Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez Zebżydowski » 16 Lis 2012, 17:04

Czym są?
Podam kilka moich przykładów:
WALKI: na pewno obrona Twierdzy
MĘCZEŃSTWO: na pewno Pomiechówek, na pewno piwnice i garaże gestapo w budynku na dziesiejszej ulicy Słowackiego.
Na pewno Holocaust połowy mieszkańców Nowego Dworu.
Dobrze to rozumiem?
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez rather » 17 Lis 2012, 11:38

A czy na naszym terenie działał ruch oporu w czasie okupacji? W Jabłonnie na pewno były oddziały AK, więc może u nas też? Można jeszcze wziąć pod uwagę okres powojenny, szczególnie działalność opozycji. Nie wiem czy jest dostępne jakieś opracowanie dotyczące tej tematyki.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez janusmen » 17 Lis 2012, 12:10

Działała komórka A.K .W budynku na Boh. Modlina 79
Organizacja Muszkieterzy miała swój punkt kontaktowy w Nowym Dworze
janusmen
 

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez KaloNDM » 18 Lis 2012, 22:12

Janusmen..
Ja twierdzę, że Bolek i Lolek pokłócili się o Tolę i dlatego tej bajki nie ma w TV ;)
Proszę Ciebie.
Nie pisz na forum w ten sposób, tzn. skrótami myślowymi ponieważ ten który to czyta,
nie za bardzo wie o co Tobie chodzi.

Dla Ciebie (dla mnie też) to jasne, że w NDM była tajna organizacja o kryptonimie "Muszkieterzy",
która współpracowała z "Lombardem" a ich punktem spotkań był dom Jana Kawuli, który do konspiracji
zaangażował swoją córkę, Alicję Grześkiewicz z domu Kawula.
Nadmieniam, że była to tak tajna organizacja, że nawet Armia Krajowa nie za bardzo wiedziała o ich działaniach.
Proszę sobie wyobrazić, że członkowie tej organizacji potrafili odbić więźnia z Pawiaka, bez żadnego wystrzału..

Janusmen..
Dopiszesz resztę? Czy będziesz tylko posługiwał się wspomnianymi wyżej, skrótami myslowymi :D
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez rather » 18 Lis 2012, 22:39

Warto żebyś napisał coś na ten temat, bo o Organizacji Muszkieterów niewiele można znaleźć rzetelnych informacji. A to, że działali w naszym mieście (nawet jeśli był to tylko punkt kontaktowy) jest warte zaznaczenie i upamiętnienia przynajmniej w formie dłuższego wpisu na forum...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez żyła » 10 Gru 2012, 21:31

no i jak z tematem Muszkieterów?:)
żyła
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 207
Rejestracja: 08 Wrz 2012, 15:43

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez admiralbar » 14 Gru 2012, 15:44

Post może trochę nie na temat :
Jestem mieszkańcem NDM od roku i zaskakuje mnie, że taka mieścina ma swoją historię i to nie dorabianą i kolorowaną, ale prawdziwą. Odnoszę wrażenie, że jest ona jakoś spychana na bok, bo jakoś na stronie miasta nie ma nic więcej niż Twierdza i umocnieniami w okolicy - obraz nędzy i rozpaczy.
Czy historia to temat niewygodny dla NDM-u, czy poprostu nikt z rządzących nie widzi możliwości jej wykorzystania do promowania miasta.
Dla przykładu podam Mławę, która organizuje rekonstrukcję bitwy - na Uniszkach (one są za Mławą), w okolicy Pomnika Piechura (jest po lewej stronie jadąc w kierunku Gdańska) W mieście powstała grupa rekontrukcji historycznej, zjeżdzają się pojazdy militarne, coś się dzieje. Może to nie fajerwerki i cuda na kiju, ale zawsze to lepsze nić nic. Wpiszacie w wyszukiwarkę Bitwa pod Mławą, a Nowy Dwór Maz. Jakie wyniki wyskakują i co łatwiej zapamiętać ?
admiralbar
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 274
Rejestracja: 21 Paź 2012, 09:46
Płeć: mężczyzna

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez tk28 » 14 Gru 2012, 16:47

admiralbar napisał(a):Wpiszacie w wyszukiwarkę Bitwa pod Mławą, a Nowy Dwór Maz. Jakie wyniki wyskakują i co łatwiej zapamiętać ?

A o tym wiedziałeś: Link

Historia Nowego Dworu jest od zawsze spychana na rzecz historii twierdzy Modlin, która istnieje raptem jakieś 200 lat a Nowy Dwór istnieje 638 lat jako miasto i nie wiadomo ile setek lat istniał zanim został miastem. Urodziłem się i żyję tu trzydzieści kilka lat i o historii swego miasta dowiedziałem się z nielicznych książek i opowieści ludzi. Przez te wszystkie lata słyszałem tylko "Modlin, twierdza Modlin, Modlin itd. itd.", nigdy nie spotkałem się z jakąkolwiek sytuacją w mieście mającą na celu promocję bogatej i wielowiekowej historii Nowego Dworu z małymi wyjątkami ale to były wyłącznie prywatne inicjatywy. Jedynym lekarstwem na to jest całkowita zmiana władz na takie, dla których ważny jest cały Nowy Dwór a nie tylko Modlin z twierdzą.
A może po prostu pomijanie historii miasta ma ścisły związek z nadal silnym w Polsce antysemityzmem bo przecież od wielu wieków aż do II wojny światowej w Nowym Dworze 50% ludności było pochodzenia żydowskiego :?:
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez admiralbar » 15 Gru 2012, 10:30

Oooo, nie wiedziałem o tych bitwach.
Na początek można rozkręcić historię Twierdzy, bo przecież to coś co ''widać'' a potem przejść płynnie do historii NDM-u.
Oprócz upamiętnienia historii z Twierdzy można by zrobić coś do przyniesie dochody miastu (jak np Malborkowi zamek krzyżacki) - a jeśli nie, to przynajmniej zatrzyma niszczenie budynków. Przykład Forty w Świnoujściu.
Z historią Żydów chyba wszędzie obchodzi się jak ze śmierdzącym jajkiem. Nie wiadomo z której strony zacząć żeby nikogo nie urazić (co wynika z braku wiedzy historycznej), więc najlepiej niech zostanie jak jest - czyli cisza i udajemy że wszystko gra.
admiralbar
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 274
Rejestracja: 21 Paź 2012, 09:46
Płeć: mężczyzna

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez nova » 15 Gru 2012, 11:28

@admiralbar zerknij do zakładki Historia. Znajdziesz tam sporo ciekawych wątków i krótkich filmów tworzonych przez ludzi, którzy mają encyklopedyczną wiedzę o niezwykłej historii naszego Miasta :)
nova
 

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez admiralbar » 15 Gru 2012, 15:00

Ok, zerknę wieczorem.
Szczególnie interesuje mnie sprawa Stoczni Modlin - po części też zawodowo.
CZy działa jakieś stowarzyszenie, ludzie się spotykają, wymieniają, czy publikują materiały (oprócz tego forum oczywiście), czy wszystko odbywa się ''internetowo'' ?
admiralbar
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 274
Rejestracja: 21 Paź 2012, 09:46
Płeć: mężczyzna

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez nova » 15 Gru 2012, 16:07

w październiku odbyło się założycielskie spotkanie Nowodworskiego Towarzystwa Historycznego, którego również jestem członkiem. Czekamy na rejestrację. Jesteśmy w trakcie budowy naszej strony internetowej, na której to będzie można znaleźć mnóstwo ciekawych tematów. Jeżeli jesteś zainteresowany członkostwem w NTH zapraszam na priv :)
nova
 

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez Zebżydowski » 16 Gru 2012, 07:57

Admiralbar:
Z historią Żydów chyba wszędzie obchodzi się jak ze śmierdzącym jajkiem. Nie wiadomo z której strony zacząć żeby nikogo nie urazić (co wynika z braku wiedzy historycznej), więc najlepiej niech zostanie jak jest - czyli cisza i udajemy że wszystko gra.

Niestety w ogromnej większości przypadków jest tak. Żydzi żyli z nami przezs stulecia, ale - jak powiedział to kiedyś Isaac Bashevis Singer - "się nie zżyli".
Temat przedwojennego Polskiego Żyda wywołuje w Polsce upiory z przeszłości. Czemu tak jest? Mam na to swoje ugruntowane zdanie ale nie będę go tu rozwijał. Dlaczego? Niech przykładem będzie zamęt wokół Stuhra po "Poklosiu"

Na szczęście są też dobre przyklady jak z naszej historii czerpać i nie popadać w histerię. To np. Festiwal Kultr Żydwoskiej w Chmielniku, Warszawa Singera, "Simcha" we Wrocławiu, Festiwal Czterech Kultur w Łodzi czy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Szczerze mówiąc niepojete dla mnie przez długie lata bylo to, że wyparowanie z miasta 5 tysięcy jego mieszkańców do niedawna nie było upamiętnione w przestrzeni publicznej Nowego Dworu praktycznie najmniejszą nawet wzmianką.
Słyszałem, że miasto nie nagłośniało uroczystego otwarcia lapidarium ogrodzonego i uporządkowanego Kirkutu (informacja o tym ukazała sie na stronach internetowych miasta bodajże na dzien czy dwa przed tymi uroczystościami - a przecież zawsze informacja o planowanych uroczystościach pojawia sie tam na kilka tygodni przed), gdyż wielu radnych było przeciwko - obawiając się czegoś zapewne.
Jeżeli to prawda, to mam pytanie: czego mogli sie obawiać?
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Nowodworskie Walki i Męczeństwa.

Postprzez nova » 16 Gru 2012, 10:43

@Zebżydowski, myślę, że twoje ostatnie pytanie zakłada "spiskową teorię dziejów". Ja osobiście wiedziałam o uroczystości otwarcia lapidarium przynajmniej na miesiąc wcześniej, choć nie brałam w niej udziału. Tajemnicy więc nie było....
Nie da się mówić o historii Nowego Dworu bez uwzględnienia historii zarówno Żydów jak luteran. To nie religia znamionuje ważność w przeszłości Miasta. Więc moim zdaniem nie ma co demonizować... ;)
nova
 


Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron