Strona 1 z 1

[ciekawostki] Owocowy zawrót głowy

PostWysłany: 01 Sie 2013, 20:20
przez Medslim
Lato w pełni, do okoła mamy pełno smacznych sezonowych owoców, a Wy jakie najbardziej lubicie??

Re: [ciekawostki] Owocowy zawrót głowy

PostWysłany: 01 Sie 2013, 22:16
przez mcba
jagoda na piedestale, czarna pożeczka, malina,i oczywiście truskawki chociaż na te się już sezon praktycznie skończył od biedy lubię zjeść też borówki amerykańskie ;)

Re: [ciekawostki] Owocowy zawrót głowy

PostWysłany: 02 Sie 2013, 03:38
przez Heimat
Z wyżej wymienionych owoców najbardziej smakują mi truskawki, brzoskwinie i jagody
(uwielbiam też banany) :)

Re: [ciekawostki] Owocowy zawrót głowy

PostWysłany: 05 Sie 2013, 15:28
przez Medslim
Maliny, dlaczego warto je jeść? Zawierają witaminę C, kwas foliowy, witamina B3 potas, cynk i mangan. Dodatkowo działają rozkurczowo, łagodzą bóle menstruacyjne. Pomagają w problemach z wypróżnianiem, dzięki czemu zapobiegają nowotworom jelita grubego.
Wykorzystywane są często przy przeziębieniach mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz obniżają gorączkę. Dlatego warto zrobić domowy sok malinowy i zamrozić maliny na zimę.

Re: [ciekawostki] Owocowy zawrót głowy

PostWysłany: 05 Sie 2013, 15:30
przez Medslim
Czereśnie
Mogą być żółte, różowe, czerwone, ciemnoczerwone, prawie czarne. Jest w nich dużo witamin C, A, z grupy B, potasu, wapnia, żelaza, magnezu, cynku, miedzi, manganu.. Regulują procesy przemiany materii, wspomagają leczenie niektórych schorzeń wątroby i pęcherza, kamicy nerkowej, opóźniają rozwój miażdżycy, dodają energii. Poprawiają samopoczucie osób cierpiących na reumatyzm

Re: [ciekawostki] Owocowy zawrót głowy

PostWysłany: 05 Sie 2013, 19:53
przez mcba
to jeszcze o jeżynach coś poproszę, o których prawie zapomniałem a duże czarne owoce to niebo w gębie :)

Re: [ciekawostki] Owocowy zawrót głowy

PostWysłany: 09 Sie 2013, 13:43
przez Heimat
Jeżyna

Cytat z Wikipedii:

Skład chemiczny
Zawiera m.in. cukry, kwasy organiczne, prowitamina A, witaminy z grupy B, witamina C, pektyny, garbniki i związki mineralne (potasu, wapnia i magnezu).
Działanie i zastosowanie
Owoce pozytywnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego, a ponadto, ze względu na właściwości uspokajające, wskazane są w zaburzeniach nerwowych występujących w okresie przekwitania u kobiet. Soku z dojrzałych jeżyn można używać zewnętrznie do okładów na wypryski i liszaje. Odwary z korzeni (1 łyżeczka rozdrobnionych, suchych korzeni na 1 szklankę wody, pite 3 razy dziennie po 1/2 szklanki) działają moczopędnie.
Odwar z liści działa napotnie, stosowany jest w przeziębieniu i anginie. Przynosi też ulgę w przypadku nieżytów górnych dróg oddechowych. Przygotowuje się go z 1 łyżeczki do herbaty suszonych liści i szklanki wody (doprowadzić do zawrzenia i odstawić do naciągnięcia na 15 minut), a pije 3 razy dziennie po 1/2 szklanki. Ten sam odwar, tak samo dawkowany, leczy również krwawą biegunkę. Natomiast napar z młodych delikatnych listków (1 łyżeczka do herbaty na szklankę wrzątku) osłodzony miodem, a pity 3 razy dziennie po 1 szklance, to dobry środek pomocniczy w leczeniu anemii.
Zewnętrznie odwary z liści i ziela dodaje się do kąpieli (3–4 garście liści lub ziela na 4-5 litrów wody, gotować pod przykryciem 2–4 minuty od zawrzenia). Działają ogólnie wzmacniająco, oczyszczająco na skórę.