Żydzi w NDM na przestrzeni lat - upamiętnienie

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Żydzi w NDM na przestrzeni lat - upamiętnienie

Postprzez Zebżydowski » 24 Paź 2012, 21:15

Zagłębiając się w historię NDM, tę przed 1939 od razu natrafiamy na Żydów. Od bodajże połowy XIX wieku stanowili zawsze blisko połowe lub nawet ponad połowę mieszkańców a byli tutaj już od wieku XVII.
Wladze Kolbuszowej zdecydoway się zmienić swój herb - i chwała im za to - gdyż w Kolbuszowej 90% substancji miejskiej stanowlili Żydzi. Mieli swoje zwyczaje i swoją odrębną historię która mniej lub więcej wpisywała się w historię ogółu, ale czy ktoś chce czy nie - jest to i nasza historia.
Bardzo się cieszę że to Stowarzyszenie powstało i stanowią go tak szczerzy pasjonaci, oddani pamięci historii miasta i jak zapewne jest - bez względu na przynależność rasową czy religijną jego mieszkańców. Przy okazji tłumaczenia z jidysz tekstu o Juresie byliśmy z Kalo niesamowicie podekscytowani tym ,że odkrywa się zapomiana od dziesięcioleci historia tak zasłużonego dla miasta obywatela jakim był Juress. Z tekstu objawiło się, że był nie tylko jeden Juress ale trzech od razu - w tym 2 fotografów. Juress Senior zwany Szperlingiem jego syn Jakow i trzeci Michel.
Od późnego dzieciństwa towarzyszył mi pewien paradoks. Miasto bardzo dobrze upamiętniło 4 powieszonych na Placu Solnych Patriotów, Żołnierze Września z Obrońcami Modlina mają swoje groby na cmentarzu - tak oczywiści być powinno i nie ośmielam się podwarzać czci ty Ludzi, nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że miasto właściwie nie odnotowało w świadomej pamięci ewaporacji jakichś 4500 swoich żydowkich mieszkańców, wojnę przeżyło tylko około 400 Polaków wyznania mojżeszowego z których w NDM zostało dosłownie dwoje czy troje. Nie uświadczysz pomnika czy tablicy upamiętniającej nowodworskich Żydów z wyjątkiem tej na kirkucie.
Paradoks ten nawiedził mnie a potem pozostał w mojej głwie już na dobre gdy chcąc dowiedzieć sie wtedy czegokolwiek o ludziach leżących na kirkucie w odpowiedzi słyszałem często o tym "jak to Hitler jedno zrobił dobrze" i opinie w tym typie, co najwyżej wzruszenie ramion.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Godło - Znak - Logo Towarzystwa

Postprzez disturbia » 25 Paź 2012, 09:19

Również spotkałam się z takimi opiniami i to wśród znajomych,niestety.
Gdyby się pogrzebało,okazałoby się z pewnością,że nie tylko bohaterów mamy wśród mieszkańców.Ostatnio podsłuchałam niechcący jak starsza miła pani opowiadała o swojej koleżance żydówce,która z rodziną została wypędzona przez ludzi,których znali w 68r.ale chyba już do końca nie zdradzi kim byli ci ludzie.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Godło - Znak - Logo Towarzystwa

Postprzez tk28 » 25 Paź 2012, 10:03

Ja też dużo słyszałem i czytałem ale tak było po wojnie w całym kraju. Nie szanowano nie tylko ludzi ale i historii czy pamiątek po dawnych czasach. Nienawiść do Żydów nie wzięła się z II wojny światowej i po niej, istniała już znacznie wcześniej a los ludności żydowskiej w czasie wojny to skutek tej nienawiści. Nie mnie rozstrzygać czy ta nienawiść była słuszna czy nie ale nikt nie zasłużył na taki los jaki spotkał ludność żydowską.
Ostatnio edytowany przez mcba, 25 Paź 2012, 14:51, edytowano w sumie 1 raz
Powód: wydzielone posty w związku z dużym odbięgnięciem od tematyki uprzedniego tematu //mcba
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Żydzi w NDM na przestrzeni lat - upamiętnienie

Postprzez lebental » 26 Lut 2013, 22:08

Polecam ciekawy link; pewien okruch historii. Wydaje mi się, że ten dom jeszcze stoi. Niestety dość rzadko bywam w NDM:
http://www.sztetl.org.pl/en/image/62716/
lebental
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Lut 2013, 22:10
Płeć: mężczyzna

Re: Żydzi w NDM na przestrzeni lat - upamiętnienie

Postprzez lebental » 26 Lut 2013, 22:10

i jeszcze z tej samej strony rozlewnia piwa (pamiętam, jak stare pokolenie nazywało ten budynek rozlewnią):
http://www.sztetl.org.pl/en/image/62717/
lebental
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Lut 2013, 22:10
Płeć: mężczyzna

Re: Żydzi w NDM na przestrzeni lat - upamiętnienie

Postprzez Heimat » 31 Maj 2013, 00:40

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wielu mieszkańcom naszego miasta (i nie tylko) nadano imiona o rodowodzie hebrajskim lub aramejskim...

Adam – hebr. Adam (człowiek)
Anna – hebr. Hannah (łaska)
Ariel - imię wywodzi się od hebrajskich słów oznaczających: lew Boga albo ogień Boga
Bartłomiej – aram. Bar’tholomai (syn oracza)
Daniel – hebr. Dani’el (Bóg jest sędzią)
Dawid – hebr. Dawid (ulubieniec)
Elżbieta – hebr. Eliszeba (poświęcona Bogu)
Ewa – hebr. Havvah (dająca życie, rodzicielka)
Gabriel – hebr. (mąż Boży, boski)
Hanna – hebr. Hannah (łaska)
Izabela – hebr. Jesabel (wywyższona przez Boga)
Jakub – od hebrajskiego słowa aqeb (pięta) lub skrót aramejskiego ja’aqob’el (niech Bóg strzeże)
Jan – hebr. Jo’hanan (Bóg jest łaskawy)
Janusz (patrz Jan)
Joanna (żeński wariant imienia Jan)
Jonasz - od hebrajskiego słowa jona (gołąb)
Józef – hebr. Jehoseph (Bóg zapłać)
Judyta - hebr. Jehudit (mieszkanka Judei lub chwalona)
Maciej – hebr. Mattijjah (dar Boga)
Magdalena – aram. (kobieta pochodząca z miejscowości Magdala)
Maria – hebr. Mirjam (radosna)
Marta – aram. Mar’tha (gospodyni)
Mateusz – hebr. Mattanjah (dar Boży)
Michał – hebr. Mikha’el (któż jest jak Bóg)
Nataniel - hebr. Natanael (dany od Boga)
Rafał – hebr. Ra’phael (Bóg uleczył)
Sara - hebr. Sarah (księżniczka)
Szymon – hebr. Sime’on (Bóg wysłuchał)
Tadeusz – aram. Thad’dai (człowiek o szerokiej piersi)
Tomasz – hebr. Thom (bliźniak)
Zuzanna – hebr. Sushan (lilia)
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Żydzi w NDM na przestrzeni lat - upamiętnienie

Postprzez Heimat » 11 Lip 2015, 15:08

Frankiści

Członkowie utworzonego w 1755 r. przez Jakuba Franka ugrupowania mistycznego. Wielu z nich przyjęło nazwiska od nazwy miesiąca, w którym się ochrzcili. Najczęściej byli to Majewscy, Lipcowie, Marcowie, Grudniowie, Styczniowie, ale także Krzyżanowscy, czyli nowi pod krzyżem. Przez pewien czas (nawet do początków XIX w.) potomkowie frankistów zachowywali kulturową i genetyczną odrębność. Mieli zakaz zawierania małżeństw mieszanych, ale z czasem i ta ostatnia tama puściła.

Poczucie przynależności do narodu polskiego oraz zakorzenienia w polskiej kulturze i tradycji to wartości, które nie powinny rodzić konfliktów, tylko sprzyjać tolerancji i rozwojowi wiedzy o naszej wielowiekowej historii.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Żydzi w NDM na przestrzeni lat - upamiętnienie

Postprzez Heimat » 17 Lip 2015, 21:41

Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości