Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakty!!!

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakty!!!

Postprzez KaloNDM » 26 Wrz 2012, 20:11

Myślicie, że tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa to mżonka?
Przeczytajcie tekst poniżej.


UWAGA!!! Zwracam się z prośbą do osób znających perfekt język niemiecki.
Pomóżcie w dokładnym tłumaczeniu tekstu (csreen-y w załączniku)
Z góry dziękuję.


Tłumaczenie:

Str.40
„..Wyposażenie sanitarne:
W Nowogeorgijewsku wyposażenie szpitali nie jest wystarczające.
Z tego względu w czasie wojny chorzy z Zegrza mają być przewożeni do Jabłonny,
co nie będzie łatwe..”

Str.41 i 42.
„..Nowogeorgijewsk. Wiadomość z kwietnia 1915 roku.

Blisko Kazunia Polskiego, z południowej strony znajdują się stanowiska armatnie, przed nimi w terenie pomiędzy Kazuniem Polskim
i Bielany są miny przeciwpiechotne, co się ze strony zachodniej do Fortu VII i wschodnie do ulicy Fortu VI rozszerzają.

Pomiędzy Modlinem i Warszawą znajduje się tunel o szerokości 11 metrów i i wysokości tunelu,
który jest w stanie pomieścić pociąg. Biegną tam tory kolejowe.


Tunel ten zaczyna się od południowo-wschodniej działki cytadeli i niedaleko kościoła.
O jego przebiegu mówi rosyjski jeniec wojenny, który w tym tunelu amunicję transportował pomiędzy Warszawą a Modlinem.

Rosyjski jeniec zeznał:
Tunel przechodzi pod cerkwią w Modlinie Twierdzy, dalej pod Narwią, pod półwyspem, gdzie Narew do Wisły płynie i pod Wisłą,
aż dalej pod lewą stronę fortu warszawskiego prawdopodobnie po południowej stronie szosy w kierunku Warszawy.
W cytadeli warszawskiej tunel ma ujście w betonowej piwnicy, która znajduje się pod kościołem cytadeli warszawskiej.
Do tej piwnicy nie można od kościoła wejść, trzeba od zewnątrz dochodzić.
Powietrze dochodzi do tunelu przez 10 albo 12 szybów, a odstęp między nimi to 10 do 12 km.
Blisko kościoła warszawskiej cytadeli, w magazynie prowiantowym stoi pompa powietrzna, która wietrzy tunel.
Szyby są z betonowych rur o przekroju 1 do 1,42 metra, w których znajdują się kabłąki do wchodzenia.
Szyby są ukryte, niektóre między budynkami.

Rosyjski jeniec zeznaje, że widział dwa takie szyby:
Jeden znajduje się po środku między wsiami Adamówek i Kaliszki.
Drugi szyb znajduje się w domu, który położony jest blisko południowej szosy Wawrzyszew – klasztor Bielany
i wschód Modlin – Warszawa.
Położenie tunelu jest zaznaczone ponieważ czubek tunelu od szosy do Wisły wchodzi, prowadzony przez wąwozy,
betonem chroniony, żeby woda z wąwozu tunelu nie odkryła..”

Źródło:
Obrona Modlina w roku 1915 – Pułk. Inż. J. Jastrzębski.

Zapraszam do dyskusji !!! :D :D :D
Załączniki
img490.jpg
img490.jpg (70.26 KiB) Obejrzany 16741 razy
img491.jpg
img491.jpg (252.03 KiB) Obejrzany 16741 razy
img492.jpg
img492.jpg (215.42 KiB) Obejrzany 16741 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez Domi » 26 Wrz 2012, 20:45

"Er soll in Nowogeorgijewsk im nordöstlichen teil der Zitadelle beginnen, und weit der Kirche." - Z tego co mi w głowie zostało z LO to znaczy, że tunel zaczyna się na północnej stronie Cytadeli, daleko od kościoła, a nie "Tunel ten zaczyna się od południowo-wschodniej działki cytadeli i niedaleko kościoła.".

Chyba, że się mylę :D
Domi
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 35
Rejestracja: 26 Lis 2010, 21:39
Miejscowość: NDMaz. -> OM

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez mcba » 26 Wrz 2012, 20:47

niestety z Niemieckiego jestem noga poza kilkoma słowami ni w ząb... ale ciężko uwierzyć, że nie odnaleziono jeszcze takiego tunelu nawet fragmentarycznie, nie mówiąc o jego przejezdności. Pomijam sam fakt trudności w wykonaniu takiego tunelu i jego utrzymaniu oraz kosztach... Przykro mówić ale największe prawdopodobieństwo jest takie, że jeniec miał dobrą wybujałą wyobraźnię i wywiódł w pole oprawcę... :|
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez LOL21NDM » 26 Wrz 2012, 20:50

Co do niemieckiego to wypowiadać się nie będę, bo nie znam go na tyle... (ale zawsze można skorzystać z http://www.translate.google.com).
Od siebie mogę tylko dodać, że moja (teraz już) ŚP Babcia opowiadała mi przed ok. 30-stu laty właśnie o takim tunelu: położenie i szyby wentylacyjne się zgadzają. Jedyna różnica to taka, że tunel miał być szeroki i wysoki na tyle, by pomieścić konia z furmanką... Niestety, nie pamiętam skąd miała o tym wiedzieć (Babcia była przyjezdna, ale Dziadek "miejscowy").
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez disturbia » 26 Wrz 2012, 23:06

Domi nie mylisz sie :)
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez KaloNDM » 27 Wrz 2012, 10:00

Dobra.. :D Temat się rozwija, to dobrze :D

@Domi & @Disturbia & @LOL21NDM :D żeby była jasność ;)
Nie znam języka niemieckiego i próbowałem tłumaczyć tekst w google translate.. niestety.. wychodzą głupoty. :evil:
O pomoc zwróciłem się, za pośrednictwem Marii Kaucz, do obywatela Niemiec, byłego przedwojennego
mieszkańca Kępy Nowodworskiej, 82 letniego Bruno Pretzlaffa, http://www.badische-zeitung.de/seelbach ... 49441.html autora książki "Wrogiem urodzony".
Myślicie, że człowiek ten mógł się pomylić w tłumaczeniu tekstu?
Fakt.. trochę "ustylistyczniłem" jego pisownię :D
Proszę, oto oryginał tłumaczenia:
Załączniki
1915 - I.JPG
1915 - I.JPG (27.9 KiB) Obejrzany 16599 razy
1915 - II.JPG
1915 - II.JPG (152.49 KiB) Obejrzany 16599 razy
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez mcba » 27 Wrz 2012, 11:32

ciężko się to czyta, wygląda to jak z pierwszych translatorów, za które trzeba było zresztą krocie płacić :)
i cóż mamy dylemat, którego ja nie jestem w stanie rozwiązać, tunel w Twierdzy był blisko czy daleko kościoła?
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez LOL21NDM » 27 Wrz 2012, 14:51

Sorry, dodać coś muszę do mojej wcześniejszej wypowiedzi, bo te tory nie dają mi spokoju (a edytować mojego wcześniejszgo postu już się nie da...):

LOL21NDM napisał(a):(...) Jedyna różnica to taka, że tunel miał być szeroki i wysoki na tyle, by pomieścić konia z furmanką... Niestety, nie pamiętam skąd miała o tym wiedzieć (Babcia była przyjezdna, ale Dziadek "miejscowy").


Może nie tyle z furmanką, co z wagonem ciągniętym przez konie? Bo faktycznie o torach chyba też wspominała, ale konie mi głównie w pamięci utkwiły, i że jeździć tamtędy można było... ;)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez Japko » 27 Wrz 2012, 17:31

Wydaje się, że to zeznanie jest pierwszą wzmianką o tunelu. Powtarzane jest przez lata mniej więcej w tej samej formie przez wielu ludzi, jednak nikt nic nie widział. Typowa "miejska legenda".

Technicznie rzecz biorąc nawet przy dzisiejszej technologii trudno wywiercić coś pod rzeką w naszych rejonach (patrz zalanie tunelu metra w warszawie). Chyba że tunel wykonano metodą odkrywkową, ale to by było przedsięwzięcie na ogromną skalę i na pewno trudno by było to utajnić, ktoś by coś widział, ktoś by coś napisał.

Być może były plany, wśród żołnierzy wieść się rozniosła, mogli pomyśleć że tunel już istnieje. Także moim zdaniem plotka, jak zobaczę to uwierzę :) Mazowsze to nie tereny skaliste że można kilofem drążyć tunele :)
Awatar użytkownika
Japko
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 366
Rejestracja: 16 Cze 2012, 13:24
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez disturbia » 27 Wrz 2012, 21:10

Jezu!Przecież ja znam kogoś,kto zna świetnie niemiecki! Kalo tłumacz chyba się pomylił,bo według"mojego"to jedno zdanie,które napisał Domi brzmi:"on powinien zacząć w N.w północnej części cytadeli i dalej kościół".Mi to się wydaje bardziej sensowne.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez KaloNDM » 27 Wrz 2012, 21:42

disturbia napisał(a):Jezu!Przecież ja znam kogoś,kto zna świetnie niemiecki! Kalo tłumacz chyba się pomylił.


Czytałaś moją prośbę na wstępie???? :twisted:

KaloNDM napisał(a):UWAGA!!! Zwracam się z prośbą do osób znających perfekt język niemiecki.
Pomóżcie w dokładnym tłumaczeniu tekstu (screen-y w załączniku)
Z góry dziękuję.


No.. to do dzieła kochana Disturbio.. do dzieła. :D :D :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez disturbia » 27 Wrz 2012, 22:29

Nie,nie zauważyłam,te czerwone litery za bardzo mnie kłuły w oczy :P
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez jeremy » 27 Wrz 2012, 22:52

zaczyna się przy północno-wschodniej części cytadeli niedaleko kościoła (unweit), biegnie pod półwyspem gdzie Narew wpada do Wisły, czyli gdzieś w okolicy spichlerza - to nie powinno być trudne do ustalenia - to kiedy kopiemy?
gorzej jak Ci co kopali metro warszawskie natrafili na ten tunel, stąd może taki niski poziom rzeki w Wawie - woda się tam wlała i wypłynęła w Narwii :D
jeremy
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 10
Rejestracja: 29 Lut 2012, 15:23

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez LOL21NDM » 27 Wrz 2012, 22:57

jeremy napisał(a):gorzej jak Ci co kopali metro warszawskie natrafili na ten tunel, stąd może taki niski poziom rzeki w Wawie - woda się tam wlała i wypłynęła w Narwii :D


Bardzo ciekawa hipoteza... :)
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Tunel łączący Twierdzę Modlin z Twierdzą Warszawa - Fakt

Postprzez KaloNDM » 27 Wrz 2012, 23:13

disturbia napisał(a):Nie,nie zauważyłam,te czerwone litery za bardzo mnie kłuły w oczy :P


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ... się mogłem domyśleć ;) ;) ;)

jeremy napisał(a):to kiedy kopiemy?


Kopmy więc, kopmy ;) :D ;)

jeremy napisał(a):gorzej jak Ci co kopali metro warszawskie natrafili na ten tunel, stąd może taki niski poziom rzeki w Wawie - woda się tam wlała i wypłynęła w Narwii :D


Że na to wcześniej nie wpadłem ;) :D ;)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Następna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości