Kryptonim "Spichlerz" - Rekonesans - 23.09.2012

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Kryptonim "Spichlerz" - Rekonesans - 23.09.2012

Postprzez KaloNDM » 03 Paź 2012, 16:47

Zapraszam na film pt.: - Kryptonim "Spichlerz" - Rekonesans - 23.09.2012



Któregoś słonecznego, wrześniowego dnia, wybrałem się na teren byłej Państwowej Stoczni Modlin
( w okresie II RP był tam pierwszy port Polskiej Marynarki Wojennej), aby przyjrzeć się z bliska zabytkowemu spichlerzowi.
Gdy dotarłem na miejsce, moim oczom ukazał się niezwykły widok.
Tegoroczny niski stan wody rzeki Narew, odsłonił u stóp spichlerza tajemnicze przedmioty.
Tego dnia nie wziÄ…Å‚em ze sobÄ… kamery.
Zrobiłem więc zdjęcia aparatem w telefonie komórkowym i zadzwoniłem do Sebastiana Sosińskiego z wiadomością,
że woda odsłoniła prawdopodobnie przęsło zabytkowego mostu wiszącego, który w 1836 roku zaprojektował
i wybudował holenderski inżynier robót hydraulicznych J.H.Singels.
Poinformowałem go również o wystającym dziobie zatopionej barki, którą kiedyś, jako młody chłopak (koniec lat 80tych)
widziałem z góry, chodząc po murach spichlerza.
Seba, nasz nowodworski urzędnik oraz prezes LOT 3 rzek przybył na miejsce po godzinie.
Przypłynął swoim kajakiem i sfotografował wszystkie wystające nad wodą elementy oraz zrobił zdjęcia pod wodą.
To co zobaczyłem pod spichlerzem, spędzał mi sen z powiek.
Przecież nie można było tego tak zostawić! Most Singelsa.. cudo.. pierwszy most wiszący,
który zniszczyła w 1888 roku wielka powódź.
Postanowiłem działać.
Na portalu Facebook, dowiedziałem się, że chłopaki z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego,
szykujÄ… siÄ™ do penetracji dna przy spichlerzu.
Okazało się, że naczelnikiem OSP jest Norbert, którego znam od lat.
Zadzwoniłem do niego i powiedziałem o wszystkim.
Norbert nie zastanawiał się długo i wspólnie z przedstawicielami OSP podjął decyzję.
23.09.2012 roku udaliśmy się na rekonesans.
Na miejsce zaprosiłem przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków,
Stefana Fuglewicza, który przybył na miejsce wspólnie z przedstawicielem Polskiej Akademii Nauk, Zbigniewem Tucholskim.
Na zaproszenie przybył również przedstawiciel Tygodnika Nowodworskiego, dziennikarz Mariusz Ziółkowski,
prezes LOT 3 rzek, Sebastian Sosiński oraz miłośnicy lokalnej historii miasta.
Rekonesans tylko utwierdził nas w przekonaniu, że są to przęsła mostu oraz zatopiona we wrześniu 1939 roku, barka.
W chwili obecnej trwają przygotowania do całodniowej akcji penetracji dna, z użyciem skanerów,
kamer podwodnych i innych technicznych ciekawostek.
Szczegóły niebawem..
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Kryptonim "Spichlerz" - Rekonesans - 23.09.2012

Postprzez mtb » 03 Paź 2012, 20:12

KaloNDM napisał(a):Zapraszam na film pt.: - Kryptonim "Spichlerz" - Rekonesans - 23.09.2012
http://www.youtube.com/watch?v=wYpvwbRWBvQ
Zrobiłem więc zdjęcia aparatem w telefonie komórkowym i zadzwoniłem do Sebastiana Sosińskiego z wiadomością,
że woda odsłoniła prawdopodobnie przęsło zabytkowego mostu wiszącego, który w 1836 roku zaprojektował
i wybudował holenderski inżynier robót hydraulicznych J.H.Singels.

Właśnie sobie oglądam jak to kiedyś wyglądało ... Facebook Osiedle Młodych
Image
Awatar użytkownika
mtb
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 232
Rejestracja: 21 Maj 2012, 17:54


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości