Synagoga w Nowym Dworze ???

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez KaloNDM » 27 Lip 2012, 15:58

Przeszukując internet, natknąłem się na mini zdjęcia w archiwum allegro.
Opis pod nim jest taki:

"..Kirche / Modlin k. Nowego Dworu / mazowieckie / zdjęcia do 1945 roku.."

Dziwne.. :o
Ten, kto chociaż liznął historii naszego miasta, dobrze wie jak wyglądały
cerkwie, kościoły ewangelikie i katolickie w II RP na terenie Modlina i NDM.
Nie przypomina to nawet cerwki ze Stanisławowa.

Może fotografia przedstawia Wielką Synagogę w Nowym Dworze?

Wiem.. Kirche to nie synagoga.. ale.. :?: :!: :?:

Przedstawiam fotkę w oryginale i w powiększeniu - kiepska jakość :cry:
Załączniki
img_archiwumallegro_plCATO11BK.jpg
Oryginał
img_archiwumallegro_plCATO11BK.jpg (2.36 KiB) Obejrzany 12213 razy
Synagoga.. cerkiew.jpg
Powiększenie
Synagoga.. cerkiew.jpg (90.67 KiB) Obejrzany 12213 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez tk28 » 27 Lip 2012, 17:01

Ja myślę, że to jest kolejna z bardzo wielu pomyłek z przypisaniem starej pocztówki czy zdjęcia. Spotkałem się już z wieloma takimi pomyłkami np. niejedna pocztówka cerkwi w Stanisławowie była podpisywana "Modlin" i było tak też z wieloma pocztówkami z okolic. Mnie to na zdjęciu przypomina bardziej jakiś kościół aniżeli synagogę, nowodworska podobno była dosyć skromna i miała na pewno kopułę na dachu bo było ją widać na zdjęciach lotniczych Luftwaffe zrobionych przed jej wyburzeniem.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez kama » 27 Lip 2012, 19:03

tk28 napisał(a):... takimi pomyłkami np. niejedna pocztówka cerkwi w Stanisławowie była podpisywana "Modlin" i było tak też z wieloma pocztówkami z okolic. ....

zgadza się wystarczy spojrzeć tu na stronie o "Prawosławnych cerkwiach na starych pocztówkach"
http://www.chram.com.pl/index.php?p=2&c=116
http://www.chram.com.pl/index.php?p=1
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez rewers27 » 27 Lip 2012, 19:31

Witam! Na tej pocztówce(Drukowali je Niemcy w ok.1915r.) jest kościół Pijarski w Łowiczu, który stoi do dziś. Rysunek synagogi w książce Pana Ryszarda Gołębia na 100% nie jest synagogą z Nowego Dworu Mazowieckiego. Prawdopodobnie jest to rysunek synagogi z Łomianek. KaloNDM jak tam wyniki majowego badania georadarem na cmentarzu ewangelickim ? Czy już coś na ten temat było i mnie minęło?
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez kama » 27 Lip 2012, 20:17

kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez KaloNDM » 28 Lip 2012, 21:44

rewers27 napisał(a):Na tej pocztówce(Drukowali je Niemcy w ok.1915r.) jest kościół Pijarski w Łowiczu, który stoi do dziś.


Dziękuję Rewers27 :D następna zagadka rozwiązana :D

rewers27 napisał(a):Rysunek synagogi w książce Pana Ryszarda Gołębia na 100% nie jest synagogą z Nowego Dworu Mazowieckiego. Prawdopodobnie jest to rysunek synagogi z Łomianek.


Ja to wiem i Ty to wiesz :D temat wałkowany wiele razy..
Dysponuję tylko opisem ustnym mojej sąsiadki - rocznik 1923 - wie bardzo dużo
na temat nowodworskich żydów ponieważ przed wojną pracowała u nich.
Według niej, synagoga nie miała tak strzelistych kolumn, była parterowa i miała kopułę.
Była również w środku ale tylko (nie wiem jak to nazwać) na balkonie?

Rewers27.. dlaczego sądzisz, że to rysunek synagogi z Łomianek?

rewers27 napisał(a):KaloNDM jak tam wyniki majowego badania georadarem na cmentarzu ewangelickim ? Czy już coś na ten temat było i mnie minęło?


Nie Szanowny Rewers27.. nie minęło Ciebie :(
Redaktor Sikorski miał być do końca lipca tego roku.. do tej pory cisza.
Szkoda ponieważ zgoda Konserwatora Zabytków na badania nieinwazyjne jest ważna do 31 lipca 2012 roku.
Podobno w TVP są cięcia i między innymi program red. Sikorkiego "Było nie minęło" jest niepotrzebny. :shock:
Tak słyszałem ale czy to prawda, nie wiem.

Rewers27..
Pytałem się Ciebie we cześniejszych postach.
Podobno jesteś w posiadaniu zdjęcia nowodworskiej synagogi.
Może uszczknąłbyś rąbka tajemnicy..
Chociaż zdjęcie w małej rozdzielczości z Twoim znakiem wodnym albo mały szkic..

MAM JESZCZE JEDNĄ CIEKAWOSTKĘ lub jak kto woli zagadkę.

Natknąłem się kiedyś w internecie (chyba na Wirtualnym Sztetlu) na projekt/rysunek
przedstawiający drewnianą synagogę.
Opis pod rysunkiem był taki:

"..Projekt drewnianej Bożnicy w Nowym Dworze Mazowieckim.."

Oczywiście obrazek ściągnąłem i z wrażenia nie zapisałem strony www, na której był umieszczony.
Nie mogę tego znaleźć..
Czy ktoś z Was wie gdzie szukać?
Załączniki
Projekt drewnianej Bożnicy w Nowym Dworze Maz..JPG
Projekt drewnianej bożnicy w Nowym Dworze Mazowieckim
Projekt drewnianej Bożnicy w Nowym Dworze Maz..JPG (70.17 KiB) Obejrzany 12111 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez Heimat » 28 Lip 2012, 22:18

KaloNDM napisał(a):Według niej, synagoga nie miała tak strzelistych kolumn, była parterowa i miała kopułę. Była również w środku ale tylko (nie wiem jak to nazwać) na balkonie?

Przypuszczalnie sąsiadka miała na myśli tzw. babiniec (kobiety i mężczyźni modlą się w synagogach oddzielnie).
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez kama » 28 Lip 2012, 23:47

kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez KaloNDM » 29 Lip 2012, 11:19

kama napisał(a):Znalazłam ale to chyba nie jest N.D.Mazowiecki


Dziękuję Kamo.. sprawa się wyjaśniła :D
Oczywiście, że nie jest to bożnica z Nowgo Dworu Mazowieckiego :D

Jestem Tobie wdzięczny, za wszystko co do tej pory zrobiłaś.
Bez Ciebie sprawa nad którą pracujemy nie ruszyłaby tak szybko z miejsca.

Niedługo podam szczegóły Twojego zaangażowania w temacie
"Napoleon w Okuninie - 1806 / 2012"
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez Zebżydowski » 30 Lip 2012, 05:34

rewers27 napisał(a):Rysunek synagogi w książce Pana Ryszarda Gołębia na 100% nie jest synagogą z Nowego Dworu Mazowieckiego.

W Księdze Pamięci nowodworskich Żydów Pinkas Novi Dvor z 1965 jest rysunek synagogi i podpis pisany w jidysz: "di grojse nowy dwor szul"
To znaczy: wielka boznica nowego dworu.
I tu mam pytanie: co nie pozwala uznać tego rysunku z takim podpisem i zamieszczonego w takim dokumencie za wizerunek nowodworskiej synagogi? Czyżby zdający relacje ocaleni Żydzi z Nowego Dworu mylnie ale i zgodnie podali inny budynek jako nowodworką synagogę? W jakim celu mieli by to robić?
Nie zamierzam bronić tej tezy jak niepodległości ale ciekawy naprawdę jestem.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez rewers27 » 30 Lip 2012, 09:12

Ciągle powtarzają się te same pytania. To ja mam dwa pytania do Zebżydowskiego:
1. Piszesz "taki podpis" "taki dokument" (Pocztówka Modlin kirche też dokument) to dlaczego nie umieszczono tego rysunku synagogi na stronie WIRTUALNY SZTETL Nowy Dwór Mazowiecki i nigdzie indziej ?
2. Dlaczego nie wydrukujesz tego rysunku synagogi i nie popytasz się starszych mieszkańców(też są przy fontannie) Nowego Dworu Mazowieckiego?
Umieszczenie tego rysunku synagogi w tych dwóch książkach (nie wiem kto był pierwszy) powoduje dezinformację i zadawanie tych samych pytań do niczego nie prowadzi. Mam nadzieję, że to Ty wyjaśnisz. Bo ja na te pytania nie znam odpowiedzi.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez KaloNDM » 30 Lip 2012, 09:44

Niestety Zeb, Rewers27 pisze prawdę..
Zastanawia mnie tylko, dlaczego ciągle unika odpowiedzi na moje pytania.

Rewers27, odpisz chociaż dlaczego nie odpowiesz?
Np "nie lubie cie KaloNDM"
albo
"jestęm pamiętliwy i nie chce mi się z tobą gadać".

W ten drugi przykład szczerze wątpię ponieważ rozmawialiśmy przez telefon
i wydaje mi się, że sobie wszystko wytłumaczyliśmy.
Wiem jak bardzo interesujesz się naszym miastem
i jak potężną wiedzę na temat NDM posiadasz.
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez rewers27 » 30 Lip 2012, 11:52

Niestety KaloNDM nie znam odpowiedzi na Twoje pytania. Nie chcę pisząc powodować dezinformacji. To Ty jesteś tą osobą co ma przepotężną wiedzę na wiele tematów i Masz wielkie i głębokie źródło oraz wsparcie w postaci bardzo zasłużonej znanej i posiadającej wielką wiedzę i zasoby skanów z tego terenu *** (wyedytowane na prośbę osoby zainteresowanej). To ona udostępniła Tobie te wspaniałe zdjęcia (skany- Bobyr) z cmentarza prawosławnego w Nowym Modlinie (Jest bardzo skromną osobą i dlatego nie podałeś jej nazwiska.). Poproś ją niech udostępni Tobie chociaż jedno zdjęcie synagogi z Nowego Dworu Mazowieckiego. Współpracuje z Tobą to nie odmówi.
Moja wiedza jest zbyt mała, ale jak Widzisz staram się być pomocny i co jakiś czas wtrącam swoje trzy grosze. Prawdziwą też kopalnią wiedzy są ludzie w podeszłym wieku i to oni wiedzą najlepiej. W sprawie tego rysunku synagogi pytałem się pewnego emerytowanego profesora ,który mieszkał w NDM. Całą młodość spędził w NDM i jeździł rokrocznie na zjazdy wychowanków "Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Koła Rodziny Wojskowej w Modlinie" na ul.Chemików w NDM.. Po zobaczeniu tego rysunku synagogi całkowicie ją odrzucił. Ma 92lata, ale wie co mówi. Jak chcesz zobaczyć ostatnich wychowanków tego gimnazjum , to ja przekazałem dwie duże odbitki( skany) do Muzeum w Twierdzy Modlin. Fotografie wykonano 21,06.1939r. po zakończeniu roku szkolnego. Zobacz te fotografie może Ci pomogą w Twoich dociekaniach bo są opisane.
Ostatnio edytowany przez rather, 30 Lip 2012, 17:28, edytowano w sumie 1 raz
Powód: wyedytowe nazwisko
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez Zebżydowski » 30 Lip 2012, 12:39

Rewers - dzięki za podanie tych wątpliwości.

Pinkas Novi Dvor z 1965 roku nie jest zwykłą ksiażką i to nie to samo co Monografia pana Gołębia.
Ocalali z Shoah Żydzi wiedząc że ich sztetłowy świat odszedł całkowicie i zostatnie zapomniany, spisywali swoje wspomienia które później były spinane w duże kikusetstronicowe opracowania (nowodworska ma ponad 500 stron), żydowskie dokumenty miast właściwie, nazywane Księgami Pamięci. Księgi te zawierają także mnóstwo fotografi i dokumentów. Ma je każde miasto w Polsce gdzie występowali Żydzi.
No i właśnie z tej księgi pochodzi ów rysunek.

Z netu o Księgach Pamięci:

Księgi pamięci powstawały po II wojnie światowej wśród Żydów rozproszonych w diasporze, by upamiętniać społeczności żydowskie, które uległy Zagładzie. Autorzy chcieli zachować w pamięci, dla siebie i innych, bogate, rozwijające się przez wieki życie żydowskie sprzed Zagłady oraz dać obraz tej niewyobrażalnej katastrofy w dziejach narodu żydowskiego.
Geneza ksiąg pamięci sięga średniowiecza. Pierwsza taka księga - Memorbuch, jak ją w jidysz nazywano - autorstwa Isaaca ben Samuela z Meiningen powstała w Norymberdze w 1296 roku. Miała ona upamiętniać tych, którzy zginęli w pogromach począwszy od mordów dokonanych przez krzyżowców w czasie pierwszej krucjaty na wiosnę 1096 roku.


Nie mam nic ponadto, dlatego jak powiedziałem nie będę się tu wykłócał, nie o o mi chodzi.
Dziwi mnie natomast to, że błędny wizerunk bożnicy mógł sie znaleźć w taki dokumencie jak Księga Pamięci, z założenia już traktowany jako dokument "ku pamięci".

Przypominam, że Wirtualny Sztetł podaje link do Pinkas gdzie jest wizerunek tej synagogi.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Synagoga w Nowym Dworze ???

Postprzez rewers27 » 30 Lip 2012, 13:16

Zebżydowski opierasz się na księgach, a teraz wyjdź w teren pokaż ten rysunek starszym mieszkańcom Nowego Dworu Mazowieckiego i jestem ciekawy co Ci odpowiedzą. Ja też uważam,że jest to dyskusja i nie wiem dlaczego ma się przerodzić w kłótnię. Ja moich ustaleń (Mieszkaniec NDM profesor ) nie opieram na przypuszczeniach i rysunkach tylko na osobach które tę synagogę widziały i powiem Ci, że profesor przed wybuchem wojny miał 19lat i tak jak już napisałem wie co mówi. Mam wielką nadzieję i wiarę , że KaloNDM na 100% odnajdzie i udostępni zdjęcie synagogi, zrobi to tak jak wspaniale ustalił miejsce Pomnika Marynarzy w stoczni. Powołujesz się na księgi a nie prościej pospacerować sobie po Nowym Dworze Mazowieckim (Okunin tam też są starsze osoby,które jak były młode przyjeżdżały po zakupy i spacerowały po NDM) i popytać się mieszkańców. Niech Ci nie rysują synagogi niech potwierdzą czy tak wyglądała. Dlaczego ten rysunek umieszczono w tych KSIĘGACH to nie wiem. Pozdrawiam i poszukaj odpowiedzi w terenie.
rewers27
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 74
Rejestracja: 12 Wrz 2011, 15:10

Następna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości