Park Zachodni - historia

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Park Zachodni - historia

Postprzez prezydent Francji » 23 Lip 2012, 22:20

Mieszkam w Nowym Dworze od 20 lat i dla starszych mieszkańców to może głupie pytanie: czy Park Zachodni był kiedykolwiek parkiem? Ostatnio biegałem i zaciekawił mnie ten teren - zwłaszcza te betonowe płyty w części bliżej DK85. Trochę przypomina mi powojskowy teren, ale w tej kwestii jestem laikiem. Czytałem, w którymś z wcześniejszych tematów o podnoszeniu tego terenu. Drzew też nie ma za wiele. Czy określenie "park" ma bardziej związek z parkiem ekonomicznym? Za rozwianie moich wątpliwości z góry dziękuję ;)
prezydent Francji
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 27
Rejestracja: 09 Wrz 2011, 19:21

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez rather » 23 Lip 2012, 22:41

W latach '80 były tam chyba jakieś ścieżki betonowe, drzewka i ławki. Pamiętam jak przez mgłę, bo rzadko się tam zapuszczałem, ale chyba to było coś w rodzaju parku rekreacyjnego. Czyli bardziej do spacerów niż siedzenia w zaciszu starych drzew - tam chyba takie nie rosły...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez tk28 » 23 Lip 2012, 22:57

Tak to był park stworzony chyba jakoś pod koniec lat 60-tych lub na początku 70-tych. Teren podwyższono i wyrównano wykorzystując piach pochodzący z pogłębiania Narwi. W pracach przy parku brali udział w czynie społecznym między innymi uczniowie i nauczyciele nowodworskich szkół. Tutaj można zobaczyć kilka zdjęć z archiwum ZSZ nr 1 (dawniej technikum chemiczne) z prac przy parku: Link, Link, Link, Link, Link.

rather napisał(a):W latach '80 były tam chyba jakieś ścieżki betonowe, drzewka i ławki. Pamiętam jak przez mgłę, bo rzadko się tam zapuszczałem, ale chyba to było coś w rodzaju parku rekreacyjnego. Czyli bardziej do spacerów niż siedzenia w zaciszu starych drzew - tam chyba takie nie rosły...

Dokładnie tak jak piszesz.

Szkoda, że dziś już się nie praktykuje takich metod mielibyśmy w mieście więcej terenów pod zabudowę.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez Heimat » 23 Lip 2012, 23:21

tk28 napisał(a):Szkoda, że dziś już się nie praktykuje takich metod mielibyśmy w mieście więcej terenów pod zabudowę.

Również nad tym ubolewam.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez rather » 23 Lip 2012, 23:24

Zawsze mnie intrygowało skąd się brały te setki łopat i grabi na czynach społecznych. Sama idea czynu społecznego miała oczywiście swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. Można się było na przykład zintegrować, a poza tym fajna była świadomość, że się coś budowało i tworzyło "własnymy ręcamy" :D
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez Heimat » 24 Lip 2012, 00:19

tk28 napisał(a):Tak to był park stworzony chyba jakoś pod koniec lat 60-tych lub na początku 70-tych. Teren podwyższono i wyrównano wykorzystując piach pochodzący z pogłębiania Narwi.

Pamięć ludzka bywa zawodna, jednak wydaje mi się, że park powstał na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej była tam chyba podmokła łąka porośnięta krzakami. Na ostatnim zdjęciu rozpoznałem prof. Prusa :)
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez tk28 » 24 Lip 2012, 00:47

Nie zauważyłem wcześniej ale ostatnie zdjęcie ma podpis 1978 r. więc jest to koniec lat 70-tych. Na dwóch zdjęciach zauważyłem też wieżę białą twierdzy Modlin jak również dwa dźwigi po obu stronach Narwi, prawdopodobnie był remont mostu lub jego rozbudowa (nie pamiętam kiedy dobudowano drugą nitkę ale chyba trochę wcześniej, KaloNDM Ty na pewno wiesz).

Heimat napisał(a):Na ostatnim zdjęciu rozpoznałem prof. Prusa :)

Tak, pamięć jest zawodna, na zdjęciu jest Pan Ceckowski, który uczył mnie języka polskiego przez jakiś rok. Podpis pod zdjęciem - "1978 r. Praca społeczna - porządkowanie parku. Od lewej: T.Ceckowski, H.Bondyra, G.Platta, M.Dłuska".
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez Heimat » 24 Lip 2012, 01:41

Krótko chodziłem do Chemika, więc jestem poniekąd usprawiedliwiony :D
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez Zebżydowski » 24 Lip 2012, 06:50

Ja pamiętam to tak:
pogłębiarka zainstalowana w okolicach wyspy koło mostu około połowy lat 70-tych przez co najmniej rok wyrzucala piach z dna rzeki na teren dzisiejszego parku. Piachu byo najwięcej od strony wjazdu na wiadukt. Potem wykonano plantowanie terenu podczas czynów społecznych, zasadzono drzewka i wytyczono dróżki.
Na zdjęciu widać jak to wyglądało przed pracą pogłębiarki - było tam tak nisko, jak po drugiej stronie drogi z Modlina, która właściwie jest groblą. Teren oczywiścioe jest zalany, zdjęcie musiało być robione w marcu gdy poziom rzeki się podwyższał i woda zalewała nisko położone obszary.
Taki też widok pamietam jak przez mgłę z wczesnego dzieciństwa.

