Strona 1 z 2

Park Zachodni - historia

PostWysłany: 23 Lip 2012, 22:20
przez prezydent Francji
Mieszkam w Nowym Dworze od 20 lat i dla starszych mieszkańców to może głupie pytanie: czy Park Zachodni był kiedykolwiek parkiem? Ostatnio biegałem i zaciekawił mnie ten teren - zwłaszcza te betonowe płyty w części bliżej DK85. Trochę przypomina mi powojskowy teren, ale w tej kwestii jestem laikiem. Czytałem, w którymś z wcześniejszych tematów o podnoszeniu tego terenu. Drzew też nie ma za wiele. Czy określenie "park" ma bardziej związek z parkiem ekonomicznym? Za rozwianie moich wątpliwości z góry dziękuję ;)

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 23 Lip 2012, 22:41
przez rather
W latach '80 były tam chyba jakieś ścieżki betonowe, drzewka i ławki. Pamiętam jak przez mgłę, bo rzadko się tam zapuszczałem, ale chyba to było coś w rodzaju parku rekreacyjnego. Czyli bardziej do spacerów niż siedzenia w zaciszu starych drzew - tam chyba takie nie rosły...

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 23 Lip 2012, 22:57
przez tk28
Tak to był park stworzony chyba jakoś pod koniec lat 60-tych lub na początku 70-tych. Teren podwyższono i wyrównano wykorzystując piach pochodzący z pogłębiania Narwi. W pracach przy parku brali udział w czynie społecznym między innymi uczniowie i nauczyciele nowodworskich szkół. Tutaj można zobaczyć kilka zdjęć z archiwum ZSZ nr 1 (dawniej technikum chemiczne) z prac przy parku: Link, Link, Link, Link, Link.

rather napisał(a):W latach '80 były tam chyba jakieś ścieżki betonowe, drzewka i ławki. Pamiętam jak przez mgłę, bo rzadko się tam zapuszczałem, ale chyba to było coś w rodzaju parku rekreacyjnego. Czyli bardziej do spacerów niż siedzenia w zaciszu starych drzew - tam chyba takie nie rosły...

Dokładnie tak jak piszesz.

Szkoda, że dziś już się nie praktykuje takich metod mielibyśmy w mieście więcej terenów pod zabudowę.

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 23 Lip 2012, 23:21
przez Heimat
tk28 napisał(a):Szkoda, że dziś już się nie praktykuje takich metod mielibyśmy w mieście więcej terenów pod zabudowę.

Również nad tym ubolewam.

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 23 Lip 2012, 23:24
przez rather
Zawsze mnie intrygowało skąd się brały te setki łopat i grabi na czynach społecznych. Sama idea czynu społecznego miała oczywiście swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. Można się było na przykład zintegrować, a poza tym fajna była świadomość, że się coś budowało i tworzyło "własnymy ręcamy" :D

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 24 Lip 2012, 00:19
przez Heimat
tk28 napisał(a):Tak to był park stworzony chyba jakoś pod koniec lat 60-tych lub na początku 70-tych. Teren podwyższono i wyrównano wykorzystując piach pochodzący z pogłębiania Narwi.

Pamięć ludzka bywa zawodna, jednak wydaje mi się, że park powstał na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej była tam chyba podmokła łąka porośnięta krzakami. Na ostatnim zdjęciu rozpoznałem prof. Prusa :)

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 24 Lip 2012, 00:47
przez tk28
Nie zauważyłem wcześniej ale ostatnie zdjęcie ma podpis 1978 r. więc jest to koniec lat 70-tych. Na dwóch zdjęciach zauważyłem też wieżę białą twierdzy Modlin jak również dwa dźwigi po obu stronach Narwi, prawdopodobnie był remont mostu lub jego rozbudowa (nie pamiętam kiedy dobudowano drugą nitkę ale chyba trochę wcześniej, KaloNDM Ty na pewno wiesz).

Heimat napisał(a):Na ostatnim zdjęciu rozpoznałem prof. Prusa :)

Tak, pamięć jest zawodna, na zdjęciu jest Pan Ceckowski, który uczył mnie języka polskiego przez jakiś rok. Podpis pod zdjęciem - "1978 r. Praca społeczna - porządkowanie parku. Od lewej: T.Ceckowski, H.Bondyra, G.Platta, M.Dłuska".

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 24 Lip 2012, 01:41
przez Heimat
Krótko chodziłem do Chemika, więc jestem poniekąd usprawiedliwiony :D

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 24 Lip 2012, 06:50
przez Zebżydowski
Ja pamiętam to tak:
pogłębiarka zainstalowana w okolicach wyspy koło mostu około połowy lat 70-tych przez co najmniej rok wyrzucala piach z dna rzeki na teren dzisiejszego parku. Piachu byo najwięcej od strony wjazdu na wiadukt. Potem wykonano plantowanie terenu podczas czynów społecznych, zasadzono drzewka i wytyczono dróżki.
Na zdjęciu widać jak to wyglądało przed pracą pogłębiarki - było tam tak nisko, jak po drugiej stronie drogi z Modlina, która właściwie jest groblą. Teren oczywiścioe jest zalany, zdjęcie musiało być robione w marcu gdy poziom rzeki się podwyższał i woda zalewała nisko położone obszary.
Taki też widok pamietam jak przez mgłę z wczesnego dzieciństwa.

Image

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 25 Lip 2012, 18:31
przez prezydent Francji
Dziękuję za informacje, a zwłaszcza za zdjęcia ;) Miło zobaczyć, jak to miejsce wyglądało w przeszłości.

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 26 Lip 2012, 00:12
przez LOL21NDM
Zebżydowski napisał(a):Ja pamiętam to tak:
pogłębiarka zainstalowana w okolicach wyspy koło mostu około połowy lat 70-tych przez co najmniej rok wyrzucala piach z dna rzeki na teren dzisiejszego parku. Piachu byo najwięcej od strony wjazdu na wiadukt. Potem wykonano plantowanie terenu podczas czynów społecznych, zasadzono drzewka i wytyczono dróżki.


Zgadza się w 100%. Pamiętam, że były wielkie plany - ten park miał być atrakcją dla Nowiaka i wszyscy mieli z niego korzystać (poza plany to nie wyszło)... Dodam do informacji podanej przez Zebżydowskiego, że przy okazji owego pogłębiania wysepka przy moście od strony miasta wówczas zniknęła (chyba całkowicie, a przynajmniej wycięto zarośla i poważnie ją zmniejszono... o ile dobrze pamiętam). Było mi jej szkoda, ale w ciągu kilku/kilkunastu lat narosła na nowo (już w 1992r była i to w dodatku już zarośnięta na nowo krzakami)!

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 26 Lip 2012, 12:08
przez KaloNDM
tk28 napisał(a): KaloNDM Ty na pewno wiesz)


Niestety tk28.
W tej sprawie nie napiszę nic więcej ponieważ zrobiliście to za mnie :D
Czuję się jak wojownik, który na macie, walcząc w stylu klasycznym został rozłożony na łopatki
przez najprostszy chwyt zapaśniczy.. roladę :D :D :D :D

Jedyne co mogę zrobić, to udostępnić zdjęcia z 1940 roku - zdjęcie Luftwaffe.
- opcja trójwymiarowa i zwykła - proszę zwrócić uwagę na ukształtowanie.
Był to teren zalewowy i tak jak pisze Zebżydowski - też wiele razy to powtarzałem - obecny
dojazd do Modlina był kiedyś groblą.

Park ten w latach 80-tych wyglądał dość ciekawie, były ścieżki asfaltowe, ławeczki, drzewka.
Można było tam pobiegać, jeździć na rowerze.
Oczywiście w latach 90-tych był już miejską speluną, gdzie można było się "nachlać i leżeć" do oporu,
przez co został zdewastowany przez miescowych "młodych i gniewnych".
Szkoda..

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 26 Lip 2012, 14:48
przez tk28
@KaloNDM - chodziło mi o:
tk28 napisał(a):Na dwóch zdjęciach zauważyłem też wieżę białą twierdzy Modlin jak również dwa dźwigi po obu stronach Narwi, prawdopodobnie był remont mostu lub jego rozbudowa (nie pamiętam kiedy dobudowano drugą nitkę ale chyba trochę wcześniej, KaloNDM Ty na pewno wiesz).

KaloNDM czy wiesz kiedy rozbudowano most kolejowy, bo podobno ruch wahadłowy pociągów odbywał się jeszcze dosyć długo po wojnie :?: Wiem tylko, że jedna nitka mostu pochodziła z rozebranego mostu w Tczewie a druga z Malborka, która niedawno została wymieniona na nową.

EDIT:
Do powyższego zdjęcia zrobiłem porównanie, nie mogłem się powstrzymać:

Image

Źródło: http://www.navteq.com

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 26 Lip 2012, 16:34
przez KaloNDM
tk28 napisał(a):KaloNDM czy wiesz kiedy rozbudowano most kolejowy, bo podobno ruch wahadłowy pociągów odbywał się jeszcze dosyć długo po wojnie :?:


Niestety tk28.. nie wiem kiedy :(

Re: Park Zachodni - historia

PostWysłany: 26 Lip 2012, 17:22
przez kama
Wg "Monografii ..." R.Gołąb w 1974r uruchomiono drugi tor na osobnym równoległym moście od strony zachodniej mostu.