu, panem Stolarskim, ustaliłem adres zamieszkania i numer telefonu do jego rodziny ze Słupska,
która mieszkała kiedyś w Okuninie.
W połowie lipca 2012 roku, zadzwoniłem do pana Jerzego Trzaskomy, który w chwili obecnej ma prawie 90 lat.
Musiało upłynąć trochę czasu, zanim pan Jerzy nabrał do mnie zaufania. Jak się okazuje,
w sprawie tablicy dzwonił do niego kilka lat wcześniej właściciel jednego z nowodworskich antykwariatów, który swoim zachowaniem i zachłannością zraził staruszka do swojej osoby.
Po dość długiej rozmowie obiecałem, że napiszę do Pana Jerzego list, którym opiszę krótką historię Bitwy pod Czarnowem oraz udokumentuję fakt przebywania Napoleona w jego rodzinnym domu niepodważalnymi argumentami.

Ja obiecałem, tak uczyniłem i w dniu 09.08.2012 roku, wysłałem do niego 19-sto stronicowy list za potwierdzeniem odbioru
(treść listu bez załączników na samym końcu wpisu)

W międzyczasie w dniu 19.07.2012 roku, skontaktowałem się z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Słupsku, Tomaszem Maciejewskim,
opisując sprawę i zwróciłem się do niego z prośbą o pomoc.
Następnie w dniu 22.07.2012 roku, drogą meilową jak również pocztą, wysłałem oficjalne pismo z prośbą o pomoc – załącznik nr 1, 2 i 3

Poniżej w skrócie przedstawiam skróconą korespondencję meilową z konserwatorem w Słupsku – załączniki od nr 4 do 13.

Pod koniec sierpnia 2012 roku, ponownie rozmawiałem telefonicznie z panem Jerzym Trzaskomą, który podziękował za list i poinformował mnie,
że jest w posiadaniu tablicy marmurowej z Pałacu Napoleona oraz posążku z brązu.
Rzeczy te w latach 80-tych, zabrał ze sobą do Słupska jego ojciec, Kacper Trzaskoma po nieudanej próbie przekazania ich w ambasadzie francuskiej.
Pan Jerzy oświadczył, że zrobi zdjęcia przedmiotów i wyśle je do mnie drogą pocztową.
Poinformował mnie również, że musi porozmawiać z młodszym od siebie o 10 lat bratem.
Wyraził też chęć do przekazania przedmiotów miastu jeżeli będzie Muzeum Historii Miasta lub Izba Pamięci.
Oświadczył również, że jeżeli miasto nie będzie miało takiego miejsca, przekaże pamiątki do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku z możliwością przekazania ich w późniejszym terminie do Muzeum Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.

Na początku roku 2013 postanowiłem zainteresować sprawą władze samorządowe i udałem się wspólnie z Andrzejem Hurec na rozmowę z zastępcą burmistrza, Jackiem Gerelukiem.
Spotkanie zorganizował Sebastian Sosiński.
W trakcie rozmowy, Jacek Gereluk wyraził zainteresowanie sprawą i, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby odzyskać przedmioty i wyeksponować w jednej z sal Biblioteki Miejskiej.
Poinformowaliśmy go również, o naszym pomyśle założenia Nowodworskiego Towarzystwa Historycznego.
Pan Gereluk wyraził się o nim pozytywnie i powiedział, że dobrze byłoby – jak już powstanie stowarzyszenie – abyśmy pomyśleli o Izbie Pamięci związanej z pobytem Napoleona, w której moglibyśmy wyeksponować tablicę i posążek, po czym oficjalnie zwrócili się do miasta o pomoc finansową w związku z jej prowadzeniem przez stowarzyszenie.

Sprawą odzyskania przedmiotów, oficjalnie miał zająć się Sebastian Sosiński, gdzie w lutym 2013 roku, skontaktował się z sekretarzem Słupska,
który obiecał pomoc – załącznik nr 14

Nie wiem co się później stało ale w trakcie rozmów pomiędzy w/w ponieważ bracia Trzaskoma wycofali się z pomysłu przekazania pamiątek.

Wobec tego, w marcu 2013 roku skontaktowałem się z powrotem z miejskim konserwatorem w Słupsku i poprosiłem o pomoc w sprawie.
Pan Tomasz powiedział, że owszem, może zająć się sprawą ale musi mieć oficjalne upoważnienie do reprezentowania miasta Nowy Dwór Mazowiecki, w rozmowach związanych z odzyskaniem tablicy i posążka Napoleona.
Zgodę na reprezentowanie miasta NDM miał załatwić Sebastian Sosiński.

Przez ponad pół roku pan Sosiński nie załatwił nic informując mnie, że taką zgodę wysłał już konserwatorowi ze Słupska.
Pan Tomasz Maciejewski twierdził, że nigdy takiej zgody nie otrzymał.


Nie chciałem wnikać w to, kto mówi prawdę, a kto nie…

W związku z powyższym, we wrześniu 2013 roku, zwróciłem się z prośbą o pomoc do Sebastiana Golejewskiego, prezesa fundacji,
która w swoich statutowych działaniach ma zajmować się historią NDM, o zajęcie się sprawą.
Pan Golejewski zainteresował się sprawą i pod koniec września 2013 roku, upoważnił Pana Maciejewskiego, do reprezentowania fundacji w sprawie odzyskania historycznych przedmiotów. – załącznik nr 15

W dniu 13.11.2013 roku, pan Maciejewski potwierdził, że upoważnienie dostał i sprawą zajmie się dopiero pod koniec miesiąca. – załącznik nr 16

W chwili obecnej sprawa stanęła na tym, że bracia Trzaskoma odmówili współpracy w związku z przekazaniem pamiątek, twierdząc,
że zasięgnęli opinii prawnej, która mówi, że jest to ich prywatna własność!


Pan Maciejewski zobowiązał się do dalszych rozmów w sprawie skalowania tablicy w celu zrobienia jej wiernej kopii.

Swoją drogą to wstyd, że miasto przez ponad pół roku nie mogło spłodzić jednego pisma upoważniającego miejskiego konserwatora w Słupsku, do ich reprezentowania!

Wstyd, że do tej pory miasto z 640 letnią historią nie ma swojego muzeum!

Wstyd, że miasto nie potraktowało sprawy poważnie i nie zorganizowało delegacji do państwa Trzaskoma, tylko porozumiewali się meilowo!

Wstyd, że miasto nie wspiera oddolnych inicjatyw instytucji pozarządowych, takich jak fundacja Sebastiana Golejewskiego!

Oto jak widział współpracę Słupska i Nowego Dworu Mazowieckiego, konserwator Tomasz Maciejewski:
„…Zgodnie z tym co Pan oświadczył, proponuję aby ewentualny zwrot lub oddanie zaginionych/poszukiwanych posążku oraz tablicy.
nastąpił oficjalnie jako czasowy depozyt do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, aż do momentu powstania oficjalnej izby pamięci w Okuninie.
W tym wydarzeniu oprócz Pana Jerzego Trzaskomy, Was zainteresowanych, administracji Muzeum oraz attache kulturalnego ambasady Republiki Francji i mediów; mogliby wziąć udział przedstawiciele samorządów, co przyczyniłoby się, być może do wykreowania współpracy kulturalnej pomiędzy naszymi samorządami.
Mam również nadzieję, na pozytywne rozwiązanie tej ciekawej historii oraz nawiązanie (poprzez zaangażowane osoby i stowarzyszenia) współpracy kulturowej w ramach TOnZ lub zbliżonych stowarzyszeń, na tej oraz innych płaszczyznach…”


Uwaga!!!
W następnym wpisie opublikuję fakty – zdjęcia, artykuły i inne dokumenty – potwierdzające autentyczność historii pobytu Napoleona w Okuninie jak również dowody na jego nocleg w chałupie młynarza o nazwisku Affek.
Będą też mocne dokumenty, potwierdzające, że w roku 1920 chałupa była wpisana do rejestru zabytków, oraz artykuły prasowe, które dosyć jasno mówią o tym, że tablicę upamiętniającą pobyt Napoleona w Okuninie, ufundowała Ambasada Francji, a nie hrabia Gutakowski.


Tak więc nie jest to własność panów Trzaskoma!
Osobiście dla mnie, są oni grabieżcami naszej lokalnej historii!


==============================================================================

Treść listu do pana Jerzego Trzaskomy, bez załączników:

"...Nowy Dwór Mazowiecki, dn 09.08.2012 r.

Szanowny Panie Jerzy

Dość długo zastanawiałem się nad tym jak mam w liście do Pana opisać to, o czymrozmawialiśmy przez telefon.
W jaki sposób przekazać Panu informacje, podparte artykułami, zdjęciami i rysunkami,aby rzeczowo udokumentować wydarzenie,
które miało miejsce 23 grudnia 1806 roku,we wsi Okunin czyli w Pana rodzinnych stronach.
Dzisiejsza młodzież jest bardzo wygodna i przyzwyczajona do przesyłania wiadomości pocztą elektroniczną lub poprzez Internet.

Panie Jerzy, zacznę wszystko od początku.

Nazywam się Sławomir ..., urodziłem się w 1972 roku w Nowym Dworze Mazowieckim, w którym mieszkam do dzisiaj.
Moja rodzina od ponad wieku zamieszkuje w dzielnicy Nowodworzanka (kiedyś Pisaki) obok nieczynnych cmentarzy – ewangelickiego i żydowskiego.

Interesuję się historią miasta i jego okolic i wspólnie z kilkoma mieszkańcami, którzy kochają Nowy Dwór Mazowiecki, staramy się,
aby jego historia nie przeminęła i nie popadła w zapomnienie.

Wielu z nas słyszało legendy o pobycie Napoleona w Okuninie, gdzie przebywał jednej z chat, w której miał swój sztab dowodzenia.
Wiadomo, że Bitwa pod Czarnowem w 1806 roku, której natarcie było od strony Okunina przez rzekę Narew
jest faktem niezaprzeczalnym i potwierdzonym historycznie.

Jednak samo przybycie Imperatora do tej wsi i jego pobyt w jednej chat do 2012 roku, był tylko legendą.
Legendą dla mieszkańców miasta Nowy Dwór Mazowiecki i okolic ale nie dla rodziny Państwa Stolarskich, która od pokoleń wiedziała o tym,
że Napoleon nocował w ich domu.

Na początku 2012 roku, w Internecie znalazłem film pod tytułem „Napoleon w Okuninie”.
Został on dodany dość niedawno (18 luty 2012) z dość żartobliwym opisem:
„..Okunin - wieś koło Nowego Dworu Mazowieckiego, do której miał zawitać sam Napoleon.
Są tacy, którzy w to wierzą, a nawet widzieli..”

Film ten został zakwalifikowany w kategorii „Śmieszne” i zbanowany głosami negatywnymi.
Ukazuje sędziwego staruszka, który opowiada, że widział siedzącego na fotelu Napoleona, który pod swoją nogą ma kulę ziemską,
a także pokazuje ścianę, na której miał znajdować się napis w języku francuskim oraz miejsce w którym była zamontowana tablica.
Moją uwagę zwrócił fakt falowania obrazu na jego dole oraz kolory i ubiór „dziennikarki”.
Na pierwszy rzut oka widać, że materiał został nagrany kamerą VHS na początku lat 90-tych.

Wywiad przeprowadzony jest mało profesjonalnie, wręcz z próbą ukazania, że staruszek ma nie po kolei w głowie.
Wydaje mi się, że „Lukrecjan” autor tego filmu nie jest jego autorem albo wszedł w jego posiadanie od kogoś z rodziny i nie zdaje sobie sprawy
z tego jak cennym dla historii miasta Nowy Dwór Mazowiecki, Polski i świata, dysponuje dokumentem.

Otóż..
Bohaterem filmu jest nieżyjący od około 20 lat, sam Czesław Stolarski, właściciel domu, w którym spędził noc Napoleon Bonaparte.
Pana ś.p. wuj opowiada historię dość niewiarygodną.
Opowiada o tym, że widział napis wyryty na belce, o wycieczkach szkolnych, które przed II wojną światową tłumnie przyjeżdżały do Okunina
w celu zwiedzenia legendarnego domu.
Co najciekawsze, opowiada o posążku Napoleona i tablicy upamiętniającej, które zostały zabrane przez brata jego żony do Słupska.

Postanowiłem odwiedzić Pana rodzinę, która mieszka na ulicy Spokojnej 21 w Okuninie.
To właśnie od niej dowiedziałem się, że brat żony ś.p. Czesława Stolarskiego, który wyjechał do Słupska i zabrał ze sobą tablicę oraz posążek Napoleona,
to ś.p. Kacper Trzaskoma, Pana ojciec.
Państwo Stolarscy twierdzą też, że w latach 70-tych widzieli nad drzwiami napis, który został wyryty na belkach domu w języku francuskim
oraz pamiętają wygląd tablicy marmurowej, która była wmurowana przy wejściu do sieni – jest koloru czarnego z napisem,
uszkodzona po bokach.

Jako rodowity mieszkaniec, interesujący się historią miasta Nowy Dwór Mazowiecki, uwierzyłem w słowa Państwa Stolarskich i postanowiłem udowodnić wszystkim,że historia o pobycie Napoleona w ich domu, to nie mrzonki – do tej pory nie było żadnych dowodów, tylko przekaz rodzinny.

Zacząłem od poszukiwań w archiwach cyfrowych oraz opublikowania apelu na forum Inicjatywy Novidvor, w której działam wspólnie z przyjaciółmi,
między innymi z Andrzejem Hurec, który jest członkiem mazowieckiego TOZ-u – Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami.

Fakty i dowody na to, że Napoleon Bonaparte przebywał w Pana domu rodzinnym są powalające.

Od razu w moje ręce wpadła rycina, która przedstawiała:
„..Dom w Okuninie, w którym przepędził noc 23 Grudnia 1806 roku Napoleon I..”
Była ona w czasopiśmie Kłosy nr 857 wydanego w dniu 1 grudnia 1881r. - s.352

Jak widać, na rycinie widoczny jest napis w języku francuskim, wyryty na belkach między wejściem do chałupy, który brzmi:
„Palais de I’Empereur le 23 Decembre 1806”.

Tłumaczenie na język polski: "Pałac Napoleona 23 grudnia 1806"

Następnie znalazłem w archiwach cyfrowych zapis, znajdujący się w pamiętniku Józefa Wybickiego, który został wydany w 1881 roku, we Lwowie.
Czytamy w nim między innymi:
„..„..Jakoż wkrótce sam przeszedł Wisłę, i z nagła otrzymałem rozkaz, żebym się do niego do Wsi Okuniewa, nad Narwią stawił,
gdzie na moment miał główną kwaterę. Przybyłem w nocy. Stał w chałupce młynarza z jenerałem Berthier, a że izba dzieliła się piecem i ścianą,
tam z jego świtą bawiłem do dnia..”

Odnalezienie następnych zapisów poszło jak z płatka.

Goniec Wielkopolski z dnia 6 października 1895 roku.
„..Kiedy 23-go grudnia r. 1806 Bonaparte czuwał nad przeprawą armii swojej przez Narew i kwaterował u chłopa Afka we wsi Okuniewie,
mając schronienie pod dachem polskim – miał ze wszystkich, Polaków a najserdeczniejszych sprzymierzeńców – wielkie
dla Polski rokował nadzieje.. Do dziś na chałupie czytać można wyryty napis:
PAŁAC NAPOLEONA.
W izbie jest na ścianie tablica marmurowa z napisem łacińskim: Napoleon M. Imperator Rex hostess persequens hic hostem egit.
(Król wrogów prześladujący – tem samem wrogów stwarza).
23 December 1806 in Okunin..”

Goniec Częstochowski z dnia 21 października 1912 roku.
„..”Warsz. Myśl” donosi, że niedaleko od Nowego Dworu w odległości pięciu wiorst od fortecy, we wsi Okunin, znajduje się domek,
w którym przebywał Napoleon I.
Jest to zwykła drewniana chata włościańska, składająca się z izby, kuchni, komórki i przedsionka.
Na froncie domku, w pobliżu drzwi, widnieje napis, wyrznięty widocznie końcem szpady przez jednego z adiutantów cesarza
„Palais de I’Empereur le 23 Decembre 1806”.
Wewnątrz domku na jednej ze ścian znajduje się czarna tablica marmurowa z następującym napisem łacińskim:
“Napoleon M. Imperator Rex, hostess, persequens hic octem egit 23 Debris 1806 in Okunin”.
Właściciele tego domku, Afekowie, do niedawna jeszcze pokazywali zwykły stół sosnowy i resztki łóżka i utrzymywali,
iż z rzeczy tych korzystał niegdyś Napoleon I.Afekowie opowiadają z dumą, że „pałac cesarski” pozostaje w ich rodzinie od r. 1806
i przechodzi zawsze z ojca na starszego syna..”

Tak wyglądał dom Pana rodziny w 1912 roku.
Na zdjęciu jest widoczna tablica, o której wspominał Pana wuj Czesław Stolarski. To właśnie tą tablicę (oraz posążek Napoleona),
jako pamiątkę rodzinną miał zabrać ze sobą do Słupska Pana ś.p. ojciec, Kacper Trzaskoma.
Zdjęcie to, pochodzi z czasopisma Świat, nr 29 z 1912 roku

Jak Pan widzi, fakty mówią same za siebie.
W pańskim rodzinnym domu przebywał sam Napoleon, w którym miał sztab dowodzenia!!!
Słynna Bitwa pod Czarnowem miała miejsce 24 grudnia 1806 roku, a Bonaparte obserwował ją z dachu stodoły we wsi Okunin.
Według mnie, napis, który został wyryty szablą nad drzwiami domu „..Pałac Napoleona” wyciął sam Józef Wybicki, który przebywał w Pana rodzinnym domu razem z Imperatorem.

Teraz przedstawię Panu w wersji skróconej fakty historyczne na temat samej bitwy.

Bitwa pod Czarnowem – starcie zbrojne, które miało miejsce w nocy z 23 na 24 grudnia 1806 roku podczas wojen napoleońskich.
Napoleon przygotowywał uderzenie na armię rosyjską stacjonującą pod Pułtuskiem i w związku z tym na początku grudnia wysłał w okolice Pomiechówka brygadę piechoty z korpusu Davouta, której zadaniem było utworzenie przyczółka na prawym brzegu Bugo-Narwi. Rosjanie natomiast, którzy mieli dwie armie (pierwsza armia L.Benningsena oraz druga armia F.Buxhowdena, nad którymi naczelne dowództwo sprawował Michał Michajłowicz Kamienski) planowali wykonanie uderzenia w kierunku zachodnim.
Atak rosyjski ubezpieczać miała nad Bugo-Narwią dywizja Ostermanna, która 20 grudnia zakończyła budowę planowanych umocnień w okolicach Czarnowa i Pomiechówka. Lewe skrzydło dywizji oparte zostało o Bugo-Narew pod Czarnowem, natomiast prawe skrzydło oparte było o Wkrę i umocnione robotami ziemnymi wykonanymi w okolicach Pomiechówka.
Gdy 23 grudnia Francuzi zakończyli budowę mostu, postanowili zaatakować przez Czarnowo w kierunku północnym od Bugo-Narwi. Atak ten miał być osłonięty demonstracyjnymi natarciami na linii Serock – Modlin.Gdy dywizje rosyjskie pierwszej armii szykowały się do natarcia, Francuzi skierowali na dywizję Ostermanna pod Czarnowem potężny atak. W nocy z 23 na 24 grudnia korpus Davouta przełamał rosyjską obronę i ruszył w pościg za wycofującym się nieprzyjacielem w kierunku Nasielska. Ze względu na odwilż drogi pokryte były błotem, które sprawiło, że Francuzi zrezygnowali z dalszego marszu za uciekającymi Rosjanami.

Proszę, niech Pan obejrzy Rosyjską mapę przedstawiającą usytuowanie wojsk podczas rozegranej 24 grudnia 1806 roku Bitwy pod Czarnowem.
Kolorem zielonym na mapie oznaczone są pozycje rosyjskie, kolorem pomarańczowym pozycje wojsk francuskich.
Na mapie po drugiej stronie Bugonarwi widać duże miejscowości Okunin i Góra.
Zresztą nadciągające od południa wojska francuskie przeprawiały się przez Bugonarew właśnie w Okuninie.

O pana rodzinnym domu było wiele współczesnych publikacji prasowych oraz wzmianka w książce Ryszarda Gołąba pod tytułem:
„Ilustrowana monografia miasta Nowego Dworu Mazowieckiego z historią Twierdzy Modlin”.
Było ale nikt nie miał na tyle informacji, aby potwierdzić fakt historyczny.
Na przykład artykuł w Tygodniku Ciechanowskim, pod tytułem „Echa napoleońskiej legendy”, który ukazał się 07 lutego 2006 roku.
Czytamy między innymi:
„..Tuż przed bitwą Napoleon zatrzymał się we wsi Okunin, obecnie będącej częścią Nowego Dworu. Warto wspomnieć, że do dziś stoi tam chata, niegdyś pokryta strzechą, dziś niewielki domek przy ul. Spokojnej 21, która wciąż niesie legendę, jakoby wtedy nocował w niej sam Napoleon. I być może jest w tym wiele prawdy. Powiadają, że na drewnianej belce ściany,
do której dobudowano inny budynek wyryty jest jakiś francuski napis. Nikt ze współczesnych napisu nie widział, ale taką informację przekazywali powojenni właściciele budynku, jak również mówili o licznych wycieczkach szkolnych przyjeżdżających tu w okresie międzywojennym. Byli także w posiadaniu tablicy z inskrypcją: „Imperator / Rex / persoquens / Hig noglem egit / X bri 1806 / Okunin”, która niestety zaginęła. Trudno dziś dociec prawdy, niezaprzeczalnie jednak Napoleon zawitał do Okunina w tamtych dniach..”

Nawet Ryszard Gołąb w swojej książce pisał:
„..Napoleon obserwował teren z dachu stojącej na wyspie chaty, wydając odpowiednie rozporządzenia.
I tu dochodzimy do interesującej informacji. Cytuję „Okunin. Chałupa drewniana, koniec XVIII wieku; w niej kwaterował Napoleon Bonaparte 23 XII 1806”. Dzisiaj jest to Okunin II.
Współcześnie przy ulicy Słonecznej 60 (zmieniona numeracja) znajdują się resztki drewnianego domu.
Autor po raz pierwszy odwiedził właścicieli około 1978 roku. Mieszkali w tym domu państwo Stolarscy.
Pokazali oni wówczas marmurową tablicę (trochę uszkodzoną), jednak z czytelnym, całym napisem następującej treści:

Imperator / Rex / persoquens / Hic noglem egit / X bri 1806 / Okunin

Tablica ta, była umocowana na zewnętrznej ścianie domu o okresie między wojennym. Wg stolarskich o okresie między wojennym przyjeżdżały do Okunina wycieczki młodzieży szkolnej. W domu tym, znajdował się również posążek (wg relacji państwa Stolarskich, tego posążku autor nie widział).
Posążek miał być z brązu i przedstawiał cesarza stojącego jedną nogą na globusie.
W czasie następnych odwiedzin w 1985 roku, autor nie mógł już zobaczyć tej tablicy bowiemtakże zabrana została przez pana Trzaskomę.
Według relacji państwa Stolarskich, na wewnętrznej ścianie (która jest niedostępna , bo przylega do niej drugi budynek) znajduje się wyryty na belkach jakiś francuski napis..”

Jak widać, nawet autor książki nie zadał sobie trudu, aby potwierdzić informacje.
Napisał też, że „..znajdują się resztki drewnianego domu..”, co nie jest zgodne z prawdą ponieważ porównując rycinę z 1881 roku i zdjęcie z 1912 roku, z domem w stanie obecnym, od razu widać, że oryginalna chałupa jest praktycznie w stanie nie naruszonym.

Na pewno zada Pan pytanie:

-Skąd w tym domu znalazła się tablica oraz posążek Napoleona, które upamiętniały pobyt Napoleona w 1806 roku?

Otóż.
Odpowiedź znajduje się na stronie internetowej twierdzamodlin.nsk.pl
Jest to portal o historii Twierdzy Modlin.
Czytamy tam między innymi:
„..Walczących Francuzów w bitwie pod Czarnowem, obserwował Napoleon, który przybył specjalnie na tą potyczkę z Warszawy. Aby móc obserwować przebieg wydarzeń, cesarz stał na dachu domu młynarza we wsi Okunin. Później właściciel wsi, Ludwik Gutakowski, umieścił na tym domu marmurową tablicę upamiętniającą pobyt Napoleona. Był to jedyny dzień, kiedy cesarz przebywał w okolicach Modlina..”

Hrabia Gutkowski w 1794 roku odkupił Nowy Dwór Mazowiecki od księcia Stanisława Poniatowskiego (w tym czasie miasto spadło do rangi wsi).
Hrabia w ten sposób stał się właścicielem Nowego Dworu oraz wsi Okunin i to on ufundował tablicę oraz posążek Napoleona, na pamiątkę jego pobytu
w chacie młynarza o nazwisku Affek.

Na zakończenie chciałbym przedstawić najmocniejszy dowód na to, jak historycznym miejscem w II RP była wieś Okunin, a przede wszystkich wspomniana wyżej chata czyli pana rodzinny dom.

W poszukiwaniu w archiwach cyfrowych, natknąłem się na zapis, który znalazłem w ilustrowanym miesięczniku krajoznawczym „Ziemia” ze stycznia 1920 roku. Czytamy w nim:
„..Starosta warszawski ogłosił wykaz znajdujących się w starostwie zabytków sztuki i kultury … dom, w którym nocował Napoleon w Okuninie..”

EUREKA!!!
Pana rodzinny dom, dom w którym swój sztab dowodzenia w 1806 roku miał sam Napoleon, w 1920 roku został wpisany do Rejestru Zabytków.

Sam Pan widzi jak ważne dla Historii Narodu Polskiego jest miejsce na ulicy Spokojnej 21 w Okuninie.
Jestem pewien, że Pana ojciec zdawał sobie z tego sprawę, dlatego zabrał pamiątki (tablica i posążek) ze sobą do Słupska..

Jest Pan wykształconym człowiekiem, w 1989 roku uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym, archiwistą, który pracował w Urzędzie Wojewódzkim i zajmował się kulturą, aktywnym działaczem w Słupskim Towarzystwie Społeczno Kulturowym „Pierwszych Słupczan” i na pewno Pan zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dla Polaków, Historia Polski, bo czym jest naród, który nie zna historii swojej ziemi ojczystej.

Jako rodowity nowodworzanin, miłośnik historii lokalnej, działacz społeczny w obywatelskim ruchu jakim jest Inicjatywa Novidvor, wspólnie z jej członkami oraz Andrzejem Hurec, mazowieckim działaczem Towarzystwa Ochrony nad Zabytkami, zwracamy się do Pana z prośbą o pomoc w odnalezieniu tych bezcennych dla kultury pamiątek.

Jesteśmy także zainteresowani zdjęciami i innymi ważnymi dokumentami, które Pańska rodzina być może ma w posiadaniu,
a które to byłyby niezbędne jako bezcenne dokumenty w odrestaurowanej izbie pamięci, na cześć pobytu Napoleona w Okuninie.

Mam nadzieję, że wspólnie przywrócimy dawną świetność Pana rodzinnych stron, rodzinnego domu w którym w 1806 roku przebywał Bonaparte

Z wyrazami szacunku

Sławomir K..."
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.JPG
4.JPG
5.JPG
5.JPG (74.6 KiB) Obejrzany 26292 razy
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.jpg
16.JPG
16.JPG (22.39 KiB) Obejrzany 26294 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez disturbia » 27 Wrz 2014, 22:49

No przecież wspiera, ale duchowo :P No i po co mają ładować kasę w nie swoje przedsięwzięcia. To nie jest nieudolność, tak jak też np.w zdobywaniu funduszy unijnych, tylko po prostu nie da rady nic z tego przytulić dla siebie, więc po co. Odnoszę wrażenie, że ta władza nie ma żadnego poczucia wstydu ani godności.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez Operator Mopa » 28 Wrz 2014, 07:54

Czytając to, może się zakręcić w głowie od tego obiegu listów;) Ale po raz kolejny szacun dla KaloNDM za wytrwałość i chęci. Suma sumarum - jaka jest na chwilę obecną szansa na odzyskanie wspomnianych artefaktów, skoro Panowie Trzaskoma wycofali się z wcześniejszych ustaleń? Kolejne pytanie, może lekko nieistotne - jak duży jest ten posążek? W przypadku pomyślnego obrotu sprawy, już widzę oczyma wyobraźni jak niejeden "oficjalny garnitur" przypnie sobie zasługi pomyślności przedsięwzięcia 8-)
Operator Mopa
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 25
Rejestracja: 27 Lip 2014, 09:12
Płeć: mężczyzna

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez disturbia » 28 Wrz 2014, 08:10

No właśnie :D Do której bramki gra Sebastian Sosinski? Sposób prowadzenia sprawy jest conajmniej dziwny, tym bardziej ,że Gereluk był zainteresowany tematem.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez żyła » 29 Wrz 2014, 12:12

No właśnie, niejasnym pozostaję:

1. czemu bracia Trzaskoma się wycofali(chęć zarobku, ktoś Ich źle potraktował, ten drugi brat jest po prostu bardziej złośliwy i nie da, bo nie)?
2. kto KŁAMIE(bo o pomyłce mowy być nie może)- konserwator z Pomorza czy S.S?

Tak czy inaczej, jak zwykle ktoś prywatnie starał się zrobić coś dobrego dla miasta to wszyscy oficjele się wypięli i mieli głęboko w d....
żyła
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 207
Rejestracja: 08 Wrz 2012, 15:43

Re: Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012

Postprzez melchizedek » 29 Wrz 2014, 13:16

2. kto KŁAMIE(bo o pomyłce mowy być nie może)- konserwator z Pomorza czy S.S?


To chyba łatwo zweryfikować posiadając całą korespondencję? Albo jeszcze napisać do dwóch odbiorców, aby sprawdzić który mija się z prawdą.
Chociaż po tym, jak są traktowane przez UM sprawy związane z miejska historią można wnioskować, że...
melchizedek
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 211
Rejestracja: 05 Lis 2012, 09:24
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

cron