Image
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez prezydent Francji » 25 Lip 2012, 18:31

Dziękuję za informacje, a zwłaszcza za zdjęcia ;) Miło zobaczyć, jak to miejsce wyglądało w przeszłości.
prezydent Francji
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 27
Rejestracja: 09 Wrz 2011, 19:21

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez LOL21NDM » 26 Lip 2012, 00:12

Zebżydowski napisał(a):Ja pamiętam to tak:
pogłębiarka zainstalowana w okolicach wyspy koło mostu około połowy lat 70-tych przez co najmniej rok wyrzucala piach z dna rzeki na teren dzisiejszego parku. Piachu byo najwięcej od strony wjazdu na wiadukt. Potem wykonano plantowanie terenu podczas czynów społecznych, zasadzono drzewka i wytyczono dróżki.


Zgadza się w 100%. Pamiętam, że były wielkie plany - ten park miał być atrakcją dla Nowiaka i wszyscy mieli z niego korzystać (poza plany to nie wyszło)... Dodam do informacji podanej przez Zebżydowskiego, że przy okazji owego pogłębiania wysepka przy moście od strony miasta wówczas zniknęła (chyba całkowicie, a przynajmniej wycięto zarośla i poważnie ją zmniejszono... o ile dobrze pamiętam). Było mi jej szkoda, ale w ciągu kilku/kilkunastu lat narosła na nowo (już w 1992r była i to w dodatku już zarośnięta na nowo krzakami)!
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez KaloNDM » 26 Lip 2012, 12:08

tk28 napisał(a): KaloNDM Ty na pewno wiesz)


Niestety tk28.
W tej sprawie nie napiszę nic więcej ponieważ zrobiliście to za mnie :D
Czuję się jak wojownik, który na macie, walcząc w stylu klasycznym został rozłożony na łopatki
przez najprostszy chwyt zapaśniczy.. roladę :D :D :D :D

Jedyne co mogę zrobić, to udostępnić zdjęcia z 1940 roku - zdjęcie Luftwaffe.
- opcja trójwymiarowa i zwykła - proszę zwrócić uwagę na ukształtowanie.
Był to teren zalewowy i tak jak pisze Zebżydowski - też wiele razy to powtarzałem - obecny
dojazd do Modlina był kiedyś groblą.

Park ten w latach 80-tych wyglądał dość ciekawie, były ścieżki asfaltowe, ławeczki, drzewka.
Można było tam pobiegać, jeździć na rowerze.
Oczywiście w latach 90-tych był już miejską speluną, gdzie można było się "nachlać i leżeć" do oporu,
przez co został zdewastowany przez miescowych "młodych i gniewnych".
Szkoda..
Załączniki
Park Zachodni 1940.JPG
Park Zachodni - zwykłe zdjęcie
Park Zachodni 1940.JPG (83.69 KiB) Obejrzany 12997 razy
Park Zachodni 1940 tr.JPG
Park Zachodni - trójwymiar
Park Zachodni 1940 tr.JPG (88.31 KiB) Obejrzany 12997 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez tk28 » 26 Lip 2012, 14:48

@KaloNDM - chodziło mi o:
tk28 napisał(a):Na dwóch zdjęciach zauważyłem też wieżę białą twierdzy Modlin jak również dwa dźwigi po obu stronach Narwi, prawdopodobnie był remont mostu lub jego rozbudowa (nie pamiętam kiedy dobudowano drugą nitkę ale chyba trochę wcześniej, KaloNDM Ty na pewno wiesz).

KaloNDM czy wiesz kiedy rozbudowano most kolejowy, bo podobno ruch wahadłowy pociągów odbywał się jeszcze dosyć długo po wojnie :?: Wiem tylko, że jedna nitka mostu pochodziła z rozebranego mostu w Tczewie a druga z Malborka, która niedawno została wymieniona na nową.

EDIT:
Do powyższego zdjęcia zrobiłem porównanie, nie mogłem się powstrzymać:

Image

Źródło: http://www.navteq.com
Ostatnio edytowany przez mcba, 26 Lip 2012, 20:18, edytowano w sumie 1 raz
Powód: połączyłem kolejne posty ;) pozdrawiam
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez KaloNDM » 26 Lip 2012, 16:34

tk28 napisał(a):KaloNDM czy wiesz kiedy rozbudowano most kolejowy, bo podobno ruch wahadłowy pociągów odbywał się jeszcze dosyć długo po wojnie :?:


Niestety tk28.. nie wiem kiedy :(
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Park Zachodni - historia

Postprzez kama » 26 Lip 2012, 17:22

Wg "Monografii ..." R.Gołąb w 1974r uruchomiono drugi tor na osobnym równoległym moście od strony zachodniej mostu.
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Następna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości