Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Postprzez janusmen » 18 Lip 2012, 09:38

Na terenie koszar Narewskiej Kompani Minerów w Nowym dworze istniała cerkiew wojskowa.Czy wie ktoś więcej
janusmen
 

Re: Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Postprzez KaloNDM » 18 Lip 2012, 10:21

janusmen napisał(a):Na terenie koszar Narewskiej Kompani Minerów w Nowym dworze istniała cerkiew wojskowa.Czy wie ktoś więcej


Janusmen.. może podałbyś źródło tej informacji ;)

Na temat cerkwi nie wiem nic ale kiedyś wpadły mi w ręce ciekawe fotografie..
Przesłał mi je jeden z użytkowników forum ;)
Na zdjęciu z cerkwią jest opis:

"..Unser Siegeszug im Osten. Oderland katholische Kirche in Nowy Dwor.."

Image

Nie wydaje się Wam, że podstawa cerkwi, to późniejsze koszary Batalionu Elektrotechnicznego :?: :!: :?:

I jeszcze jedna ciekawostka..
Fotka również od mieszkańca i użytkownika forum Novidvor.
Podobno z okresu okupacji Neuhof/Modlin

Image

Ciekawe..
Skąd żołnierze niemieccy wzięli te korony :?: :!: :?:
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Postprzez janusmen » 18 Lip 2012, 10:35

Wiadomości zaczerpnięte z książki Cerkwie w Centralnej Polsce lat 1815-1915 Kirył Sokoł i Aleksander Sosna.
Kolejna ciekawostka czy wie ktoś ze w Gorze koło modlina była kaplica św Jana Teologa w latach1857.
Pałac Poniatowskich
janusmen
 

Re: Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Postprzez Heimat » 18 Lip 2012, 10:39

Miałem kiedyś prawosławnego kolegę, który opowiadał, że podczas ślubu w cerkwi trzymał złotą koronę nad głową panny młodej, zaś jego kuzyn dzierżył drugą koronę nad głową pana młodego. Korony były dość ciężkie - kolega narzekał, iż z trudem wytrwał w tej niewygodnej pozie do końca uroczystości.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Postprzez rather » 18 Lip 2012, 11:03

Kiedyś byłem na ślubie prawosławnym. Takie korony trzymane są nad głowami małżonków podczas ceremonii. Pewnie są na "wyposażeniu" każdej cerkwi...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Postprzez kama » 18 Lip 2012, 13:03

Na podstawie "Prawosławne cerkwie w centralnej Polsce w latach 1815-1915" cyt. "..GÓRA (k. Modlina) Kaplica św. Jana Teologa w domu biskupa w pobliżu modlińskiej twierdzy z 1857 roku."
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Postprzez LOL21NDM » 18 Lip 2012, 15:01

KaloNDM napisał(a): Na temat cerkwi nie wiem nic ale kiedyś wpadły mi w ręce ciekawe fotografie..
Przesłał mi je jeden z użytkowników forum ;)
Na zdjęciu z cerkwią jest opis:

"..Unser Siegeszug im Osten. Oderland katholische Kirche in Nowy Dwor.."

cerkiew.jpg

Nie wydaje się Wam, że podstawa cerkwi, to późniejsze koszary Batalionu Elektrotechnicznego :?: :!: :?:



Nie, to raczej nie "nasza" cerkiew. Znam Alka Sosnę (eksperta w temacie) osobiście, i kiedyś Go chyba o to pytałam. Z tego, co pamiętam, to cerkiew z Nowego Dworu na Podlasiu. Zresztą poniższa informacja z Jego strony by to potwierdzała:

http://www.chram.com.pl/index.php?p=3&c=122&page=2
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Postprzez KaloNDM » 18 Lip 2012, 21:07

LOL21NDM napisał(a):Nie, to raczej nie "nasza" cerkiew. Znam Alka Sosnę (eksperta w temacie) osobiście, i kiedyś Go chyba o to pytałam. Z tego, co pamiętam, to cerkiew z Nowego Dworu na Podlasiu. Zresztą poniższa informacja z Jego strony by to potwierdzała:

http://www.chram.com.pl/index.php?p=3&c=122&page=2


Dzięki LOL21NDM za rozwiązanie zagadki :D
Może ktoś rozszyfruje fotkę żołnierzy z koronami?
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Postprzez LOL21NDM » 18 Lip 2012, 22:11

KaloNDM napisał(a):Dzięki LOL21NDM za rozwiązanie zagadki :D


Przyjemność po mojej stronie. Dla potwierdzenia: www.turystyka.wrotapodlasia.pl/Oferta/O ... px?id=3332
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Postprzez Heimat » 19 Lip 2012, 02:18

Na powyższym zdjęciu uwieczniony jest kościół grekokatolicki w Nowym Dworze na Podlasiu. Zbudowana w stylu zachodnim wysoka wieża nie pasuje architektonicznie do pozostałej części świątyni.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Cerkiew św.Mikołaja Cudotwórcy w NDM

Postprzez januszg » 05 Sie 2012, 12:06

Kaplica w Górze - o której pisze Kama mieściła sie w letniej rezydencji "Pałacu" zbudowanym przez bratanka króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, również Stanisława - podskarbiego Wielkiego Litewskiego. W pałacu już wówczas znajdowała sie kaplica tylko katolicka. Od 1795 r. pałac i przyległe ziemie stały się własnością Ludwika Szymona Gutakowskiego. W 1839 r. władze carskie zajęły majątek i oddały go biskupom utworzonej właśnie prawosławnej eparchii warszawskiej, którzy byli w jego posiadaniu do I wojny światowej. To wówczas jak pisze w swojej książce Aleksander Sosna nie "powstała" ale została przekształcona w 1857 r. w kaplicę pw. św. Jana Teologa. W 1933 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego otworzyło w pałacu „Państwową Szkołę Rolniczą Żeńską w Willi Górze". Dzięki sprawnemu zarządzaniu i wysokim kwalifikacjom nauczycieli, szkoła w Górze, była oblegana przez kobiety z Polski, ale także z Francji, Czechosłowacji i Niemiec. Podczas II wojny szkoła zawiesiła działalności, a pałac uległ poważnym uszkodzeniom. Z zabudowań pałacowych do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie oficyna pałacowa - obecnie dom mieszkalny.
januszg
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 46
Rejestracja: 04 Sie 2012, 07:04


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron