Fotorelacja ze spaceru po zewnętrznym obwodzie umocnień TM

Wszystko na czym można zawiesić oko

Fotorelacja ze spaceru po zewnętrznym obwodzie umocnień TM

Postprzez mcba » 10 Wrz 2012, 17:28

Dziś wczesnym popołudniem udałem się na spacer po murze zewnętrznym Twierdzy Modlińskiej. i o ile w Wiśle wody ubywa o tyle w okolicy w której byłem jest jej pod dostatkiem, co widać na zdjęciach (link do pełnego albumu na końcu postu). Większość zdjęć została popełniona na obszarze zaznaczonym poniżej.
obszar zdjęć.png
obszar zdjęć.png (208.22 KiB) Obejrzany 16761 razy

Są tam obecnie całkiem niezłe mokradła, co potwierdza ilość widzianych przeze mnie kaczek, niestety przedzierając się przez chaszcze na jednym z odcinków muru większość przepłoszyłem :(
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do  GKO_22.jpg
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do GKO_22.jpg (316.18 KiB) Obejrzany 16761 razy

dla odważnych turystów mamy wspomniane chaszcze i karkołomne zejścia z murów ;) ja wybrałem poniższe...
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do  GKO_51.jpg
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do GKO_51.jpg (262.91 KiB) Obejrzany 16760 razy
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do  GKO_19.jpg
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do GKO_19.jpg (211.24 KiB) Obejrzany 16761 razy
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do  GKO_33.jpg
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do GKO_33.jpg (334.13 KiB) Obejrzany 16761 razy

powiedzcie mi proszę czy te ubytki w murze to pozostałości po IIWŚ czy po budujących domy w okolicy? wygląda to ja stare zwalone drzewo zaatakowane przez korniki :/
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do  GKO_53.jpg
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do GKO_53.jpg (180.48 KiB) Obejrzany 16761 razy

Dla mających szczęście można w tej okolicy także zobaczyć sarenki/jelonki, niestety zwęszyły mnie nim zdążyłem przejść na dogodną pozycję do strzału z mojego aparatu :P na potwierdzenie fotografia tropów...
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do  GKO_85.jpg
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do GKO_85.jpg (260.24 KiB) Obejrzany 16761 razy

dogodne dojście jest drogą widoczną na mapach google, jednak dla bardziej aktywnych jedynie rowerem, a dla mniej piechotą. powodem są powalone drzewa, krzaki i przede wszystkim droga rozjeżdżona przez użytkowników pojazdów typu kład...
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do  GKO_31.jpg
rozjeżdżona została nawet część pomiędzy wałem ziemnym, a murem ...
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do GKO_31.jpg (301.58 KiB) Obejrzany 16761 razy
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do  GKO_84.jpg
rozjeżdżona droga dojazdowa widoczna na mapach google
obwarowania zewnetrzne twierdzy modlinna odcinku od cementarza do GKO_84.jpg (408.03 KiB) Obejrzany 16761 razy

zapraszam do pełnego albumu zdjęć :) prawidłowa kolejność fotografii zapewni sortowanie od najstarszego (opcja Oldest) :D
czekam na liczne komentarze :)
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Fotorelacja ze spaceru po zewnętrznym obwodzie umocnień

Postprzez Japko » 10 Wrz 2012, 20:18

Też tam byłem niedawno. Są jeszcze komary? :)
Generalnie smutny widok. Krzaki, błoto, fatalny stan budowli.

Co do tych ubytków w murze to raczej lokalni budowniczy sobie cegły wydłubali :)
Awatar użytkownika
Japko
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 366
Rejestracja: 16 Cze 2012, 13:24
Płeć: mężczyzna

Re: Fotorelacja ze spaceru po zewnętrznym obwodzie umocnień

Postprzez mcba » 10 Wrz 2012, 22:58

komarów nie ma, jednak zawsze znajdzie się pewne ale :) wybrałem się w krótkich spodenkach i nieco sobie nogi pokrzywami poparzyłem :) jak to moja babcia mówiła... zdrowszy będę :D i miałem oczywiście buty do czyszczenia od tego błotka...
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Fotorelacja ze spaceru po zewnętrznym obwodzie umocnień

Postprzez shad0w99 » 11 Wrz 2012, 07:47

poczekam jak jeszcze trochę zieleni opadnie z krzaków i chyba też zrobię taką rundkę po tym obwodzie zewnętrznym, może w końcu uda się zrobić całość na raz :-)
shad0w99
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 149
Rejestracja: 10 Lis 2011, 09:17

Re: Fotorelacja ze spaceru po zewnętrznym obwodzie umocnień

Postprzez mcba » 11 Wrz 2012, 11:07

jeżeli chcesz robić całość po murze to sugeruje w dwie osoby dla asekuracji bo stan muru jak widać na niektórych zdjęciach nie napawa optymizmem i trzeba się kilka/kilkanaście razy wspinać i schodzić z niego w miejscach wyrw, jeden fałszywy ruch lub obluzowana cegła i można sobie zrobić "kuku" ;) i wiadomo obuwie to podstawa żadne klapeczki czy sandały ale to chyba każdy wie :)
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Fotorelacja ze spaceru po zewnętrznym obwodzie umocnień

Postprzez żyÅ‚a » 12 Wrz 2012, 19:35

można wiedzieć ile mniej więcej czasu zeszło Ci się na takim spacerze?
żyła
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 207
Rejestracja: 08 Wrz 2012, 15:43

Re: Fotorelacja ze spaceru po zewnętrznym obwodzie umocnień

Postprzez shad0w99 » 12 Wrz 2012, 20:57

Zgadzam się w całkowicie, że to wycieczki na więcej niż jedną osobę z oczywistych względów bezpieczeństwa. Zresztą całość po murze to raczej zły pomysł, ostatnio robiłem przejście wzdłuż muru od strony wewnętrznej i na wysokości fosy a nawet wcześniej wyglądał już naprawdę tragicznie. Co prawda prawa fizyki i kształt łuku działają na korzyść stojącego na górze, ale jednak czasami od upadku dzieli nas tylko pojedyncza cienka warstwa cegieł. Chyba wtedy już może lepiej zejść i iść obok muru. A czas takiej wycieczki, to różnie, przynajmniej z mojej strony ze znajomymi zrobiliśmy tak od Wisły do bramy północnej w jakieś 3-4 godzin, nie śpiesząc się zbytnio.
shad0w99
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 149
Rejestracja: 10 Lis 2011, 09:17

Re: Fotorelacja ze spaceru po zewnętrznym obwodzie umocnień

Postprzez rather » 12 Wrz 2012, 21:25

Pamiętam jeszcze czasy kiedy po murze szło się jak po chodniku - krzaki były równo przycięte, a korona muru w stanie prawie idealnym, poza kilkoma uszkodzeniami...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Fotorelacja ze spaceru po zewnętrznym obwodzie umocnień

Postprzez mcba » 12 Wrz 2012, 22:14

prawdę rzeczecie panowie :) natomiast mój spacer z racji, że skupiłem się na zdjęciach i poszukiwaniu dość względnych miejsc do ujęcia na fotografiach to zeszło mi się jakieś 2,5 godzinki, w późniejszym czasie nakreślę dokładną trasę jaką wtedy pokonałem
Image
Awatar użytkownika
mcba
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1142
Rejestracja: 02 Paź 2010, 18:29
Płeć: mężczyzna

Re: Fotorelacja ze spaceru po zewnętrznym obwodzie umocnień

Postprzez Zebżydowski » 21 Paź 2012, 19:13

rather napisał(a):Pamiętam jeszcze czasy kiedy po murze szło się jak po chodniku - krzaki były równo przycięte, a korona muru w stanie prawie idealnym, poza kilkoma uszkodzeniami...

Obeszłem całą twierdzę dookoła po tych murach. Było to w latach siedemdziesiątych. Sam pochodzę z Nowego Dworu ale z Twierdzy pochodził mój tata i tam też miałem dziadka, który poczywiści był wojskowym.
Moim przewodnikiem był wtedy rówieśnik mieszkający w Twierdzy, Roman.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35


Wróć do Rysunki/Grafika/Foto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 3 gości