Zatopione statki przy spichlerzu !!!

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Zatopione statki przy spichlerzu !!!

Postprzez mcba » 26 Wrz 2012, 22:19

przecież to t-34 "rudy" na niemieckich "blachach" :D raczej przy spichlerzu takich skarbów nie znajdą:P jakby się wątek rozwijał to zostanie wyodrębniony ;)
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Zatopione statki przy spichlerzu !!!

Postprzez KaloNDM » 03 Paź 2012, 16:50

Zapraszam na film pt.: - Kryptonim "Spichlerz" - Rekonesans - 23.09.2012



Któregoś słonecznego, wrześniowego dnia, wybrałem się na teren byłej Państwowej Stoczni Modlin
( w okresie II RP był tam pierwszy port Polskiej Marynarki Wojennej), aby przyjrzeć się z bliska zabytkowemu spichlerzowi.
Gdy dotarłem na miejsce, moim oczom ukazał się niezwykły widok.
Tegoroczny niski stan wody rzeki Narew, odsłonił u stóp spichlerza tajemnicze przedmioty.
Tego dnia nie wziÄ…Å‚em ze sobÄ… kamery.
Zrobiłem więc zdjęcia aparatem w telefonie komórkowym i zadzwoniłem do Sebastiana Sosińskiego z wiadomością,
że woda odsłoniła prawdopodobnie przęsło zabytkowego mostu wiszącego, który w 1836 roku zaprojektował
i wybudował holenderski inżynier robót hydraulicznych J.H.Singels.
Poinformowałem go również o wystającym dziobie zatopionej barki, którą kiedyś, jako młody chłopak (koniec lat 80tych)
widziałem z góry, chodząc po murach spichlerza.
Seba, nasz nowodworski urzędnik oraz prezes LOT 3 rzek przybył na miejsce po godzinie.
Przypłynął swoim kajakiem i sfotografował wszystkie wystające nad wodą elementy oraz zrobił zdjęcia pod wodą.
To co zobaczyłem pod spichlerzem, spędzał mi sen z powiek.
Przecież nie można było tego tak zostawić! Most Singelsa.. cudo.. pierwszy most wiszący,
który zniszczyła w 1888 roku wielka powódź.
Postanowiłem działać.
Na portalu Facebook, dowiedziałem się, że chłopaki z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego,
szykujÄ… siÄ™ do penetracji dna przy spichlerzu.
Okazało się, że naczelnikiem OSP jest Norbert, którego znam od lat.
Zadzwoniłem do niego i powiedziałem o wszystkim.
Norbert nie zastanawiał się długo i wspólnie z przedstawicielami OSP podjął decyzję.
23.09.2012 roku udaliśmy się na rekonesans.
Na miejsce zaprosiłem przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków,
Stefana Fuglewicza, który przybył na miejsce wspólnie z przedstawicielem Polskiej Akademii Nauk, Zbigniewem Tucholskim.
Na zaproszenie przybył również przedstawiciel Tygodnika Nowodworskiego, dziennikarz Mariusz Ziółkowski,
prezes LOT 3 rzek, Sebastian Sosiński oraz miłośnicy lokalnej historii miasta.
Rekonesans tylko utwierdził nas w przekonaniu, że są to przęsła mostu oraz zatopiona we wrześniu 1939 roku, barka.
W chwili obecnej trwają przygotowania do całodniowej akcji penetracji dna, z użyciem skanerów,
kamer podwodnych i innych technicznych ciekawostek.
Szczegóły niebawem..
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Zatopione statki przy spichlerzu !!!

Postprzez KaloNDM » 18 Lis 2012, 23:04

andrzej1974 napisał(a):Zdjęcia jak zdjęcia, ale poproszę o większy opis tej akcji "z bronią gotową do strzału". Lubię kino akcji!


Może i zbyt późno ale Tobie opiszę :D
Poszliśmy pod spichlerz, aby zabrać znalezioną pompę.. było około godziny 19:00.
Brzegiem "uzbrojeni tylko w dwa kije" poszło po znalezisko czterech fanatyków lokalnej historii :D
Tzn. Ja, mój brat, miłośnik o kryptonimie "Pyza" i miłośnik o kryptonimie "Urzędnik" :D :D :D
Załadowaliśmy pompę na dwa kije i udaliśmy się w droge powrotną, która nam się nieco wydłużyła.
Pompa była trochę za ciężka :D :D waga około 100 kg ... tak +/- i do tego te kamienie i grząski piach.
Zupełna ciemność zastała nas na wyskości "wieży ciśnień" - tej na stoczni oczywiście.
Nagle.. z ciemności słyszymy:

"Hej, panowie.. a co tam niesiecie?!?!?!?"

Osłupieliśmy :D kto miał czelność zakłocać nam naszą misję???? :D

Z góry z nasypu poprzez krzaczory zbiegł pan w czarnym uniformie z glauberytem w ręku :D
Że się nie bał? Czterech po ciemaku, w tym jeden dwumetrowy i do tego łysy ;)
Z "pistolecikiem" w ręku kazał nam grzecznie odejść od naszej pompy i ustawić się 2 metry dalej.
Oczywiście sprawdził "towar" po czym spuścił z tonu :D
Okazało się, że był to pracownik ochrony ze stoczni i obserwował nas jak już szliśmy na spichlerz :D
Myślał, że "buchnęliśmy" metalowy chełm ze spichrza (głów lwów już nie ma)
Że chciało mu sie czekać tyle czasu w "krzaczorach" :D :D :D

Bardzo dobrze.. szczerze.. to w życiu bym nie przypuszczał, że tego ktoś w nocy pilnuje.
Myślałem, że "kruki" o tej porze śpią ;)

Co taszczyliśmy? Załączę niżej zdjęcie pod nazwą "pompa" :D
Generalnie znalezisko jest już wyremontowane i wygląda jak "funkiel nówka" - szczegóły niebawem :D
Pan Fuglewicz powiedział, że jest to prawdopodobnie pompa ze statku parowego.. a więc okres jeszcze przed I wojną !!!
Gdyby się potwierdziło, byłaby rewelacja
:D

Dołączam też zdjęcia znalezisk, które zabezpieczyłem.

1. Metalowy zawias (chyba od okiennicy spichlerza)
2. Kawałek metalowej sztaby.
2. Ceramika z posadzki (taka sama jak posadzka z wyburzonego kościoła ewangelickiego)
Załączniki
Pompa.JPG
POMPA :D
Pompa.JPG (93.32 KiB) Obejrzany 16003 razy
7.jpg
7.jpg (62.38 KiB) Obejrzany 16003 razy
8.jpg
8.jpg (48.19 KiB) Obejrzany 16003 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Zatopione statki przy spichlerzu !!!

Postprzez KaloNDM » 18 Lis 2012, 23:08

CiÄ…g dalszy - ceramika
Załączniki
4.jpg
4.jpg (96.1 KiB) Obejrzany 16001 razy
5.jpg
5.jpg (88.99 KiB) Obejrzany 16001 razy
6.jpg
6.jpg (90.1 KiB) Obejrzany 16001 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Zatopione statki przy spichlerzu !!!

Postprzez KaloNDM » 18 Lis 2012, 23:10

Ciąg dalszy - metalowa sztaba (MCBA też ją uwiecznił na fotkach ale nie zabezpieczył ;) )
Załączniki
1.jpg
1.jpg (114.77 KiB) Obejrzany 15999 razy
2.jpg
2.jpg (128.09 KiB) Obejrzany 15999 razy
3.jpg
3.jpg (126.32 KiB) Obejrzany 15999 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Zatopione statki przy spichlerzu !!!

Postprzez mcba » 19 Lis 2012, 18:24

nie zabezpieczyłem z prostej przyczyny... wiedziałem, że się tam kręcicie i na 95% któremuś z lokalnych "zapaleńców" bardziej się przyda niż mi jako przysłowiowy przycisk do papieru, a nie daj Bóg bym to sprofanował i pociął na kawałki w trakcie jakiś "prac domowych" ;)
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Zatopione statki przy spichlerzu !!!

Postprzez Yogi » 19 Lis 2012, 19:25

Kalo,czy zwróciłeś uwagę na to,co wykute jest na jednym z fragmentów posadzki,które znalezliście? Jeśli nie,to popatrz uważnie,bo to jest Gwiazda Dawida.Ja,kiedy spojrzałem na to zdjęcie,przypuszczam ,że może to być fragment podłogi z nieistniejącej już nowodworskiej synagogi.
Yogi
 

Re: Zatopione statki przy spichlerzu !!!

Postprzez kama » 19 Lis 2012, 19:50

To raczej jest znak firmowy Dziewulski i Lange z Opoczna. Dawne logo firmy przedstawiało umieszczoną pomiędzy dużymi literami D i L sześcioramienną gwiazdę w okręgu z kropką pośrodku.
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Zatopione statki przy spichlerzu !!!

Postprzez rather » 19 Lis 2012, 21:49

Chyba kama ma rację, bo raczej trudno uwierzyć, żeby w od spodu znakowano płytki użyte do budowy synagogi.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Zatopione statki przy spichlerzu !!!

Postprzez KaloNDM » 03 Wrz 2015, 21:01

Temat powrócił jak bumerang :)
Minęły 3 lata od najniższego stanu wód w Polsce. Mamy rok 2015, który okazał się jeszcze bardziej rekordowy!
Pod Spichlerzem stan wód jest tak niski, że to co było widać 3 lata temu, to "mały pikuś" ;)
Wrzucam galerię zdjęć z wyprawy kajakowej w okolice Wyspy Szwedzkiej - obecnie stoi tam Spichlerz - która odbyła się w dniu 30.08.2015r.

Link bezpośredni do galerii - https://www.facebook.com/media/set/?set ... 4169147263

UWAGA!
Namawiam wszystkich, którzy jeszcze nie byli w tych okolicach...
śpieszcie się ponieważ to ostatnie chwile, żeby zobaczyć na własne oczy mroczną historię Nowego Dworu Mazowieckiego :)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Poprzednia

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron