Postacie z historii miasta

Dla wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji, rozmowy, zdjęcia...

Moderator: KaloNDM

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Heimat » 01 Sty 2013, 23:51

Chelsea napisał(a):Koniecznie dodałabym panią od lodów u Mariańskiego - o niej już pisałam w innym wątku ...

Kościelnego też pamiętam, szczupły mężczyzna w garniturze, na mszy dodatkowo w białej komży.
Zawsze chodził z czarnym dużym workiem przed księdzem, który zbierał na tacę.
Na początku lat osiemdziesiątych wierni byli bardzo hojni, bo co jakiś czas ksiądz musiał zsypać pieniądze z tacy do worka.

Sprzedawczyni lodów u Mariańskiego była kobietą bardzo puszystą. Lubiłem ją, gdyż miała pogodne usposobienie.

Kościelnego też nie sposób zapomnieć. Przypominam sobie, iż pewnej niedzieli (początek lat osiemdziesiątych) proboszcz Żyła tradycyjnie przesypywał pieniądze z tacy do worka, który nie był jednak idealnie szczelny, ponieważ kościelny gubił po drodze monety :D
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Yogi » 02 Sty 2013, 17:46

Ech ,kościelny czyli śp.pan Komendowski. Nie tylko worek pamiętam... ,jego drugi "atrybut" to był przyrząd do zapalania i gaszenia świec na ołtarzu.Pan Kazio nie żyje już od 23 lat....zmarł w 1989 roku.
Yogi
 

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Zebżydowski » 03 Sty 2013, 06:42

Doskonale pamiętam gdy zapalał świece przy pomocy tej tyczki.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Yogi » 22 Lut 2013, 19:44

nova napisał(a):Jaka szkoda, że nikt ich nie uwiecznił na zdjęciach.... Są a raczej byli kawałkiem historii naszego Miasta....


Tak się złożyło,że znalazły się w moich zbiorach zdjęcia pani Władzi,oraz kościelnego,pana Komendowskiego. Przepraszam z góry za nie najlepszą jakość zdjęć p.Władysławy,ponieważ są to kadry z materiałów wideo z życia parafii Św.Michała,na których została przypadkowo uwieczniona owa pani.Zdjęcie p.kościelnego zostało wykonane na ślubie w mojej rodzinie w latach 80-tych.Oglądajcie:
Załączniki
002.JPG
002.JPG (30.81 KiB) Obejrzany 18225 razy
2.JPG
2.JPG (31.24 KiB) Obejrzany 18225 razy
1.JPG
1.JPG (28.48 KiB) Obejrzany 18225 razy
Yogi
 

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Chelsea » 22 Lut 2013, 21:34

O, dokładnie takich ich zapamiętałam. A ślubu udziela, o ile dobrze pamiętam, ksiądz Henryk. To chyba czas stanu wojennego?
Chelsea
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 821
Rejestracja: 18 Gru 2010, 09:08
Płeć: kobieta

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Yogi » 22 Lut 2013, 22:23

Chelsea napisał(a):O, dokładnie takich ich zapamiętałam. A ślubu udziela, o ile dobrze pamiętam, ksiądz Henryk. To chyba czas stanu wojennego?

Tak,to ks.Henryk Adamczuk,pamiętam go dobrze,ale to było już po stanie wojennym.
Yogi
 

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Heimat » 22 Lut 2013, 23:50

Również doskonale pamiętam ich wszystkich. Nieżyjąca aktorka Krystyna Feldman była dość podobna do p. Komendowskiego (szczególnie w roli Nikifora).
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Zebżydowski » 24 Lut 2013, 09:20

Też pamiętam ich wszystkich. Świetnie, że można przypomnieć tych ludzi i powspominać trochę...
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez lebental » 25 Lut 2013, 21:32

Pamiętam doskonale baryton pani Władzi. Z dzieciństwa zapamiętałem pana Magillę siedzącego na balkonach nad sportowym przy Warszawskiej. Nasze miasto miało swoje charakterystyczne postacie, które dodawały mu kolorytu. W Szkole Podst. nr. 1 im . Wł. Broniewskiego zapamiętałem równie barwnych nauczycieli; np. p. Wojańczyka - może ktoś z Was go pamięta?
lebental
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Lut 2013, 22:10
Płeć: mężczyzna

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Zebżydowski » 25 Lut 2013, 21:59

Pan Wojańczyk, uczył historii chyba? Niektórzy uczniowie przezywali go "Grucha". Zapamiętałem jedną z jego złotych myśli gdy dowodził iż jedynym sprawiedliwym państwem na swiecie przed 1939 był ZSRR i tylko tam chciałby żyć gdyby, bo nigdzie nie było sprawiedliwości.
Ja pamiętam doskonale lekcje WF-u u pana Jarosińskiego który za byle przewinienie kazał sie kłaść i walił trampkiem po tyłku.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez lebental » 25 Lut 2013, 22:16

Tak, uczył historii i często obsadzany był w różnego rodzaju zastępstwach; pamiętam jak opowiadał nam bajki... Ciekawym pedagogiem był również pan Kiliś, nauczyciel biologii; oj bywał również porywczy...
lebental
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Lut 2013, 22:10
Płeć: mężczyzna

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez spaner » 25 Maj 2013, 06:53

Pan Kiliś to był super pogodny człowiek
Mi najbardziej utkwiła w pamięci pani bileterka z kina , zawsze tak fajnie syczała
Kiedyś przed seansem wierciliśmy się w fotelach , podeszła do nas i powiedziała - nie opierać się tak mocno , bo cały rząd poleci :)
spaner
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 32
Rejestracja: 14 Lip 2011, 11:29

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Zebżydowski » 25 Maj 2013, 13:01

Spaner - całe kino Lenino było świetne!
Syczała - po prostu tak wciągała powietrze.
A zawsze się uśmiechała gdy przedzierała te bilety za 9 zł na bramce. A na bramce był tłok jak cholera.
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez Zebżydowski » 25 Maj 2013, 13:12

Kino Lenio - premiera 1976.
Kolejki po bilety - jakieś 100 m + tłum przed kinem.
Terror Mechagodzilli.
http://www.youtube.com/watch?v=PxAMtxomGe0
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Postacie z historii miasta

Postprzez tk28 » 25 Maj 2013, 14:16

spaner napisał(a):iedyś przed seansem wierciliśmy się w fotelach , podeszła do nas i powiedziała - nie opierać się tak mocno , bo cały rząd poleci :)

Pani miała rację, byłem kiedyś w kinie jak te krzesła poleciały do tyłu gdy jakaś zdziczała klasa z jakiejś szkoły wpadła do kina na film. Nie pamiętam już co wtedy grali, byłem jeszcze małolatem. Panią bileterkę pamiętam doskonale, kilka razy nie wpuściła mnie na film bo byłem za młody. Szkoda mi tego kina, było naprawdę fajne ... i prawdziwe.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nowy Dwór Mazowiecki - Historia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości